Recenze lyží: K2 Wayback 80 – ultralehké lyže i pro náročné použití

Recenze lyží: K2 Wayback 80 – ultralehké lyže i pro náročné použití

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Skialpinistické lyže K2 Wayback 80
Druh zimního vybavení Lyže
Hmotnost 968 g
Rádius 20
Dostupná délka lyží 163, 170 a 177 cm
Údaje výrobce 1 Rádius: 20 m pro 170 cm - 113-80-100
Údaje výrobce 2 Konstrukce: Balsa/Paulownia Tour Ultra Lite
Údaje výrobce 3 All Terrain Rocker, Tapered tip / tail, Carbonové zapletení
Údaje výrobce 4 Šrouby: 4.1 x 9.5mm
Údaje výrobce 5 Carbon Overdrive
Údaje výrobce 6 TI SpYne - T3 Construction Titanal Touring Technology pro zvýšení torzní tuhosti při sjezdu
Údaje výrobce 7 Snowphobic Topsheet
Údaje výrobce 8 Tapered Tip/Tail
Údaje výrobce 9 Titanal Touring Technology
Infocena 17999 Kč Kč
Dodává Outdoor Sisters s.r.o.
Více info na k2snow.com/en-cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost lyže v délce 177 cm při šířce 80 mm pod vázáním
  • Tuhost lyže, kdy je jedno, po jak tvrdém povrchu jedete
  • Závodní uchycení tuleních pásů

Shrnutí recenze

Americká firma K2 představila nové ultralehké lyže Wayback 80 vhodné pro pokročilé lyžaře pro univerzální použití v jakýchkoliv podmínkách od fitness skialpování až po náročné sjezdy a přechody na lyžích.

PODROBNÝ POPIS

Lyže K2 Wayback v kostce

Nové ultralehké lyže K2 Wayback 80 vylepšené o titanalovou vrstvu nabízí nejvyšší možnou míru univerzálnosti mezi skialpovými lyžemi. Při šířce pod vázáním 80 mm to sice nejsou závodní „běžky“, ale v open kategorii se s nimi na skialpových závodech určitě neztratíte. Pro sjezdovkový fitness skialp, kdy chcete být maximálně rychlí při výstupu, ale zároveň si pořádně užití i sjezd, jsou nové Wayback 80 také ideální. Tradiční skialpinisty preferující vícedenní přechody s různě náročnými sjezdy nebo jen výstupy a sjezdy také osloví, neboť lyže je i přes svou téměř „závodní“ hmotnost díky titanalu dobře tuhá ve všech využitelných pohybech a ohybech.

Celkový pohled na lyže K2 Wayback 80 včetně nalepených pásů a vázání Marker Alpinist
Celkový pohled na lyže K2 Wayback 80 včetně nalepených pásů a vázání Marker Alpinist

Konstrukce lyží K2 Wayback 80

Nejužší model ze skialpové řady Wayback má šířku pod vázaním 80 mm, zatímco špička má 113 mm a pata 100 mm. Tyto parametry jsou totožné pro všechny tři nabízené délky lyží 163, 170 a 177 cm. Samozřejmostí je All Terrain Rocker, který je dnes u skialpinistických lyží považován za základ. U K2 Wayback 80 má rocker vepředu 43 cm a vzadu 18 cm. V konstrukci lyže využili vývojáři K2 veškeré současné technologie pro vytvoření co nejlehčí a nejtužší lyže. Základem je dřevěné jádro doplněné titanalovým Ti Spyne poprvé použitým u skialpových lyží K2. Ti Spyne výrazně pomáhá pro zvýšení stability a udržení hrany na tvrdších a tvrdých podkladech při sjezdu. Aby nebylo málo jenom použití titanalu, doplnila K2 v modelu Wayback 80 také svrchní karbonový oplet pro další zvýšení tuhosti lyže.

Lehce vzhůru s lyžemi K2 Wayback 80
Lehce vzhůru s lyžemi K2 Wayback 80

Design

U povrchové úpravy skialpových lyží se K2 drží spíše přírodních barev. Nejinak je tomu i u Wayback 80, kde z tmavě laděného designu vybočují jen šikmé bíle pruhy na špičce a patě lyže. Stejně jako u předchozích modelů skialpové řady Wayback a dámské Talkback, je i u Wayback 80 svrchní vrstva Snowphobic pro minimalizaci přilnutí a nalepování se sněhu na lyži.

Detail designu lyží K2 Wayback 80
Detail designu lyží K2 Wayback 80

Uchycení pásů a praktické zkušenosti

Oproti širším Waybackům má tento nejužší model také jinak řešené uchycení tuleních pásů. Ve špičce ani patě lyže nejsou standardní kruhové díry. Místo nich má pata klasický výřez pro háček tuleního pásu. Špička je vyřešena „závodně“ zářezem pro ultralehké rychloupínací varianty tuleních pásů.

Detail špiček lyží K2 Wayback 80 s výřezem na uchycení pásů POMOCA
Detail špiček lyží K2 Wayback 80 s výřezem na uchycení pásů POMOCA

Testování

Na vyzkoušení na rakouských ledovcích jsme měli v září až listopadu nejdelší model 177 cm v kombinaci s vázáním Marker Alpinist a závodními pásy Pomoca. Při výstupu nebyla kombinace Waybacku s vázáním a pásy na noze vůbec cítit. Mírný pesimismus s takto lehkými lyžemi před prvním sjezdem na tvrdém hrbolatém ledovci pokrytém jenom tenkou vrstvou nového sněhu vzal rychle za své, když Waybacky 80 vyztužené ve svrchní vrstvě Titanalem perfektně držely v každém oblouku a hrbolatý podklad si bylo možné naplno užít.

Sjezd na lyžích K2 Wayback 80
Sjezd na lyžích K2 Wayback 80

Shrnutí

Nové K2 Wayback 80 naplno ocení každý, kdo se po sněhu chce pohybovat maximálně rychle po pozvolných pláních i ve strmých výstupech. Při sjezdu je lyže vhodná do jakéhokoliv druhu sněhu, jen bezedný prašan nebo krustu si na ní neužijete jako na širokých lyžích.

Na lyžích K2 Wayback 80 na okraji ötztálského ledovce
Na lyžích K2 Wayback 80 na okraji ötztálského ledovce

Další informace

Historie značky K2 sahá až do roku 1962, kdy bratři Bill a Don Kirschnerovi založili K2 Corporation na Vashon Island ve státě Washington. Název K2, odvozený od prvního písmena příjmení obou bratrů, se brzy stal stejně velkým fenoménem jako neméně proslulá osmitisícová hora. V roce 2003 byla společnost přejmenována na K2 Sports a dnes zahrnuje 16 renomovaných značek z různých sportovních odvětví od triatlonu, přes snowboarding a lyžování až po bruslení. Díky prvotřídním vývojářům a světovým sportovcům, používajícím jejich sortiment, udává K2 Sports trendy v jednotlivých sportovních odvětvích napříč celým světem a jejich výrobky činí radost milionům spokojených uživatelů.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: