Ferata Seewand Klettersteig
Feraty

Ferata Seewand Klettersteig

Extrémně těžká a dlouhá via ferrata Seewand Klettersteig stoupá kolmou skalní stěnou nad Hallstattským jezerem v oblasti Solná komora. Obtížností D/E i značným převýšením a expozicí se řadí k nejtěžším feratám nejen v rakouských Alpách.

Dachsteingebirge – Rakousko

Nejvyšší bod
1770 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D/E
Lanovky

Při sestupu lanovka Dachstein-Seilbahn Obertaun, od horní stanice Gjaidalm na dolní stanici 1788-600 m, v provozu od května do října

Celkový čas
6-7 hodin
Doba lezení

4-5 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

K zajištěným cestám, které lze označit bez nadsázky za extrémně těžké, se řadí ferata Seewand Klettersteig v rakouské Solné komoře, vybudovaná roku 1998 . Po jedné hodině přístupovou cestou se objeví direttissima s převýšením 780 m. Zajištění: 1250 m ocelových lan o průměru 16 mm s 200 skobami, 250 stupy z ocelové kulatiny o průměru 30 mm zabetonovaných do hloubky 20 cm.

Popis výstupu

Po strmých, často vlhkých skalních rampách stoupá nejprve ferata na Doppel-Dach (Dvojitá střecha), odkud míří obtížnějším úsekem prudce vzhůru na větší rampu. Následuje travnatý lehčí úsek, na jehož konci se prochází kolem jeskyně a „netopýřího“ bivaku Fledermausbiwak. Přes několik těžkých míst se dostaneme k výšvihu Igel (Ježek).

Po úzkých skalních lávkách s kosodřevinou cesta porkačuje nahoru k 40 m dlouhému exponovanému traverzu Putzband. Následuje klíčové místo celé feraty – stometrový velmi exponovaný pilíř s obtížností D/E. Nakonec má ferata připravených několik extrémních výšvihů a ve výšce cca 1700 m končí pod vrcholem Äußerer Schönbühel (1783 m). Odtud je to po horské stezce cca 40 min. k chatě Gjaidalm nedaleko lanovky Krippensteinbahn.

TIP: Stáhni a vytiskni si TOPO feraty Seewand Klettersteig z Bergsteigen.com

Upozornění

Doporučuje absolvovat pouze velmi zdatným a zkušeným lezcům, neboť nervová a fyzická zátěž je v tomto případě obrovská. Nastupovat jen za sucha a při předpovědi pěkného stabilního počasí.

Příjezdové místo

Městečko Obertraun (513 m) u Hallstattského jezera.

Výchozí bod

Parkovat se dá v oblasti „Kessel“ (Kotel), nejjižnější místo břehu Hallstattského jezera 517 m (idylické odpočívadlo vhodné i ke koupání). Z parkoviště se stoupá cestou na Hirschaualm – suťoviskem k nástupu 940 m.

Sestup

  • Sjezd lanovkou Krippensteinbahn
  • Případně sestup pěšky po sjezdovce Krippensteinpiste (o 2 h delší)

Obtížnost (popis)

KS6-C; až na 40-ti metrovou rampu stále velmi strmá a exponovaná trasa, kromě technických dovedností je třeba mimořádná síla a vytrvalost. Výstup stometrovým pilířem je extrémně obtížný. Vlhké pasáže pokryté trávou nebo hlínou. Doporučujeme výstup v lanové skupině.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: