Co je lepší – tradiční kotníkové pohory nebo různé varianty běžeckých trailových bot? Téma, které nás nenechává klidnými a rozhodli jsme se mu přijít na kloub!
V zimním vydání Světa outdooru 2020 jsme otevřeli Pandořinu skříňku s názvem ekologie. Už když jsme o tomto tématu začali uvažovat, věděli jsme, že je takřka nevyčerpatelné a budeme mu muset věnovat několik článků. V tomto díle se zkusíme zorientovat v použití recyklovaných materiálů v outdoorových výrobcích.
Gore-tex, Polartec, Primaloft… Člověku z těch materiálů a jejich funkcí jde hlava kolem. Výrobci outdoorového oblečení však kombinací těchto prvotřídních materiálů dokážou vykouzlit opravdové poklady v podobě špičkových outdoorových bund a kalhot na hory. Jak takové oblečení funguje a k čemu je dobré?
Výlety za radovánkami na sněhu se vším vybavením na lyžování, skialpinismus či sáňkování často prověří kapacity našeho auta. Jak správně uložit lyže a další zimní výbavu do auta?
Sněhem zasypané zimní hory mají své nepopsatelné kouzlo. Užívat si pohádkovou zimní krajinu jako z Mrazíka můžeme na běžkách, skialpech i sněžnicích. Co na sebe při aktivním pohybu v mrazivém počasí, doporučí slovenská značka Northfinder.
Zničená kolena, natržené achilovky nebo bolesti zad jsou jen některé z dlouhodobých následků, které může zapříčinit špatné obutí – a to nejen na treku. Pojďme se proto podívat, jak můžeme vhodným výběrem trekové boty takovým zdravotním potížím předcházet.
Nesmeky jsou na zledovatělém povrchu nedocenitelným pomocníkem. Přinášíme přehled, jaké jsou na trhu druhy a pro které použití se hodí. Z čeho můžeme vybírat a jak postupovat při nákupu?
Který sportovec a outdoorový nadšenec by v dnešní době nezaslechl zkazky o funkčním merino oblečení, nebo ho sám na vlastní kůži nevyzkoušel? O jeho vlastnostech už bylo napsáno mnoho. Pro současné špičky na trhu, mezi které patří i norská společnost Devold, je však ekologicky šetrný způsob výroby stejně důležitý jako samotná kvalita výrobků. A přesně tomuto tématu se dnes podíváme pod pokličku.
Chladné zimní počasí klade vysoké nároky na naše outdoorové vybavení. Správná volba funkčního oblečení a jeho vhodné vrstvení nám může pobyt venku velmi zpříjemnit. Jak se oblékat v zimě, abychom zůstali v suchu a teple?
Jestli chceš zůstat v suchu a teple, oblékni merino! Funkční vlněné oblečení patří do šatníku každého horala. Vlna má skvělé termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Důvodů, proč nosit oblečení z vlny je ale víc!
Paráda, další článek, který radí, jak to dělat jinak, progresivně, líp… a co se tím vlastně myslí – „dálkové treky“? Jsem technik, tak bych ten nadpis rád vysvětlil hned na úvod. Když jsme s partou v roce 2010 šlapali v Peru vyhlášený, zhruba 50kilometrový „extrémní“ Santa Cruz trek s tradičními velkými krosnami, měli jsme pocit, že překonáváme určitou hranici. Když jsme o dva týdny později vyráželi na Huayhuash trek, něco přes 130 kilometrů odlehlými oblastmi Cordillera Blanca, tak nám přišlo, že nic víc už prostě není. A pak jsme po týdnu v cíli potkali pár Američanů s legračně malými batohy…
Naši odborníci ti pomůžou zorientovat se v široké nabídce sportovních a outdoorových čelovek. Podle jakých parametrů se při výběru řídit a jaké jsou výhody a nevýhody různých typů?
Stále více rodičů se dnes věnuje outdoorovým aktivitám a trekování i s malými dětmi. Šátky, látková nosítka, krosničky a kočárky do terénu zažívají už několik let svůj velký boom. Dnes se proto budeme věnovat dětským krosničkám – jak je správně používat, co od nich můžeme očekávat a na co se zaměřit při výběru.
Praní vlněného oblečení se není potřeba bát! Poradíme, jak vyprat funkční prádlo z merino i jiné vlny, aby neztratilo své vlastnosti nebo se nesrazilo. Stačí dodržet jednoduchý postup.
Třísezónní spací pytel využijeme od jara do podzimu a pro většinu lidí se jedná o univerzální spacák na celou sezonu. Jak a podle čeho vybrat třísezónní spacák?