Ferata Drachenwand Klettersteig
Feraty

Ferata Drachenwand Klettersteig

Drachenwand Klettersteig patří k nejkrásnějším via ferratám v Rakousku. Jedná se o technicky snadnou, ale poměrně dlouhou feratu s neobyčejnými výhledy na jezero Mondsee, krajinu Solné komory i masiv Dachsteinu.

Salzkammergut / Solnohradské hory – Rakousko

Nejvyšší bod
1060 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C, ferata C/D
Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

2 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Měsíční jezero Mondsee v Solné komoře vděčí svému názvu tvaru protáhlého půlměsíce vklíněného pod „strážní věž Solnohradska“ – horu Schafberg. Jezero Mondsee (délka 11,4 km, šířka 2,3 km) je jedním z nejteplejších rakouských jezer – až 27 °C! Drachenwand (Dračí stěna) je nejpůsobivější kulisou kolem Mondsee, jejíž severní stěna o 600 m převyšuje hladinu jezera.

Ferata Drachenwand se těší velké popularitě a míří na ni tisíce lidí ročně. Abyste se vyhnuli čekání ve frontě, naplánujte svou návštěvu ideálně mimo víkendy a vyrazte v brzkých ranních či podvečerních hodinách.

  • Převýšení ferraty/celkové převýšení: 380/560 m
  • Celkový čas: 4 hodiny
  • Doba lezení: 2 hodiny
  • Nástup: 30 min
  • Sestup: 90 min

Stáhni a vytiskni si podrobné TOPO feraty Drachenwand klettersteig z portálu Bergsteigen.com, aktuální informace o feratě na www.drachenwand-klettersteig.at

Výhledy na jezero Mondsee z horních partií feraty Drachenwand Klettersteig. Salzkammergut, Solná komora, rakouské Alpy.
Výhledy na jezero Mondsee z horních partií feraty Drachenwand Klettersteig. Salzkammergut, Solná komora, rakouské Alpy. Foto Jana Souralová, IG @janasouralova

Vzhůru po Dračím hřbetě!

Úvodní pasáže zahajuje dvojce žebříků, které v jarních měsících a po dešti lemuje vodopád. Další postup vede přes skalní bloky bez technicky obtížných převisů či exponovaných partií. Lezení je místy strmé a nabízí řadu nádherných výhledů a odpočinkových míst.

Za polovinou feraty čeká krátké rozdvojení a volba mezi strmější a techničtější variantou C/D (vlevo) či vzdušným adrenalinovým zážitkem v podobě lanového mostu nad stometrovou propastí (vpravo). Na závěr čeká členitý skalní hřeben skutečně připomínající dračí hřbet z názvu feraty s několika úseky obtížnosti B/C a famózními výhledy.

Ferata končí kousek pod vrcholovým křížem na východním vrcholu Drachenwand (1060 m).

Ferratu můžete poznat i na zájezdu CK Alpina – Škola via ferrata – Solná komora

Příjezdové místo

Vesnička Gries u Sankt Lorenz na západním břehu jezera Mondsee je dostupná krátkou odbočkou z dálnice mezi Linzem a Salcburkem. Auto nechte na některém z parkovišť.

Výstup

Z parkoviště u Gasthof Drachenwand následovat ukazatele směr „klettersteig“ nejprve lesem ke kapli sv. Tekly (Theklakapelle). Za ní ukazuje rozcestník přímo k nástupu na feratu –  soutěskou potoka Klausbach se stoupá lesem až k nástupu na skálu. Nástup cca 30 min.

Sestup

Sestup vede oklikou po lesní pěšině. Místy je dojištěn lanem, proto si úvazek a feratový set nechte na sobě. Na sestup počítejte 60-90 minut.

Obtížnost (popis)

Několik pasáží B/C-C, převažuje ale obtížnost kolem B. Lezecky těžší varianta C/D (vlevo), jde zvolit varianta přes lanový most za C (vpravo).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: