Nejlepší skialpinistické vybavení pro sezonu 2020-2021

Nejlepší skialpinistické vybavení pro sezonu 2020-2021

Tipy na výběr skialpového vybavení od redakce Světa outdooru. Poradíme, jak vybrat skialpové lyže, boty, vázání, hole i lavinovou výbavu.

Naši redaktoři a testeři tráví na prknech, co znamenají svět, každoročně stovky dní. Pokud tedy uvažuješ o nákupu vybavení na skialpinismus, nech se inspirovat našimi tipy na doplnění skialpové výbavy.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze skialpového vybavení

Předesíláme, že co člověk, to jiný názor. To si snadno ověříte sami, když se v jakékoliv diskuzní skupině nebo na horách zeptáte na doporučení například ohledně lyží nebo vázání. Každý vám vychválí primárně to, které sám používá, aniž by měl relevantní zkušenosti i s lyžemi a vázáními jiných výrobců. Mějte tak na paměti, že třeba zrovna u vázání má téměř každý model řadů kladů, ale mohou se u některých uživatelů objevit i zápory (mezi nimi může být např. nezvyk v ovládání brzdy a tím i celkové hanění daného vázání).

Ke všem produktům jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.

Skialpové lyže

Než se vůbec začnete poohlížet po nových skialpových lyžích, je potřeba co nejlépe definovat požadavky na jejich vlastnosti. Fitness skialpinista má potřeby zcela odlišné od toho, kdo jezdí v zimě každý druhý víkend do Alp nebo pobývá v prašanových rájích v Japonsku či Britské Kolumbii. K tomu je potřeba přidat vlastní lyžařské schopnosti a předpokládanou převažující aktivitu.

Fitness skialpinista preferuje výstup a sjezd pro něj je jen zrychlená verze přesunu do údolí, takže se bude poohlížet po co nejlehčích, nejkratších a nejužších možných lyžích (do ultralight kategorie potom patří vybavení na závodní skialpinismus, s lyžemi o šíři 65 mm pod vázáním a hmotnostmi od 700 g na lyži v délce 150-160 cm).

U „klasického“ skialpinismu s přihlédnutím k lyžařským schopnostem byste se měli dnes poohlížet u lyží mezi modely s šířkou pod vázáním od 80 do 100 mm a v délce odpovídající výšce vaší postavy, případně více. Pokud není vaším cílem pravidelně šlapat 2000+ výškových metrů denně, a cílem je také co nejvíce si užít sjezd, poohlížejte se po lyžích v délkách o 5 až 15 (případně více) delších, než je výška vaší postavy při šířkách pod vázáním mezi 100 a 115 mm. Širší lyže obvykle používají pouze ti, kteří tráví většinu lyžařských dnů někde v prašanových rájích.

V dnešní době je u lyží samozřejmě rocker vepředu, mnohdy i rocker vzadu, u nichž záleží na výrobci definovaných podmínkách optimálního využití lyží – délka a velikost rockeru. Obdobně je to i u rádiusu/vykrojení, kde se můžete setkat s hodnotami obvykle v rozmezí 20-30 m, ale výjimkou nemusí být ani rádiusy menší, nebo naopak nad 40 metrů.

k2-wayback-80
K2 Wayback 80 G3 Findr 94Dynafit Speedfit 84
Lehké lyže avšak s titanalovou výztuhou a v setu i s mohérovými pásy.
Recenze lyží K2 Wayback 80
Bezmála 10 cm pod patou vás udrží ve hře i při jízdě v problematickém sněhu.
Recenze lyží G3 Findr 94
Lyže pro chrťáky, kterým koukáte nejčastěji jenom na záda.
11 699 Kč12 805 Kč7999Kč

Skialpové vázání

Od doby, kdy vypršel patent Dynafitu na pinové vázání, se s jejich výrobci doslova roztrhl pytel. Na špičce vývoje a množství modelů je samozřejmě Dynafit, ale další výrobci ho v mnoha ohledech dohnali i předehnali. V současné době se pro jakoukoliv odnož skialpu preferuje pinové vázání, přičemž už i většina půjčoven na něj přešla. Dříve nejrozšířenější rámová skialpinistická vázání jsou tak dnes k vidění převážně u old-school lyžníků, u těch, kteří si pořídili vybavení z druhé ruky nebo u ortodoxních freeriderů, kteří potřebují na lyžích vyšlapat jen kousek od lanovky a je jim jedno, jakou hmotnost mají na každé noze navíc.

Marker Alpinist 9G3 ZED 12Dynafit ST Radical 92
Jednoduché pinové vázání z dílny značky Marker. V jednoduchosti je síla!Je lehčí. Víc dovede. Víc vydrží. G3 představuje novou generaci vysokovýkonných skitouringových vázání.Léty prověřené vázání. Skialpový všeuměl.
6999 Kč10440Kč8999Kč

Skialpové boty

Vybírat skialpové boty je asi vůbec největší „alchymií“, neboť co člověk, to jiná noha. Někdo má vysoký nárt, jiný nízký. Někdo má široké chodidlo, jiný úzké. K tomu stačí přidat třeba patní ostruhu, zvětšený kotník, širší lýtko… a mnoho dalšího. U bot tak neexistuje univerzální doporučení, a to v nich budete trávit většinu výletu. Je potřeba si jenom říct, zda do úvahy připadají měkčí boty s důrazem na co nejpohodlnější chůzi, nebo naopak „vícepřeskové“ tvrdší boty, s nimiž si užijete sjezd na jakémkoliv podkladu a sklonu svahu.

Měkčí skialpové boty pro pohodlnou chůzi

Dynafit TLT7 ExpeditionFischer My TraverseDynafit TLT Speedfit
Skialpinistická bota ideální pro ambiciózní skialpinisty, kteří si zakládají na rychlosti.Lehké skialpinistické boty díky jedinečnému rozsahu kloubu až 80° zachovávají maximální volnost pohybu.Lyžáky s váhou pouhých 1190 g poskytují nadstandardní pohodlí spolu se skvělým výkonem.
11 199Kč12 917Kč10 099Kč

Tvrdší skialpové boty pro komfort při sjezdu

Dynafit HojiScarpa Maestrale 3.0Scott Celeste III
Model Hoji definitivně zbořil mýtus o úzkých botách od Dynafitu.Díky materiálu Pebax Rnew ideální model pro všechny skialpinisty, kteří hledají preciznost a odolnost bez ztráty pohodlí.Skialpové dámské boty v kombinaci nízké hmotnosti, výkonu a pohyblivosti navržené speciálně pro ženské nohy. 
11 800 Kč10 490 Kč11 440 Kč

Skialpové hole

Na skialpy jsou vhodné různé hole od těch „běžkařských“, používaných závodníky, až po různé dvou a třídílné. Zatímco v dřívějších dobách hrály prim třídílné hole, dnes je používají hlavně splitboardisti. U skialpových holí se při výběru bere v úvahu několik zdánlivě protichůdných požadavků: co nejlepší ergonomie držení, prodloužení rukojeti pro traverzování, nízká hmotnost, odolnost proti ohnutí a zlomení, velikost košíčků a poutka. Poslední položka – poutka – asi mnohé zarazí, když u pohybu na sněhu s potenciální možností pádu lavin se poutka zásadně nepoužívají. To je samozřejmě pravda, ale např. firma Leki má „trhací“ poutka, kdy hůl sama „odpadne“ od ruky nebo rukavice. U kanadské G3 jsou u modelu Via poutka snadno oddělitelné, takže v nebezpečném terénu jsou v batohu, a v bezpečném jsou plně použitelná.

Leki Aergon Lite 2 SL2G3 Via CarbonK2 Lockjaw Carbon Plus
Dvoudílné skialpové hole se zpevněnými sněhovými košíčky.
Recenze holí Leki Aergon Lite
Teleskopické skitouringové lyžařské hole s odmnímatelnými poutky.
Recenze holí G3 Via Carbon
Ultra lehké dvoudílné karbonové hole.
2376 Kč2691 Kč2789 Kč

Základní lavinová výbava

K základní lavinové výbavě patří trojice – vyhledávač, lopata a sonda. Lavinové vyhledávače vyrábí několik zavedených firem a kromě stejné frekvence 457 kHz se ve všem ostatním do jisté míry liší – přepínání mezi vysíláním a vyhledáváním, možnosti pro markování, group check a kontrolu správné funkčnosti. Nejlepší je si několik lavinových vyhledávačů vyzkoušet, a teprve potom se rozhodnout pro jeden z nich.

U lavinových sond je o hodně jednodušší, většina dostupných sond je už vybavena náběhy u jednotlivých segmentů pro snadné a rychlé roztažení, stejně jako ocelovým lankem. Pozor je tak pouze třeba dát na způsob fixace.

Typická kombinace lavinové trojice může být:

Pieps Micro BTPieps Alu Sport 220Pieps C720
Nejlehčí 3-anténový vyhledávač na trhu s řadou neotřelých funkcí.
Recenze lavinového vyhledávače Pieps Micro
Nová verze lavinové hliníkové sondy Pieps vyráběná v délkách 220, 260 a 300 cm.Lehká teleskopická lopata s „C“ rukojetí, která padne pravákům i levákům.
7899 Kč1159 Kč1881 Kč

Pieps iProbe BT 300

O úroveň výše se při sondování dostanete při použití elektronické lavinové sondy Pieps iProbe, která obsahuje zjednodušený lavinový vyhledávač, takže dohledávání během sondování je neuvěřitelně rychlé.

Cena: od 4990 Kč

Když už máte lavinový set, je vhodné ho v případě zvýšeného zájmu o sníh doplnit o soupravu BCA ke „studiu“ sněhu. Její součástí je teploměr na měření teplot různých sněhových vrstev, lupa a rastr na zkoumání sněhových krystalů a mnohé další. Pokud se sněhem během svých výletů chcete zajímat o něco více, k měření teplot velmi dobře poslouží i telefon CAT S61 vybavený termo modulem FLIR.

Co všechno umí a vydrží telefon CAT S61 se dočteš v podrobné recenzi.

Lavinový batoh

Doby, kdy výběr lavinových batohů byl omezen na několik málo modelů, jsou už dávno pryč. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství modelů a velikostí lavinových batohů, které pro nafukování vaku využívají jednu ze tří možností: zásobníky s plynem, předimenzovanou baterii nebo kombinaci kondenzátorů a baterie. K dispozici jsou různé velikosti batohů od desetilitrových freeridových až po více než čtyřicetilitrové na vícedenní túry v ledovcovém i neledovcovém prostředí. Při rozhodování o tom, který batoh pořídit, je nutné přihlédnout k několika bodům:

  • Budu s lavinovým batohem častěji cestovat letecky – výhodou jsou bateriové a kondenzátorové modely
  • Jakou velikost nebo velikosti batohů potřebuji? Umožňuje batoh změnu velikosti vaku pro různé účely
  • Jak je řešeno upevňování lyží na batohu
  • Je vnitřní prostor dostatečný pro mé potřeba a kapsa na lavinovou výbavu dostatečně velká?
  • Zádový systém sedí výborně?

Mrkni se taky na velký přehled nejlepších lavinových batohů na tuto sezonu.

Pieps Jetforce 2.0 35lMammut Ride Removable Airbag 3.0 30 lOsprey Soelden Pro 32 Avalanche Airbag Pack
Updatovaná verze elektronického lavinového batohu PIEPS s technologií JETFORCE, používající turboventilátor a baterii.
Recenze Pieps Jetforce 2.0
Třetí generace praktického batohu ideálního pro skialpinismus nebo freeriding, který vám v krajních situacích může zachránit život.Novinka mezi elektronickými lavinovými batohy v ultralehkém provedení.
25 399 Kč12 792 Kč25 999 Kč

Skialpový batoh

Skialpinistických batohů je v současné době nepřeberné množství různých velikostí, barev, zádových systémů, způsobů uchycení lyží a různých vychytávek. Při poohlížení po skialpinistických batozích platí body dva až pět z části o lavinových batozích. K tomu by se ještě hodilo přidat, jak se uchycují cepíny, lano, stoupací železa, zda je součástí kapsa na vodní vak a mnoho dalšího.

Podrobnější výběr nejlepších skialpových batohů podle velikosti najdeš tady.

Ferrino Rutor 25lPieps Summit 30Deuter Freerider PRO 34+
Lehký batoh. Přední kapsa se zipem zabezpečuje rychlý přístup k lékárničce a lavinovému vybavení.Profesionální batoh pro všechny typy zimního alpinismu.Nový model se zadním vstupem a rolovacím uzávěrem pro zvětšení objemu o 10 l.
1992Kč3283 Kč3512 Kč

TIP na český batoh: Pinguin Ridge 28 nebo Ridge 40

Univerzální parťák do zasněžených hor. Potěší nenasákavý lisovaný zádový systém SNOFF, na který se nelepí sníh, extra kapsa na lavinovou výbavu a přezky pro připevnění lyží nebo snowboardu.

Cena Pinguin Ridge 28 od 1992 Kč, Cena Pinguin Ridge 40 od 2152 Kč

A co třeba skialpování s dětmi?

Dětský skialp není moc rozšířený ať už z důvodů výbavy nebo obecné neochoty dětí šlapat do kopce.  To bylo pochopitelné v dřívějších dobách, kdy rodiče pořizovaly „chodící“ adaptéry do klasických sjezdových vázání. Dítě tak do kopce šlapalo ve sjezdových skeletech na těžkých lyžích, přičemž mělo nohy díky adaptérům hodně vysoko nad sněhem. Koho by něco takového bavilo? Asi nikoho.

Dnes je situace diametrálně odlišná, neboť jsou k dispozici malá čísla skialpinistických skeletů, kratší a lehčí lyže. Zbývá tak jen vybrat vhodné vázání – samozřejmě pinové/techové, neboť děti po několika vyzkoušeních nemají problém se nacvakávat do špičky. Na našem trhu jsou k dispozici minimálně dvě vázání určená pro děti a „lehké“ dospělé. Jedná se o Dynafit (RV 2,5-9) a G3 ION9 (RV 3-9). A kdy s dětmi začít? Pokud už je to nebaví na sjezdovkách, a dobře se rozjezdili ve volných terénech, tak je možné s nimi od přibližně osmi let věku vyrazit na kratší skialpové túry ať už do řídkého lesa nebo na volné pláně.

Vyzkoušené kombinace

Do českých luhů a hájů

Sněhové podmínky v českých a moravských pohořích mají obvykle dost daleko do zahraničních prašanových rájů, takže pro primární použití u nás je vhodné se poohlédnout po odolném setu (přeci jenom občas trčí nějaký ten kořen, kámen, apod.) na pomezí fitness skialpu a klasického skialpu.

Do evropských hor

Evropská pohoří nabízejí různorodé sněhové a povětrnostní podmínky ať už čistě na sněhu nebo v ledovci pokrytými horami. Pro univerzální použití se tak hodí skialpový set s lyžemi s šířkami pod vázáním 90-100 mm a délkami na základě lyžařských dovedností v délce postavy a delší. Ti, kteří dávají přednost velmi strmým žlabům a svahům za problematických sněhových podmínek, budou samozřejmě jezdit na kratších a užších lyžích.

Po celém světě

Britská Kolumbie, USA, Japonsko, Sibiř nebo Chile? Tam všude se hodí širší a delší lyže, s kterými si v bezedném prašanu každý do sytosti „zaplave“.

To nejdůležitější na závěr:

Možností různých kombinací skialpové výbavy je v současné době nepřeberné množství. Než si něco vyberete ke koupi, tak kromě dotazování v příslušných skupinách (pozor na experty typu: při své výšce 187 cm si bohovsky zajezdím v prašanu na 170 cm dlouhých lyžích s šířkou 74 mm pod vázáním) je nejvhodnější si půjčit vybavení na víkend v některé z mnoha skialpinistických půjčoven. Nebo navštívit testovací dny pořádané v různých lyžařských střediscích v České republice a na Slovensku.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: