Recenze: SINGING ROCK HEX – PŘILBA JAKO EMENTÁL

Recenze: SINGING ROCK HEX – PŘILBA JAKO EMENTÁL

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SINGING ROCK HEX
Typ výrobku horolezecké helma
Použití lezeckého vybavení na skály, na ledolezení, na lezení v horách, na ledovec, na vysokohorské lezení a VHT, na via ferratu, na mixy a drytooling, big wall
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 ABS
Materiál 2 EPP
Materiál 3 PA
Hmotnost M 300 g, L 330 g (± 5 %)
Barevné varianty arnica yellow, fox red, mountain lake azure, garish blue, ice white
Dostupné velikosti M (52–58 cm), L (55–61 cm)
Výbava 1 Norma: CE, EN 12492
Výbava 2 Držák na čelovku: ano
Výbava 3 Držák na lyžařské brýle: ano
Infocena 1 400 Kč
Dodává SINGING ROCK
Více info na www.singingrock.cz/

Zaujalo mě

  • Kvalitní ventilace
  • Pohodlnost
  • Držák i na lyžařské brýle

Shrnutí recenze

Ementál je nejenom chutný sýr, ale je i plný děr. Stejně tak je „děravá“ i nová přilba HEX. Otvorů je celkem 35! Dostupná ve dvou velikostech a několika barvách. Váží 300 a 330 gramů. Jak sedí na hlavě a jak se nám s ní lezlo na skalách, via ferratách a lyžovalo se dozvíte v recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

První dojem

Na první pohled zaujme spousta děr. Otvorů je celkem 35! A taky veliké klipy na uchycení čelovky. A při bližším pohledu i gumička na zajištění lyžařských brýlí tak, jak jsem spíše zvyklý u lyžařských helem. Kdy ž ji vezmete do ruky přijde vám jako každá moderní helma lehká, ale pořád je o 100 g těžší než její sestřička Penta.

Pohled skrz helmu ventilačními otvory - SINGING ROCK HEX
Pohled skrz helmu ventilačními otvory – SINGING ROCK HEX

Jak sedí

Stará poučka říká, že dobrá helma na hlavě drží i bez zapnutého podbradního pásku. A také je důležité vybrat si správnou velikost. Singing Rock nabízí dvě velikosti v rozsahu obvodu hlavy: M (52–58 cm), L (55–61 cm). Vnitřní odnímatelné a pratelné polstrování je vyrobeno z jednoho kusu. Při výběru myslete i na to, že budete v zimě chtít pod helmu dostat čepici nebo BUFF šátek. Mě osobně sedla helma na první dobrou. Stejně tak i kamarádům na laně nebo klientům při výkonu povolání horského vůdce.

V tomto případě bych doporučil lépe seřídit helmu tak, aby nepadala tak do čela - SINGING ROCK HEX
V tomto případě bych doporučil lépe seřídit helmu tak, aby nepadala tak do čela – SINGING ROCK HEX

Obvod hlavy jde regulovat klasicky „cyklo“ kolečkem, které má příjemný chod a je dostatečně velké tak, že se dobře drží. Není to žádné mikro kolečko. Za to určitě plus.

Aretační kolečko je dostatečně veliké a opatřeno výstupky pro jistý úchop - SINGING ROCK HEX
Aretační kolečko je dostatečně veliké a opatřeno výstupky pro jistý úchop – SINGING ROCK HEX

Popruhy si nastavte tak, aby vám popruhy nešly přes uši. Tato dvojice popruhů svírá tvar písmene V a ucho by mělo být mezi nimi. Toto nastavení vám zabere malinko času a chce cvik, protože popruh je v plastovém segmentu 2x překroucen a nejde to úplně hladce.

Detail stabilizačního popruhového véčka a aretace - SINGING ROCK HEX
Detail stabilizačního popruhového véčka a aretace – SINGING ROCK HEX

Když tohle máte, můžete helmu nasadit, utáhnout kolečko a zapnout podbradní pásek s klasickým trojzubcem. Popruh s jeho strukturou a spona působí poněkud laciným dojmem, ale funguje. Na závěr si pohlídejte helmu, aby vám nesjížděla do očí. Několikrát vyzkoušejte prudce trhnout hlavou a přitáhnout bradu. Případně zatřást hlavou ze strany na stranu. Jestli helma drží, máte vyhráno a stačí už vybírat barvu.

SINGING ROCK HEX je cca o 100 gramů těžší brácha helmy PENTA
SINGING ROCK HEX je cca o 100 gramů těžší brácha helmy PENTA

Helma a lyžařské brýle

Vzadu je systém „UNI FIX“, který zafixuje jakoukoli čelovku nebo lyžařské brýle. Přední klipy EASY CLIP při fixaci brýlí samozřejmě nevyužijete, ale jedno pozitivum tu je. Klipy jsou hladké a nijak netrčí z helmy. Takže se vám brýle za ně nezachytávají, a hlavně si šetříte jejich molitanové polstrování. Vzadu stačí jenom vyhodit gumičku z malého háčku, natáhnout brýle a kulatou gumičky zase zpět nahodit. To se dá zvládnout i v tenkých rukavicích.

Testování na skialpech s lyžařskými brýlemi - SINGING ROCK HEX
Testování na skialpech s lyžařskými brýlemi – SINGING ROCK HEX

Helma a čelovka

Integrované přední klipy „EASY CLIP“ jsou dostatečně velké a dají se ovládat i s nasazenou helmou a při fixaci čelovky není nutné ji sundávat. To je super! Kolikrát jsem si málem ulomil nehet nebo musel sundávat helmu při snaze nasadit a zafixovat čelovku na helmu? Tady to funguje samo. Klipy jsou velké a dá se do nich strčit prst a lehce vyhnout pro zastrčení popruhu čelovky.

Zajištěná čelovka na helmě SINGING ROCK HEX - EASY CLIP
Zajištěná čelovka na helmě SINGING ROCK HEX – EASY CLIP

Pohled zvenčí

Helma na první pohled působí děravě, ale nedejte se zmást. Podívejte se na ni se shora. Co vidíte? Vaše hlava je kompletně chráněna. A o to se stará odolná EPP + ABS skořepina, která chrání před padajícími předměty a zaručuje vysokou míru ochrany při nárazu, včetně opakovaného. Helmy schytala pár škrábanců. To tak s helmou je a od toho ji máme na hlavě.

Se shora je patrné, že je hlava dobře chráněna při pádu kamene se shora - SINGING ROCK HEX
Se shora je patrné, že je hlava dobře chráněna při pádu kamene se shora – SINGING ROCK HEX

Celkový dojem

Helma je nabízena ve dvou velikostech čili velký rozsah uživatelů. I barev je docela dost tak, aby si vybrali ladiči barev. To je fakt. Helma se musí líbit. Klip na čelovku je super. Helma měla u některých lidí tendenci sjíždět do očí, proto je nutno ji dobře seřídit a věnovat tomu čas. Pak vás odmění dokonalou ochranou a pocitem bezpečí. Na lyžích, skalách i na zajištěných cestách dělala svoji práci. Seděla na hlavě a trpělivě čekala, kdy a odkud to přijde. Proto ji máme furt na hlavě. V batohu nebo v kufru auta nefunguje.

SINGING ROCK HEX a testování na via ferratě
SINGING ROCK HEX a testování na via ferratě

Další informace

singing-rock-logo

Firma SINGING ROCK propaguje horolezectví jako zdravou aktivitu, která rozvíjí ducha i tělo, zdravou aktivitu pro každého, kdo hledá znovuprožití přírodních zákonitostí na vlastní kůži, kdo chce prostřednictvím horolezectví poznat nejenom svoje okolí, ale zejména sám sebe.

Kompletní informace naleznete na www.singingrock.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: