HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší karimatky: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší karimatky: výběr testerů Světa outdooru

Pěnovou, nafukovací nebo samonafukovací karimatku? Jak na výběr té nejlepší karimatky právě pro tebe radí odborníci.

I v nejlepším spacáku se vyspíš jen tak dobře, jak kvalitně izoluje tvá karimatka. Proto je důležité věnovat výběru pozornost. Není radno volit jen podle hmotnosti, nejdřív je potřeba ujasnit si požadavky na izolaci, pohodlí, sbalitelnost, ale také spolehlivost a riziko poškození. 

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze karimatek

V redakci Světa outdooru se venku pohybujeme celoročně: chodíme, lezeme, běháme, jezdíme na kole a na lyžích a taky venku rádi spíme. Našim redaktorům a testerům rukama prošly desítky stanů, spacáků i karimatek. Samozřejmě každému může sednout něco jiného, tady jsme připravili užší výběr produktů, které nás zaujaly.

Výhody a nevýhody pěnových, nafukovacích a samonafukovacích karimatek jsme popsali v článku Výběr karimatky: jak si kdo ustele, tak si lehne . A proč nutně neplatí úměra: čím tlustší karimatka, tím lepší izolace, nám objasnil v rozhovoru Roman Svoboda spolumajitel firmy Yate, která karimatky vyrábí.

Nezničitelná klasika

Pěnové karimatky jsou mechanicky nejodolnější a mají nejdelší životnost a také nízkou hmotnost. Z hlediska poměru cena-výkon tedy budou rozhodně nejekonomičtějším řešením. Vydrží drsnější zacházení, můžete je na batohu odrat o nějakou tu skalku na feratovém přechodu, rozložit si spaní na trávě bez obav, že ji propíchnete… No mají něco do sebe. Jejich nevýhodou je ale omezený komfort, jako na měkoučké nafukovačce se na nich zkrátka nevyspíte. Mají také horší skladnost, zvlášť u silnějších modelů – jinak než vně batohu se téměř nedá nosit a znesnadňuje nasazení pláštěnky na batoh. Hodí se do kempu, díky nízké hmotnosti také na treky, VHT či kamkoliv na hory. Na cyklotoulky jsou trochu neskladné.

karimatka-yate-evaKARIMATKA-THERM a REST_Z LITE SOL REGULAR, blue-silver
Yate Wave AluYATE Eva Comfort Therm-a-Rest Z-Lite SOL
Skládané karimatky s profilovaným povrchem mají při stejné tloušťce materiálu vyšší tepelný odpor, poskytují vyšší pohodlí a po sbalení zaberou méně místa.
Recenze Yate Wave Alu
Karimatky z materiálu EVA jsou lehké a téměř nezničitelné. A nenasákavé! Karimatku z materiálu EVA nesmíte vystavit přímému slunci! Pozor jen na přímé slunce, v horku se může zkroutit. Skládací klasika do hor i do divočiny. Nebere vlhkost a hliníkový zátěr zvyšuje tepelný komfort tím, že odráží teplo zpět k uživateli.
Hmotnost: 400 gHmotnost: 380 gHmotnost: 410 g
Tepelný odpor: 2.2 RTepelný odpor: 2 RTepelný odpor: 2 R
Cena od 850 KčCena od 639 KčCena od 1180 Kč

Pohodlnější spaní na (samo)nafukovací karimatce

Pokud na hory vyrážíš často a chceš si dopřát pohodlí za rozumnou cenu, poohlídni se po samonafukovací, případně nafukovací karimatce. Obě tyto kategorie karimatek patří k těm skladnějším, jejich nevýhodou je kratší životnost a náchylnost k poškození (něco ale zase vydrží). Samonafukovací karimatky jsou vyplněné speciální pěnou, která izoluje a rozpínáním nasává vzduch (proto samo-nafukovací), i tak je ale potřeba je dofouknout. Bývají o něco těžší, ale poskytují výbornou izolaci i nadstandardní komfort. Nafukovací karimatky nemají vnitřní pěnu a je potřeba je nafouknout pusou či pumpičkou. Základní modely mívají podobné izolační vlastnosti a nízkou hmotnost jako pěnové karimatky, ale jsou daleko skladnější a poskytují nesrovnatelně větší komfort. Ty lepší nafukovačky pak patří ke špičce v poměru hmotnosti, skladnosti a izolace a hojně je využívají fandové ultralightu.

Na treky a VHT pohodlně

U této kategorie karimatek jsme zohlednili především hmotnost a skladnost při zachování základního pohodlí (tedy tloušťky alespoň 3 cm) a příznivé ceny. Tyto karimatky jsou určené jako třísezónní, tedy od jara do podzimu.

samonafukovaci-karimatka-yate-guide-3-8
Therm-a-Rest Trail LiteYate Guide 3,8
Pohodlná samonafukovací karimatka se skvělým poměrem komfortu, sbalitelnosti, izolace a ceny.
V dostání také ve větší verzi Large.
Odlehčené jádro Warm Zone, unikátní ventil Reverse a lehký svrchní materiál dělá tuto samonafukovací karimatku jednou z nejoblíbenějších v nabídce YATE.
Hmotnost: 740 gHmotnost: 650 g
Tepelný odpor: 3.2 RTepelný odpor: 3.9 R
Cena od 1849 KčCena od 1617 Kč
Zulu Moonlight mummyKlymit Static V2
Nafukovací karimatka o tloušťce 6 cm s izolací z mikrovlákna a technologií TPU pro větší odolnost. Vyznačuje se skvělým poměrem tloušťka:cena. Šířka 50 cm nemusí mohutnějším postavám stačit.Lehká, pohodlná a hlavně široká (59 cm) nafukovací karimatka je přesně pro ty, kteří hledají za málo peněz hodně muziky. Ergonomicky tvarované komory využívají patentovanou technologii Body Mapping. Pro dlouhány také ve verzi Long.
Hmotnost: 600 gHmotnost: 470 g
Tepelný odpor: 2.4 RTepelný odpor: 1.3 R
Cena od 1390 KčCena od 1990 Kč

Špičkové karimatky pro celoroční použití

Ani v zimě a při spaní na sněhu není kvůli kvalitní izolaci nutné tahat zbytečné gramy navíc! Pokud chceš spát venku také v zimě a neklepat kosu, hledej karimatku s tepelným koeficientem (R-value) od hodnoty 4 výš. Pamatuj, že v sebelepším spacáku se vyspíš jen tak dobře, jak izoluje tvá karimatka.

Mountain Equipment Aerostat Synthetic 7.0 MatTherm-a-Rest NeoAir All Season SV
Špičková nafukovací karimatka s tloušťkou 7 cm s izolačním materiálem Polarloft poskytuje izolaci i v teplotách -25 °C. Rychlé nafouknutí a vyfouknutí. Pevný odolný materiál. Vysoký teplotní komfort vhodný i pro zimní použití.
Hmotnost: 665 gHmotnost: 650 g
Hmotnost: 5.0 RHmotnost: 4.9 R
Cena od 4038 KčCena od 4129 Kč
e585e09d-karimatka-robens-trailguard-50-zelena-green-vineyard
Sea to Summit Comfort PlusRobens TrailGuard 50
Pohodlná samonafukovací karimatka s tloušťkou 8 cm, která zajistí dostatečný tepelný komfort i v chladných podmínkách. Po stranách jsou vzduchové trubice, které zajišťují maximální komfort. Samonafukovací karimatka je osazena je novým špičkovým ventilem Peak Valve.
Hmotnost: 970 gHmotnost: 925 g
Hmotnost: 4.1 RHmotnost: 5.3 R
Cena od 3482 KčCena od 2484 Kč

Ultralight karimatky

V případě, že počítáte na výpravě každý gram, můžete si vybrat ultralehké modely, které používají odlehčené materiály a špičkové technologie. Dále můžete ušetřit hmotnost výběrem poloviční velikosti podložky nebo zvolíte model s otvory. Ve fantazii se meze nekladou.

thermarest_uber_lite_2020
Therm a Rest NeoAir UberLiteYate Scout
Nejlehčí nafukovací karimatka na trhu pro opravdové fandy ultralightu! Extrémně nízká váha a směsně malý balíček.Nafukovací karimatka českého výrobce o tloušťce 5,5 cm. Oddělené komory zabraňují pohybu vzduchu a tím se zlepšují izolační vlastnosti.
Hmotnost: 250 gHmotnost: 400 g
Tepelný odpor: 2.3 RTepelný odpor: 1.2 R
Cena od 3956 KčCena od 1240 Kč
Sea_to_summit_ultralight_mat_xs
Sea To Summit Ultra Light MatForclaz krátká nafukovací karimatka
Lehoučká, kompaktní a překvapivě pohodlná karimatka v duchu „fast and light“. Nafukovaní pomocí geniálně řešeného obalu.Lehká a skladná nafukovací karimatka ve zkrácené délce 120 cm za velmi přívětivou cenu.
Hmotnost: od 296 g (podle délky)Hmotnost: 360 g
Hmotnost: 2 RHmotnost: 1.6 R
Cena od 1999 KčCena od 699 Kč

Pro menší postavy

Dámy (i pánové či děti) s výškou do 170 cm mají možnost koupit zkrácenou dámskou verzi karimatky. Zatímco většina karimatek mívá délku přes 180 cm, některé jsou k dostání i v prodloužené nebo rozšířené verzi, dámské modely karimatek mají délku zpravidla kolem 168 cm. Úsporu hmotnosti ocení zejména při transportu na zádech.

Sea to Summit Comfort Light Women’sTherm A Rest Trail Lite Women
Samonafukovací třísezónní karimatka pro dámy, která snoubí komfort a nízkou váhu.Samonafukovací karimatka, která představuje ideální kompromis mezi hmotností, tepelnou izolací, pohodlím a životností.
Hmotnost: 665 gHmotnost: 710 g
Tepelný odpor: 3.8 RTepelný odpor: 4.5 R
Cena od 2719 KčCena od 1839 Kč

Pohodlné spaní na cestách

Pro dlouhodobější spaní v kempu nebo v obytném autě jsme vybrali několik karimatek s výborným poměrem ceny a pohodlí.

Pinguin Nomad 75Hannah Great 7,0Vango Comfort 7.5 Double
Velkorysá výška, šířka a délka (7,5x63x198 cm) pro maximální termoizolaci a dokonalé pohodlí.Samonafukovací arimatka z řady Comfort vyniká nejvyšším možným pohodlím při spánku. Prostorná samonafukovací karimatka pro dva se semišovým povrchem a protiskluzovou úpravou vespod.
Hmotnost: 2200 gHmotnost: 2100 gHmotnost: 5470 g
Tepelný odpor: 8.5 RTepelný odpor: neuvedenoTepelný odpor: neuvedeno
Cena od 1997 KčCena od 1490 KčCena od 3429 Kč

Může se hodit

Splasklá nafukovací karimatka není žádný hit. Proto buďte na tuto situaci připraveni. A životnost karimatky prodloužíte i nafukováním pomocí nafukovacích vaků, které mohou být zároveň obaly na karimatky nebo vodotěsnými vaky na jiné vybavení.

p4452-4452-self-20adhesive-20patch-206-20pcs-20assort_-1_-1_1258178 thermarest-opravna-sada_Instant Field Repair Kitnafukovaci-vak-yate
Samolepící záplaty Warmpeace Self Adhesive PatchThermarest opravná sada na karimatky YATE Vodotěsný obal/pumpa na samonafukovací karimatky YATE
Opravná sada do divočiny pro lepení oblečení, stanů, spacáků, ale i karimatek. Extrémně odolné, pružné, transparentní, vzduchotěsné a voděodolné.Sada obsahuje: 6 gelových lepících kaněk, 3 průhledné samolepící záplaty, 3 alkoholové polštářky na čištění povrchu karimatky.Nafukovací vaky zabraňují vnikání vlhkosti do karimatky. Jsou zároveň obalem a to někdy i vodotěsným.
Hmotnost: 00 prdHmotnost: neváží takřka nicHmotnost: 75 g
Cena od 129 KčCena od 289 KčCena od 285 Kč

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Jiřina Hrdličková

Mrzí mě,že jsem zatím nenarazila na karimatku, která by byla velká jak manželské lůžko.Na masáž na zemi by se mi hodila.zatim slepují 2 k sobě,ale izolepa není to pravé,často se rozlepuje.

Jakub Larysz
Jiřina Hrdličková:

Dobrý den Jiřino, můžete zkusit toto od Pinguin: https://www.pinguin.cz/nomad_50double

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: