HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší svítilny a čelovky: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší svítilny a čelovky: výběr testerů Světa outdooru

Občas se nestihneme včas vrátit domů, trávíme večery kempováním v přírodě, jindy vyrazíme na vícedenní trek nebo se jdeme proběhnout za temného mrazivého rána před prací. No zkrátka, ne vždycky nám na cestu svítí slunko a v tu chvíli přichází ke slovu naše vlastní čelovka, svítilna a lampička.

V naší redakci už jsme otestovali spousty různých svítilen a poradíme jak vybrat to správné světlo pro vaši aktivitu. Samozřejmě každému může sednout něco jiného, připravili jsme tedy užší výběr produktů, které sami používáme, nebo bychom si sbalili na cesty.

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze čelovek a svítilen

Při výběru svítilny je hlavní si uvědomit, na co ji chceme používat. Je samozřejmé, že od svítilny chceme především, aby nám umožnila lépe vidět ve tmě. Parametry, na které se soustředíme jsou světelnost, hmotnost a velikost, zdroj napájení, při volbě čelovky možnosti uchycení na hlavě, výdrž baterie nebo další speciální vymoženosti.

Ke všem produktům jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout. Doporučujeme taky pročíst nezávislé recenze.

Světlo na trek

Světlo s sebou nosím na trek, ať už je jednodenní nebo vícedenní. Nejideálnější možností je čelovka, přeci jen, když jdeme s batohem na treku, volné ruce se hodí. Chodit nalehko není jen trend poslední doby, ale při balení je prostě dobré přemýšlet nad hmotností nejen čelovky, ale kompletně vybavení. Pro chůzi a do stanu není potřeba extrémně moc lumenů, na čem záleží, je výdrž a způsob napájení. Opět se dotýkáme otázky hmotnosti, nechceme s sebou nosit na každý den náhradní baterky, čelovka by měla vydržet svítit dostatečně dlouho. Častým řešením současných produktů je proto možnost dobíjení z powerbanky, kterou už nosíme téměř všichni.

Petzl Actik CoreFenix HM51R RUBYBlack Diamond Storm 400
Lehká čelovka s velmi dobrým výkonem 450 lm nebo dlouhou výdrží 130 h. Napájení buď 3*AAA bateriemi nebo Petzl akumulátorem. Možnost červeného světla s funkcí blikání.Vylepšený model oblíbené čelovky poskytuje elektronicky řízenou regulaci výkonu, možnost zvolit mezi větší intezitou svícení či delší výdrží.
Recenze čelovky
Jednoduchá avšak kvalitní, odolná čelovka s dobrými parametry svítivosti a výkonu. Možnost červeného, zeleného a modrého světla. Napájení na 4 AAA baterie.
Hmotnost: 75gHmotnost: 77gHmotnost: 120g
Cena od 1 298 KčCena od 1 699 KčCena od 1 385 Kč

Supervýkonné čelovky

Někdy je potřeba hodně světla. Může to být například při nočním sjezdu po dlouhém skialpovém výstupu, když jedeme nějaký noční cyklo přejezd nebo při nějakém outdoorovém zavodě typu Adventure Race. Zkrátka když někdo hledá světlo, které si umístí na hlavu, aby měl volné ruce, a chce vidět skoro jako ve dne, potřebuje čelovku, která bude mít velkou světelnost, tedy hodně Lumenů. Samozřejmě, že větší výkon čelovky spotřebuje i více energie, a tak je potřeba pořádný battery pack. Většinou je umístěný na popruhu v týle nebo lze kabel prodloužit a dát zdroj i do batohu. Hmotnost čelovky bude především vzhledem k větší baterii vyšší. Samotné tělo čelovky lze díky moderním technologiím vyrobit poměrně lehké. Nečekejte, že taková čelovka bude fungovat na tři tužkovky. Baterie bude specifická a při plánování delšího nebo vícenočního pobytu mimo civilizaci je třeba vzít sebou powerbanku nebo dostatek náhradních baterií. Celkově je lepší koukat po svítilně, která se svou baterií vydrží svítít nejdéle. Při uvažování o odolnosti čelovky tohoto typu bychom už alespoň minimální odolnost proti vodě brali jako základ, častá je i odolnost proti prachu a velice šikovná je odolnost proti nárazům. Výrobci přichází neustále s novými vylepšeními jako např. bezdrátové ovládání či baterie využitelná jako power banka, ale to už záleží na konkrétních potřebách uživatele.

Ledlenser H19R CoreFenix HM65RLucifer M6
Čelovka s velkým výkonem a technickými vychytávkami. Světelný tok až 3500 lm, dosah až 300 m, plynulé stmívání a červené světlo, odolnost IP 68, funkce flickr free a backup light. Odolná čelovka s výkonem do 1400 lm a maximální výdrží 300 h. Dva reflektory zajistí různé kužely světla (dálkový a široký) a jsou individuálně nastavitelné.
Recenze čelovky
Lehká čelovka z české dílny nabízející výkon až 1700 lm, odolnost proti vodě IP66, hliníkové tělo, ochranu proti přehřátí, fci. indikace nabití baterie, 5 světelných módů + dva módy blikačky. Celková hmotnost 227 g.
Cena od 4 285 KčCena od 2 499 KčCena od 4 900 Kč

Svítilny na kempování

Však to znáte. Přijdete z celodenního výletu zpátky do kempu, už se stmívá a vy hledáte převlečení ve stanu nebo v autě s vidinou posezení, večere a vínka. Zkrátka vám přijde vhod nějaká ta svítilna, co při hledání pomůže a pak ještě hezky osvětlí stolek s posezením. Nemusí to být nic malého a ani není potřeba čelovka na hlavu. Skvělé jsou vychytávky, které někteří výrobci nabízí. Jedná se třeba o alternativní způsoby nabíjení, způsob uchycení, možnosti změny kuželu světla či možnost využítí jako powerbanky.

NEBO Big PoppyLedlenser ML6 Fenix CL30R
Dá se požít jako lucerna, dokonce má i emulátor plápolajícího ohně, nebo ji využijete jako svítilnu s bodovým světlem. Úchyt se snadno přenastaví pro oba účely. Dobíjí se přes kabel a lze ji využít také jako powerbanku.Svítilna, kterou lze ovládat chytrým náramkem, mobilní aplikací či manuálně. Několik módů svícení, možnost zavěšení či magnetického držáku, funkce powerbanky.
Recenze svítilny
Výkon až 650 lm s dosvitem 35 m. Odolná lucerna s výdrží do 300 hodin. Napájeno akumulátory s možností přímého nabíjení přes USB. Funkce powerbanky.
Cena od 890 KčCena od 1 832 KčCena od 2 999 Kč

Univerzální, multifunkční svítilny

Univerzální je v outdooru, především u výrobců, takové neoblíbené slovíčko. Co se dá dělat, některé věci prostě využijete tuhle a tamhle, máte je s sebou na malý výlet, na cestu z hospody nebo jen v kapse „pro všechny případy“. Výrobci čelovek jdou stále častěji těmto požadavkům naproti a je tedy z čeho vybírat. Svítilnu lze použít třeba i jako čelovku či ruční svítilnu. Je možné ji magneticky připevnit ke kovovým plochám v blízkosti, což ocení například řemeslníci. Výkony jsou různé, ale vcelku standardem jsou v současnosti baterie, které se dají nabíjet buď v externí nabíjecí stanici, či přímo přes USB. Velikostí se zpravidla jedná o menší svítilny, aby se daly nosit vždy po ruce. Odolnost proti vodě a nárazům se hodí vždycky a všude, co si budeme povídat.

Fenix HM61R AmberNEBO RebelArmytek Wizard Pro
Odolnost proti vodě a prachu, neutrální bílé světlo, možnost využít jako čelovku, připnout na opasek či magnetem ke kovu, světelnost až 1200 lumenů a mnohem víc.
Recenze čelovky
Kompaktní, odolná čelovka, jež se dá odepnout a pomocí klipu připnout na jiné místo. Nabíjecí přes magnetický kabel USB.Úctyhodný výkon až 1800lm schovaný v kompaktním odolném těle. Lze nosit jako čelovku, připnout sponou nebo pomocí magnetu. Vysoce odolný proti vodě i nárazu.
Cena od 2 299 KčCena od 766 KčCena od 1 990 Kč

TIP: NEBO PAL+ KNIFE: Je libo nožo-světlo?

Velmi zajímavá kombinace. Každý muž má svůj nůž. Proč si zatěžovat kapsu svítilnou a nožem, když to můžu mít 2v1. Navíc ještě Pal + Knife nabízí funkci powerbanky pro krizové případy. Zkrátka šikovná záložní věcička. Jen se obávám, že při večerním krájení chleba bych nevěděl co dřív. Svítit nebo krájet?

Ultralehké čelovky pro běžce

Běžec chce mít volné ruce, ať už pro případ pádu nebo aby si mohl vzít lahvičku s pitím. Jasnou volbou je tedy svítilna, kterou uchytíme na hlavu. Hmotnost hraje též velkou roli, cílem je, aby na čele byla hmotnost čelovky co nejmenší, zabrání to tak zbytečnému pohybu čelovky či sklouznutí do očí. Jednou možností je umístit bateriový článek na popruhu dozadu, do týla nebo výrazně odlehčit tělo čelovky. U běžecké čelovky se hodí mít popruh nejen po obvodu hlavy, ale také nahoře přes hlavu. Docílíme tak větší stability celé čelovky. Výkon čelovky záleží na tom, jak a kde chceme běhat. Na běhání po parku nemusí být nijak velký, pokud se řítíme lesem při trailu, chceme světla trochu více. Hmotnost čelovky většinou upřednostníme i před větší kapacitou baterie, což jsou zkrátka gramy navíc.

SILVA Trail Runner FreeLedlenser NEO10RLucifer S2X
Vítěz z ISPO 2020 za technologické inovace. Superlehká konstrukce (119g včetně baterií), unikátní řešení kabelu a odolnost proti vodě. Napájeno přes AAA baterie nebo Silva Li-lion baterií. Čelovka s vysokým dosvitem a otočným mechanismem ostření. Možnost uchycení k hlavovému nebo hrudnímu popruhu. Dodáváno s prodlužovacím kabelem k akumulátoru.
Recenze čelovky
Česká čelovka s výkonem až 1200 lm važící 164 g. Hliníkové tělo, odolnost vodě. Více možností světelných módů, maximální výdrž 100h. Napájeno Li-lion baterií 18650
Cena od 1 889 KčCena od 1 912 KčCena od 3650 Kč

Ruční svítilny

Jeden by si řekl, že to je téměr zapomenutá kategorie. Když však přijedete na chalupu, bude snad za každými dveřmi. Nebývala z nejlehčích, zpravidla se jedná o pořádný kus kovu, kterým se ubráníte i případným zlodějům. Moderní materiály samozřejmě přináší možnost hmotnost i velikost svítilny rapidně snížit, ale zase přidávají odolnost materiálu. Dříve používané používané „buřtíkové“ baterie jsou nahrazovány Li-lion akumulátory nebo lépe dostupnou AA baterií. Svítilny mívají dobrou světelnost a dosvit.

Fenix E35 V3.0NEBO Big DaddyLedlenser P7R signature
Svítilna je kompaktní, ale skrývá úctihodný výkon. Hliníkové tělo, dosvit až 240 m, 50-3000 lm, hmotnost 140 g a dobíjecí akumulátor.Pořádná svítilna pro pořádný chlapy. Svítivost až 2000 lm s dosvitem 346 m. Možnost stroboskopu. Napájeno 9 AA bateriemi. Vše schované v těle z leteckého hliníku. Svítilna s dosvitem až 330 m při výkonu 2000 lm. Tělo odolné proti vodě a prachu. Světelný kužel lze lehce zaostřit, upravit podle potřeb uživatele. Nabíjecí přes USB.
Cena od 2 099 KčCena od 1 195 KčCena od 1 960 Kč (dřívější model)

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: