HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze čelovky: Fenix HM51R Ruby V2.0 – vylepšený bestseller

Recenze čelovky: Fenix HM51R Ruby V2.0 – vylepšený bestseller

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Recenze čelovky: Fenix HM51R Ruby V2.0 – vylepšený bestseller
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 letecká slitina hliníku
Materiál 2 silikon
Materiál 3 pryž
Materiál 4 odolný plast
Hmotnost 80 g (včetně akumulátoru a popruhu) g
Napájení baterie, akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU CR
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 66 mm
Výška 36 mm
Hloubka 32 mm
Mody svícení 9
Světelný tok v jednotlivých modech bílé světlo: 700 / 400 / 150 / 50 / 3 lm, červené světlo: 5 / 1 l lm, blikání 5 lm, SOS 5 lm
Doba svícení v jednotlivých modech bílé světlo: 0,5 / 1,5 / 2,5 / 8 / 120 hod., červené světlo: 36 / 100 hod., blikání 72 hod., SOS 72 hod.
Dosvit v jednotlivých modech až 120 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost IP68
Použité LED diody LED Cree XP-G3, Everlight 2835
Upevnění čelovky jednopáskové
USB konektivita ano
Infocena 1 699 Kč
Dodává Ariga
Více info na www.kronium.cz

Zaujalo mě

  • odolné tělo
  • pohodlné ovládání
  • variabilita světelných režimů

Shrnutí recenze

Populární čelovka HM51R Ruby od Fenixu se dočkala vylepšení, kterých není zrovna málo. Pojďme se inovace i celou čelovku představit. Na hlavě jsem ji téměř denně nosil od konce srpna, tak přidám taky osobní zkušenosti.

PODROBNÝ POPIS

Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 - 2
Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 – 2

Úvod

Populární čelovka HM51R Ruby od Fenixu se dočkala vylepšení, kterých není zrovna málo. Pojďme se inovace i celou čelovku představit. Na hlavě jsem ji téměř denně nosil od konce srpna, tak přidám taky osobní zkušenosti.

O původní Ruby jsem v roce 2019 napsal, že je to čelovka, která se zatím nejvíc blíží ideálu, po kterém dlouhou dobu pátrám. Už to neplatí, protože vylepšená Ruby s označením V2.0 se blíží ještě víc (ono by taky bylo smutné, kdyby tomu tak u vylepšeného modelu nebylo). Vylepšení přišla nejen z popudu výrobce, ale taky se bral ohled na požadavky zákazníků, což je za mě veliká paráda.

Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0
Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0

Konstrukce

Tělo čelovky je vyrobená ze stále stejného materiálu, který prostě drží a vydrží. Na hlavě jsem nosil už několik modelů Fenix, letecká slitina hliníku mě nikdy nezradila, a to jsem poměrně nešetrný uživatel. Drobné změny nastaly v proporcích těla – nově je o 3 mm kratší a o stejné 3 mm tlustší, za mě je to kosmetická úprava, ale proč ne. Lehce se změnila i hmotnost, konkrétně o 3 gramy nahoru (nějak moc trojek najednou, ne?), což člověk nepozná, ani když má obě čelovky k dispozici a snaží se co může. Novinkou je také nabíjení přes USB-C konektor. Zdířka je umístěna pod reflektorem a uzavírá se gumovým špuntem. Já mám k nabíjení výhradu – velmi krátký dodaný kablík, ale vždy jsem si nějak poradil.

Na spodní straně čelovky je zdířkapro USB-C krytá gumovou zátkou
Na spodní straně čelovky je zdířkapro USB-C krytá gumovou zátkou

Když už jsme u konstrukce, tak zmíním ještě klasické prvky – ovládací tlačítko z gumy je umístěno na boční straně čelovky, je dostatečně veliké (větší by se už nevešlo), lemované prstencem v barvě mědi a člověk ho opravdu pohodlně ovládne i se zmrzlýma rukama nebo v rukavicích. Navíc má protiskluzový povrch. Novinkou u tlačítka je možnost jej elektronicky uzamknout. Stačí podržet tři vteřiny a je hotovo. Úspěšné uzamčení je signalizováno trojím červeným zablikáním reflektoru čelovky. Odemčení probíhá opět stiskem tlačítka po tři vteřiny, čelovka opět třikrát červeně zabliká a pak se rozsvítí na nejnižším režimu bílého světla. Pokud tlačítko zmáčknete krátce během uzamčení, tak čelovka také červeně zabliká, aby člověk poznal, že je zamčeno a musí tlačítko podržet o trochu déle. Krátký stisk tlačítka při nezamčeném tlačítku ukáže stav nabití akumulátoru – červené nebo zelené světlo přímo pod tlačítkem (zelená svítí = 100–80 %, zelená bliká = 80–50 %, červená svítí = 50–20 %, červená bliká = 20–0 %).

Uzávěr (víčko) prostoru pro akumulátor je magnetický, což znamená, že čelovku můžete snadno upevnit na materiály, kde magnet funguje. Víčko lze díky drážkování pevně uchopit a povolit, což člověk využije, když chce čelovku zabezpečit před nechtěným rozsvícením, třeba v zavazadle a při výměně zdroje napájení.

Magnetická koncovka je praktická vychytávka.
Magnetická koncovka je praktická vychytávka.

Reflektor

Z těla čelovky mírně vystupuje reflektor, který je lemovaný prstencem v barvě mědi, což se mě osobně líbí víc než prstence stříbrné, které jsem měl u dřívějších čelovek Fenix, a taky to není tolik nápadné. Reflektor tvoří akrylátová optika TIR a dioda LED Cree XP-G3 S4. Barva vydávaného světla vykazuje hodnoty 4500–5500 K, což je neutrální bílá. Osobně mám tento odstín raději než bílé (chladné) „vypalováky“. Oproti první Ruby má dvojka větší maximální světelný tok o 200 lm (nově je to 700 lm), o 35(!) metrů delší dosvit, má vyšší počet světelných režimů, a to hlavní na závěr… Díky upravené regulaci výkonu vydrží o 10 hodin déle svítit než původní „rubyna“. Já vím, že poslední dvě věty vypadají, jako z teleshoppingu Horsta Fuchse, ale ono to tak opravdu je.

Světelné režimy

Světelných módů je celkem 9: 5 v bílém světle a 4 v červeném. Všechny se ovládají snadno pomocí výše popsaného tlačítka. Delší stisk tlačítka rozsvítí bílé světlo, krátká kliknutí přepínají režimy. Dvojklik rozsvítí červené světlo a krátká kliknutí přepínají režimy. Svit čelovky pro bílé i červené světlo ukončíme delším stiskem.

Velké gumové ovládací tlačítko s protiskluzovou úpravou a signalizací stavu nabití akumulátoru
Velké gumové ovládací tlačítko s protiskluzovou úpravou a signalizací stavu nabití akumulátoru

V bílém světle jsou režimy o světelném toku 700 lm, 400 lm, 150 lm, 50 lm a 3 lm. U nejsilnějšího režimu čelovka vydrží jen nějakých 30 minut, ale popravdě, většinou jsem využíval 400 lm a na silnější režim jsem přepnul jen po určitou chvíli – exponovanější místo při běhu apod. Výdrž tohoto režimu je výrobcem uváděna 1,5 hodiny, což by mohlo odpovídat. Většinou jsem při běhu venku cca hodinu a nestalo se mi, ani při teplotách okolo nuly, že by mi čelovka začala „uvadat“. Režim 3 lm je taková „mžouravka“, kterou jsem využil minimálně, raději jsem už sáhnul po světle červeném. Zajímalo mě ale, jestli při těch 3 lm čelovka vydrží skutečně svítit avizovaných 120 hodin. Byl to trochu opruz, čekat takovou dobu, ale nakonec jsem zjistil, že údaj výrobce tak nějak sedí. U momentu, kdy přesně čelovka zhasla jsem nebyl, ale kdo by ve výdrži svitu 5 dnů řešil plus mínus nějakou hodinu, že?

V červeném režimu čelovka umí intenzitu 5 lm, při které svítí (mnou nejpoužívanější režim v červeném světle), bliká nebo vydává signál SOS. Pak je ještě režim stálého svitu o intenzitě 1 lm.

Kovová spona

Jako další inovaci musím zmínit kovovou sponu, která je nově součástí balení. Jedná se o sponu / klipsnu, která umožňuje čelovku použít jako svítilnu třeba na opasku, klopě kapes nebo kdekoliv jinde. Přes sponu se čelovka i pohodlně nasazuje na držák z odolného plastu, který je součástí gumy sloužící k uchycení na hlavě. Musím přiznat, že jsem si myslel, že tuhle funkci nevyužiju, protože přece mám čelovku na hlavě nebo si jí někam přichytím magnetickou koncovkou, a to musí stačit, ale mýlil jsem se. Spona je perfektní vychytávka a překvapilo mě, v kolika situacích jsem jí dokázal využít.

Kovová spona jako součást čelovky je novinkou.
Kovová spona jako součást čelovky je novinkou.

Testování

Jak jsem napsal v úvodu, čelovku nosím téměř denně od konce srpna. Využil jsem jí při večerních vycházkách se psem (slabé světlo), při běhání (nejsilnější režimy), při čtení i kempování, posvítila mi při hledání problému na motoru auta. A taky jsem jí, když už jsem jí testoval, vyráchal v blátě i rybníce, co nejvíc vozil v plovací vestě na kajaku a mnohokrát mi „nechtěně“ upadla na zem. Zatím jsme spolu všechno přestáli bez problémů a já s klidným srdcem píšu, že tahle čelovka je parťák, který vás opravdu jen tak nezradí, ať s ním podniknete cokoliv. Záměrně už nepíšu, že jsem našel tu nej čelovku, protože je mi jasné, že časem se objeví V3.0 a ta bude zase někde jinde.

Další informace

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: