Aigüestortes: pyrenejský klenot posetý safírovými jezery

Aigüestortes: pyrenejský klenot posetý safírovými jezery

Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici leží na severu Španělska v samém srdci Pyrenejí poblíž hranic s Francií a je jediným národním parkem v Katalánsku. Jaké ukrývá zajímavosti a kam vyrazit na horskou túru?

Park dostal své jméno podle množství zurčících potoků a bystřin, propojujících stovky ledovcových jezer, která se lesknou ve svazích až třítisícových hor. Místní scenerie tak spojuje romantické kvetoucí horské louky, pasoucí se stáda krav, skalnaté štíty i sytě modrá jezera, kam jen oko dohlédne. V údolích čekají na objevení drobné horské vesničky s typickými kamennými domy, kostelíky a klenutými mosty, kde jako by se zastavil čas.

Trekování mezi jezery

Obdivovat krásy Aigüestortes můžete během jednodenních výprav i během delšího treku. Vstupními branami do parku je na východě městečko Espot a na západě vesnička Boí, případně Taüll. Kratší okruh se dá podniknout v okolí jezera Colomèrs (2138 m), na jehož březích stojí stejnojmenná horská chata. Provede vás mezi desítkami jezer a jezírek zasazených ve svazích Gran Tuc de Colomérs (2933 m) třeba až k horskému plesu Estanh Gelat (cca 2600 m).

Pro milovníky vícedenních putování můžu doporučit dálkovou trasu GR 11, která protíná národní park a provede vás některými z jeho nejkrásnějších míst. Celá GR 11 měří přes 400 km a spojuje pobřeží Středozemního moře na východě s pobřežím Atlantiku na západě, a protíná tak celé Pyreneje. Kromě Aigüestortes na ní projdete i další dva nádherné národní parky Posets-Maladeta a Ordesa y Monte Perdido.

Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Pyreneje, Španělsko
Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Pyreneje, Španělsko

Románské perly ve Vall de Boí

Na zasloužený odpočinek po zdolání stovek výškových metrů vyrazte na západní okraj parku do horského údolí Vall de Boí. To se zapsalo do seznamu světového dědictví UNESCO díky devíti zachovalým románským kostelíkům z 11. – 12. století. Jejich kamenné zvoničky se tyčí nad střechami domů na pozadí majestátních hor. Uvnitř čekají fresky, dřevěné oltáře a nepopsatelná atmosféra. Stačí se na moment zastavit a představit si, jaký život lidé dřív v tomto odlehlém údolí uprostřed drsné přírody vedli. Pokud chcete vidět všechny kostelíky, stihnete to za den jedině s autem a dobrým plánováním. Údolí se dá ale projít i pěšky nebo projet na kole.

Románský kostelík Sant Climent de Taüll ve Vall de Boí, Pyreneje, Španělsko
Románský kostelík Sant Climent de Taüll ve Vall de Boí, Pyreneje, Španělsko

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: