HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší karimatky: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší karimatky: výběr testerů Světa outdooru

Pěnovou, nafukovací nebo samonafukovací karimatku? Jak na výběr té nejlepší karimatky právě pro tebe radí odborníci.

I v nejlepším spacáku se vyspíš jen tak dobře, jak kvalitně izoluje tvá karimatka. Proto je důležité věnovat výběru pozornost. Není radno volit jen podle hmotnosti, nejdřív je potřeba ujasnit si požadavky na izolaci, pohodlí, sbalitelnost, ale také spolehlivost a riziko poškození. 

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze karimatek

V redakci Světa outdooru se venku pohybujeme celoročně: chodíme, lezeme, běháme, jezdíme na kole a na lyžích a taky venku rádi spíme. Našim redaktorům a testerům rukama prošly desítky stanů, spacáků i karimatek. Samozřejmě každému může sednout něco jiného, tady jsme připravili užší výběr produktů, které nás zaujaly.

Výhody a nevýhody pěnových, nafukovacích a samonafukovacích karimatek jsme popsali v článku Výběr karimatky: jak si kdo ustele, tak si lehne . A proč nutně neplatí úměra: čím tlustší karimatka, tím lepší izolace, nám objasnil v rozhovoru Roman Svoboda spolumajitel firmy Yate, která karimatky vyrábí.

Pěnové karimatky

Základní typ karimatky, který je mechanicky nejodolnější a má nejdelší životnost. Nevýhodou je horší skladnost zvlášť u silnějších modelů a omezený komfort.

karimatka-yate-penova-10-mm karimatka-yate-evaKARIMATKA-THERM a REST_Z LITE SOL REGULAR, blue-silver
YATE pěnová karimatka 2vrstvá 10 mmYATE Eva Comfort 1.4Therm-a-Rest Z-Lite SOL
Oblíbená karimatka pro stanování, turistiku a pláž.Karimatky z materiálu EVA jsou lehké a téměř nezničitelné. A nenasákavé!Skládací klasika do hor i do divočiny. Nebere vlhkost a hliníkový zátěr zvyšuje tepelný komfort.
Hmotnost: 280 gHmotnost: 380 gHmotnost: 410 g
Cena od 169 KčCena od 600 KčCena od 1093 Kč

Samonafukovací karimatky

Samonafukovačky se vyznačují lepším komfortem spaní a často i lepší sbalitelností, mají ale kratší životnost a jsou náchylnější k poškození. Při rozbalování je nechejte s otevřeným ventilem chvíli bez dofukování pusou. Až se karimatka a pěnový materiál uvnitř dál sami nenafukují, dofoukněte ji krátce pusou nebo nejlépe „pumpou“, kterou někteří výrobci ke karimatkám přikládají.

samonafukovaci-karimatka-_Trail Pro, Regular - Gecko samonafukovaci-karimatka-yate-guide-3-8e585e09d-karimatka-robens-trailguard-50-zelena-green-vineyard
Therm-a-Rest Trail ProYate Guide 3,8Robens TrailGuard 50
Pohodlná karimatka určená hlavně pro cestovní a trekking. Vhodná pro čtyřsezónní použití.
Tepelný koeficient: 4,0R.
Odlehčené jádro WARM ZONE, unikátní ventil REVERSE a lehký vrchní materiál dělá tuto karimatku nejoblíbenější v nabídce YATE. Tepelný koeficient: 4,0R.Po stranách jsou vzduchové trubice, které zajišťují maximální komfort. Osazena je novým špičkovým ventilem Peak Valve a s tepelným koeficientem 5,3R.
Hmotnost: 740 gHmotnost: 650 gHmotnost: 925 g
Cena od 2737 KčCena od 1799 KčCena od 1708 Kč

TIP pro princezny na hrášku: Vango Shangri-La 10 cm Grande

Pohodlná samonafukovací karimatka Vango s velkorysou tloušťkou 10 cm potěší milovníky komfortu. Ideální pro spaní na chatě nebo pro návštěvy.

  • Hmotnost: 3500 g
  • Cena od 2717 Kč

TIP pro spaní v hamace: THERM A REST SLACKER HAMMOCK PAD

Samonafukovací karimatka na míru do single nebo double hamaku. Technologie AirFrame kombinující vzduchové kanálky a pěnový materiál zajišťující komfortní teplo a pohodlí. Dodáváno s integrovaným obalem, který lze použít jako polštář. Tepelný koeficient R-value 2.1, který splňuje doporučení spaní při teplotách nad bodem mrazu.

  • Hmotnost: 809 g
  • Cena od 3209 Kč

Nafukovací karimatky

Podobně jako u samonafukovaček i nafukovací karimatky jsou pohodlnější a kompaktněji sbalitelné, jejich nevýhodou je kratší životnost a menší mechanická odolnost. Některé samonafukovačky mají uvnitř ještě extra izolaci a jiné konstrukci takovou, aby minimalizovaly přenos chladu ve spojích horní a spodní vrstvy.

0f6dc208-karimatka-sea-to-summit-comfort-light-insulated-damska-modra nafukovaci-karimatka-Exped DownMat 7 M
SEA TO SUMMIT Comfort Light ins WomensPinguin Skyline LExped DownMat 7 M
Je širší v bocích a užší v oblasti ramen. Tepelná technologie Exkin® Platinum a izolace Thermolite® odráží teplo zpět uživateli. Tepelný koeficient: 4,7R!Nafukovací karimatka s izolací BHB Micro a integrovanou pumpou. Tepelný koeficient: 1,8 RKarimatka je vysoká 7 cm a je naplněna 170 g husího peří o plnivosti 700 cuin. Tepelný koeficient: 5,9R!
Hmotnost: 555 gHmotnost: 880 gHmotnost: 870 g
Cena od 3959 KčCena od 1239 KčCena od 4199 Kč

TIP: Celoroční nafukovačka: Therm-a-Rest NeoAir All Season SV

Rychlé nafouknutí a vyfouknutí. Pevný odolný materiál. Vysoký teplotní komfort vhodný i pro zimní použití.

  • Hmotnost: 650 g
  • Cena od 4129 Kč

Karimatky – ultralight

V případě, že počítáte na výpravě každý gram, můžete si vybrat ultralehké modely, které používají odlehčené materiály a špičkové technologie. Dále můžete ušetřit hmotnost výběrem poloviční velikosti podložky nebo zvolíte model s otvory. Ve fantazii se meze nekladou.

klymit_inertia_o_zone_02 thermarest_uber_lite_2020Sea_to_summit_ultralight_mat_xs
KLYMIT O-ZONETherm a Rest NeoAir UberLiteSea To Summit Ultra Light Mat
Ultralehká, neskutečně malá po sbalení, integrovaný polštářek a s patentovanou technologií „Loft pockets“ zaručí dostatečný tepelný komfort při tří-sezónní používání.Nejlehčí nafukovací karimatka na trhu pro opravdové fandy ultralightu! Extrémně nízká váha a směsně malý balíček.Lehoučká, kompaktní a překvapivě pohodlná karimatka v duchu „fast and light“. Nafukovaní pomocí geniálně řešeného obalu.
Hmotnost: 380 gHmotnost: od 170 g (podle délky)Hmotnost: od 296 g (podle délky)
Cena od 1959 KčCena od 4029 KčCena od 1999 Kč

Může se hodit

Splasklá nafukovací karimatka není žádný hit. Proto buďte na tuto situaci připraveni. A životnost karimatky prodloužíte i nafukováním pomocí nafukovacích vaků, které mohou být zároveň obaly na karimatky nebo vodotěsnými vaky na jiné vybavení.

p4452-4452-self-20adhesive-20patch-206-20pcs-20assort_-1_-1_1258178 thermarest-opravna-sada_Instant Field Repair Kitnafukovaci-vak-yate
Samolepící záplaty Warmpeace Self Adhesive PatchThermarest opravná sada na karimatky YATE Vodotěsný obal/pumpa na samonafukovací karimatky YATE
Opravná sada do divočiny pro lepení oblečení, stanů, spacáků, ale i karimatek. Extrémně odolné, pružné, transparentní, vzduchotěsné a voděodolné.Sada obsahuje: 6 gelových lepících kaněk, 3 průhledné samolepící záplaty, 3 alkoholové polštářky na čištění povrchu karimatky.Nafukovací vaky zabraňují vnikání vlhkosti do karimatky. Jsou zároveň obalem a to někdy i vodotěsným.
Hmotnost: 00 prdHmotnost: neváží takřka nicHmotnost: 75 g
Cena od 129 KčCena od 289 KčCena od 285 Kč

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Jiřina Hrdličková

Mrzí mě,že jsem zatím nenarazila na karimatku, která by byla velká jak manželské lůžko.Na masáž na zemi by se mi hodila.zatim slepují 2 k sobě,ale izolepa není to pravé,často se rozlepuje.

Jakub Larysz
Jiřina Hrdličková:

Dobrý den Jiřino, můžete zkusit toto od Pinguin: https://www.pinguin.cz/nomad_50double

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: