ROZHOVOR: Jak vybrat kvalitní péřový spacák

ROZHOVOR: Jak vybrat kvalitní péřový spacák

Proč neplatí, čím vyšší cuin, tím lepší péřový spacák? Proč je teplotní určení pouze orientační údaj? Jak to, že v husím peří může být až 30 % kachního? A je dobré péřák prát, anebo ne? Vše, co je potřeba vědět, než si pořídíš svůj vysněný péřový spacák, najdeš v rozhovoru s Davidem Pařízkem, spolumajitelem české firmy OutdoorKWAK, která se specializuje na výrobu špičkových péřových spacáků s unikátní nanomembránou.

Proč zvolit jako náplň spacáku peří?

Peří je přírodní materiál s vysokým odporem, který „nafoukne“ spacák lépe než duté vlákno, a má tedy mimořádné izolační schopnosti. Aby duté vlákno dokázalo nafouknout stejný objem komory, muselo by mít daleko větší sílu, čehož technologicky zatím není možné dosáhnout tak, aby výsledný produkt byl poměrně lehký a materiál měl rozumnou životnost. Což je další výhoda peří – jeho schopnost opakovaně zvětšit objem je mnohem větší čili péřové spacáky mají oproti syntetickým několikanásobně delší životnost.

Proč máme chápat u spacáků udávané teplotní určení jako orientační?

Současná evropská norma udává tři teploty: komfort, limit a extrem. Výhodou této normy je, že se sjednotil systém měření pro všechny výrobky dodávané na evropský trh. Nevýhodou je, že udané teploty stále zůstávají spíš orientační. A to hlavně proto, že měření probíhá v laboratorních podmínkách a na teplotní figuríně.

Teplota extrem je dle mého holý nesmysl – udává teplotu, při které ve spacáku má „standardní žena“ přežít 6 hodin bez omrzlin a hypotermie. Některé firmy to ale marketingově využívají a na spacák tuto hodnotu napíšou jako první číslo, což méně znalé zákazníky může dost mást.

Teplota komfort odpovídá teplotě, při níž se vyspí ve spacáku žena v poloze rovně na zádech. Samozřejmě ale normativní žena – tedy věk 25 let, výška 160 cm, váha 60 kilo, zdravá.

Teplota limit odpovídá teplotě, při níž se vyspí normativní muž ve skrčené poloze, aniž by se vzbudil zimou.

Při měření se používá podložka na spaní s RET 3, stan a figurína má na sobě jednu základní vrstvu termoprádla (dlouhé triko a podvlékací kalhoty).

Samozřejmě reálná teplota, za níž se ve spacáku dobře vyspíme, je velmi individuální. Záleží na mnoha proměnných. Důležitým faktorem je metabolismus (zejména schopnost našeho organismu produkovat teplo a spacák si „vytopit“), který ovlivňují nejen tělesné proporce, ale také zdravotní stav, únava a vyčerpání, předchozí aktivita („zahřátí“ těla) apod. Lidské tělo v klidu produkuje výkon asi 100 wattů. Když člověk trochu zabere, může se dostat až ke 400 wattům. Ti nejlepší sportovci pak dokáží krátkodobě vyvinout až 2000 wattů. Pro představu, to je zhruba jako výkon varné konvice. Druhým zásadním faktorem jsou okolní podmínky: tedy izolace od země, vlhkost vzduchu, vítr, nadmořská výška apod.

Pozn red: První evropská norma EN 13537 spatřila světlo světa v roce 2005, o 11 let později byla nahrazena celosvětově platnou normou ISO EN 23537:2016.

Není peří jako peří. Jaké jsou rozdíly mezi kachním a husím peřím?

Pro výrobu spacáků se používá jak husí, tak kachní peří. Zásadní rozdíl je v ceně. Husí peří je až čtyřikrát dražší. Zatímco peří z kachny jde použít takřka z celého těla, u husy se používá pouze prachové peří, které najdeme na spodní části hrudníku, ostatní není vhodné.

Náplň z husího peří mívá delší životnost a bývá označována za kvalitnější. Husí pera jsou dlouhá a hlavní část náplně tvoří prachové peří – tedy chomáčky na samém spodním okraji pírka. Prachové peří doplňuje v náplni péřových výrobků vždy malé procento samotných pírek, které napomáhají výrobku zachovat si loft, tedy schopnost se načechrat a vytvořit izolační vzduchový polštář, a prodlužují tím životnost výrobku.

Kachní pírka jsou mnohem menší a do náplně se běžně dávají celá, proto je u náplní z kachního peří více cítit „chrupavky“. Izolační schopnosti mají obdobné jako husí peří, ale kvůli menší velikosti rychleji ztrácí schopnost loftu, což snižuje životnost výrobku. Někomu vadí, že když kachní peří zmokne nebo navlhne, je nepříjemně cítit. Kachní peří je také barevně zbarvené, což někteří výrobci řeší bělením.

Záleží vždy na kvalitě peří a způsobu zpracování. Směrodatným údajem je plnivost. Husí peří bývá obecně označováno za kvalitnější, ne vždy to ale musí platit. Řada výrobců navíc i do náplní používá směsi obou peří. EU dovoluje nazývat produkt husí prachové peří i v případě, že se v náplni vyskytuje 20 – 30 % bělené kachny. Nad tím já kroutím nevěřícně hlavou.

Co je to cuin a co nám o spacáku prozradí?

Cuin neboli česky plnivost, anglicky fill power, nevypovídá o samotném spacáku, ale o kvalitě použitého peří. Laicky řečeno je to schopnost peří zaplnit určitý objem, načechrat se, schopnost loftu, a ovlivňuje míru izolačních vlastností peří. Udává se v jednotkách cuin (kubický palec, unce). Existuje ovšem asi desítka různých technik měření s rozdílnými výsledky. Čím vyšší hodnota cuin, tím lepší schopnost peří nafouknout komory spacáku, a potažmo lépe izolovat. Nejnižší hodnota peří se pohybuje kolem 350 cuin, nejvyšší 950 cuin. Existují i extrémně drahé produkty ze severské kachny s 1200 cuin.

Hodnota cuin je ovlivněná kvalitou peří a jeho zpracování, ale také poměrem prachového peří a celých pírek. Čím větší procento prachového peří, tím vyšší bude hodnota cuin. Prachové peří se však rychleji (oproti celým pírkům) opakovanou kompresí drtí na prach a ztrácí svou schopnost loftu. Proto mají spacáky s vyšším poměrem prachového peří ku pírkům, potažmo s vyšší hodnotou cuin, lepší izolační schopnosti, ale také kratší životnost.

Kvalitní spacáky začínají na hodnotě kolem 600 cuin. Spacáky s cuin kolem 900 jsou velmi drahé a určené zejména do extrémních podmínek, jejich nevýhodou je kratší životnost.

Co znamená u péřových spacáků údaj 90/10?

Ta čísla udávají v procentech poměr zastoupení prachového peří a pírek (bez jádra) v náplni. Běžně se hodnoty pohybují v rozmezí 80/20 až k 97/3. Poměr 90/10 představuje velmi kvalitní peří. Čím vyšší poměr prachového peří, tím bude vyšší hodnota cuin, vyšší cena a kratší životnost.

TIP: Ideální poměr izolace, ceny a životnosti vychází podle našich zkušeností na výrobky s plnivostí kolem 650 cuin a poměrem husího peří 90/10.

České spacáky Kwak jsou plněny českým husím prachovým peřím.
České spacáky Kwak jsou plněny českým husím prachovým peřím.

Jaké jsou základní parametry pro materiál tkaniny?

U spacáků se používají různé materiály na svrchní tkaninu, vnitřní tkaninu a pak tkaninu tvořící přepážky mezi komorami. Nejčastěji se využívají polyester a polyamid (nylon), z nichž se dají vyrobit tkaniny různých vlastností. Tkaniny pro spacák by měly být odolné, pevné a zároveň relativně lehké, protože do velké míry ovlivňují celkovou hmotnost produktu. U materiálů spacáků se udává jejich hustota – tedy nejčastěji 10D/20D/30D (deniérů). Všechny materiály spacáků by měly disponovat odolností proti pronikání peří – tzv. down proof. Velkou výhodou je prodyšný materiál uvnitř spacáku, který umožňuje odpařování vody od těla. Pro svrchní materiál je vhodné volit tkaniny s RipStop úpravou, což je způsob tkaní látky, který látce dodává pevnost a odolnost proti roztržení.

My v Outdoor Kwak se zaměřujeme na funkčnost do posledního detailu i za cenu vyšších výrobních nákladů. Dáváme si záležet na výběru co nejkvalitnějších materiálů a volíme prvotřídní komponenty od lokálních českých firem, které zajistí špičkovou kvalitu, funkčnost a životnost našich produktů.

Proč si všímat konstrukce spacáku?

Kvalitní provedení a konstrukční vlastnosti výrazně ovlivňují funkčnost finálního výrobku.

Všímat bychom si měli konstrukce komor a přepážek mezi nimi – existuje několik typů. Jejich hlavní funkcí je udržet izolační náplň rovnoměrně rozmístěnou, aby se volně nepohybovala spacákem. Nejběžnější konstrukcí jsou komory typu H, které se ale opakovaným stlačením deformují. Spacáky Kwak využívají komory typu Z, které mají lepší tepelný odpor a lépe brání úniku tepla skrz švy. U některých výrobků např. u Underquiltu do hamaky se ale víc hodí komory jiného typu a kombinujeme tam na různých místech více druhů komor (ve tvaru Z, V, X).

Důležitým faktorem je také provedení švů. Moderní outdoorové spacáky dnes minimalizují počty tzv. studených švů – tedy míst, kde je spojena vnější a vnitřní tkanina prošitím, což vede k větším únikům tepla. Běžné jsou dnes tzv. teplé švy, kdy se svrchní a vnitřní tkanina propojí přepážkou mezi komorami a únikům tepla brání vrstva izolačního materiálu.

K dalším důležitým konstrukčním vychytávkám, které se nám u našich spacáků osvědčily, je anatomicky tvarovaná kapuce nebo speciálně zesílené dno (KWAK Termovložka) poskytující dodatečnou izolaci nohám (patová část), které se hůře prokrvují a nejčastěji trpí zimou. Nepříjemným únikům tepla brání 3D límec kolem krku nebo zip podložený légou (vnitřní i s možností vnější).

Peří je známé svou háklivostí na vlhkost. Co se s péřovým spacákem po navlhnutí děje?

Peří po navlhnutí ztrácí svou plnivost a spacák de facto splaskne. Další nevýhodou je, že peří velmi dlouho schne a je potřeba ho načechrat – proto se dnes standardně péřové spacáky suší v sušičkách. Oproti tomu syntetická izolace ztrácí za vlhka svůj objem jen nepatrně, spíš ztěžkne nasátím vody, ale zase rychleji schne.

Jak je možné péřový spacák proti vlhkosti ochránit?

Choulostivost peří na vlhkost řeší výrobci ochranou svrchního materiálu před vlhkem: DWR úpravou (vrstva dočasně odpuzující vodu) a/nebo použitím membrány. Mnoho výrobců ale bohužel dodnes nazývá jako membránové i materiály s obyčejným polyuretanovým (PU) zátěrem, což je levnější a méně prodyšné řešení s kratší životností. Problém je především nízká prodyšnost PU zátěru, kvůli které nemůže vlhkost produkovaná lidským tělem během spánku odcházet a hromadí se ve spacáku (zapařuje se).

Díky naší spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci a svitavskou firmou Nanomembrane využívají naše spacáky KWAK jako jediné na světě unikátních vlastností nanomembrány, která zamezuje průniku vody dovnitř, ale zároveň nebrání odpařování páry pryč ze spacáku. Máme patentovaný poměr vodního sloupce a paropropustnosti 40/10 tisícům (pozn red. paropropustnost 40 000 g/m2/24hod., Ret 3 Pa.m2.W-1, vodní sloupec 10 000 mm, prodyšnost 0.129 mm.s-1 0.025 cfm), což je nejvyšší hodnota poměru, kterou lze v současnosti dosáhnout a celý spacák je vodoodpudivý (dle nejvyšší normy hydrofobní úprava DWR C6: lotosový efekt voda, olej).

Aplikovaná nanotechnologie na svrchním materiálu spacáků KWAK.
Aplikovaná nanotechnologie na svrchním materiálu spacáků KWAK.

Jak péřový spacák skladovat?

Panuje mylná představa, že péče o péřový spacák a jeho skladování jsou složité. Tak to není, většina pravidel platí úplně stejně i pro syntetické spacáky. Spacák z peří ani dutého vlákna NIKDY nerolujeme. Při rolování totiž napínáme látku, která se tím neustálým napětím ničí. Spacák do kompresního obalu vždy mačkáme.

Oba typy spacáků je nejlepší skladovat mimo kompresní obal, volně rozložené (v leže), případně v prodyšném síťovém skladovacím vaku. Ideální pro skladování je tmavé, suché, větrané místo.

Můžeme péřový spacák prát?

Péřový spacák se dá prát, ale čím míň, tím líp. Pravděpodobnost, že by praní zlepšilo vlastnosti peří, je minimální. Ale samozřejmě špinavý spacák je lepší vyprat, drobné lokální zašpinění je však možné očistit vlhkým hadříkem. Na praní spacáků těžších než 1 kg je potřeba pračka s velkým bubnem na 13 kg prádla, případně lze využít čistírnu nebo specializovanou prodejnu. Pro praní péřového spacáku je potřeba speciální prací prostředek určený na peří. Spacák se pere na 30 stupňů na program pro jemné prádlo/vlnu, do pračky je dobré přidat pár míčků na praní. Odstředit je možné na vícekrát, max. na 600 otáček.

Pokud je spacák jen lehce nepříjemně cítit nebo třeba načichl kouřem, není hned potřeba ho prát, stačí ho dát do sušičky s voňavým ubrouskem. Tím se nejen navoní, ale obnoví se struktura peří a komor – spacák se jakoby nadýchne. Spacák se dá s voňavým ubrouskem i skladovat.

Pro sušení doporučuji sušičku, sušení volně na vzduchu je zdlouhavé, spacák má tendence zatuchnout a peří se dostatečně nenačechrá.

Podrobný návod pro praní a sušení péřového spacáku najdeš na stránkách OutdoorKWAK

Jaká je životnost péřového spacáku?

Ať už peří nebo syntetika – oba materiály ztrácí postupně svou schopnost loftu. Peří má v tomto ohledu několikanásobně delší životnost. Péřový spacák má životnost kolem deseti let, syntetický oproti tomu jen několik let. U péřových spacáků není problém po určitém čase nechat náplň doplnit a tím zvýšit jeho tepelný komfort. Samozřejmě do velké míry záleží na četnosti používání, správném skladování i kvalitě výrobku.

V čem vidíte hlavní výhody výroby v Česku?

Díky našim zkušenostem s výrobou už dnes dokážeme při šití spacáků spočítat, jaký prostor člověk dokáže svým tělem vyhřát, kolik se bude odpařovat vody apod. a podle toho upravujeme střih a další parametry každému přímo na míru. V tom je naše síla. Naším cílem není velká sériová výroba, dává nám smysl tvořit produkty přesně podle potřeba našich zákazníků, a to z materiálů nejvyšší kvality.

KWAK: Tvoříme sny

Liberecká firma OutdoorKWAK se specializuje na výrobu spacáků, oblečení a doplňků z peří. Podle motta „Tvoříme sny“ nabízí zákazníkům jak splnění jejich snu o kvalitní spacím pytli, tak sladké sny během mnoha nocí v teple spacáku.

Nabízí také servis v podobě praní, doplnění peří či oprav.

Nabídku spacáků KWAK najdeš na webu www.outdoorkwak.cz

Čím jsou spacáky Kwak výjimečné?

  • Jediný výrobce na světě, který šije spacáky s nanomembránou
  • Výrobky šité na míru přesně podle přání zákazníka
  • Náplň tvoří čisté husí prachové peří od českého dodavatele
  • Propracovaný střih a konstrukce
  • Prvotřídní materiály
  • Komponenty od českých dodavatelů (vodoodpudivé nitě od česko-německé firmy Amman, zipy s DWR úpravou z Děčína, brzdičky z extra odolného plastu z Jablonce nad Nisou, šňůrky z Hrádku nad Nisou atd.)

Zkušenosti čtenářů

Roman Skalický

Bez nadsázky top spacáky i přístup firmy. Cena srovnatelná s konkurencí, ale s daleko vyšší kvalitou. Nanomebrána funguje až neuvěřitelně, jak proti vlhkosti z venku tak zevnitř. Vlastním nejteplejší model – Skokan – a používám ho od cca října do konce dubna.
Před tím jsem zkoušel péřáky jiných značek a šli z baráku.
Kwak je prostě TOP. Spacák jsem si koupil za plnou cenu, nikoho z firmy neznám, moje postřehy jsou z dvouletého používání.
Roman

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: