Cyklovozík pro děti. Jak vybrat ten správný?

Cyklovozík pro děti. Jak vybrat ten správný?

Radost z jízdy na kole si může užít celá rodina. Pohodlí a hlavně bezpečnost těch nejmenších zajišťuje vozík pro děti. Poradíme, jak vybrat cyklovozík.

Velmi pohodlným a bezpečným řešením na kratší i delší vzdálenosti je stále populárnější cyklovozík, který si jednoduše připojíte za kolo. Princip je jednoduchý: rodič táhne a dítě se kochá, hraje si nebo pospává. Protože se ale nejedná o levnou záležitost, je důležité vybírat pečlivě a věnovat pozornost několika základním parametrům. Investice do kvality se v tomto případě opravdu vyplatí.

Pro koho je vozík určený

Cyklovozíky jsou vhodné pro děti od jednoho do zhruba šesti let věku (maximální nosnost jednomístných vozíků bývá okolo 35 kg, u dvoumístných 45 kg). Většina modelů je dostupná v jednomístné i dvoumístné variantě. Při nákupu vozíku pro první dítě je vhodné uvažovat rovnou o dvoumístném vozíku pro případného sourozence. S cyklovozíkem můžete jezdit po silnici, ale nemusíte se bát vyrazit ani do terénu. V takovém případě věnujte pozornost kvalitnímu odpružení, které zvyšuje pohodlí a spolehlivě vyrovnává nerovnosti povrchu.

Bezpečnost na prvním místě

Na čem se určitě nevyplatí šetřit, je bezpečnost. Vozíky bývají v zatáčkách stabilní a při rozumné volbě trasy nehrozí jejich převrácení ani v terénu. Někteří výrobci garantují, že se jejich vozík nepřevrhne ani při pádu cyklisty na kole. Přesto je odolná a pevná prostorová konstrukce z kvalitních materiálů naprostým základem. Při výběru je taky dobré sledovat, jakými bezpečnostními testy váš vyhlédnutý vozík prošel a jaké splňuje normy.

Dítě je ve vozíku připoutané nastavitelným pětibodovým pásem. I když někteří výrobci tvrdí opak, při každé jízdě by mělo mít na hlavě helmu. Některé modely mají ve vozíku designovaný prostor pro helmu tak, aby dítě i s helmou mohlo sedět vzpřímeně a hlavička mu nepadala dopředu.

K dalším bezpečnostním prvkům patří reflexní plochy a bezpečnostní odrazky, spolehlivá parkovací brzda, boční ochrany zamezující zaklínění překážek mezi vozík a kola, a v neposlední řadě taky nejpopulárnější část všech cyklovozíků – oranžová vlaječka.

Ve vozíku můžete bez obav přepravovat i kojence. Budete ale potřebovat speciální vložku, tzv. miminkovník, který ale nebývá součástí standardní výbavy a dokupuje se zvlášť. Na trhu ale najdete i modely, kde můžete místo miminkovníku použít dětskou autosedačku, což vám ušetří peníze.

Pro jízdu mimo asfalt dbejte na kvalitní odpružení vozíku. Burley D'Lite X.
Pro jízdu mimo asfalt dbejte na kvalitní odpružení vozíku. Burley D’Lite X.

Upevnění a přeprava

Při výběru vozíku se nejdříve přesvědčte, že je kompatibilní s vaším kolem. Vozík se nejčastěji upíná k zadní ose kola. U kol s pevnou osou je možné použít speciální adaptér nebo vyměnit pevnou osu za osu výrobce vozíku.

Předem si také zjistěte rozměry složeného vozíku a ověřte si, že se vejde do kufru vašeho auta nebo střešního nosiče. Pohodlné a plynulé skládání, ideálně bez nutnosti použít nářadí, je další atribut, který vám usnadní cestování.

Vnitřní komfort

Výrobci kvalitních cyklovozíků nezapomínají ani na pohodlí našich nejmenších cestovatelů. Váš vozík by měl mít kvalitní polstrovaná sedadla. Velmi důležitý je dostatečný a nastavitelný systém větrání. Neměla by chybět ani ochrana proti slunci v podobě různých clon či zatmavení bočních oken/slíd s UV ochranou, síťky proti hmyzu a ochrana nebo pláštěnka proti dešti.

Příjemným bonusem jsou také dostatečně velké úložné prostory, a to jak z venku, tak v kabině. Vnitřní kapsičky využijete na svačinku, pití, hračku či cokoliv, co dokáže malým pasažérům (a tím i vám) zpříjemnit cestu.

Doplňky a přestavba

Vozíky můžete kromě cyklistiky využít i na celou řadu dalších aktivit. V základní výbavě často najdete kočárkový set. Další sety, jako je speciální běžecký nebo třeba lyžařský set, je potřeba dokoupit zvlášť. Proto je dobré se předem rozhodnout, které z aktivit budou vaší prioritou a tomu přizpůsobit výběr vozíku. Šťastnou cestu!

Cyklovozíky značky Burley se objevily na českém trhu v roce 2006, ve světě už ale mají své věrné uživatele více než 40 let. Léta inovací přinesly větší bezpečnost, pohodlí a odolnost i jednodušší ovládání. Dětské vozíky Burley získaly atestaci německou TÜV a americkou ASTM.  Kromě vozíků za kolo pro děti najdeme v nabídce Burley vozíky nákladní a nově také vozíky pro psy.

Vozíky Burley na českém trhu distribuuje firma AZUB: www.burley.cz

BURLEY D’Lite X BURLEY Encore X
Tento vozík je top modelem americké značky Burley. Seženete ho jak v jednomístné verzi (Single), tak i v dvoumístné (Double). Bohatě polstrované sedačky (ve verzi Double samostatně sklonově nastavitelné) nabízí bezkonkurenční míru komfortu. Velká okna s UV ochranou a nastavitelná sluneční clona ochrání malé pasažéry proti slunci, voděodolný materiál zase proti dešti. Samozřejmostí je kvalitní parkovací brzda, výškově nastavitelné madlo a dostatek úložných prostorů zvenku i uvnitř kokpitu.Ideální volba pro aktivní rodiny s jedním či dvěma dětmi. Díky lehké (11,2 kg), ale velice odolné konstrukci z hliníku, pětibodovým bezpečnostním pásům a množství reflexních prvků vám tento cyklovozík poskytne záruku bezpečnosti. Překročil totiž normy těch nejpřísnějších bezpečnostních testů. Na cestách jistě oceníte 60l úložný prostor. Pohodlí vašich nejmenších zajistí např. kvalitní polstrování sedaček, zatmavená okýnka s UV ochranou a clona proti slunci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: