Ferata Seewand Klettersteig
Feraty

Ferata Seewand Klettersteig

Extrémně těžká a dlouhá via ferrata Seewand Klettersteig stoupá kolmou skalní stěnou nad Hallstattským jezerem v oblasti Solná komora. Obtížností D/E i značným převýšením a expozicí se řadí k nejtěžším feratám nejen v rakouských Alpách.

Dachsteingebirge – Rakousko

Nejvyšší bod
1770 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D/E
Lanovky

Při sestupu lanovka Dachstein-Seilbahn Obertaun, od horní stanice Gjaidalm na dolní stanici 1788-600 m, v provozu od května do října

Celkový čas
6-7 hodin
Doba lezení

4-5 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

K zajištěným cestám, které lze označit bez nadsázky za extrémně těžké, se řadí ferata Seewand Klettersteig v rakouské Solné komoře, vybudovaná roku 1998 . Po jedné hodině přístupovou cestou se objeví direttissima s převýšením 780 m. Zajištění: 1250 m ocelových lan o průměru 16 mm s 200 skobami, 250 stupy z ocelové kulatiny o průměru 30 mm zabetonovaných do hloubky 20 cm.

Seewand Klettersteig (Jezerní stěna) je pro tuto ferratu opravdu příznačný název. Vylezení 800 metrů vysoké skalní stěny tyčící se nad Hallstattským jezerem je úžasný zážitek, ale rozhodně není pro každého. Tato ferrata totiž nese označení D/E a patří mezi nejnáročnější v Rakousku. Náročnost ferraty spočívá zejména v délce a převýšení, technickou obtížnost zvyšuje klíčový úsek v podobě stometrového velmi exponovaného pilíře s menším převisem (D/E) v samém závěru ferraty. Ostatní lezecké pasáže jsou lehčí (C/D-D) a prokládají je prudké „choďáky“ (A). Odměnou za vysilující lezení jsou úchvatné pohledy na Hallstattské jezero, jehož temná hladina zasazená v prudkých svazích hor připomíná z kilometrové výšky norský fjord.

Popis výstupu

Po strmých, často vlhkých skalních rampách stoupá nejprve ferata na Doppel-Dach (Dvojitá střecha), odkud míří obtížnějším úsekem prudce vzhůru na větší rampu. Následuje travnatý lehčí úsek, na jehož konci se prochází kolem jeskyně a „netopýřího“ bivaku Fledermausbiwak. Přes několik těžkých míst se dostaneme k výšvihu Igel (Ježek).

Po úzkých skalních lávkách s kosodřevinou cesta porkačuje nahoru k 40 m dlouhému exponovanému traverzu Putzband. Následuje klíčové místo celé feraty – stometrový velmi exponovaný pilíř s obtížností D/E. Nakonec má ferata připravených několik extrémních výšvihů a ve výšce cca 1700 m končí pod vrcholem Äußerer Schönbühel (1783 m). Odtud je to po horské stezce cca 40 min. k chatě Gjaidalm nedaleko lanovky Krippensteinbahn.

TIP: Stáhni a vytiskni si TOPO feraty Seewand Klettersteig z Bergsteigen.com

Ferrata končí ve výšce cca 1700 m pod vrcholem Äußerer Schönbühel (1783 m), odkud je to asi 40 minut pochodu k chatě Gjaidalm. Tady nabízí skvělé bioprodukty, takže proč se neposilnit dobrou polévkou? Sestup dolů je dlouhý, dá se však zkrátit lanovkou Krippensteinbahn. Samozřejmostí je po návratu osvěžení v jezeře a také bychom neměli vynechat návštěvu malebného Hallstattu, který okouzlí svými terasovitými domky a barevným náměstím. Ne nadarmo je označován za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě a nese pečeť světového dědictví UNESCO.

Upozornění

Doporučuje absolvovat pouze velmi zdatným a zkušeným lezcům, neboť nervová a fyzická zátěž je v tomto případě obrovská. Nastupovat jen za sucha a při předpovědi pěkného stabilního počasí.

Příjezdové místo

Městečko Obertraun (513 m) u Hallstattského jezera.

Výchozí bod

Parkovat se dá v oblasti „Kessel“ (Kotel), nejjižnější místo břehu Hallstattského jezera 517 m (idylické odpočívadlo vhodné i ke koupání). Z parkoviště se stoupá cestou na Hirschaualm – suťoviskem k nástupu 940 m.

Sestup

  • Sjezd lanovkou Krippensteinbahn
  • Případně sestup pěšky po sjezdovce Krippensteinpiste (o 2 h delší)

Obtížnost (popis)

KS6-C; až na 40-ti metrovou rampu stále velmi strmá a exponovaná trasa, kromě technických dovedností je třeba mimořádná síla a vytrvalost. Výstup stometrovým pilířem je extrémně obtížný. Vlhké pasáže pokryté trávou nebo hlínou. Doporučujeme výstup v lanové skupině.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: