Barefoot v outdooru, je nám prospěšný?

Barefoot v outdooru, je nám prospěšný?

V outdooru používáme různé boty, od lezeček, přes trailovky, pohory až po skialpové lyžáky. Taky tady je barefoot obuv, o které se v outdooru moc nemluví. Navštívil jsem fyzioterapeuta Mgr. Tomáše Zemánka ve Fyzio Beskyd, abychom se o benefitech bosého chození pobavili.

Jakým způsobem běžná obuv formuje naše chodidla a jak ovlivňuje náš každodenní život?

Každá obuv má podrážku o nějaké tloušťce, která nám odfiltruje velkou část vjemů z podložky, po níž chodíme. Naše chodidlo pak na ni nestačí dostatečně rychle reagovat, respektive ji moc nevnímá. Je to v podstatě to samé, jako byste si vzali sluneční brýle, když bude šero. Moc toho neuvidíte. Nebo když si nasadíte sluchátka – nebudete vědět, ze které strany vám hrozí nebezpečí.

Ploska je informační systém, který napomáhá zpracovávat podněty, díky nimž se člověk dokáže lépe orientovat v prostoru. Lidé, kteří chodí bosky nebo v obuvi s velice tenkou podrážkou, vnímají povrch i vlastní nohou, což má tu výhodu, že je noha schopna terén uchopit – vnímat povrch, a může se mu přizpůsobit tak, aby nedošlo ke zranění. Několik vědeckých prací dokazuje, že tito lidé jsou méně náchylní k úrazům (např. podvrtnutí kotníků). To je způsobeno rychlejší reakcí drobných svalů chodidel, které eliminují tyto druhy zranění.

Podrážka má plnit dvě zásadní funkce: Za prvé je to ochrana nohy před poraněním a za druhé je to funkce hygieny. Například v Africe, pokud používají boty, je to z hlediska ochrany proti parazitům.

Podíváme-li se na tvar boty, je nám jasné, jestli špička umožní, aby se chodidlo v botě mohlo roztáhnout. Běžná bota na chodidlo působí tak trochu jako ortéza. Za prvé úzká bota chodidlo zmáčkne, čímž znemožní pohyb samotné noze, omezí cévní cirkulaci a svaly postupně začnou ochabovat. A za druhé, tady se dostáváme k deformitám, když budu setrvale chodit v botě, která bude mít úzkou špičku, tak mi taková bota prsty a následně chodidlo zdeformuje. Každý z nás má unikátní nohy – zejména svým tvarem. Kopyt konvenční obuvi, podle kterých se boty vyrábějí, je pouze omezený výběr. Proto bychom se měli snažit vybrat takovou botu, která je nejblíže našemu tvaru chodidla. Respektující tvar a tenká a ohebná podrážka jsou jedny z hlavních parametrů, kterými se vyznačují barefoot boty.

Jak je to se speciální a outdoorovou obuví?

Každá speciální obuv je dělaná tak, aby umožnila maximální výkon v daném sportu. Například lezečka je konstruována tak, abychom se díky zúžení špičky a stažení chodidla mohli postavit i na drobný stup. Pokud já osobně půjdu lézt v barefootech, určitě nevylezu to samé jako v lezečkách – nejsem schopný se postavit pouze na palec. Také vím, že pokud v takové lezečce budu trávit spoustu času a nebudu mít žádnou kompenzaci, chodidlo se mi začne deformovat. Dalo by se říct, že to platí obecně o jakékoliv speciální obuvi. Míra deformace našich chodidel závisí na tom, jak se o nohy budeme starat. Pokud se z takovéto, většinou úzké a neohebné boty, přezuji do další úzké boty, noha nedostane prostor k rozvolnění a bude se deformovat. Navíc omezení cévní cirkulace může způsobovat hromadění metabolitů, a noha pak bude bolet. V naší terapeutické praxi máme mezi klienty například spoustu lezců, kteří mají na palcích velké otlaky a deformovaná chodidla. Těm pak radíme, jak s nohama pracovat a také jaké boty nosit mimo stěnu.

Může barefooty nosit každý?

To záleží na funkčnosti nohy. Když se bavíme o normální chůzi, je primární došlap na zadní nebo střední část nohy, nicméně to nesmí být tvrdý dopad, nohu musíme na zem klást. Měl by následovat plynulý odval přes zevní hranu chodidla a odraz z prstů. Dlouhodobé nošení běžné a sportovní obuvi mění lidem vlivem tlumicích mechanizmů tento přirozený způsob chůze. Můžeme pak vidět různé styly, které ale nejsou většinou kvalitní. Lidé dupají na paty, nohama plácají o podložku, různě vytáčí špičky a hlavně se vůbec neumí efektivně opřít o prsty a využít jejich sílu k odrazu.

Okamžitý přechod na barefoot nemohu doporučit člověku, který při běžné chůzi neumí nohy efektivně používat. Nejdříve jej učím s nohama pracovat.

Dále bych byl opatrný u lidí, kteří mají nějakou výraznou strukturální deformitu nohou, a u diabetiků, u kterých pro porušenou citlivost hrozí více zranění, což pro ně může znamenat závažné komplikace.

Jak začít s barefootem?

S barefootem je důležité začínat velice pozvolna, obzvláště jestliže jde o jedince, který se v dosavadním životě obouval pouze do běžné obuvi. Ideální je jít do proměnlivého terénu, na trávu a kamínky, jako jsou v běžné přírodě. Vjem bosého chodidla je mnohem intenzivnější a dotyčný se naučí mnohem lépe cítit povrch. Určitě je třeba zpomalit tempo chůze a snažit se vnímat, co se nám pod nohama děje. Jakmile jsme si jistí tím, co pod nohama cítíme, můžeme se zaměřit na cílenou práci s nohama. Doporučuji třeba zkoušet se opřít do prstů, naučit se znovu využívat jejich sílu. Jakmile noha dostatečně zesílí, pak můžu barefooty používat po delší dobu, na hory či do města.

Pokud si člověk není jistý, zda je pro něj přechod na bare obuv vhodný, je dobré poradit se s fyzioterapeutem, který jej celkově vyšetří a případně doporučí kompenzační prvky.

Jak je to s barefootem, outdoorovou obuví a nošením batohů?

To je dobrý dotaz. Když budu mít zátěž, která na mě působí vertikálně, bude tlakové zatížení logicky mnohem větší. To je jako bych vážil více. Pokud ponesu delší dobu například pětadvacetikilový batoh, noha toto zatížení nemusí zvládnout, a kdybych měl volnější vazy, budu potřebovat podporu, aby se mi noha „nerozplácla“, nepřetížila se a nezačala bolet. Pokud je noha hodně vyklenutá nebo hodně tlumí, byl bych s bezhlavým používáním barefootu a těžkých batohů hodně opatrný, to se týká i obézních lidí.

Další věcí je, jak dlouho v barefoot obuvi dokážu jít. Třebaže jsem schopný ujít i několik desítek kilometrů v barefootech s batohem na zádech, může se stát, že se mi vlivem únavy mění styl chůze a začínám si škodit. Proto je lepší si vzít na dlouhé túry na těžko botu, která mi sice terén trochu odtlumí, ale nohu podrží. Takto si z túry odnesu dobrý zážitek. Kdykoliv si udělám pauzu nebo se utábořím, můžu si boty sundat, pochodit bos, a tím nohy zrelaxovat a rozvolnit.

Jaký je váš verdikt o barefootu?

V případě, že má člověk nohy zcela v pořádku, umí je používat a vnímat terén, není důvod se barefootu obávat. Závisí pak na každém z nás, na naší aktuální kondici, stavu nohou i celého pohybového aparátu, zkušenostech a dalších faktorech, jestli si zvolíme tento typ obuvi do těžšího terénu. Tady bych apeloval na zdravý selský rozum. Pokud s bare obuví začínáte, nic nepřehánějte a dobře vnímejte své tělo.

Fyzioterapeut Tomáš Zemánek

MGR. TOMÁŠ ZEMÁNEK

Absolvent magisterského oboru Klinická kineziologie a kinezioterapie na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Specializuje se na dětské pacienty od novorozeneckého věku a na sportovce. Vede kurzy spojené s problematikou nohy pro odbornou i laickou veřejnost – www.detskanoha.cz

Rádi byste si nějaké barefoot boty pořídili? Proč ne třeba barefooty české značky SALTIC, která vše vyrábí ve Zlíně? Mrkněte na barefooty Saltic Fura na www.barefootsaltic.cz

Zkušenosti čtenářů

Jakub Larysz

Má někdo z čtenářů negativní zkušenost s barefoot obuví?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: