Recenze: Profi čelovka Fenix HM65R

Recenze: Profi čelovka Fenix HM65R

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku HM65R - profi čelovka
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Pánský
Materiál 1 magnéziová slitina
Materiál 2 silikon
Materiál 3 pryž
Materiál 4 odolný plast
Hmotnost 147 g
Napájení baterie, akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU CR
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Mody svícení 7
Světelný tok v jednotlivých modech 8 - 1400 lm
Doba svícení v jednotlivých modech 300 - 2 h
Dosvit v jednotlivých modech až 163 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost 2010 neurčeno
Použité LED diody LED Cree XM-L2 U2, LED Cree XP-G2 R5
Upevnění čelovky dvoupáskové
USB konektivita ano
Infocena 2499 Kč
Dodává Ariga
Více info na www.kronium.cz

Zaujalo mě

  • variabilita světelných výkonů
  • výdrž
  • odolnost

Shrnutí recenze

Více než měsíc jsem měl k dispozici čelovku Fenix HM65R, která už by se dala nazvat jako profesionální. Pro ty, co čekají, že jí v recenzi strhám, rovnou hlásím, že to se nestane. Byl jsem s ní nadmíru spokojený.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

V balení jsem kromě samotné čelovky s již vloženým akumulátorem našel také český a slovenský návod a záruční list, který slibuje záruku 5 let na svítilnu a 2 roky na akumulátor. Dále dobíjecí kabel a náhradní těsnící O kroužek k uzávěru prostoru pro akumulátor / baterie.

Konstrukce

Hned na první pohled zaujme čelovka dvoureflektorovou konstrukcí. Z válcového těla vystupuje pouzdro na dva světlené zdroje, které má přibližně kvádrový tvar. Neočekávejte ale ostré hrany, vše je zaobleno a elegantně uhlazeno. Materiálem pro výrobu je u čelovky využitá magnéziová slitina, která zaručuje vysokou odolnost jako dříve používané slitiny hliníku, ale při výrazně nižší hmotnosti. Levá strana válcové části těla čelovky (když máte čelovku na hlavě) je šroubovací a slouží k uložení akumulátoru nebo baterií. Aby se člověk nespletl, je na uzávěru naznačen směr otáčení a popisek open v dostatečné velikosti. Obě strany jsou vroubkovány pro snadné uchopení a případné upravení sklonu čelovky. K ovládání čelovky slouží dvoutlačítko umístěné nad reflektory, navíc opatřené LED indikátorem nabití. Za reflektory jsou umístěna dvířka z tvrdého plastu připevněná třemi kovovými šroubky a je zde také konektor USB-C sloužící k nabíjení akumulátoru.

Fenix HM65R připravena k akci
Fenix HM65R připravena k akci

Jak drží na hlavě

Celá čelovka je umístěna v držáku z tvrdého plastu, na který je připevněna dvojice perforovaných pruženek. Jedna pruženka jde okolo hlavy, druhá pak přes hlavu horem zpředu dozadu. Obě pruženky jsou délkově stavitelné pomocí plastových spon a také perforované kvůli lepšímu odvětrání a schnutí. Obě pruženky jsou také opatřeny výraznými reflexními prvky. Obvodová pruženka má v přední třetině (přes čelo) na vnitřní straně ještě protiskluzovou vrstvu, která zabírá přibližně třetinu šířky pruženky. Na temeni hlavy jsou pruženky propojené sponou z měkkého silikonu.

Odolnost

Hmotnost celé svítilny včetně akumulátoru výrobce uvádí 147 g, já jsem navážil 149 g. Co se týká odolnosti, tak je uvedeno, že čelovka splňuje standard IP68, což znamená ponoření do hloubky 2 metry po dobu 30 minut a také odolnost vůči prachu. Do hloubky 2 metry jsem svítilnu nemáčel, ale do cca 50 cm ano. Nechal jsem ji ve vodě přes noc a obstála bez potíží. Odolnost proti nárazu je testována pro pád z výšky 2 m, tuto odolnost jsem nezkoušel, ale nemám problém v tomto parametru výrobci věřit, dokonce si myslím, že kovové tělo snese i mnohem víc a problém by mohl nastat spíše u reflektorů.

Svícení

Jak už bylo zmíněno, čelovka je opatřena dvěma reflektory – dálkovým a širokým. Dálkový reflektor používá diodu LED Cree XM-L2 U2 s garantovanou životností 50 000 h svícení. Dioda je ukryta za čirou, tvrzenou, antireflexní čočkou a vydává světlo o teplotě mezi 5 500 a 6 500 K – denní bílá. Široký reflektor používá diodu LED Cree XP-G2 R5 rovněž s garantovanou životností 50 000 h svícení. Široký reflektor je menší a jeho čočka není čirá, ale její povrch je vroubkovaný. Teplota vydávaného světla je zde 4 000 až 5 000 K – neutrální bílá. Osobně mému zraku více vyhovuje (je přirozenější) barva světla z širokého reflektoru, ale ani ten dálkový ještě není nějak zbytečně bílý nebo přepálený. Pořád v něm dokážu vidět barvy vcelku realisticky.

Co se týká světelného výkonu, tak dálkový reflektor má 4 módy svícení v intenzitách 1 000, 400, 130 a 50 lm. Široký pak 3 módy s intenzitami 400, 130 a 8 lm. Oba reflektory lze použít zároveň a variabilita vydávaného světla je tedy dost široká. Výrobce jako maximální výkon udává hodnotu 1 400 lm, což je součet obou nejsilnějších módů. Trochu jsem se obával, že rozsvícení širokého reflektoru už nebude mít na výrazně výkonnější dálkový takový vliv, ale mýlil jsem se. Doplnění dálkového světla o to široké funguje opravdu perfektně a výkon je opravdu výrazně vyšší. Navíc se smícháním teplot obou světel trochu zpříjemní barva světla (alespoň pro moje oči). Co se týká dosvitu tak dálkový reflektor má dosvit až 163 m, široký pak až 55 m. Ani jednu hodnotu jsem nezkoušel přeměřit.

Viditelný rozdíl ve sklech obou reflektorů
Viditelný rozdíl ve sklech obou reflektorů

Ovládání

K ovládání svícení slouží dvoutlačítko na vrchní části čelovky, které je ukryté pod gumovým krytem. Ovládání je vcelku intuitivní – levé tlačítko ovládá levý reflektor, pravé pravý a pro jistotu je ještě přímo na tlačítkách srozumitelné označení, zda jde o široký nebo dálkový reflektor. Při krátkém stisku jednoho z tlačítek se uprostřed rozsvítí až čtyři modré diody, které signalizují úroveň nabití akumulátoru. Logicky čtyři je maximální nabití, jedna je nízká úroveň nabití. Delším podržením tlačítka rozsvítíte příslušný reflektor a krátkými stisky přepínáte mezi intenzitami svícení. Delším stiskem se svícení zastaví. U obou reflektorů si svítilna pamatuje poslední použitý režim a s tím při opětovném rozsvícení začne. Osobně to mám tak, že nějaký režim používám nejčastěji a jsem tedy za tuto funkci rád, pár překliknutí na správný režim sice není žádná velká práce, ale pohodlí je pohodlí. Svítilna má také funkci zamčení tlačítek proti nechtěnému rozsvícení, kterou člověk využije například při přepravě. Uzamčení a opětovného odemčení člověk dosáhne tak, že podrží obě tlačítka zároveň, zamčeno, či odemčeno je ve chvíli, kdy široký reflektor zabliká.

Napájení

O napájení čelovky se stará Li-ion akumulátor Fenix 18650 o kapacitě 3 500 mAh, který je standardně součástí balení. Alternativně lze využít i jiné Li-ion akumulátory řady Fenix 18650. Případně lze využít dvojici jednorázových baterií typu CR123A, ale zde výrobce důrazně varuje před snahou (nebo omylem) baterie v čelovce dobíjet. Já jsem po celou dobu testování používal standardně dodávaný akumulátor. Výrobce pro každý světelný režim udává příslušnou hodnotu výdrže, přičemž nejdelší doba je 300 h v režimu široký reflektor na nejnižší výkon 8 lm. Nejsilnější režim dlouhého reflektoru (1 000 lm) by měl vydržet svítit okolo 2 h. Já jsem to zkoušel a čelovka vydržela skoro 3 hodiny, potom se urputně držela slabší intenzity (po přepnutí do vyšší se sama po pár vteřinách ztlumila) a za dalších asi 50 minut se z dlouhého reflektoru sama přepnula na široký. I zde se urputně držela svého a při přepnutí na vyšší intenzitu se po chvíli sama vracela zpět. Úplně zhasla po více než 4 h. U nejsilnější kombinace obou reflektorů zároveň mi čelovka zhasla do úplného mrtva po 2 h a 15 min. Údaje výrobce, co se týká výdrže, jsou tedy spíš podhodnocené. Ještě uvedu, že všechny zkoušky probíhaly za teploty okolo 22 °C. Vysokých hodnot výdrže dosahuje čelovka díky automatickému elektronickému systému, který postupnými kroky snižuje intenzitu svitu.

K nabíjení akumulátoru jsem využíval dodávaný USB kabel. Výrobce udává nabití „nuly na sto“ za 2 h 30 min., já jsem na několik pokusů dosáhl vždy času okolo 2 h 50 min. HM65R není první čelovkou s USB nabíjením, kterou mám, ale jsem rád, že u ní tato možnost je, protože jsem si ji velice oblíbil. Jediné, co bych kritizoval, je délka nabíjecího kabelu. Určitě bych ocenil delší a nejspíš nebudu sám.

Z praxe

Čelovku jsem se za měsíc a kousek, co jsem ji měl k dispozici, snažil používat co možná nejvíc. Až mi občas přišlo, jestli to s tím nočním životem nepřeháním. Hlavně jsem jí brával na noční výběhy a neodpustil jsem si ani dvě noční vyjížďky na kajaku na klidné vodě, které ukázaly, že bych s takto silným světlem asi dokázal sjet i nějaké lehčí peřeje (nouzově!), protože bych na to prostě viděl. Zpočátku mi trochu trvalo, než jsem si zvykl na trochu vyšší hmotnost čelovky, oproti té, kterou jsem používal doposud, ale vysoký světelný výkon mi toto bohatě vynahradil, a hlavně jsem zjistil, že je třeba si opravdu dobře vyladit pruženky, která čelovku drží a pak není co řešit.

Pro běhy jsem nejvíce používal kombinaci obou nejsilnějších režimů, které dávají takový výkon, že vidíte jako ve dne a kombinace barev obou světel je velmi příjemná mým očím. Pro jiné aktivity jsem používal spíše široký reflektor, a to hlavně kvůli příjemnější barvě světla. Pro čtení jsem využíval nejslabší režim širokého reflektoru. To dokazuje širokou škálu využití svítilny.

Po celou dobu používání svítilny nenastal jediný problém. Velmi spokojený jsem s ovládáním, které se snadno nahmatá a rovněž snadno používá i když máte zkřehlé prsty (ještě, že přišlo to zářijové ochlazení a mohl jsem to zkusit). Líbí se mi také indikátor nabití akumulátoru, díky kterému se mi nestalo, že bych někde ztroskotal s vybitou čelovkou.

Verdikt testera

Když k mým zkušenostem přičtu vysokou odolnost a další vlastnosti, tak nemohu jinak než Fenix HM65R pochválit a zařadit ji mezi to nejlepší, čím jsem si kdy svítil.

Další informace

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: