HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší stan: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší stan: výběr testerů Světa outdooru

Hledáš ten nejlepší stan na hory nebo do kempu? Tým testerů Světa outdooru připravil výběr nejlepších rodinných, turistických, expedičních a ultralight stanů pro tuto sezonu.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

V redakci Světa outdooru se venku pohybujeme celoročně: chodíme, lezeme, běháme, jezdíme na kole a na lyžích a taky venku rádi spíme. Našim redaktorům a testerům rukama prošly desítky stanů, spacáků i karimatek, které jsme otestovali (nejen) v recenzích. Samozřejmě každému může sednout něco jiného, tady jsme připravili užší výběr produktů, které můžeme s klidným svědomím doporučit dál.

Podrobné recenze stanů

Přístřeší nad hlavou – stan, tarp nebo plachta – chrání před nepřízní počasí a zajistí, že se vyspíme pěkně dorůžova. Nebo taky ne. Při výběru v první řadě zohledníme, na co budeme stan používat, další důležitá kritéria výběru jsou počet osob, který se do stanu vejde, hmotnost, skladnost, kvalita materiálů a provedení a v neposlední řadě také cena. Připravili jsme výběr nejlepších turistických, rekreačních, expedičních i ultralight stanů a přístřešků podle testerů Světa outdooru. Ke všem jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.

Podrobný nadupaný článek Jak vybrat stan najdeš tady.

Rekreační stany a rodinné stany do kempu

Rekreační stany budete používat párkrát do roka v nenáročných podmínkách – kempy, zahrady a louky. U těchto stanů je na prvním místě cena a konstrukce, a pak až hmotnost nebo odolnost. Důležité je pohodlí, dostatečná velikost a přiměřená výška (nejlépe pro stojící postavu). Nosná konstrukce bude pravděpodobně z laminátových tyček (těžší, méně pružné a odolné než dural, ale výrazně levnější) nebo nafukovací. Běžné jsou veliké obývací prostory a oddělené ložnice. Tento stan není určen k nošení na zádech. Lze k němu pořídit spousty doplňků (stínící plachty, nábytek, koberce, ohrádky, kapsáře apod.)

pinguin-stan-omega nordisk Alfheim 19-6stan-marmot-limestone-4p
Pinguin Omega 4Nordisk Alfheim 19.6Marmot Limestone 4P
Rodinný stan Omega je kombinací komfortu, prostoru, stability a snadné stavby.Luxusní bavlněný stan ve tvaru týpí. Pro 8 až 10 osob.Částečně vertikální postavení tyčí vytváří prostor pro 4 nocležníky. A dá se odnést na zádech či v lodi.
Hmotnost: 13,9 kgHmotnost: cca 18 kgHmotnost: max. 5,33 kg

TIP na nafukovací stan: VANGO Alton Air 400

Nafukovací stan skotské značky Vango má velkorysé rozměry, díky kterým se v něm snadno postavíte a pohodlně se vyspí až čtyři lidé. Sestavení stanu je velmi jednoduché a s pomocí přibalené nafukovací pumpy ho zvládnete postavit do 10 minut. Stan má tvar tunelu se dvěma vchody, přístřeškem a prostornou zatemněnou ložnicí, která zvyšuje komfort spaní. 

Turistické a trekové stany

Turistické stany jsou zejména vhodné pro „třísezonní“ použití. Pro náročnější akce se hodí stany expediční. Nejdůležitějšími parametry jsou odolnost a hmotnost. Jedná se převážně o kopule a tunelové stany. Doporučujeme duralové pruty a podlážku z pevného nylonu s PU zátěrem. Tropiko by mělo být lehké, opatřeno nepromokavým zátěrem, případně silikonizací. Hmotnost stanu v přepočtu na osobu se pohybuje okolo 1 kg na osobu. Konfigurovat pak už můžete jenom rozměry, počet vchodů, počet osob a velikost předsíňky.                       

Pro 2 osoby

stan-hannah_Hawk 2-mandarin red
Hannah Hawk 2Ferrino Lightent 2 ProBig Agnes Copper Spur HV UL2
Lehký, stabilní stan vhodný pro vysokohorskou turistiku, ale díky své lehkosti i pro cyklotoulky.Inovovaná verze oblíbeného stanu přináší nově externí konstrukci, do níž se zavěsí vnitřní ložnice, takže stan zůstane i za nepříznivých podmínek suchý.Ultralehký stan se dvěma vchody, které se dají pomocí holí postavit jako přístřešek. Díky závěsnému systému pro uložení věcí poskytuje dostatek místa pro spánek.
Hmotnost: 2 kgHmotnost: 1,95 kgHmotnost: 1,42 kg

Pro 3 osoby

msr mutha hubba NXSALewa-LITETREK III TENTstan-hilleberg
MSR Mutha Hubba NXSalewa Litetrek IIIHilleberg Nammatj 3 GT
Přepracovaný nejlehčí samonosný stan pro 3 osoby z nabídky MSR pro treking.Odlehčený stan pro 3 osoby. Stabilita byla testována Mnichovskou univerzitou. Dostupný také ve verzi pro 2 osoby.Nejlepší volba do jakýchkoliv podmínek, kdy nízká hmotnost je stejně důležitá jako pevnost, odolnost, spolehlivost a velký vnitřní prostor. Populární mezi extrémními uživateli jako jsou polární cestovatelé, horolezci, expediční horolezci.
Hmotnost: 2,19 kgHmotnost: 2,6 kgHmotnost: 4,1 kg

Expediční stany

U expedičních stanů je nejdůležitější odolnost a jednoduchost použití. Hmotnost až na výjimky je na druhém místě. Určeny jsou do extrémně náročných podmínek včetně těch zimních. Jedná se v drtivé většině o kopule, případně o tunely. Kvalitní materiály včetně prutů jsou samozřejmostí.

ASSAULT 2
The North Face ASSAULT 2MSR Remote 2Jurek Kombat 2 AP
Expediční stan Assault z řady Summit Series pro 2 osoby s předsíňkovou nástavbou.Dvouplášťový dvoumístný stan do extrémních podmínek, ideální pro horolezecké výstupy, zimní pobyty v přírodě. Dvouvchodový stan šestiúhelníkového půdorysu podlahy pro 2-3 osoby, s apsidou a předsíní. Čtyřprutová extrémně stabilní konstrukce.
Hmotnost: 2,24 kgHmotnost: 3,16 kgHmotnost: 4,4 kg

Ultralehké stany

Tzv. ultralight vybavení v poslední době získává na popularitě. Pokud totiž celý svůj „dům“ nesete celé dny na zádech, je znát každý gram. Jako ultralight/ultralehké označují výrobci zpravidla stany, které se svou vahou dostanou pod 2,5 kg pro dva a 2 kg pro jednoho. Pokud ale honíte každý gram, a dokonce si zkracujete držadlo kartáčku na zuby, je to pořád dost těžké. Ty nejlehčí kousky pro jednoho váží kolem jednoho kilogramu, některé tuhle magickou hranici dokonce překonávají. Opravdu ultralehké stany pro dva pak mají kolem 1,5 kg, což už je opravdu stan jako peříčko. Tarpy jsou speciální kategorií přístřešků, které nemají vlastní konstrukci, nejčastěji se staví pomocí trekových hůlek.

nordisk lofoten 2 ULW MSR_front_range
Nordisk Lofoten 2 ULWGossamer Gear The TwoMSR Front Range Ultralight Tarp Shelter
Jeden z nejmenších a nejlehčích dvouplášťových stanů na světě; pro dvě osoby.Ultralehký jednoplášťový přístřešek pro dvě osoby s neuvěřitelným vnitřním prostorem. Recenze stanu Gossamer Gear The TwoExtra prostorný, ultralehký přístřešek. Bez problému se do něj vejdou až 4 osoby a přitom v batohu nezabere mnoho místa.
Hmotnost: 500 gHmotnost: 788 gHmotnost: 740 g

TIP pro minimalisty: Sea To Summit Escapist15D Tarp Large

Extrémně lehký univerzální minimalistický přístřešek 300 x 300 cm pro největší minimalisty. Postavit se dá pomocí trekových holí a šňůr. Hmotnost pouhých 440 g!
Jak se tarp Sea To Summit Escapist osvědčil v recenzi Světa outdooru?

Bivakovací pytle a žďáráky

Pokud často spíš bez stanu či tarpu (nebo plachty…), bude se za nepřiznivých podmínek hodit vak, který ochrání spacák před navlhnutím a nečistotami. Při horských túrách (i jednodenních např. v Alpách) by nepromokavý bivakovací pytel neměl chybět v žádném batohu pro případ nouzového bivaku.

High Point Dry Cover 2.0Salewa Bivibag Storm IOrtovox Bivi Ultralight
Nepromokavý bivakovací vak české značky.Nepromokavý nouzový žďárák pro jednoho.Reflexní ultralehký žďárák pro 1-2 osoby.
Hmotnost: 550 gHmotnost: 440 gHmotnost: 150 g

Další vychytávky na spaní v přírodě

A teď něco speciálního pro pobyt v přírodě.

Dvoumístný střešní stan Thule Tepui Foothill. Expedition-Zipbushcamp-off-road-karavan
Thule Tepui FoothillHennessy Hammock Expedition ZipOff-road karavan Bushcamp
Prostorný střešní stan pro dva dospělé, který zachovává prostor na střeše pro další náklad. Produkt ocenila porota mezinárodní veletrhu ISPO prestižním oceněním Gold Award.Komplexní řešení pro spaní ve vzduchu včetně tarpu a moskytiéry.Chcete zažiť pocit naozajstnej slobody, nebyť limitovaný možnosťami terénu, či len zájsť na miesto, kde nevedie žiadna cesta?
Hmotnost: 49 kgHmotnost: 1,32 kgMax. pohotovostní hmotnost: 750 Kg

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: