POPÁLENINY: Co dělat, když to pálí?!

POPÁLENINY: Co dělat, když to pálí?!

V outdoorovém prostředí nám při neopatrné manipulaci s vařičem hrozí polití horkou tekutinou. Úraz, který vznikne velice rychle, ale o to pomaleji se hojí. Opařeniny, spáleniny, polití žíravou látkou – různé mechanismy vzniku, řešení je však podobné – je potřeba začít jednat velmi rychle.

První reakce

Když si kuchtík na sebe vylije plný ešus horké vody, polité oblečení musí co nejrychleji, ale zároveň opatrně, pryč. Popáleniny vznikají kombinací působení tepla a času, čím delší čas, tím nižší teplota stačí ke vzniku popáleniny. A naopak čím vyšší teplota, tím je čas potřebný ke vzniku popáleniny kratší. Čím déle necháme působit horkou tekutinu v oblečení, tím horší popáleniny vzniknou a tím déle se budou hojit. Jednejte rychle!

Společně s oblečením odstraňte z opařených rukou hodinky, náramky, prstýnky a jiné šperky. Prsty brzo otečou a později nebude možné šperky sundat. Navíc kovové předměty lépe vedou teplo a popálenina pod nimi by mohla být horší. Při svlékání oblečení může dojít k poškození kůže (stržení puchýřů), nicméně následky vzniklé delším působením tepla na organismus jsou mnohem horší.

V případě, že dojde k pádu člověka do ohně a přiškvaření oblečení ke kůži, toto oblečení nestrhávejte a nechte ho na místě!

Ošetření

Základní první pomocí po odstranění zdroje tepla je chlazení studenou tekoucí vodou. Popáleniny na končetinách chlaďte opakovaně (chlaďte, dokud voda přináší úlevu, při pocitu zimy s chlazením přestaňte, chlazení opakujte, když začnete mít opět pocit pálení). Popáleniny na trupu a hlavě zchlaďte jednorázově. Jedná se o velké plochy, kde přílišné chlazení může způsobit podchlazení organismu. Podchlazení je obecně komplikujícím faktorem poranění.

Na chlazení není vhodné používat sníh a led. Při přiložení sněhu na ránu dojde ke stažení cév a zpomalení proudění krve v místě rány.

Alternativou k chlazení vodou může být použití Water Jelu – chladivý gel, který si můžete pořídit do lékárničky.

Další postup

Po ochlazení zhodnoťte závažnost popáleniny. Popáleniny, které by měl vidět a ošetřit lékař, jsou následující:

  • popáleniny na obličeji, krku, dlaních, genitálu a ploskách nohou;
  • popáleniny velkého rozsahu (větší než 2 dlaně popáleného člověka);
  • popáleniny bílé, voskové, necitlivé;
  • popáleniny s přiškvařeným oblečením;
  • popáleniny kruhové (jdoucí okolo ruky, nohy – popáleninová jizva může komplikovat prokrvení a inervaci koncové části ruky/nohy);

V případě popálení v civilizaci bychom rány, které jsou určené do nemocnice, nijak nezakrývali a vyčkali bychom příjezdu záchranné služby. V outdoorovém prostředí je třeba ránu zakrýt, aby se do těla nedostala infekce. Popálenina je otevřená rána a umožňuje snadný vstup infekce.

Ránu je třeba zakrýt nepřilnavým materiálem, v opačném případě hrozí přilepení obvazu/krytí k ráně a následné bolestivé odstraňování. Ideální krytí je pro tento případ mastný tyl (gáza napuštěná lékařskou vazelínou) a obvaz. Kryjeme až zchlazenou ránu. Člověka s výše zmíněnými popáleninami se snažte co nejdříve dostat do nemocnice k definitivnímu ošetření.

Popáleniny menšího rozsahu ošetřujte pravidelně jako jiné rány – vyměňujte krytí. Případně navštivte lékárnu a nechte si doporučit vhodný krém na hojení popálenin.

Slunce také může spálit

Méně závažné popáleniny, se kterými se můžete v outdoorovém prostředí setkat, jsou popáleniny od sluníčka. Přestože se nejedná o život ohrožující popáleniny, mohou nám velmi zkomplikovat celý výlet. Popáleniny od slunce chlaďte. Následně natřete Panthenolem (chladí a podporuje hojení pokožky). Jednou popálená kůže by neměla být znovu vystavená přímému slunci.

Jako prevenci popálenin od slunce využijte opalovací krémy s vyšším faktorem – slunce v horách je silnější, než by se mohlo zdát. Krém aplikujte několikrát denně, první ranní vrstva nevydrží celodenní trekování. Nezapomínejte také na ochranu rtů.

K předplatnému časopisu Svět outdooru získáš 10% slevu na kurz outdoorové první pomoci Horal. Více informací najdeš na eshop.svetbehu.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: