HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší stany na sezonu 2021

Nejlepší stany na sezonu 2021

Hledáš ten nejlepší stan na hory nebo do kempu? Tým testerů Světa outdooru připravil výběr nejlepších rodinných, turistických, expedičních a ultralight stanů pro tuto sezonu.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

V redakci Světa outdooru se venku pohybujeme celoročně: chodíme, lezeme, běháme, jezdíme na kole a na lyžích a taky venku rádi spíme. Našim redaktorům a testerům rukama prošly desítky stanů, spacáků i karimatek, které jsme otestovali (nejen) v recenzích. Samozřejmě každému může sednout něco jiného, tady jsme připravili užší výběr produktů, které můžeme s klidným svědomím doporučit dál.

Podrobné recenze stanů

Přístřeší nad hlavou – stan, tarp nebo plachta – chrání před nepřízní počasí a zajistí, že se vyspíme pěkně dorůžova. Nebo taky ne. Při výběru v první řadě zohledníme, na co budeme stan používat, další důležitá kritéria výběru jsou počet osob, který se do stanu vejde, hmotnost, skladnost, kvalita materiálů a provedení a v neposlední řadě také cena. Připravili jsme výběr nejlepších turistických, rekreačních, expedičních i ultralight stanů a přístřešků podle testerů Světa outdooru. Ke všem jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.

Podrobný nadupaný článek Jak vybrat stan najdeš tady.

Rekreační stany a rodinné stany do kempu

Rekreační stany budete používat párkrát do roka v nenáročných podmínkách – kempy, zahrady a louky. U těchto stanů je na prvním místě cena a konstrukce, a pak až hmotnost nebo odolnost. Důležité je pohodlí, dostatečná velikost a přiměřená výška (nejlépe pro stojící postavu). Nosná konstrukce bude pravděpodobně z laminátových tyček (těžší, méně pružné a odolné než dural, ale výrazně levnější) nebo nafukovací. Běžné jsou veliké obývací prostory a oddělené ložnice. Tento stan není určen k nošení na zádech. Lze k němu pořídit spousty doplňků (stínící plachty, nábytek, koberce, ohrádky, kapsáře apod.)

pinguin-stan-omega nordisk Alfheim 19-6stan-marmot-limestone-4p
Pinguin Omega 4Nordisk Alfheim 19.6Marmot Limestone 4P
Rodinný stan Omega je kombinací komfortu, prostoru, stability a snadné stavby.Luxusní bavlněný stan ve tvaru týpí. Pro 8 až 10 osob.Částečně vertikální postavení tyčí vytváří prostor pro 4 nocležníky. A dá se odnést na zádech či v lodi.
Hmotnost: 13,9 kgHmotnost: cca 18 kgHmotnost: max. 5,33 kg
Cena od 6600 KčCena od 21990 KčCena od 9999 Kč

Turistické a trekové stany

Turistické stany jsou zejména vhodné pro „třísezonní“ použití. Pro náročnější akce se hodí stany expediční. Nejdůležitějšími parametry jsou odolnost a hmotnost. Jedná se převážně o kopule a tunelové stany. Doporučujeme duralové pruty a podlážku z pevného nylonu s PU zátěrem. Tropiko by mělo být lehké, opatřeno nepromokavým zátěrem, případně silikonizací. Hmotnost stanu v přepočtu na osobu se pohybuje okolo 1 kg na osobu. Konfigurovat pak už můžete jenom rozměry, počet vchodů, počet osob a velikost předsíňky.                       

stan-hannah_Hawk 2-mandarin red msr mutha hubba NXSALewa-LITETREK III TENT
Hannah Hawk 2MSR Mutha Hubba NXSalewa Litetrek III
Lehký, stabilní stan vhodný pro vysokohorskou turistiku, ale díky své lehkosti i pro cyklotoulky.Přepracovaný nejlehčí samonosný stan pro 3 osoby z nabídky MSR pro treking.Odlehčený stan pro 3 osoby. Stabilita byla testována Mnichovskou univerzitou.
Hmotnost: 2 kgHmotnost: max. 2190 gHmotnost: 2600 g
Cena od 4790 KčCena od 12939 KčCena od 7722 Kč

Expediční stany

U expedičních stanů je nejdůležitější odolnost a jednoduchost použití. Hmotnost až na výjimky je na druhém místě. Určeny jsou do extrémně náročných podmínek včetně těch zimních. Jedná se v drtivé většině o kopule, případně o tunely. Kvalitní materiály včetně prutů jsou samozřejmostí.

ASSAULT 2 Black Diamond Firstlight 2PHilleberg Saitaris
The North Face ASSAULT 2Black Diamond Firstlight 2PHilleberg Saitaris
Expediční stan Assault z řady Summit Series pro 2 osoby s předsíňkovou nástavbou.Lehký čtyřsezonní jednoplášťový expediční stan pro 2 dobrodruhy.Inovativní, prostorný stan pro 4 osoby do těch nejtěžších podmínek. Série Black Label.
Hmotnost: 2,24 kgHmotnost: od 1,28 kgHmotnost: od 5,6 kg
Cena od 20790 KčCena od 9519 KčCena od 49998 Kč

Ultralehké stany a tarpy

Tzv. ultralight vybavení v poslední době získává na popularitě. Pokud totiž celý svůj „dům“ nesete celé dny na zádech, je znát každý gram. Jako ultralight/ultralehké označují výrobci zpravidla stany, které se svou vahou dostanou pod 2,5 kg pro dva a 2 kg pro jednoho. Pokud ale honíte každý gram, a dokonce si zkracujete držadlo kartáčku na zuby, je to pořád dost těžké. Ty nejlehčí kousky pro jednoho váží kolem jednoho kilogramu, některé tuhle magickou hranici dokonce překonávají. Opravdu ultralehké stany pro dva pak mají kolem 1,5 kg, což už je opravdu stan jako peříčko. Tarpy jsou speciální kategorií přístřešků, které nemají vlastní konstrukci, nejčastěji se staví pomocí trekových hůlek (zkrátka plachta s možností uchycení).

nordisk lofoten 2 ULW sea to summit escapistMSR_front_range
Nordisk Lofoten 2 ULWSea To Summit Escapist15D Tarp LargeMSR Front Range Ultralight Tarp Shelter
Jeden z nejmenších a nejlehčích dvouplášťových stanů na světě; pro dvě osoby.Extrémně lehký přístřešek 300 x 300 cm pro největší minimalisty včetně šňůr.
Recenze STS Escapist
Extra prostorný, ultralehký přístřešek. Bez problému se do něj vejdou až 4 osoby a přitom v batohu nezabere mnoho místa.
Hmotnost: 500 gHmotnost: 440 gHmotnost: 740 g
Cena od 19250 KčCena od 4679 KčCena od 7109 Kč

Bivakovací pytle a žďáráky

Pokud často spíš bez stanu či tarpu (nebo plachty…), bude se za nepřiznivých podmínek hodit vak, který ochrání spacák před navlhnutím a nečistotami. Při horských túrách (i jednodenních např. v Alpách) by nepromokavý bivakovací pytel neměl chybět v žádném batohu pro případ nouzového bivaku.

High Point Dry Cover 2.0Salewa Bivibag Storm IOrtovox Bivi Ultralight
Nepromokavý bivakovací vak české značky.Nepromokavý nouzový žďárák pro jednoho.Reflexní ultralehký žďárák pro 1-2 osoby.
Hmotnost: 550 gHmotnost: 440 gHmotnost: 150 g
Cena od 2999 KčCena od 936 KčCena od 575 Kč

Další vychytávky na spaní v přírodě

A teď něco speciálního pro pobyt v přírodě.

stan-thule-tepui-explorer-ayer-2-haze-blue-79197d1 Expedition-Zipbushcamp-off-road-karavan
Střešní stan Thule Tepui Explorer Ayer 2 Haze BlueHennessy Hammock Expedition ZipOff-road karavan Bushcamp
Stan byl navržen tak, aby vydržel jakékoliv počasí a podmínky, díky čemuž je tento stan ideální pro každé roční dobrodružství. Ve stanu se na pěnové matraci pohodlně vyspí dva lidé.Komplexní řešení pro spaní ve vzduchu včetně tarpu a moskytiéry.Chcete zažiť pocit naozajstnej slobody, nebyť limitovaný možnosťami terénu, či len zájsť na miesto, kde nevedie žiadna cesta?
Hmotnost: 48 kgHmotnost: 1232 gMax. pohotovostní hmotnost: 750 Kg
Cena od 36990 KčCena od 4090 KčCena na dotaz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: