Nejkrásnější ferraty Solné komory

Nejkrásnější ferraty Solné komory

Via ferraty v oblasti Solná komora patří k tomu nejlepšímu, co se dá na zajištěných cestách v rakouských Alpách zažít. Inspiruj se výběrem těch nejhezčích ferat v Solné komoře!

Říkali jste si někdy, že byste chtěli vyzkoušet adrenalinové ferraty? Rakousko je to k tomu ideální. Stačí jen pár hodin jízdy autem a budete v oblasti Solné komory – v ráji ferratistů, turistů i cyklistů. Právě tady, kousek na jih od Salzburku, naleznete nespočet ferrat, turistických tras a jezer, ve kterých se můžete osvěžit po celodenním sportování. Variant je opravdu hodně, a proto jsme pro vás vybrali to nejlepší. Zažijete visuté žebříky, tajemné soutěsky, a především nádherné výhledy. Vydejte se s námi do Rakouska a objevte ty nejkrásnější ferraty Solné komory.

Drachenwand: pohodová ferrata nad jezerem Mondsee

Pro začátek zvolíme něco jednoduššího. Ideální je ferrata Drachenwand klettersteig (C), která vás dovede na vrchol Drachenstein (1060 m), tyčící se nad jezerem Mondsee. Výhodou je nejen poměrně lehká obtížnost ferraty, ale i krátký nástup. Stačí totiž kilometr chůze a člověk je u prvního žebříku. Samotná ferrata také není moc technicky náročná a do dvou hodin budete na vrcholu. Zajímavým zpestřením je visutá lávka nad pořádnou propastí. Není ale třeba se děsit, dá se obejít. Odměnou za vaši námahu a odvahu vám pak budou úžasné výhledy na celé jezero Mondsee, u kterého je fajn se po sestupu zdržet. Je krásně průzračné, překvapivě teplé a dá se pohodově objíždět na kole po cyklostezkách.

Přechod visutého mostu je adrenalinovou vsuvkou na feratě Drachenwand nad jezerem Mondsee, Solná komora, Rakousko, Alpy
Přechod visutého mostu je adrenalinovou vsuvkou na feratě Drachenwand nad jezerem Mondsee, Solná komora, Rakousko, Alpy

Ferrata Postalmklamm: lezení roklí nad divokou řekou

Ferrata Postalmklamm (C/D) patří mezi nejoblíbenější rakouské ferraty a je úplně odlišná oproti předchozí. Vede totiž nad divokou řekou uvnitř úzké rokle. Během lezení budete postupovat proti proudu řeky, obdivovat její sílu a několikrát překonávat rokli z jedné strany na druhou. Většinou po visutých lávkách, ale jednou 1,5 m dlouhým skokem! Člověk toho sice za celou dobu lezení moc nenastoupá, ale neustále traverzování dá rukám pořádně zabrat. Na závěr je potřeba vylézt podél krásného vodopádu ze soutěsky ven. Fajnšmekři ještě mohou zdolat menší převislou skálu náročnou ferratou obtížnosti E nebo ještě těžší vedlejší cestou (F). Samozřejmě je možné tento úsek obejít po svých a začít scházet zpět k autu.

 • Obtížnost: C/D, závěrečné úseky E nebo F je možné obejít
 • Doba lezení: 2-4 hodiny
 • Délka: 500 m
 • Nástup: 20 min
 • Vhodná pro děti: ne
 • Podrobný popis ferraty Postalmklamm Klettersteig
Via Ferrata Postalmklamm Klettersteig vede úzkou soutěskou potoka, Solná komora, Rakousko, Alpy
Via Ferrata Postalmklamm Klettersteig vede úzkou soutěskou potoka, Solná komora, Rakousko, Alpy

Na majestatní Großer Donnerkogel ferratou Intersport

V sevření hor pod masivem Dachsteinu se nachází „přední“ jezero Gosausee. Jedním ze štítů čnějících nad jezerem je majestátný vrchol Großer Donnerkogel (2050 m), na který vede nádherná ferrata Intersport (C/D). Ferrata začíná nedaleko od chaty Gablonzer Hütte, na kterou je potřeba od jezera vystoupat. Zdolat převýšení 600 m před ferratou ale není jen tak, a není se tedy čemu divit, že řada lidí si krátí cestu lanovkou. Dalo by se říct, že samotná ferrata není moc náročná. Většina úseků je totiž A/B, „céčkový“ úsek je pouze chvilku a celkovou obtížnost dělá spíše délka (3 h). Největším zážitkem je 40 m dlouhý visutý žebřík, na kterém se nejednomu lezci rozklepají kolena. Samozřejmě je možné tento úsek obejít a po chvilce šlapání si z vrcholu Großer Donnerkogel užívat nádherné výhledy na Dachstein, jezero Gosausee a nespočet alpských vrcholků. Sestup je technicky jednoduchý, ale dlouhý. Pokud byste po návratu neměli dost, vyzkoušejte krátkou ferratku Laserer Alpin Steig (C), procházky kolem jezera nebo osvěžující koupel.

 • Obtížnost: C/D
 • Doba lezení: 3-4 hodiny
 • Délka: 1230 m
 • Nástup: 2 h turistiky nebo lanovka a 20 min chůze
 • Vhodná pro děti: ne
 • Podrobný popis ferraty Intersport Donnerkogel Klettersteig
Vzdušný 40 metrů dlouhý žebřík Riesenleiter - Via ferrata Intersport Donnerkogel Klettersteig, Solná komora, Salzkammergut, rakouské Alpy. Foto Jana Souralová
Vzdušný 40 metrů dlouhý žebřík Riesenleiter – Via ferrata Intersport Donnerkogel Klettersteig, Solná komora, Salzkammergut, rakouské Alpy. Foto Jana Souralová,  IG @janasouralova

Seewand klettersteig: chuťovka pro náročné

„Jezerní stěna“ je pro tuto ferratu opravdu příznačný název. Vylezení 800 metrů vysoké skály tyčící se nad Hallstattským jezerem je úžasný zážitek, ale rozhodně není pro každého. Tato ferrata totiž nese označení D/E a patří mezi nejnáročnější v Rakousku. Není se čemu divit, její zdolání oficiálně trvá 4-6 hodin. Obtížnost není dána pouze délkou, během cesty budete muset překonat i menší převis. Kromě převisu, ale pasáže nejsou extra náročné, člověka zmáhá hlavně délka lezení a občasné prudké „choďáky“. Na druhou stranu nikde jinde nenajdete tak krásné pohledy na Hallstattské jezero. Z kilometrové výšky vypadá temná voda jako norský fjord.

Po zdolání ferraty ještě budete muset chvilku hledat cestu k chatě Gjaidalm. Tady nabízí skvělé bioprodukty, takže proč se neposilnit dobrou polévkou. Sestup dolů je dlouhý, dá se však zkrátit lanovkou. Samozřejmostí je po návratu osvěžení v jezeře, a také byste neměli vynechat návštěvu malebného Hallstattu, který vás jistě okouzlí svými terasovitými domky a barevným náměstím. Ne nadarmo je totiž označován za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě.

 • Obtížnost: D/E
 • Doba lezení: 4-5 hodin
 • Délka: 1350 m
 • Nástup: 1 h
 • Vhodná pro děti: ne
 • Podrobný popis ferraty Seewand Klettersteig
Jedna z nejnáročnějších rakouských ferrat Seewand klettersteig překonává úctyhodné převýšení i převislé úseky. Solná komora, Rakousko, Alpy
Jedna z nejnáročnějších rakouských ferrat Seewand klettersteig překonává úctyhodné převýšení i převislé úseky. Solná komora, Rakousko, Alpy

Mein Land  – Dein Land: nenáročná ferrata plná zážitků

Pokud spíše hledáte zážitky bez přílišné námahy, pak je ideální variantou ferrata Mein Land – Dein Land (C). Tato nenápadná ferratka je ukrytá v lese pod vrcholem Predigstuhl (1278 m). Na první pohled vypadá docela obyčejně, ale hned na začátku zjistíte, že opak je pravdou. Jako první totiž projdete úzkou soutěskou, která vás zavede do „jeskyně“. Odtud již po kramlích a ocelových lanech stoupáte postupně ze skály ven a následně pokračujete po stěně nahoru. Díky své krátké délce (30 min) je vhodná i pro zkušenější děti a o zážitky nebude nouze. Po zdolání ferraty si ještě udělejte zastávku na vrcholu Predigstuhl, kam se dostanete buď turisticky nebo další krátkou ferratou Leadership. Vrcholové pohledy na Halštatské jezero (Hallstätter See) společně s masivem Dachsteinu opravdu stojí za to!

Výhledy z vrcholu Predigstuhl. Via ferrata Mein Land, Dein Land, Solná komora, rakouské Alpy
Výhledy z vrcholu Predigstuhl. Via ferrata Mein Land, Dein Land, Solná komora, rakouské Alpy

Attersee: ferrata nad třetím největším jezerem Rakouska

Přesuneme se k jezeru Attersee, které je po Neziderském a Bodamském jezeře největší v Rakousku. Zdejší stejnojmenná ferrata Attersee (D) rozhodně patří mezi nejkrásnější ferraty Solné komory a možná i celého Rakouska. Jednak kvůli zajímavé lince, ale především díky nádherným výhledům na tyrkysové jezero, které vás budou doprovázet po většinu lezení. Čekají vás skalní plotny s ocelovými kolíky, několik mírných převisů, ale i pohodové části, kde načerpáte sílu na další lezení. Skoro 900 m dlouhou cestu pak zakončíte na vrcholu s krkolomným názvem Mahdlgupf (1261 m). Pokud je na vás obtížnost D příliš vysoká, můžete vyzkoušet nedalekou ferratu Brennerriesensteig (A/B), která vás dovede na vyhlídkový vrchol Dachsteinblick (1559 m).

 • Obtížnost: D
 • Doba lezení: 3,5 hodiny
 • Délka: 870 m
 • Nástup: 30 min
 • Vhodná pro děti: ne
 • Podrobný popis ferraty Attersee
Via ferrata Attersee s výhledy na stejnojmenné jezero. Solná komora, rakouské Alpy
Via ferrata Attersee s výhledy na stejnojmenné jezero. Solná komora, rakouské Alpy

Katrin: snadná ferrata s krásnými výhledy

Také ferrata Katrin je vhodná pro děti a začátečníky. S délkou okolo 300 m a přibližně hodinovým časem pro překonání je ideálním způsobem, jak se seznámit s ferratami a zároveň mít dobrý pocit z lezení. Čekají vás totiž jak přírodní chyty a stupy, tak i tradiční ocelové kolíky. To vše ve výšce okolo 1500 m. Není ale třeba se bát náročného nástupu, do výšky 1400 m vás vyveze lanovka z městečka Bad Ischl. Ferrata je zakončena pěknými výhledy z vrcholu Katrin (1542 m), takže na vás zůstane jen samotné převýšení ferraty, které činí asi 150 m.

Via ferrata Katrin na stejnojmenný vrchol. Solná komora, rakouské Alpy
Via ferrata Katrin na stejnojmenný vrchol. Solná komora, rakouské Alpy

Vrchol Schafberg s výhledem na tři jezera

Ze skupiny jezer Solné komory jsme zatím nenavštívili jezero Wolfgangsee, které lze také řadit mezi ta větší. To napravíme na vrcholu Schafberg (1782 m), na nějž se dá vyjet historickou zubačkou přímo od jezera. Nahoře si vychutnejte nádherné pohledy na jezera Wolfgangsee, Attersee a Mondsee, a poté se vydejte na příjemnou túru okolo vrcholu. Ta měří cca 5,5 km a vede po chodnících Himmelspfortensteig a Putschellersteig. Nejprve sklesáte pod ikonickou skalní stěnu k jezírkům Mittersee a Mönichsee a následně vystoupáte okružní trasou zpět k horní stanici lanovky. Nejedná se sice o klasickou ferratu, ale cestou vás čekají dva krátké zajištěné úseky (obtížnost A), které ještě více zpestří váš výlet. Vzhledem k nízké náročnosti s sebou můžete bez obav vzít děti, a také se dají zmíněné úseky zvládnout i bez lezeckého vybavení.

 • Obtížnost: A
 • Doba túry: 3-4 hodiny
 • Délka: zajištěné úseky 50 a 80 m, túra 5,5 km
 • Nástup: výjezd zubačkou 35 min
 • Vhodná pro děti: ano
 • Podrobný popis túry na Schafberg
Panoramatický pohled na jezera Attersee a Mondsee z vrcholu Schafberg. Solná komora, rakouské Alpy
Panoramatický pohled na jezera Attersee a Mondsee z vrcholu Schafberg. Solná komora, rakouské Alpy

Bergwerkskogl-Rettenkogel: po hřebeni mezi dvěma vrcholy

Druhou možností, jak vidět jezero Wolfgangsee z ptačí perspektivy, jsou vrcholy Bergwerkskogl (1781 m) a Rettenkogel (1780 m). Mezi nimi se táhne 600 m dlouhý hřeben, po kterém lze mezi vrcholy libovolně „přelézat“. Nejen totiž výstup na vrcholy, ale i samotný hřeben obsahuje krátké lezecké pasáže, zajištěné ocelovými lany. Většina úseků je pohodová (A/B), avšak závěrečný výšvih z hřebene na Rettenkogel zahrnuje 30metrovou pasáž s ocelovými kolíky (C). Z tohoto důvodu je jednodušší absolvovat vrcholy podle pořadí uvedeného v názvu.

 • Obtížnost: C
 • Doba lezení: 1 hodina
 • Délka: 230 m
 • Nástup: 3 hodiny
 • Vhodná pro děti: ano (ale pozor na velké převýšení)
 • Podrobný popis ferraty Bergwerkskogl-Rettenkogel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: