Vrstvení oblečení: jak zůstat v zimě v suchu a teple?

Vrstvení oblečení: jak zůstat v zimě v suchu a teple?

Chladné zimní počasí klade vysoké nároky na naše outdoorové vybavení. Správná volba funkčního oblečení a jeho vhodné vrstvení nám může pobyt venku velmi zpříjemnit. Jak se oblékat v zimě, abychom zůstali v suchu a teple?

První vrstva – funkční prádlo

K zimě neodmyslitelně patří bundy, kulichy a rukavice, které nás chrání před vlezlou zimou. Příjemný pocit tepla, správné odvětrání a teplotní komfort začíná ale už u první vrstvy, kterou máme přímo na těle: spodním prádle, tričku a spodkách. Nejdůležitější funkcí spodní vrstvy je tepelná izolace těla a odvod tělesné vlhkosti dál od těla, čímž přispívá ke správné termoregulaci. Alfou a omegou je správný výběr materiálu.

Při pomalejších aktivitách a celodenním pohybu v chladných podmínkách je díky svým jedinečným vlastnostem výborným řešením vlna. Její skvělé termoregulační vlastnosti znali už před více než sto lety první polární objevitelé a ukázalo se, že žádný materiál nedokáže její vlastnosti napodobit dodnes. Velmi jemná vlna plemene ovcí merino se těší na outdoorovém trhu popularitě. Vlna merino vyniká izolačními a termoregulačními vlastnostmi, velkou výhodou je, že si je zachovává i za vlhka. Proto ani po zpocení merino prádlo nestudí a dokáže tak předcházet prochladnutí. Dalšími výhodami tohoto přírodního materiálu je odolnost proti zápachu, antibakteriální vlastnosti a v neposlední řadě se jedná o ekologicky šetrný materiál. Současným trendem je kombinace vlny s dalšími materiály, např. se syntetickými vlákny získává vlna větší mechanickou odolnost a delší životnost, v kombinaci s tencelem rychleji schne apod.

Přečti si podrobněji o procesu výroby vlněného oblečení

Pro vysoce aerobní intenzivní aktivity se nejvíce osvědčily syntetické materiály (např. polyester či polypropylen), které vynikají rychlostí transportu vlhkosti a také schnutí. Jejich dalšími výhodami je větší mechanická odolnost, delší životnost a nižší cena. Jejich nevýhodou však je, že vlhké v zimě rychle začnou studit a člověk může snadno prochladnout. Syntetická vlákna navíc vyhovují množení bakterií, takže po zpocení je prádlo zralé rovnou do pračky, jinak je cítit.

Na co při výběru funkčního prádla hledět?

  • Mělo by obepínat tělo
  • Ploché švy
  • Volnost pohybu
  • Musí sednout a být příjemné na těle
  • Gramáž (100-150 g je celoroční merino, teplejší zimní kousky mívají 200 g)

Druhá vrstva – izolace

Úkolem této vrstvy je tepelně izolovat a zabránit úniku tepla od těla, zároveň chrání před chladem zvenku. Důležitou funkcí druhé vrstvy je také odvádění tělesné vlhkosti (potu) pryč od těla. I u izolační vrstvy se s oblibou využívají jak umělé, tak přírodní materiály.

Mikiny a vesty z vlny jsou optimálním řešením pro pomalejší či celodenní pohyb venku v chladném počasí. Co se týče tepelné izolace, může vlně konkurovat jen další oblíbený přírodní izolant, a to peří. Syntetické materiály oproti vlně vedou v rychlosti odvodu potu a schnutí – k těm technicky nejvyspělejším patří např. Polartec. Výhody obou druhů materiálů kombinují někteří výrobci pro výrobu sofistikovaných hybridních mikin, které jsou střihově vyladěné a střídají zateplení a strečové panely v různých partiích těla.

Třetí vrstva – ochrana před povětrnostními vlivy

Na většinu akcí vám za dobrého počasí bude stačit kvalitní softshellová bunda, která chrání tělo především před větrem a chladem, a zároveň umožňuje odvod potu od těla. Taková bunda má za úkol zamezit takzvanému WindChill efektu, tedy ztrátě tepla prouděním vzduchu neboli větrem. Velkou výhodou materiálu softshell je poměrně velká prodyšnost (paropropustnost), díky níž se v softshellové bundě člověk nezapařuje tolik jako v nepromokavé hardshell bundě. V kombinaci s membránou (membránový softshell) může nahradit i hardshell bundu a stát se velice univerzálním kouskem v šatníku.

Do batohu pak patří nepromokavá hardshell bunda pro případ zhoršení počasí a lehká zateplovací péřovka.

Devold of Norway

Devold je jednou z nejstarších outdoorových značek na světe. Vlněné oblečení vyrábí v Norsku již od roku 1853 a během své existence oblékala řadu dobrodruhů, objevitelů i outdoorových nadšenců včetně Fridtjofa Nansena či Roalda Amundsena. I v současnosti je považována za světovou špičku z hlediska kvality produktů a inovací ve zpracování a výrobě z vlny. Devold nabízí širokou kolekci funkčního prádla z merino vlny, ponožek, čepic, tradičních vlněných svetrů i lifestylových produktů. www.devold.cz

Značku Devold na českém a slovenském trhu zastupuje firma North Trappers. V jejich nabídce najdeme celkem 15 skandinávských značek, jako je Dale of NorwayBergansKari Traa a další. www.norskamoda.cz

Zkušenosti čtenářů

Hugo Boss

Nevím kde všichni získávají zkušenosti, že vlhké prádlo z vlny nestudí. Studí úplně stejně jako cokoliv jiného. Pracuji celoročně venku a z mých zkušeností je určitě nejlepší minimálně první vrstva plastová. Také nesouhlasím s tím, že vlněné prádlo není cítit. Záleží na gramáži. Tenké vlněné triko je cítit stejně rychle jako jakékoliv jiné. Ale čím větší gramáž, tím déle odolává.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: