Nesmeky: co je na trhu a jak si vybrat?

Nesmeky: co je na trhu a jak si vybrat?

Nesmeky jsou na zledovatělém povrchu nedocenitelným pomocníkem. Přinášíme přehled, jaké jsou na trhu druhy a pro které použití se hodí. Z čeho můžeme vybírat a jak postupovat při nákupu?

Zná to asi každý, na ledovce či přemrzlém sněhu v horách je rázem člověk takřka bezmocný a často takové uklouznutí a pád nejen dost bolí, ale může být i nebezpečný. Na ledovci či ve vysokých horách s chůzí pomáhají mačky, nesmeky jsou jejich civilnější podobou. Díky nim se na ledu dá pohybovat relativně bezpečně a vyhnout se tak zbytečným úrazům.

Různé konstrukce nesmeků

V současné době je na trhu nejrůznější nabídka nesmeků různých vlastností i kvalit, a to nás nutně vybízí k tomu si dobře rozmyslet, které jsou ty správné. Někdy nám proto nezbyde, než mít dvoje: jedny do „civilizace“ a druhé do přírody, na hory, lyže apod. Ceny se pohybují přibližně od 250 do 1000 Kč, zahraniční modely jsou však mnohdy i daleko dražší.

Nesmeky se nabízí v různém provedení: na celou podrážku boty, ale i jen na špičku nebo pouze pod patu. Nabízí se také s různým provedením protiskluzu: např. v podobě gumových návleků s hroty z oceli či karbidu volframu, velmi rozšířené jsou různě ozubené modely připomínající mačky. Sehnat se dají i modely s pruženkami omotanými spirálou.

TIP: Jako zcela nouzové řešení je také navléknutí si ponožky alespoň na špičky bot a takto kratší kluzké místo překonat.

Podle čeho vybírat?

 • kde budu nesmeky používat
 • rozměry a hmotnost
 • velikost podle boty

Každý druh nesmeků se vyrábí v několika velikostech podle velikosti obuvi, např. 33-37, 37-41, 41-45, 45-47 EUR. Záleží také na tvaru a robustnosti boty. Pozor na modely s univerzální velikostí! Při špatném zvolení velikosti může nesmek z boty klouzat, a je tedy k ničemu. Pokud je to možné, doporučujeme raději před koupí vyzkoušet.

Nesmeky s hroty

Chceme-li tedy být dobře připraveni na zřejmě nejčastější příčinu použití nesmeků – na ledovku, tak podle mých zkušeností se nejvíc osvědčují nesmeky na celou podrážku a s dostatečným počtem krátkých hrotů. Minimum je podle mého názoru šest, ale jsou i modely s 24 hroty. Nesmeky se pomocí pružné gumy či silikonu natáhnou a připevní k botě. Obsluha je snadná, lze se do nich obout i  ve stoje na jedné noze, kdekoliv je to nutné. Ze zkušenosti jsou tyto nesmeky vhodné spíš pro lehčí turistiku či pohyb po městě, při chůzi z prudších kopců můžou mít tendenci sklouzávat z boty. Je velmi vhodné si nesmeky a jejich kompatibilitu s botou před koupí vyzkoušet.

Jsou-li hroty z tvrzených materiálů (karbid wolframu) tak drží dobře nejen na ledě, ale i na vlhkých kamenech, dláždění, mokrém dřevě a nijak znatelně se neopotřebují. Navíc je lze snadno i vyměnit, či po ztrátě nahradit. Lze v nich snadno a bezpečně i běžet, nevadí střídání ledu s holou zemí. Výhodou navíc je, že jsou nenápadné, nízké, takže o nich ani nevíme, jen na tvrdém povrchu slabě cvakají. Limitem těchto nesmeků je pokrytí ledovky vrstvou sněhu, kdy krátké hroty se k ledu už nedostanou a i se sešlápnutým sněhem pak na něm ujedeme.

Shrnutí

 • skvěle drží na ledě
 • dá se s nimi chodit i mimo led
 • lehčí a skladnější
 • nedrží tak dobře na ušlapaném sněhu
 • v náročnějším terénu můžou klouzat z boty

Běžci pozor! Kolegové ze SvetBehu.cz připravili výběr nejlepších běžeckých bot na tuto sezónu.

Tento model s hroty z karbidu wolframu je představitelem moderních nesmeků vhodných an běžné použití do města nebo klidně i na běhání
Tento model s hroty z karbidu wolframu je představitelem moderních nesmeků vhodných na běžné použití do města nebo klidně i na běhání.

Ozubené nesmeky

Mimo čistý led se lépe uplatní ozubené nesmeky, vícehroté „skoro mačky“, které čistou ledovku také zvládají, byť hůře než tvrdé hroty. V německy mluvících zemích je znají pod označením grödel, vesničanům v alpských zemích slouží věrně už dlouhá léta. Na běh, chůzi po mokrých kamenech a hladkém dláždění v nich však raději zapomeňte. Zato v ujetém či ušlapaném sněhu i s ledovým podkladem se osvědčily.

Velkou výhodou pro pohyb na horách je, že dobře sedí i při pohybu v šikmém svahu a z boty skutečně nesjíždí. Nejlepší jsou ty s ozubením na celé podrážce a oceníme je jak při stoupání, tak při cestách z kopce. Pod nohou už ale o nich víme a je potřeba dát pozor, abychom jimi nezavadili o nohavice nebo ještě hůř o nohu. Poslouží při opatrnosti i v horách, ale funkci maček nemohou samozřejmě nahradit! Především na nich chybí jakékoliv přední hroty, které jsou při výstupu nezbytné.

Shrnutí

 • spolehlivě drží na botě
 • drží i při pohybu v terénu
 • ideální na přemrzlý nebo ušlapaný sníh
 • větší rozměry a hmotnost pro přepravu
 • při přechodu na asfalt je potřeba je sundat
Řetízkové nesmeky s hroty Monster Nordic grip se osvědčily např. při výstupu po přemrzlém sněhu na Lysou horu v Beskydech.
Řetízkové nesmeky s hroty Monster Nordic grip se osvědčily např. při výstupu po přemrzlém sněhu na Lysou horu v Beskydech.

Boty s integrovanými nesmeky

Se zajímavou inovací přišel jeden známý bavorský výrobce obuvi – speciální druh nesmeku integroval přímo do podešve boty. Nejedná se při tom o klasický nesmek s hroty či řetízky, ale pouze o jiný druh materiálu podešve, který je na podrážce rozmístěn v pravidelných intervalech. Do jiného modelu boty pak výrobce zasadil hroty přímo ve vzorku podešve.

Poměrně běžné je využití integrovaných hrotů na běžecké obuvi pro orientační běh v terénu či atletiku (tzv. tretry).

Závěrem

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že nesmeky rozhodně nejsou určeny pouze pro vaše prarodiče! Dobré nesmeky ocení každý, kdo se v zimě pohybuje po namrzlých ulicích nebo v přírodě, a to je vlastně úplně každý. Používáním nesmeků se dá zabránit někdy dost nečekaným a nebezpečným pádům. V autě mám proto během zimy jedny nesmeky uložené. Už se mi dokonce stalo, že po zastavení jsem při vystupování upadl a nechápal, jak jsem na místo dojel a zastavil bez nehody. Problém ovšem mají malé děti, v jejich velikostech je téměř nemožné nesmeky sehnat.

Redakčně aktualizováno

TIP: Špičkové nesmeky Nordic Grip zabraňující uklouznutí na jakémkoli povrchu dodává v několika provedeních firma Northshop.


Nordic Grip RunningMonster Nordic GripNordic Grip Mini
Nordic Grip running perfektně sedí na běžeckých botách a díky speciálnímu umístění hrotů dosahují maximálně efektního záběr při odrazu nohy a pohybu při běhu.
Recenze Nordic Grip Running
Mohutnější varianta nesmeků s řetízky a hroty. Velmi stabilně sedí na většině bot.Malé kompaktní nesmeky pod špičku dodávané v praktickém cestovním pouzdře. Různá barevná provedení.
Velikosti: 33 – 47 EURVelikosti: 37 – 47 EURVelikost: 35 – 46 EUR

Zkušenosti čtenářů

Tom

Nesmeky s hroty => použitelné na teniskach (hladkou podražkou) Měl jsem ty Lidlacka (piny) + nejaké s řetizky.
Na pohorce (tj podražka VIBRRAM) jsem po 500m na kamenistem povrchu v Tatrach ztratil všechny piny 🙂 Ty řetizkové vydrželi dva tydny…. Tohle je jen do města.

Ozubené nesmeky je jina třída…. Použitelné i do hor. Jen ta hmotnost je skoro jako mačky 🙁

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: