Nejlepší skialpové batohy na sezonu 2021

Nejlepší skialpové batohy na sezonu 2021

Tým Světa outdooru připravil výběr nejlepších skialpových batohů od závodních po skitouringové batohy.

Výběr týmu Světa outdooru a horského vůdce UAIGM Vojtěch Dvořáka obsahuje položky, které odpovídají trendům, které sledujeme pravidelně na veletrzích a na trhu, ale taktéž i osobním zkušenostem. Je to vybavení, které buď sami používáme, nebo bychom si vzali na lyže nebo na skialpovou túru. Tipy na skialpové batohy neobsahují tipy na batohy s airbagy.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze skialpového vybavení

Batoh na skialpinismus či na skitouring je specifický a vyžaduje pečlivý výběr. Na záda batohu by se neměl lepit sníh. Materiál by měl vydržet hrubé zacházení a to včetně pádů při sjezdu a odolávat hranám lyží při jejich fixaci na něj. Extra kapsa na lavinové vybavení potěší a oceníte ji hlavně v situaci, kdy vám běží čas. Samostatnou kategorií jsou batohy s chráničem páteře a lavinové batohy. Těm se budeme věnovat v některém z dalších příspěvků.

Horský vůdce Vojtěch Dvořák připravil článek Jak vybrat skialpový batoh do časopisu Svět outdooru 4/2020.

Skialpový batoh pro závodníka či fitness skialpinistu

Nízká hmotnost a možnost připevnit a sundat lyže z batohu bez nutnosti ho sundávat ze zad. Obvykle se pohybuje hmotnost takového speciálu od 220 g do 500 g a objem cca od 16 l do 30 l.

dynafit_SPEED 20-lehky-ski-batohCamp_RAPID RACING 20 oranžovýferrino rutor 25
Dynafit Speed 20lCamp Rapid Racing 20lFerrino Rutor 25l
20 litrů a pouhých 360 gramů! Má prodyšné popruhy a zadní panel. Přihrádku na lavinovou výbavu. Na batoh se externě dá připnout cepín a helma. Batoh má také odnímatelný systém na připnutí lyží. Perfektní závodní skialpový batoh s objemem 20 l a hmotností 374 g. Nabízí uložení pro lavinové vybavení, boční kapsu na suchý zip pro mačky a množství poutek pro připnutí helmy, cepínů a dalšího vybavení.Lehký batoh (600 g) s přední kapsou se zipem zabezpečuje rychlý přístup k lékárničce a lavinovému vybavení. A oddělená dolní část na mačky či pásy s bočním vstupem na zip.
Recenze Ferrino Rutor
Cena od 2250 KčCena od 2 799 KčCena od 2490 Kč

Skitourer

Jedná se o nadšence, který chodí na skialpy bez nutnosti použití maček, cepínu, lana, sedáku a karabin. Pohybuje se mimo ledovce a alpské terény. Potřebuje však větší objem pro vícedenní přechody se spaním na chatách. Oceňuje odolnost. Dále snadný přístup k lavinové výbavě a pohodlnou fixaci lyží na batoh a to i na několik způsobů. Obvykle se pohybuje hmotnost takového speciálu od 500 g – do 1500 g a objem okolo 30 l.

salewa_RANDONNEE 36 BPGREGORY_Targhee32_Sunset_Orangeosprey_Soelden 32
Salewa RANDONNÉE 36 BPGregory TARGHEE 32 3.0Osprey SOELDEN 32
Unikátní zádový systém Contact Flow Fit carrying system snižuje pocení zad. Připevnění lana, sněžnic, místo pro cepín a více možností připevnění lyží (paralelní i diagonální). Boční kapsa na pásy a zvláštní oddíl pro lopatu a sondu.Inovovaný zádový systém Vertflex. Samotná kap a na lavinové bezpečnostní vybavení. Hlavní komora je přístupná přes odepínací zádový panel. Různé způsoby upnutí lyží.Technický odolný batoh vhodný na zimní aktivity na sněhu. Díky použitým prémiovým materiálům je opravdu lehký, což oceníte zejména při namáhavých výstupech. 
Cena od 4199 KčCena od 4220 KčCena od 3 699 Kč

TIP na skialpový batoh s ekologickým aspektem: Vaude Back Bowl 22

Kompaktní lyžařský batoh s pohodlnými ramenními popruhy ErgoShape a zadnímu přístupu do hlavního prostoru. K praktickým detailům patří samostatný oddíl pro lavinovou výbavu a polstrovaný oddíl pro lyžařské nebo sluneční brýle. K batohu lze snadno a rychle připevnit lyže, snowboard, cepín nebo hole. Tento produkt disponuje voděodpudivou a ekologickou povrchovou úpravou Eco Finish a bez použití fluorovaných uhlovodíků (PFC). Značka VAUDE Green Shape označuje funkční ekologické výrobky z trvale udržitelných materiálů. Podrobnou recenzi batohu Vaude Back Bowl 22 najdeš zde.

Skialpinista

Drsoň, který se chystá do hor a čekají ho i výstupy na mačkách a s cepíny a dost možná bude někam slaňovat nebo se spouštět. Batoh by měl být odolný a mít třeba zadní vstup do batohu a určitě extra kapsu nebo prostor pro uložení lavinové výbavy a třeba i lékárničky či bivakovacího pytle. Vyžaduje kvalitní a pevné připevnění lyží na batoh, případně i uložení lana a potěší ho i síťka na helmu. Obvykle se pohybuje hmotnost takového batohu od 1200 g – do 1800 g a objem v rozsahu 30 – 35 l.

ortovox-peak-35Mammut Spindrift 32ridge-pinguin-28
Ortovox Peak 35Mammut Spindrift 32Pinguin Ridge 28
Povedený alpinistický batoh univerzálně použitelný jak v zimě, tak i v létě. Zádový systém z materiálu Swisswool.Díky dlouhému zipu lze veškerou výbavu přehledně zorganizovat tak, aby byla snadno přístupná. Hliníková konstrukce Motion V je pohodlná díky pokrokovému efektivnímu rozložení váhy.Batoh na jednodenní cesty zasněženou krajinou na skialpech či splitboardu. Kratší délka zad ho předurčuje také pro menší postavy. Možno přidat páteřák.
Cena od 4 784 KčCena od 3890 KčCena od 2 490 Kč

Horský vůdce

Batoh je jeho parťákem a musí být na něj spolehnutí. Během sezóny ho může mít na zádech i 60 dní. Odolný včetně zipů a přezek. Uložení lavinového vybavení do extra kapsy je samozřejmostí. Dostatečně velký, aby nemusel nic fixovat na batoh. Musí splňovat nejvyšší nároky. Obvykle se pohybuje hmotnost takového speciálu od 1200 g – do 1800 g a objem v rozsahu 30 – 40 l.

pieps-summit-40 deuter-freerider-pro-34 bca-stash-40--black
Pieps Summit 40 Deuter Freerider PRO 34+ BCA Stash 40
Velká spousta vychytaných doplňků: speciálně upravenou kapsu pro lavinovou výbavu, popruhy pro připevnění snowboardu, cepínů, nepromokavou kapsu, zadní vstup, pevnostní bederák a další. 

Tato nejnovější inkarnace Freerider Pro má nový roll-top uzávěr. To vám umožní rozšířit kapacitu balení o 10 litrů. Zadní vstup, držák helmy, kapsa na brýle, oddělení na lavinovou výbavu. atd.

Recenze Deuter Freerider Pro 34+

Prostorný batoh oceníte nejen na skitouring, ale i turistiku či horolezectví. Anatomicky tvarovaný a vyztužený zádový panel lze pomocí zipu snadno rozepnout a dostat se tak rychle k věcem uvnitř batohu.
Cena od 4690 Kč Cena od 3 499 Kč Cena od 3899 Kč

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Martin

Jestli má ridge stejný střih jak ace, tak bych neřekl že má zrovna krátká záda…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: