Nejlepší svítilny a čelovky: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší svítilny a čelovky: výběr testerů Světa outdooru

Občas se nestihneme včas vrátit domů, trávíme večery kempováním v přírodě, jindy vyrazíme na vícedenní trek nebo se jdeme proběhnout za temného mrazivého rána před prací. No zkrátka, ne vždycky nám na cestu svítí slunko a v tu chvíli přichází ke slovu naše vlastní čelovka, svítilna a lampička.

V naší redakci už jsme otestovali spousty různých svítilen a poradíme jak vybrat to správné světlo pro vaši aktivitu. Samozřejmě každému může sednout něco jiného, připravili jsme tedy užší výběr produktů, které sami používáme, nebo bychom si sbalili na cesty.

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze čelovek a svítilen

Při výběru svítilny je hlavní si uvědomit, na co ji chceme používat. Je samozřejmé, že od svítilny chceme především, aby nám umožnila lépe vidět ve tmě. Parametry, na které se soustředíme jsou světelný tok, hmotnost a velikost, zdroj napájení, při volbě čelovky možnosti uchycení na hlavě, výdrž baterie nebo další speciální vymoženosti.

Ke všem produktům jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout. Doporučujeme taky pročíst nezávislé recenze.

Světlo na trek

Světlo s sebou nosím na trek, ať už je jednodenní nebo vícedenní. Nejideálnější možností je čelovka, přeci jen, když jdeme s batohem na treku, volné ruce se hodí. Chodit nalehko není jen trend poslední doby, ale při balení je prostě dobré přemýšlet nad hmotností nejen čelovky, ale kompletně vybavení. Pro chůzi a do stanu není potřeba extrémně moc lumenů, na čem záleží, je výdrž a způsob napájení. Opět se dotýkáme otázky hmotnosti, nechceme s sebou nosit na každý den náhradní baterky, čelovka by měla vydržet svítit dostatečně dlouho. Častým řešením současných produktů je proto možnost dobíjení z powerbanky, kterou už nosíme téměř všichni.

Petzl Actik Core 2.0Fenix HM51R Ruby V2.0Black Diamond Storm 450
Lehká čelovka s velmi dobrým výkonem nebo dlouhou výdrží 130 h. Napájení buď 3*AAA bateriemi nebo Petzl akumulátorem. Možnost červeného světla s funkcí blikání.Vylepšený model oblíbené čelovky poskytuje elektronicky řízenou konstantní regulaci výkonu. Nabíjení pomocí USB-C konektoru. Konstantní regulace výkonu.
RECENZE
Jednoduchá avšak kvalitní, odolná čelovka s dobrými parametry svítivosti a výkonu. Možnost červeného, zeleného a modrého světla. Napájení na 3*AAA baterie.
Maximální světelný tok: 450 lmMaximální světelný tok: 700 lmMaximální světelný tok: 450 lm
Hmotnost: 75 gHmotnost: 80 gHmotnost: 120 g
Cena: 1 749 KčCena: 1 699 KčCena: 1 399 Kč

Supervýkonné čelovky

Někdy je potřeba hodně světla. Může to být například při nočním sjezdu po dlouhém skialpovém výstupu, když jedeme nějaký noční cyklo přejezd nebo při nějakém outdoorovém zavodě typu Adventure Race. Zkrátka když někdo hledá světlo, které si umístí na hlavu, aby měl volné ruce, a chce vidět skoro jako ve dne, potřebuje čelovku, která bude mít velký světelný tok (hodně Lumenů). Samozřejmě, že větší výkon čelovky spotřebuje i více energie, a tak je potřeba pořádný battery pack. Většinou je umístěný na popruhu v týle nebo lze kabel prodloužit a dát zdroj i do batohu. Hmotnost čelovky bude především vzhledem k větší baterii vyšší. Samotné tělo čelovky lze díky moderním technologiím vyrobit poměrně lehké. Nečekejte, že taková čelovka bude fungovat na tři tužkovky. Baterie bude specifická a při plánování delšího nebo vícenočního pobytu mimo civilizaci je třeba vzít sebou powerbanku nebo dostatek náhradních baterií. Celkově je lepší koukat po svítilně, která se svou baterií vydrží svítít nejdéle. Při uvažování o odolnosti čelovky tohoto typu bychom už alespoň minimální odolnost proti vodě brali jako základ, častá je i odolnost proti prachu a velice šikovná je odolnost proti nárazům. Výrobci přichází neustále s novými vylepšeními jako např. bezdrátové ovládání či baterie využitelná jako power banka, ale to už záleží na konkrétních potřebách uživatele.

Ledlenser H19R SignatureFenix HM65RArmytek Wizard C2 PRO
Čelovka s velkým výkonem a technickými vychytávkami. V maximálním režimu dosvit až 330 m, plynulé stmívání a červené světlo, odolnost IP68, funkce flickr free a ovládání pomocí Bluetooth.
RECENZE
Odolná čelovka s velkým výkonem a maximální výdrží 300 h. Dva reflektory zajistí různé kužely světla (dálkový a široký) a jsou individuálně nastavitelné. Množství kompatibilního příslušenství.
RECENZE
Lehká čelovka s vysokým výkonem. Nabíjení pomocí magnatického konektoru USB. Dosvit až 129 metrů a 12 módů svícení včetně dvou stroboskopů. Součástí balení je bohaté příslušenství.
RECENZE
Maximální světelný tok: 4 000 lmMaximální světelný tok: 1 400 lmMaximální světelný tok: 1 400 lm
Hmotnost: 374 gHmotnost: 147 gHmotnost: 115 g
Cena: 8 198 KčCena: 2 499 KčCena: 2 390 Kč

Svítilny na kempování

Však to znáte. Přijdete z celodenního výletu zpátky do kempu, už se stmívá a vy hledáte převlečení ve stanu nebo v autě s vidinou posezení, večere a vínka. Zkrátka vám přijde vhod nějaká ta svítilna, co při hledání pomůže a pak ještě hezky osvětlí stolek s posezením. Nemusí to být nic malého a ani není potřeba čelovka na hlavu. Skvělé jsou vychytávky, které někteří výrobci nabízí. Jedná se třeba o alternativní způsoby nabíjení, způsob uchycení, možnosti změny kuželu světla či možnost využítí jako powerbanky.

NEBO Big PoppyLedlenser ML6 Fenix CL30R
Dá se požít jako lucerna, dokonce má i emulátor plápolajícího ohně, nebo ji využijete jako svítilnu s bodovým světlem. Úchyt se snadno přenastaví pro oba účely. Dobíjí se přes kabel a lze ji využít také jako powerbanku.Svítilna, kterou lze ovládat chytrým náramkem, mobilní aplikací či manuálně. Několik módů svícení, možnost zavěšení či magnetického držáku, funkce powerbanky.
RECENZE
Odolná lucerna s výdrží do 300 hodin a dosvitem až 35 m. Napájeno akumulátory s možností přímého nabíjení přes USB. Funkce powerbanky.
Maximální světelný tok: 300 lmMaximální světelný tok: 750 lmMaximální světelný tok: 650 lm
Hmotnost: 138 gHmotnost: 280 gHmotnost: 556 g
Cena: 890 KčCena: 2 490 KčCena: 2 999 Kč

TIP: DIFUZÉR nebo BAREVNÝ FILTR?

Řada svítilen nebo čelovek vytváří na osvětlené ploše široký, méně intenzivní světelný kruh (halo, spill), který má ve svém středu malý a velmi intenzivní světelný kruh (ohnisko, hotspot). Tento typ kuželu se hodí pro svícení do dálky, na blízko ale zesílený střed oslňuje. Při použití difuzéru dojde ke splynutí ohniska s halo, vznikne velmi široký světelný kruh s velmi pozvolným poklesem intenzity světla od středu ke krajům. Se správným příslušenstvím se nám tak velmi zpříjemní aktivity, při kterých je primární rovnoměrné osvícení blízkého okolí (kemping, turistika, táboření, rybaření, speleologie, práce v interiéru apod.).

Existují s difuzéry všesměrové, které vám ze svítilny bleskově vytvoří lampičku. To využijeme při osvětlení stanu nebo místnosti. Pokud zvolíte červenou barvu difuzéru, je lampa využitelná i pro bezpečnostní složky (výstražná lampa).

Univerzální, multifunkční svítilny

Univerzální je v outdooru, především u výrobců, takové neoblíbené slovíčko. Co se dá dělat, některé věci prostě využijete tuhle a tamhle, máte je s sebou na malý výlet, na cestu z hospody nebo jen v kapse „pro všechny případy“. Výrobci čelovek jdou stále častěji těmto požadavkům naproti a je tedy z čeho vybírat. Svítilnu lze použít třeba i jako čelovku či ruční svítilnu. Je možné ji magneticky připevnit ke kovovým plochám v blízkosti, což ocení například řemeslníci. Výkony jsou různé, ale vcelku standardem jsou v současnosti baterie, které se dají nabíjet buď v externí nabíjecí stanici, či přímo přes USB. Velikostí se zpravidla jedná o menší svítilny, aby se daly nosit vždy po ruce. Odolnost proti vodě a nárazům se hodí vždycky a všude, co si budeme povídat.

Fenix HM61R Amber V2.0NEBO RebelBlack Diamond Spot Lite 160
Odolnost proti vodě a prachu, neutrální bílé světlo, možnost využít jako čelovku, připnutí na opasek, magnetický nabíjecí konektor a mnohem víc.
RECENZE
Kompaktní, odolná čelovka, jež se dá odepnout a pomocí klipu připnout na jiné místo. Nabíjecí přes magnetický kabel USB.Jednoduchá a kompaktní čelovka, která umí měnit intenzitu svitu poklepáním na pravý bok. Kontrolka stavu nabití a možnost červeného světla.
Maximální světelný tok: 1 600 lmMaximální světelný tok: 600 lmMaximální světelný tok: 160 lm
Hmotnost: 157 gHmotnost: 86 gHmotnost: 54 g
Cena: 2 399 KčCena: 990 KčCena: 756 Kč

TIP: NEBO PAL+ KNIFE: Je libo nožo-světlo?

Velmi zajímavá kombinace. Každý muž má svůj nůž. Proč si zatěžovat kapsu svítilnou a nožem, když to můžu mít 2v1. Navíc ještě Pal + Knife nabízí funkci powerbanky pro krizové případy. Zkrátka šikovná záložní věcička. Jen se obávám, že při večerním krájení chleba bych nevěděl co dřív. Svítit nebo krájet?
Maximální světelný tok: 400 lm
Hmotnost: 199 g
Cena: 990 Kč

Čelovky pro běžce

Běžec chce mít volné ruce, ať už pro případ pádu nebo aby si mohl vzít lahvičku s pitím. Jasnou volbou je tedy svítilna, kterou uchytíme na hlavu. Hmotnost hraje též velkou roli, cílem je, aby na čele byla hmotnost čelovky co nejmenší, zabrání to tak zbytečnému pohybu čelovky či sklouznutí do očí. Jednou možností je umístit bateriový článek na popruhu dozadu, do týla nebo výrazně odlehčit tělo čelovky. U běžecké čelovky se hodí mít popruh nejen po obvodu hlavy, ale také nahoře přes hlavu. Docílíme tak větší stability celé čelovky. Výkon čelovky záleží na tom, jak a kde chceme běhat. Na běhání po parku nemusí být nijak velký, pokud se řítíme lesem při trailu, chceme světla trochu více. Hmotnost čelovky většinou upřednostníme i před větší kapacitou baterie, což jsou zkrátka gramy navíc.

Petzl IKO CoreLedlenser NEO10RLucifer S2X
Velmi lehká čelovka s uložením zdroje na zadní části hlavy. Voděodolný hlavový pásek. Dodávaný sáček slouží jako lampa (rozptyluje světlo do okolí). Čelovka s vysokým dosvitem a otočným mechanismem ostření. Možnost uchycení k hlavovému nebo hrudnímu popruhu. Dodáváno s prodlužovacím kabelem k akumulátoru.
RECENZE
Česká čelovka s velkým výkonem a nízkou váhou. Hliníkové tělo, odolnost vodě. Více možností světelných módů, maximální výdrž 100 h. Napájeno Li-ion baterií 18650.
Maximální světelný tok: 500 lmMaximální světelný tok: 400 lmMaximální světelný tok: 1 200 lm
Hmotnost: 79 gHmotnost: 179 gHmotnost: 164 g
Cena: 2 466 KčCena: 2 457 KčCena: 3 650 Kč

Ruční svítilny

Jeden by si řekl, že to je téměr zapomenutá kategorie. Když však přijedete na chalupu, bude snad za každými dveřmi. Nebývala z nejlehčích, zpravidla se jedná o pořádný kus kovu, kterým se ubráníte i případným zlodějům. Moderní materiály samozřejmě přináší možnost hmotnost i velikost svítilny rapidně snížit, ale zase přidávají odolnost materiálu. Dříve používané používané „buřtíkové“ baterie jsou nahrazovány Li-lion akumulátory nebo lépe dostupnou AA baterií. Svítilny mívají dobrou svítivost a dosvit.

Fenix E35 V3.0NEBO Big DaddyLedlenser P7R Signature
Třetí generace svítilny E35. Svítilna je kompaktní, ale skrývá úctyhodný výkon. Hliníkové tělo, dosvit až 240 m, dobíjecí akumulátor, inteligentní ochrana proti přehřátí a rýhování pro lepší držení.
RECENZE
Pořádná svítilna pro pořádný chlapy. Dosvit až 346 m. Možnost stroboskopu. Napájeno 9*AA bateriemi. Vše schované v odolném těle z leteckého hliníku. Svítilna s dosvitem až 330 m. Tělo odolné proti vodě a prachu. Světelný kužel lze lehce zaostřit, upravit podle potřeb uživatele. Nabíjení přes USB.
Maximální světelný tok: 3 000 lmMaximální světelný tok: 2 000 lmMaximální světelný tok: 2 000 lm
Hmotnost: 140 gHmotnost: 360 gHmotnost: 202 g
Cena: 2 099 KčCena: 1 299 KčCena: 4 390 Kč

Jak jsme svítilny a čelovky vybírali?

Výběr nejlepších svítilen a čelovek pro pobyt v přírodě je dílem týmu testerů a spolupracovníků Světa outdooru. Garantem článku je Martin Slezáček a podíleli se na něm také horský vůdce Vojtěch Dvořák, šéfredaktorka Světa outdooru Natálie Kohoutková, Ondřej Müller, David Gladiš a další.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Dudy

Při vší úctě, myslíte, že je správné, aby velký shrnující článek o svítilnách psal člověk, který užívá termíny jako světelnost a ještě ji udává v Lumenech?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: