HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Intersport Donnerkogel Klettersteig v Solné komoře
Feraty

Intersport Donnerkogel Klettersteig v Solné komoře

Ferata Intersport na vrchol Donnerkogel u jezera Gossausee v Solné komoře je proslavená se svým 40 m dlouhým panoramatickým žebříkem.

Dachsteingebirge – Rakousko

Nejvyšší bod
2054 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Lanovky

Gosauklammbahn

Celkový čas
3-4 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nástup na feratu

Nástup na feratu je ve výšce 1600 m a dá se dosáhnout pěšky lesem od parkoviště údolní lanovky Gosaukammbahn (je to asi 2 hod. výstup, 660 m převýšení) nebo lanovkou Gosaukammbahn a asi 20 min výstupem (132 m převýšení) od vrchní stanice lanovky. Tato cesta od lanovky navazuje asi po 5 min na výstupovou cestu od parkoviště. Cesta postupuje dál k chatě Gablonzer Hutte, kde odbočuje doleva do sedla. Těsně před sedlem se sestupuje doleva dolů k nástupu na feratu. Doporučuji lanovku, která ušetří síly na poměrně dlouhou feratu a následující sestup. Jedině že by se člověk chtěl vyhnout davům, které jsou pro tuto feratu pověstné, tak doporučuji vyrazit pěšky od parkoviště nejpozději v 6 hod ráno. V 8:15 začíná provoz lanovky a proto vyrazit pěšky po šesté hodině není moc rozumné.

Rozeklané štíty Dachsteingebirge
Rozeklané štíty Dachsteingebirge

Ferata Intersport na vrchol Donnerkogel

Ferata začíná lehčími traverzovými úseky stupně B/C k místu Kaiserverschneidung, kde je kolmý výstup C/D, který je dobře zajištěný, ale potřeba se několikrát přecvaknout už vyžaduje i trochu síly v rukách. V tomto místě se často vytváří čekající fronta feratistů a po frontě na žebřík je to asi místo, kde se nejvíc čeká a nedá předběhnout.

Ferata pokračuje lehčími úseky A/B s jedním C úsekem až k první únikové cestě. Další třetina feraty pokračuje sice poměrně lehčími ale v jedné části blátivými a velmi kluzkým úseky A/B nebo B/C k traverzu A pod vrcholem Kleiner Donnerkogel, který je zajištěn jen lanem a který nás dovede až k nástupu A/B a B/C na pověstný žebřík, kde také začíná poslední a nejhezčí třetina feraty.

V této části se už vytváří fronta na žebřík. Žebřík je dlouhý 40 m a kdo se necítí na trochu pohupování, může žebřík obejít úsekem A/B. Je zde i předposlední úniková cesta z feraty. Žebřík není prudký ale má poměrně nízko umístěné boční jistící lana a trochu se třepe zvláště při plném dovoleném zatížení čtyřmi lezci. Nicméně na svou délku 40 metrů je poměrně stabilní, ale na nějaké kochání výhledy to není.

40 metrů dlouhý žebřík Riesenleiter - Via ferrata Intersport Donnerkogel Klettersteig
40 metrů dlouhý žebřík Riesenleiter – Via ferrata Intersport Donnerkogel Klettersteig

Hned za žebříkem je náročnější výstup na Donnermandl C/D. Z Donnermandlu se sestupuje do malého sedla, kde se dá odpočinout a je tu i poslední úniková cesta. Odtud vede cesta úseky B nebo C a v závěru výstupu A/B až na vrchol Grosser Donnerkogelu (2054 m).

Doba výstupu je psaná na 3 hod, ale je potřeba počítat spíš s delší dobou, dost záleží na množství lidí na feratě. Ferata je poměrně dlouhá a kromě zvládnutí technických C/D úseků vyžaduje i fyzickou odolnost, je to skoro 500 m převýšení a následuje i dlouhý a nepříjemný sestup. Z vrcholu je krásný výhled na jezero Gosausee a masiv Dachsteinu s ledovci.

TOPO feraty Intresport Donnerkogel k vytištění na jdeš na Bergsteigen.com

Via ferrata Intersport Donnerkogel Klettersteig
Via ferrata Intersport Donnerkogel Klettersteig

Sestup

Cesta dolů vede po červené značce poměrně prudkou a suťovitou stezkou dolů k sedlu. Na sestup doporučuji použít trekové hůlky. Cesta je v těžších úsecích zajištěna lanem. V spodní části je hůř značená a není problém z cesty sejít. Cesta dolů k horní stanici lanovky trvá 1:30 až 2:00.

Výchozí bod

parkoviště údolní lanovky Gosaukammbahn

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: