Nejlepší stany: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší stany: výběr testerů Světa outdooru

Hledáš ten nejlepší stan na hory nebo do kempu? Tým testerů Světa outdooru připravil výběr nejlepších rodinných, turistických, expedičních a ultralight stanů pro tuto sezonu.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze stanů

Přístřeší nad hlavou – stan, tarp nebo plachta – chrání před nepřízní počasí a zajistí, že se vyspíme pěkně dorůžova. Nebo taky ne. Při výběru v první řadě zohledníme, na co budeme stan používat, další důležitá kritéria výběru jsou počet osob, který se do stanu vejde, hmotnost, skladnost, kvalita materiálů a provedení a v neposlední řadě také cena. Připravili jsme výběr nejlepších turistických, rekreačních, expedičních i ultralight stanů a přístřešků podle testerů Světa outdooru. Ke všem jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.

Podrobný nadupaný článek Jak vybrat stan najdeš tady.

Rekreační stany a rodinné stany do kempu

Rekreační stany budete používat párkrát do roka v nenáročných podmínkách – kempy, zahrady a louky. U těchto stanů je na prvním místě cena a konstrukce, a pak až hmotnost nebo odolnost. Důležité je pohodlí, dostatečná velikost a přiměřená výška (nejlépe pro stojící postavu). Nosná konstrukce bude pravděpodobně z laminátových tyček (těžší, méně pružné a odolné než dural, ale výrazně levnější) nebo nafukovací. Běžné jsou veliké obývací prostory a oddělené ložnice. Tento stan není určen k nošení na zádech. Lze k němu pořídit spousty doplňků (stínící plachty, nábytek, koberce, ohrádky, kapsáře apod.)

pinguin-stan-omega
Pinguin Omega 4Nordisk Alfheim 19.6Quechua AIR SECONDS 4.1 Fresh&Black
Rodinný stan Omega je kombinací komfortu, prostoru, stability a snadné stavby.Luxusní bavlněný „vintage“ stan ve tvaru týpí. Pro 8 až 10 osob.Kempingový nafukovací stan vytváří prostor pro 4 nocležníky.
Hmotnost: 13,9 kgHmotnost: cca 18 kgHmotnost: 12,5 kg
Cena: 11 795 KčCena: 26 000 KčCena: 7 499 Kč

TIP na nafukovací stan: Vango AVINGTON FLOW AIR 500

Nafukovací stan skotské značky Vango má velkorysé rozměry, díky kterým se v něm snadno postavíte a pohodlně se vyspí až pět osob. Sestavení stanu je velmi jednoduché a s pomocí přibalené nafukovací pumpy ho zvládnete postavit do 10 minut. Ložnici je možné přepažit a vytvořit tak dvě místnosti pro spaní.
Hmotnost: 18,1 kg
Cena: 25 189 Kč

Turistické a trekové stany

Turistické stany jsou zejména vhodné pro „třísezonní“ použití. Pro náročnější akce se hodí stany expediční. Nejdůležitějšími parametry jsou odolnost a hmotnost. Jedná se převážně o kopule a tunelové stany. Doporučujeme duralové pruty a podlážku z pevného nylonu s PU zátěrem. Tropiko by mělo být lehké, opatřeno nepromokavým zátěrem, případně silikonizací. Hmotnost stanu v přepočtu na osobu se pohybuje okolo 1 kg na osobu. Konfigurovat pak už můžete jenom rozměry, počet vchodů, počet osob a velikost předsíňky.                       

Pro 2 osoby

Hannah Hawk 2Forclaz Trek 900Rock Empire Orbis 2
Lehký, stabilní stan vhodný pro vysokohorskou turistiku. Díky své lehkosti a sbalitelnosti si ho jistě oblíbí cykloturisti i vodáci.Samonosný stan pro turistiku od jara do podzimu. Dva vchody pro pohodlný vstup nebo možnost vaření. Podlážka pokračuje do poloviny předsíňky.Snadná stavba pomocí rozvětvené konstrukci hliníkového prutu. Poutka v tropiku pro sušení oblečení (zavěšení solárního panelu).
Hmotnost: 2 kgHmotnost: 1,95 kgHmotnost: 2,4 kg
Cena: 7 490 KčCena: 3 799 KčCena: 5 490 Kč

Pro 3 osoby

msr mutha hubba NXSALewa-LITETREK III TENT
MSR Mutha Hubba NXSalewa Litetrek IIIHilleberg Helags 3
Přepracovaný nejlehčí samonosný stan pro 3 osoby z nabídky MSR pro treking. Systém prutů tvoří jeden celek, což usnadní stavbu. Systém Fast & Light – váha s podlážkou 1730 g.Odlehčený stan pro 3 osoby. Stabilita byla testována Mnichovskou univerzitou. 100% self-supporting design (můžete postavit stan kdekoliv). Dostupný i ve verzi pro 2 osoby.Lehký a odolný stan tunelové konstrukce pro 3 osoby. Ložnice + 2 předsíně pro uložení batohů nebo vaření. Pohodlné sezení v celé ložnici.Modelová řada Yellow Label.
Hmotnost: 2,19 kgHmotnost: 2,6 kgHmotnost: 2,6 kg
Cena: 19 599 KčCena: 8 580 KčCena: 29 770 Kč

Expediční stany

U expedičních stanů je nejdůležitější odolnost a jednoduchost použití. Hmotnost až na výjimky je na druhém místě. Určeny jsou do extrémně náročných podmínek včetně těch zimních. Jedná se v drtivé většině o kopule, případně o tunely. Kvalitní materiály včetně prutů jsou samozřejmostí.

ASSAULT 2
The North Face ASSAULT 2MSR Advance PRO 2Jurek Kombat 2 AP
Expediční stan Assault z řady Summit Series pro 2 osoby s předsíňkovou nástavbou. Hlavní vchod/východ + únikový východ.Jednoplášťový dvoumístný stan do extrémních podmínek, ideální pro horolezecké výstupy, zimní pobyty v přírodě. Dvouvchodový stan šestiúhelníkového půdorysu podlahy pro 2-3 osoby, s apsidou a předsíní. Čtyřprutová extrémně stabilní konstrukce.
Hmotnost: 2,24 kgHmotnost: 1,46 kgHmotnost: 4,4 kg
Cena: 20 790 KčCena: 20 154 KčCena: 10 550 Kč

Ultralehké stany

Tzv. ultralight vybavení v poslední době získává na popularitě. Pokud totiž celý svůj „dům“ nesete celé dny na zádech, je znát každý gram. Jako ultralight/ultralehké označují výrobci zpravidla stany, které se svou vahou dostanou pod 2,5 kg pro dva a 2 kg pro jednoho. Pokud ale honíte každý gram, a dokonce si zkracujete držadlo kartáčku na zuby, je to pořád dost těžké. Ty nejlehčí kousky pro jednoho váží kolem jednoho kilogramu, některé tuhle magickou hranici dokonce překonávají. Opravdu ultralehké stany pro dva pak mají kolem 1,5 kg, což už je opravdu stan jako peříčko. Tarpy jsou speciální kategorií přístřešků, které nemají vlastní konstrukci, nejčastěji se staví pomocí trekových hůlek.

nordisk lofoten 2 ULW
Nordisk Lofoten 2 ULWGossamer Gear The TwoBig Agnes Fly Creek HV UL 1 Bikepack
Jeden z nejmenších a nejlehčích dvouplášťových stanů na světě; pro dvě osoby. Lze postavit jenom vnitřní stan. Malá předsíňka pro uložení materiálu.Ultralehký jednoplášťový přístřešek pro dvě osoby s neuvěřitelným vnitřním prostorem (pro osoby až 190 cm). Stavba na 2 trekové hole.
RECENZE
Velmi lehký stan pro jednu osobu speciálně určený pro cykloturistiku. Možnost uložení cyklistické helmy a poutka pro sušení oblečení.
Hmotnost: 500 gHmotnost: 788 gHmotnost: 1 080 g
Cena: 20 250 KčCena: 11 490 KčCena: 10 500 Kč

TIP pro minimalisty: Sea To Summit Escapist15D Tarp Large

Extrémně lehký univerzální minimalistický přístřešek 300 x 300 cm pro největší minimalisty. Postavit se dá pomocí trekových holí a šňůr.
Jak se tarp Sea To Summit Escapist osvědčil v recenzi Světa outdooru?
Hmotnost: 440 g
Cena: 5 199 Kč

Bivakovací pytle a žďáráky

Pokud často spíš bez stanu či tarpu (nebo plachty…), bude se za nepřiznivých podmínek hodit vak, který ochrání spacák před navlhnutím a nečistotami. Při horských túrách (i jednodenních např. v Alpách) by nepromokavý bivakovací pytel neměl chybět v žádném batohu pro případ nouzového bivaku.

High Point Dry Cover 2.0Salewa Bivibag Storm IIOrtovox Bivi Ultralight
Nepromokavý bivakovací vak české značky.Nepromokavý nouzový žďárák pro dva.Reflexní ultralehký žďárák pro 1-2 osoby.
Hmotnost: 550 gHmotnost: 720 gHmotnost: 150 g
Cena: 3 790 KčCena: 1 990 KčCena: 589 Kč

Další vychytávky na spaní v přírodě

A teď něco speciálního pro pobyt v přírodě.

Dvoumístný střešní stan Thule Tepui Foothill. bushcamp-off-road-karavan
Thule Tepui FoothillDD Hammocks Jungle SuperLightOff-road karavan Bushcamp Explorer
Prostorný střešní stan pro dva dospělé, který zachovává prostor na střeše pro další náklad. Produkt ocenila porota mezinárodní veletrhu ISPO prestižním oceněním Gold Award.Komplexní řešení pro spaní ve vzduchu. Možnost úplného ochrany proti dešti nebo využití jenom moskytiéry.Chcete zažít pocit absolutní svobody, nebýt limitováni terénem nebo se chcete jen dostat na místo, kam nevede žádná cesta?
Hmotnost: 49 kgHmotnost: 1,52 kgMax. pohotovostní hmotnost: 750 Kg
Cena: 50 230 KčCena: 5 264 KčCena: 474 000 Kč

Jak jsme stany vybírali?

Výběr nejlepších stanů pro pobyt v přírodě je dílem týmu testerů a spolupracovníků Světa outdooru. Garantem článku je Martin Slezáček a podíleli se na něm také horský vůdce Vojtěch Dvořák, šéfredaktorka Světa outdooru Natálie Kohoutková, Ondřej Müller, David Gladiš a další.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: