Svatojakubská pouť Portugalskem: Porto – Santiago de Compostela
Treky

Svatojakubská pouť Portugalskem: Porto – Santiago de Compostela

Varianty Svatojakubské cesty prochází celým Portugalskem. Stále oblíbenější úsek o délce 250 km vede do Santiaga de Compostela z portugalského přístavu Porto. No a co takhle vyrazit na pouť třeba na líbánky?

Parque Natural Monte Aloia – Portugalsko

Typ
7-10 denní, Dálkový trek, Vhodné i jako zimní pěší túra
Stát
Portugalsko
Další státy
Portugalsko, Španělsko
Počet dní
10
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
254 km
Nejvyšší bod
650 m n. m.
Převýšení
2800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Kdyby za vámi přišel váš budoucí manžel s nabídkou na v průměru 25kilometrového pochodu denně ve 30stupňovém horku jako líbánek, co byste mu odpověděli? Já s nadšením souhlasila. Zažili jsme nádherné líbánky a do manželství vstoupili doslova pravou nohou.

Camino de Santiago u nás známá pod názvem Svatojakubská pouť je asi nejznámější poutní cesta v Evropě. V loňském roce do zdárného cíle dorazilo více než 300 tisíc poutníků. Tyto poutníky do Santiaga dovedly žluté šipky a symboly mušle hřebenatky, které jsou rozeseté téměř po celé Evropě.

Do Santiaga de Compostela vede několik tras, delších či kratších. My jsme začali v portugalském městě Porto. Za 11 dní jsme plánovali ujít 250 kilometrů s 6 kg na zádech v našich batozích.

Každý poutník si na začátku své cesty vyzvedne za 2 eura tzv. „Credencial del Peregrino“ alias pas poutníka. Do něho během dne sbíráte razítka. Za jeden den potřebujete minimálně 2. Dále by měl mít poutník hůl a mušli připnutou na svém batohu. Tyto mušle seženete téměř kdekoliv po cestě za 2 eura.

cestu ukazuje žlutá mušle hřebenatka, Camino de Santiago, Portugalsko.
cestu ukazuje žlutá mušle hřebenatka, Camino de Santiago, Portugalsko.

Vzhůru do vnitrozemí

Vydáváme se tedy na cestu. Portugalskem vedou dvě hlavní trasy do Santiaga. Pobřežní cesta vede okolo oceánu. Nabízí krásné výhledy na pláže a celou dobu téměř rovinku. První den jsme kousek po pobřežní trase šli i my. V odpoledních hodinách jsme ovšem uhnuli do vnitrozemí (druhá hlavní trasa). Krajinu kolem nás střídaly pole s kukuřicí s vinicemi, lesy s malebnými vesničkami a kopce s údolími. Proto je vnitrozemní cesta nejspíš považována za krásnější než ta pobřežní. A my jsme rádi, že jsme si jí zvolili.

První noc jsme strávili v klášteře „Mosteiro de Vairão“. Ve většině církevních i státních „Albergue“ se ubytováváte sami. Nikdo tam není, aby vás zapsal ani zkontroloval, zda jste přispěli poplatek nebo vám dal razítko do pasu. Vše funguje na bázi samoobsluhy. Další den jsme dorazili do města Barcelos, odkud pochází znak kohouta, jenž se stal symbolem celého Portugalska. Třetí den nás čekalo to nejlepší ubytování z celé pouti. Casa de Fernanda se nachází u městečka Vitorino dos Piães. Paní Fernanda přivítá poutníky ve svém skromném domečku s domácím vínem. K večeři uvaří velkolepou hostinu a ráno všem připraví výtečnou snídani. Říkáte si asi, kolik tento luxus bude stát? Je to na vás. Fernanda funguje na základě dobrovolných příspěvků. Nikoho nenutí platit. V hlavní sezóně však doporučuji zavolat předem. Toto je jediné „Albergue“, kde jsme viděli, že se dá rezervovat předem.

Přes hranice do Španělska

Dále jsme se zastavili ve městě Ponte de Lima, jehož dominantou je starý most. Další dva dny jsme putovali k hranicím mezi Portugalskem a Španělskem, které tvoří řeka Minho mezi městy Valença a Tui. Rozdíl mezi zeměmi je patrný hned od začátku. Ceny se zvýšily, pohostinnost a ochota pomoci klesla a davy poutníků nás míjely jako hejna včel mířící do svého úlu. Ve městě Valença začíná totiž větší množství poutníků, převážně Španělů a Italů. Podmínkou splnění Camina není jen mít 2 razítka za den v poutnickém pase, ale také ujít pěšky minimálně posledních 100 kilometrů. A právě proto začínají ve městě Valença nebo Tui. Ve Španělsku pak alespoň za krátkou zastávku stojí historická města Redondela, Pontevedra a Caldas de Reis.

cesta z Porta podél pobřeží, Camino de Santiago, Portugalsko.
cesta z Porta podél pobřeží, Camino de Santiago, Portugalsko.

Jedenáct dní uteklo jako voda a my se ocitli před naším vysněným cílem katedrálou ve městě Santiago de Compostela. Uvnitř jsme podle poutnické tradice objali Apoštola, poklonili se pozůstatkům sv. Jakuba a zapálili svíčku, aby se nám splnilo přání. Poté jsme si ve 200 metrů vzdálené kanceláři pro poutníky „Oficina del Peregrino“ vyzvedli „Compostelu“. Jedná se o nejdůležitější dokument v latinském jazyce. K němu si navíc můžete za 2 eura přikoupit diplom se jménem, vzdáleností a datem začátku a konce vaší cesty.

Fisterra: Až na konec světa

Máte-li dost času, vydejte se ještě na 4denní pochod do města Fisterra. Případně můžete využít autobus, který jezdí několikrát denně za 38 euro pro dva. Pokud sem dojdete pěšky, získáte ke své „Compostele“ navíc ještě „Finisterru“. Nachází se zde totiž maják Capo Fisterra a ukazatel s 0. kilometrem. Dříve bylo toto místo považováno za konec světa. Mnoho poutníků sem proto zavítá na konci své cesty, aby se při západu slunce na tomto kouzelném místě s poutí rozloučilo. A ani my jsme nebyli výjimkou.

Více informací o portugalské cestě najdete na webu www.ultreia.cz. Hodí se také podrobné know-how pro poutníka-začátečníka aneb základní rady pro Svatojakubskou pouť.

Svatojakubská cesta neboli Camino de Santiago je jednou z nejznámějších poutních tras. Dálkových tras je po světě celá řada,  v tomhle článku jsme se o fenoménu poutí a dálkových treků rozepsali podrobněji.

Santiago de Compostela katedrála, Španělsko.

Ubytování a jídlo

Spát pak budete v ubytovnách tzv. „Albergue“. U státních i církevních se ceny pohybují okolo 5 euro za noc a fungují jako dobrovolný příspěvek. U soukromých pak bývají ceny vyšší. My jsme vyrazili na začátku sezóny a neměli problém vždy ubytování najít. Pokud se na pouť vydáte v hlavní sezóně během července a srpna, doporučuji vyrážet brzy ráno. Vyhnete se tak odpolednímu „pařáku“ a dojdete včas k ubytovnám, které otevírají v 15 hodin. Místa se zde nedají rezervovat. Kdo dřív přijde, ten dřív spí.

Potřebné vybavení

Spacák, batoh, dobrá nálada a vyšlápnuté boty. Na cestu doporučujeme batoh s bederním pásem. Váha se pak lépe rozloží a vaše ramena vám budou vděčná. Jídlo, stany i nádobí nechte doma. Na „Camino“ je potřebovat nebudete. Všude po cestě je dost kaváren s cenami pro poutníky, které nikoho nezruinují.

Přístup na začátek

Do Porta se nejlíp dostanete letadlem.

Přístup z konce

Ze Santiaga de Compostela se do Česka dostanete zpravidla přes Madrid či Barcelonu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Průkaz poutníka - CREDENCIAL - možnost koupit na místě nebo objednat český na stránkách www.ultreia.cz

Základní trasa

Porto - Braga - Ponte De Lima - Pacos - Porrino - Pontevedra - Caldas De Reis - Padrón - Santiago De Compostela

Další možnosti túr v okolí

Většina poutníků míří do Santiaga de Compostela po některé z variant vedoucích severním Španělskem, možné je ale začít i kdekoli jinde v Evropě.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: