HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Intersport Donnerkogel Klettersteig
Feraty

Intersport Donnerkogel Klettersteig

Ferata Intersport na vrchol Donnerkogel u jezera Gossausee v Solné komoře je proslavená se svým 40 m dlouhým panoramatickým žebříkem. Jedná se o jednu z nejkrásnějších a zároveň nejoblíbenějších ferat v rakouských Alpách.

Dachsteingebirge – Rakousko

Nejvyšší bod
2054 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Lanovky
Celkový čas
3-4 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ferata Intersport na vrchol Donnerkogel

Ferata začíná lehčími traverzovými úseky stupně B/C k místu Kaiserverschneidung, kde je kolmý výstup C/D, který je dobře zajištěný, ale potřeba se několikrát přecvaknout už vyžaduje i trochu síly v rukách. V tomto místě se často vytváří čekající fronta feratistů a po frontě na žebřík je to asi místo, kde se nejvíc čeká a nedá předběhnout.

Ferata pokračuje lehčími úseky A/B s jedním C úsekem až k první únikové cestě. Další třetina feraty pokračuje sice poměrně lehčími ale v jedné části blátivými a velmi kluzkým úseky A/B nebo B/C k traverzu A pod vrcholem Kleiner Donnerkogel, který je zajištěn jen lanem a který nás dovede až k nástupu A/B a B/C na pověstný žebřík, kde také začíná poslední a nejhezčí třetina feraty.

V této části se už vytváří fronta na žebřík. Žebřík je dlouhý 40 m a kdo se necítí na trochu pohupování, může žebřík obejít úsekem A/B. Je zde i předposlední úniková cesta z feraty. Žebřík není prudký ale má poměrně nízko umístěné boční jistící lana a trochu se třepe zvláště při plném dovoleném zatížení čtyřmi lezci. Nicméně na svou délku 40 metrů je poměrně stabilní, ale na nějaké kochání výhledy to není.

Výhledy na jezero Gosausee z feraty Intersport Donnerkogel Klettersteig, Solná komora, Salzkammergut, rakouské Alpy. Foto Jana Souralová
Výhledy na jezero Gosausee z feraty Intersport Donnerkogel Klettersteig, Solná komora, Salzkammergut, rakouské Alpy. Foto Jana Souralová, IG @janasouralova

Hned za žebříkem je náročnější výstup na Donnermandl C/D. Z Donnermandlu se sestupuje do malého sedla, kde se dá odpočinout a je tu i poslední úniková cesta. Odtud vede cesta úseky B nebo C a v závěru výstupu A/B až na vrchol Grosser Donnerkogelu (2054 m).

Doba výstupu je psaná na 3 hod, ale je potřeba počítat spíš s delší dobou, dost záleží na množství lidí na feratě. Ferata je poměrně dlouhá a kromě zvládnutí technických C/D úseků vyžaduje i fyzickou odolnost, je to skoro 500 m převýšení a následuje i dlouhý a nepříjemný sestup. Z vrcholu je krásný výhled na jezero Gosausee a masiv Dachsteinu s ledovci.

TOPO feraty Intersport Donnerkogel k vytištění najdeš na Bergsteigen.com

Příjezdové místo

parkoviště údolní lanovky Gosaukammbahn

Výchozí bod

Nástup na feratu je ve výšce 1600 m a dá se dosáhnout pěšky lesem od parkoviště údolní lanovky Gosaukammbahn (je to asi 2 hod. výstup, 660 m převýšení) nebo lanovkou Gosaukammbahn a asi 20 min výstupem (132 m převýšení) od vrchní stanice lanovky. Tato cesta od lanovky navazuje asi po 5 min na výstupovou cestu od parkoviště. Cesta postupuje dál k chatě Gablonzer Hutte, kde odbočuje doleva do sedla. Těsně před sedlem se sestupuje doleva dolů k nástupu na feratu. Doporučuji lanovku, která ušetří síly na poměrně dlouhou feratu a následující sestup. Jedině že by se člověk chtěl vyhnout davům, které jsou pro tuto feratu pověstné, tak doporučuji vyrazit pěšky od parkoviště nejpozději v 6 hod ráno. V 8:15 začíná provoz lanovky a proto vyrazit pěšky po šesté hodině není moc rozumné.

Sestup

Cesta dolů vede po červené značce poměrně prudkou a suťovitou stezkou dolů k sedlu. Na sestup doporučuji použít trekové hůlky. Cesta je v těžších úsecích zajištěna lanem. V spodní části je hůř značená a není problém z cesty sejít. Cesta dolů k horní stanici lanovky trvá 1:30 až 2:00.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: