Na hory do Španělska: treky a výstupy pod jižanským sluncem

Na hory do Španělska: treky a výstupy pod jižanským sluncem

Outdoorová nabídka Španělska a jeho ostrovů je velmi pestrá – od majestátních Pyrenejí, přes vyprahlé pohoří Sierra Nevada, neznámé Kantaberské hory a dechberoucí Picos de Europa až po ostrovy Mallorca, Menorca nebo Kanárské ostrovy. Všude čekají horské treky a další dobrodružství s nádechem španělského temperamentu!

Podrobnější prozkoumání geografie Španělska prozradí, že písečné pláže Středozemního moře nejsou jeho jediným turistickým lákadlem. Rozlehlou centrální náhorní plošinu Meseta obklopují četné horské celky. Horskými výšinami, podél pobřeží i rurálním venkovem prochází četné dálkové stezky GR (Grande Randonnée) a pozadu v nabídce horských treků nezůstávají ani španělské ostrovy – Baleáry a Kanárské ostrovy. Pojďme se na španělské hory podívat podrobněji!

Pyreneje

Horské výšiny a zelená údolí pohoří Pyreneje tvoří severní hranici s Francií, podél níž vede dálková trasa GR 11 spojující Středozemní moře s Atlantikem v délce přes 800 km. Pokud raději míříte k jednotlivým vrcholům, dobrou volbou je Koruna Pyrenejí  – tedy výstup na tři nejvyšší vrcholy celého pohoří: třítisícovky Pico de Aneto (3404 m), Pico Posets (3376 m) a Monte Perdido (3355 m). Navštívíte přitom i dva národní parky. NP Valle de Ordesa y Monte Perdido uchvátí monumentálním kaňonem, jímž protéká dravá říčka Rio Arazas, pádící do údolí přes stovky třpytivých vodopádů a kaskád. Pod nejvyššími vrcholky národního parku Posets Maladeta, kde se také vypíná nejvyšší hora Pyrenejí Pico Aneto, leží i v těchto zeměpisných šířkách ledovec a mačky jsou dobrou volbou. Vynechat byste ale neměli ani návštěvu katalánského národního parku Aigüestortes y Estany de Sant Maurici proslulého stovkami jezer. Pohledy na třpytivá horská plesa obklopená prstencem hor patří k nejkrásnějším z pyrenejských scenérií.

Kantaberské hory

Asi 350 km dlouhý pás hor na severu Španělska při pobřeží Atlantiku patří mezi Čechy k neznámým koutům. Kantaberské hory jsou tvořeny několika pohořími, nejvyšším a nejznámějším horským celkem je vápencový labyrint pohoří Picos de Europa.

Severem Španělska také prochází jedna z nejznámějších poutních tras na světě Svatojakubská cesta neboli Camino de Santiago. Historická síť poutních cest vede k hrobu svatého Jakuba v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Nejoblíbenější trasa Camino Francés prochází rovinatým terénem v podhůří Kantaberských hor, zatímco méně populární Camino Norte kopíruje severní pobřeží Biskajského zálivu. Portugalská varianta Svatojakubské cesty vede také z Lisabonu (či Porta).

O fenoménu poutí a dálkových treků, jako je Camino de Santiago či americké dálkové trasy Pacific Crest Trail či Appalachian Trail, jsme psali tady.

Mušle je tradičním označením Svatojakubské cesty, Camino de Santiago.
Mušle je tradičním označením Svatojakubské cesty, Camino de Santiago.

Andalusie: Sierra Nevada

Nejvyšší vrchol Pyrenejského poloostrova a pevninského Španělska bychom však na severu země hledali marně. Pyrenejské Pico Aneto totiž o celých 78 výškových metrů překonává vrchol Mulhacén (3482 m) ve vyprahlém pohoří Sierra Nevada na jihu Andalusie. Kromě výstupu na střechu Ibérie najdeme v pohoří také pěkné vícedenní trasy – 14denní okruh kolem Sierra Nevady po GR 240 nebo trek podhůřím Sierra Nevady přes drobné vesničky oblasti Las Alpujarras, které nezapřou svou maurskou historii. 

Andalusie nabízí také četné terény pro skalní lezení, a to i v zimě! Vyhlášená lezecká oblast El Chorro je jen jedna z mnoha. Kam jet na jih Španělska s lezečkami?

Západ slunce nad horami. Trek GR 240 kolem pohoří Sierra Nevada - 17. etapa. Andalusie
Západ slunce nad horami. Trek GR 240 kolem pohoří Sierra Nevada – 17. etapa. Andalusie

Baleáry: Mallorca a Menorca

Ani španělské ostrovy nejsou jen plážovou destinací. Mallorka proslula jako ráj pro cyklistiku, skalní lezení, ale celou délku pohoří Serra Tramuntana protíná oblíbená dálková stezka GR 221, další možnost trekování nabídne nově budovaná GR 222. Kolem Menorky můžeme obkroužit podél pobřeží zhruba za týden po GR 223 – Camí de Cavalls.

Trasa GR 221 vede po hřebeni pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce.
Trasa GR 221 vede po hřebeni pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce.

Kanárské ostrovy

Samostatnou kapitolou jsou Kanáry – 7 ostrovů každý jiný než ten druhý. Na nejvyšší vrchol Španělského království – sopku Pico del Teide (3717 m) můžeme vystoupat na ostrově Tenerife, který také protíná různorodá dálková trasa GR 131 Tenerife. Etapy dálkové stezky GR 131 ovšem najdeme i na dalších ostrovech, stejnojmenná trasa prochází i vulkanickou krajinou ostrova Fuerteventura, kolem kaldery Taburiente a po stezce vulkánů na ostrově La Palma nebo po hřebeni malého ostrova El Hierro GR 131 Camino de la Virgen. Jediný úsek Svatojakubské stezky vedoucí mimo evropský kontinent protíná od severu na jih ostrova Gran Canaria, přes dvoutisícové vyprahlé hory. Kanáry však nadchnou i milovníky lehčích jednodenních túr proložených odpočinkem u moře a poznávání památek a gastronomie.

V únoru může být stezka ve vrcholových partiích částečně pod sněhem. Kaldera Taburiente, GR 131 El Bastón, La Palma, Kanárské ostrovy
V únoru může být stezka ve vrcholových partiích částečně pod sněhem. Kaldera Taburiente, GR 131 El Bastón, La Palma, Kanárské ostrovy

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: