HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zdraví

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — Těžké popáleniny je dobré potřít olejem či krémem

V dnešním mýtu nám půjde především o popáleniny druhého stupně, projevující se zarudnutím a puchýři. Často vznikají stykem s horkým předmětem nebo opařením horkou tekutinou.

Lavinová předpověď – jak ji číst?
Zajímavosti

Lavinová předpověď – jak ji číst?

Umět správně číst a pochopit lavinovou předpověď by měl každý zájemce o libovolný pohyb ve volném zimním terénu s možným rizikem pádu lavin. Kromě lavinové předpovědi je vhodné se umět dobře orientovat ve vývoji počasí a stability sněhové pokrývky. Jak na to?

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — Při otravě je vždy třeba vyvolat zvracení

Myšlenka není špatná, dokonce tomu tak u většiny látek skutečně je. Potřeba zamezit dalšímu působení a vstřebávání jedu je naprosto správná, avšak existují skupiny látek, kde bychom mohli vyvoláním zvracení pacienta zbytečně znovu poškodit.

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — Zavolal jsem záchranku, teď už stačí jen čekat…

Tento mýtus má kořeny v lidské netečnosti a bezohlednosti. Zavolání ZZS je sice stěžejním bodem laické první pomoci, ale rozhodně ne jediným a samospásným. Kdyby tomu tak bylo, stačilo by při všech kurzech první pomoci na tabuli napsat 155 a rozejít se domů.

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá, podložíme mu hlavu

Dnes tady máme skutečný mýtus, opravdový nebezpečný omyl, který dokáže člověka v bezvědomí spolehlivě zabít. Mezi záchranáři se tento postup někdy označuje jako „kabelkový syndrom“ nebo „polštářek do rakve“.

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — Před masáží hrudníku je třeba zkontrolovat pulz

Dnes se nejedná o mýtus, ale o další z dlouhé řady přežitků. Kontrola přítomnosti tepu, či jeho měření, patřila ke klasické zdravotnické průpravě. Změna nastala v roce 2000.

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — Když to při masáži srdce v hrudníku křupe, musím zmírnit.

„A co když mu u toho zlomím žebra?!“ slýchám na každém kurzu. Osobně si myslím, že původ je někde mezi tím, čeho se lidé bojí a tím, co někde slyšeli. Pravda je taková, že praskání žeber nevadí a o zlomeniny v pravém slova smyslu se jedná jen zřídka.

Kde je hranice lidských možností, co se únavy týče?
Zajímavosti

Kde je hranice lidských možností, co se únavy týče?

Únava podceňovaná a zmáhající. Pro někoho může být překvapením, že únava je mezi negativními faktory působícími na přežití v extrémních situacích zařazena co do důležitosti hned za tepelnou pohodu. Spolu s podceněním tepelné pohody je únava často podepsaná pod scénářem tragických úmrtí na horách, ve kterých nefiguruje zranění.

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — V autolékárničce je vše potřebné pro první pomoc

Že máme v ČR mizernou legislativu, víme přece všichni. Kde se tedy vzala ta naprostá důvěra ve vyhlášky, které stanoví, co má obsahovat autolékárnička? Napadá mě: 1) lidská nezodpovědnost a zpohodlnělost, 2) neschopnost Čechů chtít a ocenit kvalitu.

Hranice lidských možností podle Ladislava Siegera
Zajímavosti

Hranice lidských možností podle Ladislava Siegera

Možnosti přežití jsou dány obecně fyziologickými hranicemi našeho organismu. Výcvikem a tréninkem se můžeme těmto hranicím přiblížit, ale v žádném případě nejsme schopni je překročit. Je ovšem známo, že pokud si myslíme, že už nevydržíme a nemůžeme dál, máme pořád ještě značné rezervy. Schopnost přežít je o tom, znát možnosti lidského organismu obecně a možnosti vlastní.

Ztracen v pralese – bloudění na Jamajce
Zajímavosti

Ztracen v pralese – bloudění na Jamajce

Delší čas jsem pracoval v USA a potřeboval už nutně oddech, když jsem objevil levné letenky na Jamajku. Představa nicnedělání není pro mě, takže jsem si naplánoval zhruba 200 km po svých včetně cesty pralesem.

Nejen na Trigalvu si dejte na feratach pozor, jinak můžete být „Ubiti od strely“
Zajímavosti

Nejen na Trigalvu si dejte na feratach pozor, jinak můžete být „Ubiti od strely“

Jen málokterý zážitek z hor může být horší, než chytit bouřku na zajištěné cestě. Výstup na Triglav, při kterém se nám rozsvítilo.

Lední medvěd ze Zlého rohu
Zajímavosti

Lední medvěd ze Zlého rohu

Na jedné z mých četných výprav na sever jsem byl konfrontován s příběhem, který před více než sedmdesáti lety zažil norský lovec v oblasti mysu Kvadehukken. Z nešťastného tuláka zbyla jen rozbitá kulovnice, my jsme z podobné situace naštěstí vyvázli bez nehody.

Přežít svou smrt!
Zajímavosti

Přežít svou smrt!

Boj o přežití má své neuvěřitelné příběhy. Jsou známé a zpracované v knihách i ve filmech, přesto stojí za to připomenout si extrémní dobrodružství, jejichž neuvěřitelnost a síla vůle přežít svého času uchvátila svět.

Zajímavosti

Mýtus o první pomoci — Nebudu ho resuscitovat — co když má něco s páteří?!

Slýchám to poměrně často — na kurzech první pomoci, od rodiny i přátel, prostě kdykoliv dojde na jakoukoliv zmínku o nutné manipulaci s někým po jakékoliv nehodě, vždy následuje námitka: „Ale co když má něco s páteří?!“.