Nejlepší vybavení na via ferraty: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší vybavení na via ferraty: výběr testerů Světa outdooru

Vybrat správné vybavení na ferraty může dát někdy zabrat. Tipy na nejlepší feratové vybavení od redakce Světa outdooru.

V redakci Světa outdooru je hned několik horolezců a milovníků ferat včetně jednoho certifikovaného horského vůdce UIAGM. A tihle nadšenci sestavili soupis vyzkoušeného nebo prověřeného vybavení na feraty, které by se vám mohlo hodit. Nejsme prodejci. Jsme redakce Světa outdooru, která sama leze, ale i věci testuje a zajímá se o novinky ve vybavení. Tenhle článek je zaměřený na technické vybavení: tlumiče, sedáky, karabiny, rukavice a helma.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze lezeckého vybavení

Kontrolní seznam vybavení na zajištěné cesty

Standardní vybavení

 • tlumič pádu, úvazek, přilba
 • batoh
 • rukavice na ferratu
 • dojišťovací lano
 • karabiny
 • smyčka
 • lékárnička
 • hydrovak / láhev / příp. termoska
 • mapa, průvodce či nákres via ferraty
 • nabitý mobil

Oblečení a boty

 • spodní prádlo (v případě chladného počasí)
 • softshellová bunda, kalhoty (v případě chladného počasí)
 • krátké kalhoty a tričko
 • záložní bunda a kalhoty
 • vhodné boty, ponožky
 • šátek (na krk nebo i pod helmu) nebo čepice

Může se hodit – bivakovací vak, teleskopické hole, GPS, výškoměr nebo čelovka, sluneční brýle, opalovací krém.

Podrobněji vše potřebné vybavení na feraty pro začátečníky i pokročilé najdeš rozepsané v článku Feratové MUST HAVE.

Tlumič pádu

V dnešní době už používáme výhradně párací tlumiče. A nejlépe takové, které splňují normu EN 958 z roku 2017. Takové nabízí tlumení od 40 do 120 kg a další výhody pro lezce zajištěných cest. Výrobci nabízejí elastické popruhy, extra oko pro odsednutí, různé typy karabin, segmenty proti kroucení popruhů nebo dokonce i speciální karabinu, která může sevřít ocelové lano.

Skylotec Skysafe SAM-svet-outdooru-tlumic-padu singing-rock-phario-tlumic-via-ferrata-svet-outdooru-vyberEdelrid Cable Kit 6-0
Skylotec Skysafe SAMSinging Rock Phario 360°Edelrid Cable Kit 6.0
Dětský tlumič pádů s dlaňovými karabinami. Skysafe SAM je vybaven lehkými dlaňovými karabinami a je ergonomicky přizpůsoben dětem a jejich schopnostem. Pro lezce nad 40 kg!Feratový tlumič pádu 360° s dlaňovými karabinami Keylock je určen jak pro děti, tak i dospělé o hmotnosti 40-120 kg. Integrovaný kloub minimalizující kroucení popruhů.Inovovaný ferratový set atraktivního designu. Optimalizované karabiny One Touch II umožňují velmi pohodlnou manipulaci a zamezují skřípnutí prstů mezi karabinu a ocelové lano.
Hmotnost: 480 gHmotnost: 595 gHmotnost: 484 g
Cena od 2239 KčCena od 1890 KčCena od 2649 Kč

TIP: Salewa Ergo Zip – feratový set s navíjecími popruhy

Set disponuje dvěma robustními duralovými karabinami Ergotec 2.0, které dobře padnou do ruky. Lze s nimi dobře manipulovat i v rukavicích. Ergonomický design a snadnost otevírání karabin vám ušetří až 30 % času a energie, což bylo potvrzeno nezávislými testy na technické univerzitě v Mnichově. Válečkový systém ZIP, který neustále reguluje délku popruhu na optimální délku. Už se vám nestane, že by vám smyčky někde překážely. Cena od 3690 Kč

Sedák

Doporučujeme lezení v celotělovém úvazku nebo v kombinovaném úvazku (prsák a sedák). Pro zkušené borce nebo sportovní lezce jsme vybrali univerzální sedák, který obstojí jako jediný sedák na všechny lezecké aktivity.

sedak-rock-empire-akatta-3b mammut-damsky-sedakELD33010571_Jester Comfort
Rock Empire 3B AkattaMammut Togir 3 Slide WomenEdelrid Jester Comfort
Plně nastavitelný a velice pohodlný úvazek s prodyšným polstrováním.
Recenze úvazku 3B Akatta
Dámský univerzální a všestranný sedací úvazek od firmy Mammut, jehož speciální konstrukce zajišťuje vysoký komfort a optimální svobodu pohybu.Ferratový set od firmy Edelrid s integrovaným tlumičem pádu na sedacím úvazku.
Recenze Jester Comfort
Hmotnost: 330 gHmotnost: od 420 gHmotnost: 1,09 kg
Cena od 1439 KčCena od 2390 KčCena od 4599 Kč

Celotělové úvazky a hrudní úvazky

Celotěláky jsou zejména vhodné pro začátečníky nebo pro děti a mládež. Dále se hodí při lezení zajištěných cest s batohem. POZOR: hrudní úvazek nepoužívejte samostatně!

rock-empire-celotelak-ronda EDELRID FRAGGLE III XS ICEMINTOCÚN WEBEE CHEST
Rock Empire RondaEdelrid Fraggle III IcemintOCÚN Webbe Chest Lite
Lehký, celotělový sportovní úvazek vhodný pro via ferraty. Nové spony. Dvě materiálová poutka.Kompletně vypolstrovaný celotělový úvazek pro malé horolezce. Tuhá konstrukce s měkkými okraji usnadní oblékání a dvě rychlo spony ulehčí přizpůsobení na požadovanou velikost. Inovativní prsní úvazek využívající všech výhod materiálu WeBee, který skvěle ventiluje.  2 nosiče materiálu. 2 samosvorné přezky z nerez oceli.
Hmotnost: 738 gHmotnost: 307 gHmotnost: cca 290 g
Cena od 1344 KčCena od 1499 KčCena od 1032 Kč

Helma

Bez helmy na via ferraty a zajištěné cesty vůbec nechoďte. Nasadit si ji můžete už během nástupu nebo během přípravy na výstup. Přilba chrání hlavu v případě pádu, ale i před padajícím kamením či vybavením. Od helmy chceme především dokonalou ochranu, ale i komfort a dobrou ventilaci. Jo a taky by měla slušet!

detska-helma-petzl-pichu helma-mammut-NORDWAND MIPS
Petzl PicchuBlack Diamond VisionMammut Nordwand Mips Helmet
Dětská přilba pro horolezení nebo cyklistiku s reflexními prvky.Lehká univerzální helma s inovativní technologií MIPS pro zvýšení bezpečnosti během lezení. Extrémně lehká a vysoce prodyšná lezecká helma. Výztuž z kevlaru poskytuje podporu v kritických místech. Technologie MIPS.
Hmotnost: 310 gHmotnost: 215 gHmotnost: 229 g
Cena od 981 KčCena od 2090 KčCena od 2699 Kč

Rukavice

Rukavice chrání ruce před otlaky od jistícího lana nebo kramlí. Dále vás můžou zachránit před otřepy na lanech. Nabízí se v několika délkách prstů. Celoprstové, 3/4 nebo s celoprstovým ukazovákem a prostředníčkem. Měly by být především odolné, ale zároveň neomezovat v manipulaci s karabinami.

rocker_gloves_2019 rukavice-singing-rock-falconerct-rukavice-progrip
Rock Empire RockerSinging Rock Falconer TacticalClimbing Technology Progrip Ferrata
Ferratové rukavice s vyztuženou dlaní v pěti velikostech.Lehké rukavice s výborným úchopem a třemi otevřenými prsty pro jemnou manipulaci s lezeckým materiálem.Rukavice z kozí kůže. Mají dvojité zesílení mezi palcem a ukazováčkem.
Rozsah velikostí:
XS, S, M, L, XL
Rozsah velikostí: 8, 9, 10, 11Rozsah velikostí: S – XL
Cena od 367 KčCena od 405 KčCena od 460 Kč

Karabiny

Kromě tlumiče pádu se hodí mít i nějakou karabinu navíc. Minimálně jednu, kterou používáme na odsednutí do tlumiče pádu. Karabinu HMS můžeme použít i na dojišťování lezců lanem pomocí polovičního lodního uzle.

karabina-hms-screw-petzl Camp Nimbus LockMammut WORKHORSE HMS SCREWGATE
Petzl William Screw-LockCamp Nimbus LockMammut Workhorse HMS Screwgate
Široká karabina se šroubovací pojistkou Screw-lock. Široký hruškovitý tvar usnadňuje jištění poloviční lodní smyčkou.Kompaktní a lehká HMS karabina s novou pojistkou zámku. Patentovaná úprava nosu a zámku karabiny SphereLock zaručí vyšší pevnost při zatížení.Jak už název napovídá jedná se o dříče na těžkou práci. Karabina má masivnější konstrukci, díky které má i na HMS karabinu slušné parametry pevnosti. 
Světlost karabiny: 27 mmSvětlost karabiny: 22 mmSvětlost karabiny: 22 mm
Cena od 589 KčCena od 299 KčCena od 399 Kč

Může se hodit

Může se hodit šitá smyčka, aby se při jištění nelámala HMS karabina v jištění. Dále lano pro dojišťování. Délka stačí 10 – 30 m. Kyblík s reverso módem se hodí kromě slanění i na dobírání spolulezců s blokovací funkcí.

ELD3301031700_Via Ferrata Belay Kit 15m smycka-pa-rockempirelano-tendon-AMBITION-85-D085TB42small
Edelrid Via Ferrata Belay KitRock Empire smyčka PA 16 mmTendon Ambition 8,5 mm
Set pro zajištění dětí a začátečníků při postupu, nebo překonávání obtížného technického úseku na Via ferratách. Délka lana 15 m.Jednoduchá šitá smyčka pro vytvoření jistícího stanoviště na via ferratě.Lehké poloviční lano s dobrým průměrem a velmi dobrou odolností. To všechno jsou parametry, které zvyšují vaši bezpečnost a rozšiřují oblast použití.
Hmotnost: 1000 gDélky: 31, 60, 80, 120, 150, 180, 240 cmDostupné délky: 30 – 200 m
Cena od 2020 KčCena od 54 KčCena od 1239 Kč

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: