Nejlepší karimatky: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší karimatky: výběr testerů Světa outdooru

Pěnovou, nafukovací nebo samonafukovací karimatku? Jak na výběr té nejlepší karimatky právě pro tebe radí odborníci.

I v nejlepším spacáku se vyspíš jen tak dobře, jak kvalitně izoluje tvá karimatka. Proto je důležité věnovat výběru pozornost. Není radno volit jen podle hmotnosti, nejdřív je potřeba ujasnit si požadavky na izolaci, pohodlí, sbalitelnost, ale také spolehlivost a riziko poškození. 

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze karimatek

V redakci Světa outdooru se venku pohybujeme celoročně: chodíme, lezeme, běháme, jezdíme na kole a na lyžích a taky venku rádi spíme. Našim redaktorům a testerům rukama prošly desítky stanů, spacáků i karimatek. Samozřejmě každému může sednout něco jiného, tady jsme připravili užší výběr produktů, které nás zaujaly.

Výhody a nevýhody pěnových, nafukovacích a samonafukovacích karimatek jsme popsali v článku Výběr karimatky: jak si kdo ustele, tak si lehne . A proč nutně neplatí úměra: čím tlustší karimatka, tím lepší izolace, nám objasnil v rozhovoru Roman Svoboda spolumajitel firmy Yate, která karimatky vyrábí.

Nezničitelná klasika

Pěnové karimatky jsou mechanicky nejodolnější a mají nejdelší životnost a také nízkou hmotnost. Z hlediska poměru cena-výkon tedy budou rozhodně nejekonomičtějším řešením. Vydrží drsnější zacházení, můžete je na batohu odrat o nějakou tu skalku na feratovém přechodu, rozložit si spaní na trávě bez obav, že ji propíchnete… No mají něco do sebe. Jejich nevýhodou je ale omezený komfort, jako na měkoučké nafukovačce se na nich zkrátka nevyspíte. Mají také horší skladnost, zvlášť u silnějších modelů – jinak než vně batohu se téměř nedá nosit a znesnadňuje nasazení pláštěnky na batoh. Hodí se do kempu, díky nízké hmotnosti také na treky, VHT či kamkoliv na hory. Na cyklotoulky jsou trochu neskladné. Určitou alternativou mohou být dvouvrstvé/dvoukomorové karimatky, které zvládnout propíchnutí jedné komory. Je u nich možné regulovat tlak v horní i spodní vrstvě samostatně. Nevýhodou je vyšší hmotnost oproti pěnovým karimatkám.

karimatka-yate-eva
Pinguin Wave LYATE Eva Comfort 1.4 Therm-a-Rest Z-Lite SOL
Nafukovací karimatka se dvěma samostatnými vzduchovými komorami. V případě propíchnutí jedné vás podrží druhá. Dodává se s nafukovacím vakem se dvěma ventily.Karimatky z materiálu EVA jsou lehké a téměř nezničitelné. A nenasákavé! Karimatku z materiálu EVA nesmíte vystavit přímému slunci! Pozor jen na přímé slunce, v horku se může zkroutit. Skládací klasika do hor i do divočiny. Nebere vlhkost a hliníkový zátěr zvyšuje tepelný komfort tím, že odráží teplo zpět k uživateli.
Hmotnost: 850 gHmotnost: 380 gHmotnost: 410 g
Tepelný odpor: 2 RTepelný odpor: 2 RTepelný odpor: 2 R
Cena: 1 953 KčCena: 870 KčCena: 1 366 Kč

Pohodlnější spaní na (samo)nafukovací karimatce

Pokud na hory vyrážíš často a chceš si dopřát pohodlí za rozumnou cenu, poohlídni se po samonafukovací, případně nafukovací karimatce. Obě tyto kategorie karimatek patří k těm skladnějším, jejich nevýhodou je kratší životnost a náchylnost k poškození (něco ale zase vydrží). Samonafukovací karimatky jsou vyplněné speciální pěnou, která izoluje a rozpínáním nasává vzduch (proto samo-nafukovací), i tak je ale potřeba je dofouknout. Bývají o něco těžší, ale poskytují výbornou izolaci i nadstandardní komfort. Nafukovací karimatky nemají vnitřní pěnu a je potřeba je nafouknout pusou či pumpičkou. Základní modely mívají podobné izolační vlastnosti a nízkou hmotnost jako pěnové karimatky, ale jsou daleko skladnější a poskytují nesrovnatelně větší komfort. Ty lepší nafukovačky pak patří ke špičce v poměru hmotnosti, skladnosti a izolace a hojně je využívají fandové ultralightu.

Na treky a VHT pohodlně

U této kategorie karimatek jsme zohlednili především hmotnost a skladnost při zachování základního pohodlí (tedy tloušťky alespoň 3 cm) a příznivé ceny. Tyto karimatky jsou určené jako třísezónní, tedy od jara do podzimu.

samonafukovaci-karimatka-yate-guide-3-8
Zulu Moonlight mummyYate Guide 3,8Sea to Summit UltraLight ASC Insulated Mat
Nafukovací karimatka o tloušťce 6 cm s izolací z mikrovlákna a technologií TPU pro větší odolnost. Šířka 50 cm nemusí mohutnějším postavám stačit.
RECENZE
Odlehčené jádro Warm Zone, unikátní ventil Reverse a lehký svrchní materiál dělá tuto samonafukovací karimatku jednou z nejoblíbenějších v nabídce YATE.Karimatka pro využití od jara do podzimu. Ventilek se třemi funkcemi (nafouknutí, vyfouknutí, úprava tvrdosti). Součástí je pumpa integrovaná v obalu. Izolace THERMOLITE® uvnitř komor.
Hmotnost: 600 gHmotnost: 650 gHmotnost: 480 g
Tepelný odpor: 2.4 RTepelný odpor: 3.9 RTepelný odpor: 3.1 R
Cena: 1 999 KčCena: 2 220 KčCena: 3 899 Kč

Špičkové karimatky pro celoroční použití

Ani v zimě a při spaní na sněhu není kvůli kvalitní izolaci nutné tahat zbytečné gramy navíc! Pokud chceš spát venku také v zimě a neklepat kosu, hledej karimatku s tepelným koeficientem (R-value) od hodnoty 4 výš. Pamatuj, že v sebelepším spacáku se vyspíš jen tak dobře, jak izoluje tvá karimatka.

Mountain Equipment Aerostat Synthetic 7.0 MatTherm-a-Rest NeoAir XthermSea to Summit Comfort Plus Rectangular
Špičková nafukovací karimatka s tloušťkou 7 cm s izolačním materiálem Polarloft poskytuje izolaci i v teplotách -25 °C. Nejteplejší karimatka řady NeoAir s  reflexním aluminiovým zátěrem. Vysoký teplotní komfort vhodný i pro zimní použití.Pohodlná samonafukovací karimatka s tloušťkou 8 cm, která zajistí dostatečný tepelný komfort i v chladných podmínkách. 
Hmotnost: 665 gHmotnost: 430 gHmotnost: 970 g
Hmotnost: 5.0 RHmotnost: 6.9 RHmotnost: 4.1 R
Cena: 4 490 KčCena: 6 999 KčCena: 4 699 Kč

Ultralight karimatky

V případě, že počítáte na výpravě každý gram, můžete si vybrat ultralehké modely, které používají odlehčené materiály a špičkové technologie. Dále můžete ušetřit hmotnost výběrem poloviční velikosti podložky nebo zvolíte model s otvory. Ve fantazii se meze nekladou.

Therm a Rest NeoAir UberLiteYATE ScoutSea To Summit Ultralight Mat
Nejlehčí nafukovací karimatka na trhu pro opravdové fandy ultralightu! Extrémně nízká váha a směsně malý balíček.Nafukovací karimatka českého výrobce o tloušťce 5,5 cm. Oddělené komory zabraňují pohybu vzduchu a tím se zlepšují izolační vlastnosti.Lehoučká, kompaktní a překvapivě pohodlná karimatka v duchu „fast and light“. Nafukovaní pomocí geniálně řešeného obalu.
Hmotnost: 250 gHmotnost: 400 gHmotnost: od 296 g (podle délky)
Tepelný odpor: 2.3 RTepelný odpor: 1.2 RTepelný odpor: 2 R
Cena: 6 299 KčCena: 1 590 KčCena: 2 399 Kč

Pro menší postavy

Dámy (i pánové či děti) s výškou do 170 cm mají možnost koupit zkrácenou dámskou verzi karimatky. Zatímco většina karimatek mívá délku přes 180 cm, některé jsou k dostání i v prodloužené nebo rozšířené verzi, dámské modely karimatek mají délku zpravidla kolem 168 cm. Úsporu hmotnosti ocení zejména při transportu na zádech.

Therm A Rest Trail Lite Women Sea to Summit Comfort Light Women’s Forclaz krátká nafukovací karimatka
Samonafukovací karimatka, která představuje ideální kompromis mezi hmotností, tepelnou izolací, pohodlím a životností. Samonafukovací třísezónní karimatka pro dámy, která snoubí komfort a nízkou váhu.Lehká a skladná nafukovací karimatka ve zkrácené délce 120 cm za velmi přívětivou cenu.
Hmotnost: 710 gHmotnost: 665 gHmotnost: 360 g
Tepelný odpor: 4.5 RTepelný odpor: 3.8 RTepelný odpor: 1.6 R
Cena: 2 654 KčCena: 3 118 KčCena: 699 Kč

Pohodlné spaní na cestách

Pro dlouhodobější spaní v kempu nebo v obytném autě jsme vybrali několik karimatek s výborným poměrem ceny a pohodlí.

Pinguin Nomad 75Warg Gustav WarmthalVango Shangri-La II 7.5 Double
Velkorysá výška, šířka a délka (7,5x63x198 cm) pro maximální termoizolaci a dokonalé pohodlí.Pohodlná nafukovací karimatka s izolací z mikrovlákna Warmthal (60 g/m2). Ochranná ripstop úprava z obou stran. Prostorná samonafukovací karimatka pro dva. Elastická tkanina a svislé stěny pro maximální plochu pro spaní.
Hmotnost: 2 200 gHmotnost: 540 gHmotnost: 4 900 g
Tepelný odpor: 8.5 RTepelný odpor: 2.6 RTepelný odpor: neuvedeno
Cena: 2 268 KčCena: 1 799 KčCena: 8 190 Kč

Může se hodit

Splasklá nafukovací karimatka není žádný hit. Proto buďte na tuto situaci připraveni. A životnost karimatky prodloužíte i nafukováním pomocí nafukovacích vaků, které mohou být zároveň obaly na karimatky nebo vodotěsnými vaky na jiné vybavení.

p4452-4452-self-20adhesive-20patch-206-20pcs-20assort_-1_-1_1258178 thermarest-opravna-sada_Instant Field Repair Kitnafukovaci-vak-yate
Samolepící záplaty Warmpeace Self Adhesive PatchThermarest opravná sada na karimatky YATE Vodotěsný obal/pumpa na samonafukovací karimatky YATE
Opravná sada do divočiny pro lepení oblečení, stanů, spacáků, ale i karimatek. Extrémně odolné, pružné, transparentní, vzduchotěsné a voděodolné.Sada obsahuje: 6 gelových lepících kaněk, 3 průhledné samolepící záplaty, 3 alkoholové polštářky na čištění povrchu karimatky.Nafukovací vaky zabraňují vnikání vlhkosti do karimatky. Jsou zároveň obalem a to někdy i vodotěsným.
Hmotnost: 00 prdHmotnost: neváží takřka nicHmotnost: 75 g
Cena: 149 KčCena: 421 KčCena: 388 Kč

Jak jsme karimatky vybírali?

Výběr nejlepších karimatek do přírody je dílem týmu testerů a spolupracovníků Světa outdooru. Garantem článku je Martin Slezáček a podíleli se na něm také horský vůdce Vojtěch Dvořák, šéfredaktorka Světa outdooru Natálie Kohoutková, Ondřej Müller, David Gladiš a další.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Jiřina Hrdličková

Mrzí mě,že jsem zatím nenarazila na karimatku, která by byla velká jak manželské lůžko.Na masáž na zemi by se mi hodila.zatim slepují 2 k sobě,ale izolepa není to pravé,často se rozlepuje.

Jakub Larysz
Jiřina Hrdličková:

Dobrý den Jiřino, můžete zkusit toto od Pinguin: https://www.pinguin.cz/nomad_50double

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: