Výroba merino oblečení: jak se rodí funkční prádlo

Výroba merino oblečení: jak se rodí funkční prádlo

Který sportovec a outdoorový nadšenec by v dnešní době nezaslechl zkazky o funkčním merino oblečení, nebo ho sám na vlastní kůži nevyzkoušel? O jeho vlastnostech už bylo napsáno mnoho. Pro současné špičky na trhu, mezi které patří i norská společnost Devold, je však ekologicky šetrný způsob výroby stejně důležitý jako samotná kvalita výrobků. A přesně tomuto tématu se dnes podíváme pod pokličku.

Merino oblečení se vyrábí z prvotřídní vlny ovcí stejnojmenného plemene, které se volně pasou na svěžích pastvinách Nového Zélandu, australské Tasmánie či argentinské Patagonie. Toto plemeno je ceněno pro svou vysoce kvalitní, hedvábně jemnou a nekousavou vlnu, která je ideálním základem pro výrobu léty prověřeného funkčního oblečení pro široké spektrum aktivit. 

ZE ŽIVOTA OVCE

A jsou to právě pečlivě vybraní chovatelé, kdo se o své huňaté svěřenkyně náležitě stará. V duchu tradic usilují o udržitelný chov šetrný k životnímu prostředí. Drží se totiž hesla, že jedině spokojená ovce může poskytnout tu nejlepší vlnu. 

Každá ovce tak má zajištěný nejen dostatek prostoru k volné pastvě (až 4 000 m2 na ovci) a střechu nad hlavou, ale také dostatek vody, odpovídající lékařskou péči a rychlé, avšak bezbolestné stříhání (zkušený australský střihač ostříhá jednu ovci za tři až pět minut, rekord je ale pod 40 sekund). Stříhání ovcí je veliká událost, při které se střihačské kůlny nezastaví, dokud se téměř po strop nezaplní mořem nadýchané bílé vlny.

Společnost Devold rovněž zaručuje, že u těchto farmářů nedochází k některým ještě nedávno široce uplatňovaným bolestivým praktikám, jako je např. „mulesing“ – odříznutí kůže kolem ocasu, které mělo předejít možným kožním infekcím. Vytvořila proto vysoce transparentní program „sheep to shop“, kde se o kvalitě výrobního procesu může přesvědčit doslova každý. 

EVROPSKÁ KVALITA

Po pečlivém roztřídění je vlna opatrně zabalena do velkých nylonových balíků připravených na zámořskou cestu. Celá fáze výroby probíhá v Evropě, konkrétně v Litvě. Továrna ve strategicky položené pobaltské zemičce týdně vyprodukuje až 45 000 kusů oblečení.

Tady je potřeba vlnu nejdříve šetrně, ale důkladně vyprat a vysušit horkým vzduchem. Potom se za pomocí jemných mechanických postupů odstraňují případné zbývající nečistoty. Po důkladném vyčištění přichází na řadu česání, které po sobě zanechá jen ta nejkvalitnější dlouhá vlákna. Jen tak lze totiž zajistit dlouhou životnost oblečení. Vlněná vlákna se potom spřádají do příze. Toto je jedna z klíčových fází celého výrobního procesu a má vliv na výsledné vlastnosti tkaniny. Příze musí být dostatečně jemná a poddajná, ale zároveň pevná a odolná. 

Samozřejmostí mezi jednotlivými úkony je důkladné testování, a to jak za pomocí moderních přístrojů, tak i vyškoleným odborníkem. Jedině tak mohou všechny textilie společnosti Devold splňovat parametry mezinárodního testovacího a certifikačního systému OEKO-TEX Standard 100 a nosit logo Woolmark.

Poté je vlna obarvena a veliké pletací stroje se pustí do pletení, aby vzápětí vychrlily metry tkaniny. Ty po dalším praní, vysrážení a nastříhání putují do šicí haly, kde se jich ujmou zručné a zkušené švadleny a ušijí z nich výsledné kousky oblečení. Než však opustí výrobní závod a připraveny obstát při každém outdoorovém dobrodružství přistanou v regálu vašeho oblíbeného obchodu, školené oči a ruce ještě jednou a naposledy každý jednotlivý kousek pečlivě zkontrolují.

Přečti si taky:

TESTOVÁNO NA LIDECH

Devold dlouhodobě spolupracuje s týmem outdoorových profesionálů, kteří vlněné prádlo prověřují v drsných podmínkách norských hor.

Devold je jednou z nejstarších outdoorových značek na světe. Vlněné oblečení vyrábí v Norsku již od roku 1853 a během své existence oblékala řadu dobrodruhů, objevitelů i outdoorových nadšenců včetně Fridtjofa Nansena či Roalda Amundsena. I v současnosti je považována za světovou špičku z hlediska kvality produktů a inovací ve zpracování a výrobě z vlny. Devold nabízí širokou kolekci funkčního prádla z merino vlny, ponožek, čepic, tradičních vlněných svetrů i lifestylových produktů. www.devold.cz

Značku Devold na českém a slovenském trhu zastupuje firma North Trappers. V jejich nabídce najdeme celkem 15 skandinávských značek, jako je Dale of NorwayBergansKari Traa a další. www.norskamoda.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: