Recenze čelovky: Ledlenser MH5

Recenze čelovky: Ledlenser MH5

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Ledlenser MH5
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 94 g
Barevné varianty šedá, modrá, bílá, oranžová, žlutá
Napájení baterie, akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU AA
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Mody svícení 2
Světelný tok v jednotlivých modech 400 / 20 lm
Doba svícení v jednotlivých modech 4 / 35 hod.
Dosvit v jednotlivých modech 180 / 40 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost IP66
Upevnění čelovky jednopáskové
USB konektivita ano
Výbava 1 nastavitelný reflektor
Výbava 2 magnetické připojení kabelu
Infocena 1390 Kč
Dodává MORIS design s.r.o.
Více info na www.ledlenser.cz

Zaujalo mě

 • regulace světelného kuželu
 • jednoduchost ovládání
 • červené světlo

Shrnutí recenze

Ledlenser MH5 je lehká, skladná, jednoduše ovladatelná čelovka, která však disponuje dostatečným výkonem i pro náročnější výpravy. Výrobce ji navíc vybavil řadou zajímavých technologií, které vám používání jistě zpříjemní.

PODROBNÝ POPIS

Modré barevné provedení čelovky Ledlenser MH5.
Modré barevné provedení čelovky Ledlenser MH5.

Charakteristika

Na čelovce Ledlenser MH5 oceníte především délku svícení na maximální režim (výrobce udává 4 hodiny a 400 lm), velmi intuitivní ovládání jedním tlačítkem a fakt, že si čtení mapy můžete zpříjemnit červeným světlem. Na pohodlnosti používání přidává dlouhý magnetický dobíjecí kabel (120 cm) a možnost volby mezi akumulátorem 14500 a klasickou tužkovou baterií.

Design a konstrukce

Čelovka působí v ruce drobně, kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Vše k sobě krásně lícuje, nic nevrže. Hýbe se pouze to, co se hýbat má. Váhu jsem naměřil 94 g.

 • čelovka 45 g
 • akumulátor 14500 21 g (baterie AA ENELOOP 2500 mAh 31 g)
 • pásek 28 g

Menšího pádu bych se nebál, hrubější zacházení by se ale na čelovce mohlo negativně podepsat. Seřízení je intuitivní, nepovoluje se. Pružnost pásku je tak akorát. Tělo čelovky se nacvakává do patice ve dvou bodech, naklápění je pak zajištěno kontaktem se silikonovým pruhem v patici. Na popruhu se nachází očko, které může sloužit např. k zavěšení čelovky. Když vycvaknete čelovku z patice, máte možnost využít kovový klip. Jeho tuhost je dostatečná, bude pevně držet na popruzích batohu, v kapse nebo na pásku.

Čelovku Ledlenser MH5 je při výměně baterií potřeba vyndat u patice.
Čelovku Ledlenser MH5 je při výměně baterií potřeba vyndat u patice.

Nabíjení

Nabíjení probíhá pomocí magnetického USB kabelu. Čelovka má na spodní straně dva kontakty, ke kterým se kabel připojuje. Síla magnetů je dostatečná, nežádoucí vycvaknutí přichází v úvahu pouze při silnějším kontaktu. Výrobce doporučuje nabíjet čelovku vypnutou např. pomocí USB zásuvky, USB portu počítače, powerbanky (5V, 1A). Doba nabíjení je cca 2 hodiny při využití powerbanky (5V, 2.1A). Během nabíjení svítí stavová dioda červeně, při plně nabitém akumulátoru se rozsvítí zeleně (platí u nabíjení ze zásuvky, PC, televize, u powerbanky se zelená nerozsvítí). Klasické AA dobíjecí baterie v čelovce bohužel nenabijete. Pro vyjmutí baterie je třeba vycvaknout tělo čelovky z patice, otočením uzávěru s kovovým klipem se dostanete dovnitř.

Pro nabíjení čelovky Ledlenser MH5 využijete akumulátor 24500 nebo klasické AA baterie.
Pro nabíjení čelovky Ledlenser MH5 využijete akumulátor 24500 nebo klasické AA baterie.

Světelné módy a ovládání

Čelovka Ledlenser MH5 je ideální produkt pro všechny, kteří neradi čtou návody k použití. K dispozici totiž máme pouze jedno tlačítko. Základní možností je volba mezi BÍLÝM světlem a ČERVENÝM světlem. Provádí se dlouhým stisknutím tlačítka (cca 3 sekundy). Pokud jste v „bílém módu”, máte na výběr SILNÝ SVIT (400 lm) a SLABÝ SVIT (20 lm). Přepínání se provádí krátkým stisknutím tlačítka. Posloupnost je následující:

 • VYPNUTO – SLABÝ SVIT – SILNÝ SVIT – VYPNUTO

Pokud jste v „červeném módu”, je k dispozici pouze jedna intenzita svícení. Krátkým stisknutím tlačítka pouze zapínáte/vypínáte diodu. Posloupnost je následující:

 • VYPNUTO – ČERVENÉ SVĚTLO – VYPNUTO

Pozn. Přechod z „červeného módu” do „bílého módu” je možný jak při slabém svitu, tak při silném svitu.

Technologie Advanced Focus System vám umožní přizpůsobit světelný kužel aktuální potřebě. Změna se provádí otočením a vysunutím okraje reflektoru. Zasunutý reflektor osvětluje bližší okolí, zesílený střed není patrný. Přechod při okraji mezi světlem a tmou je dost zřetelný. Vysunutý reflektor vytváří úzký paprsek pro osvětlení vzdálených předmětů. Přechod při okraji mezi světlem a tmou je pozvolnější. O stavu baterii orientačně informuje stavová dioda. Naleznete zde tři barvy: zelená (baterie je nabitá), žlutá (baterie je cca v polovině) a červená (baterie se brzy vybije). O stavu baterie vás čelovka informuje krátkým svitem vždy, když ji zapnete.

Čelovku Ledlenser MH5 pohodlně umístíte na lezeckou helmu.
Čelovku Ledlenser MH5 pohodlně umístíte na lezeckou helmu.

Testování

Snadnost ovládání oceníte ve chvíli, kdy máte omezený cit v prstech (např. v rukavicích). Jednoduché krátké zmáčknutí tlačítka vám to velmi usnadňuje. Na ovládání jsem si zvykl velmi rychle, ovládací tlačítko nahmatáte lehce i v rukavicích (ocenil bych ještě víc vystouplý špuntík ovládacího tlačítka pro zmrzlé prsty). Čelovka si nepamatuje vaši poslední volbu, zapíná se vždy podle klasického schématu:

 • VYPNUTO – SLABÝ SVIT – SILNÝ SVIT – VYPNUTO
 • VYPNUTO – ČERVENÉ SVĚTLO – VYPNUTO

Čelovka Ledlenser MH5 má nastavený Energy Saving mód, při kterém dochází k postupnému snižování výkonu. U vyšších modelů je možné tento mód změnit (Constant Current Mode: čelovka svítí stálým výkonem). V praxi šetřící mód znamená, že čelovka třikrát blikne a sníží se její svit. U maximálního výkonu 400 lm s využitím akumulátoru 14500 je to přibližně po 3,5 hodinách. Následně čelovka třikrát blikne a přepne se do nižšího světelného módu. Takto dokáže svítit cca 1–1,5 hodiny. V praxi to tak znamená, že po třech bliknutích raději hledejte náhradní zdroj napájení.

Zvláštní situace nastává při využití klasických AA nabíjecích baterií (ENELOOP PRO 2500 mAh). Po cca 4,5 hodinách čelovka třikrát problikne, ale nepřepne se do nižšího režimu. Jednoduše po chvíli zhasne. Pokud ji zkusím znovu zapnout na nižší režim, po chvíli opět zhasíná.

Z jiných čelovek jsem zvyklý na množství světelných režimů. U čelovky Ledlenser MH5 si musíte vystačit se dvěma (nepočítám-li červené světlo). To se v praxi ukazuje jako trochu limitující (400 je moc a 30 lm málo). Jakmile ale přepnete z 400 lm na minimální režim 20 lm, je to obrovský skok. Dovedu si proto představit více režimů (např. 400 lm, 200 lm, 50 lm, 10 lm).

Čelovka Ledlenser MH5 vám v noci posvítí na cestu.
Čelovka Ledlenser MH5 vám v noci posvítí na cestu.

Pokusím se nyní jednotlivé světelné intenzity trochu charakterizovat. Režimy svícení jsem porovnával při osvětlování přesně 200 metrů vzdálené informační tabule s reflexním prvkem, kolem níž stojí jednotlivé stromy.

 • NÍZKÁ INTENZITA – ŠIROKÝ SVĚTELNÝ KUŽEL: Stromy ani informační tabule nejsou vidět. Pro pohyb v nenáročném terénu stačí. Světelný kužel je směrovaný docela dost dopředu, vaše nejbližší okolí tudíž neosvětlíte bez neustálého otáčení hlavy.
 • NÍZKÁ INTENZITA – ÚZKÝ SVĚTELNÝ KUŽEL: Stromy vidět nejsou, na informační tabuli lze zaznamenat pouze reflexní prvek. Pro svit do dálky nedostatečná intenzita, pro osvětlení blízkého okolí moc úzký paprsek. Za mě nejméně používaný světelný režim.
 • VYSOKÁ INTENZITA – ŠIROKÝ SVĚTELNÝ KUŽEL: Stromy ani informační tabule nejsou vidět. Pro pohyb v náročném terénu stačí. Intenzita je opravdu dostatečná i pro důkladné prozkoumání terénu do cca 50 metrů.
 • VYSOKÁ INTENZITA – ÚZKÝ SVĚTELNÝ KUŽEL: Jde rozeznat jednotlivé stromy, informační tabule je zřetelně viditelná. Značku bych na takovou vzdálenost bohužel neviděl, což ale není chyba čelovky. Tento režim se hodí především na průzkum vzdálenějšího okolí (hledání cesty/značek).

Nastavení pásky jde velmi hladce, netahá za vlasy a nepovoluje se. Nastavování jde tak hladce, že občas pásek povolíte pouhým dotekem. Dotažení je možné i v rukavicích. Obvod je nastavitelný od 30 cm do 60 cm. Délka popruhu je dostatečná i pro využití s lezeckou helmou. Polohovatelnost nahoru a dolů je u čelovky absolutně dostačující, bez problému si tak můžete při chůzi svítit na špičky bot. Nastavený úhel drží pevně, ani při otřesech se nemění. Chybí mi možnost zamknutí čelovky proti nechtěnému zapnutí při přepravě. Během testování se mi ale čelovka samovolně nikdy nezapnula.

Červené světlo čelovky Ledlenser MH5 je v noci balzám pro oči.
Červené světlo čelovky Ledlenser MH5 je v noci balzám pro oči.

Čelovku jsem vyzkoušel při běhání, váha kolem 90 gramů je již znát. Pro bezpečné usazení na čele při otřesech jsem musel pásek hodně utáhnout, přesto měla čelovka tendenci sjíždět do čela. Toto by asi vyřešil nějaký DIY pásek přes hlavu. Při rychlém pohybu se světelný kužel jevil relativně úzký, ztrácíte tak přehled o okolí („tunelový běh”). Červené světlo jsem si oblíbil při nočním čtení mapy nebo průvodce. Pro někoho možná zbytečnost, pro mě naprosto stěžejní parametr. Možnost dobíjení čelovky pomocí USB portu je dost pohodlná. Powerbanky dnes také nosí řada turistů, můžete tak v nestřežené chvíli „sosat” od nich :). Nemluvě o možnosti nabíjení v autě, z televize, notebooku …

Odolnost IP54 (částečná ochrana před prachem a ochrana proti stříkající vodě z každého směru) vás možná trošku znejistí před celonočním lijákem. Pro řadu cestovatelů to může být limitní parametr. Při testování se problém neprojevil (cca 30 minut deště).

Čelovka Ledlenser MH5 se v noci neztratí.
Čelovka Ledlenser MH5 se v noci neztratí.

Závěr

Čelovka Ledlenser MH5 osloví slušným výkonem, jednoduchostí ovládání a možností využívat klasické AA baterie. Každý si musí zvážit sám, jestli mu dva režimy svícení stačí.  Maximální režim 400 lm je opravdu dostatečný i pro náročné noční aktivity. Dosvit kolem 200 metrů oceníte při prozkoumávání terénu. Červené světlo je příjemným bonusem. Na USB nabíjení si člověk velmi rychle zvykne. Přidáme-li 7 let záruky, Ledlenser MH5 se jeví jako spolehlivý noční parťák.

Další informace

ledlenser_logo_7-let-zarukySvítilny Ledlenser lze dobíjet a přesvědčí své uživatele svými inovativními světelnými funkcemi, jakož i promyšlenými koncepcemi upevňování. Materiál odolný proti nárazu, nízká hmotnost a extrémní intenzita světla dělá ze svítilen Ledlenser ideálního partnera v profesionální a soukromé oblasti. Ani záruka 7 let není u svítilen zcela běžná.

S více než 200 technologickými a designovými patenty od roku 2000 spustili zakladetelé Harald a Rainer Opolkovi revoluci ve světě svítilen. Toto se nepovedlo nikomu před nimi.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: