Jak bezpečně převážet lyže v autě?

Jak bezpečně převážet lyže v autě?

Výlety za radovánkami na sněhu se vším vybavením na lyžování, skialpinismus či sáňkování často prověří kapacity našeho auta. Jak správně uložit lyže a další zimní výbavu do auta?

Z hlediska bezpečnosti je nejhorší možnou volbou přepravovat lyže a lyžáky nezajištěné na zadní sedačce. Hrozí za to nejen pokuta (u nás až 2000 Kč, za hranicemi i několik stovek eur), ale také újma na zdraví. Při prudkém brždění nebo nehodě se volně pohybující těžké předměty mění v prostoru vozu v neřízené střely, které mohou způsobit vážná zranění i smrt.

Přeprava v autě

Jelikož se zimní výbava jen zřídkakdy vejde do kufru, je nutné pro přepravu lyží uvnitř auta sklopit některou část zadních sedaček. U některých vozů jde sklopit loketní opěrka mezi zadními sedadly, může obsahovat i speciální vak na lyže. Díky tomuto systému se dá i ve čtyřech cestovat s lyžemi, které navíc neušpiní interiér. Pokud takovou vychytávku vaše auto nemá, nezbývá, než sklopit některé ze zadních sedadel a lyže, snowboardy či jiné vybavení pevně uchytit. Nejlepší je svázat je nejprve dohromady (ne jen na koncích, aby se nevyvlékly) a pak je upevnit i v interiéru auta. Pozor: nepoužívejte staré dobré gumicuky, ty se můžou změnit v nebezpečný prak. Ideální je použití vaku na lyže, který zabrání promáčení interiéru roztátým sněhem. I ten ale v autě dobře uchyťte!

Přeprava na střeše auta

Bezpečnější a pohodlnější variantou než vozit lyže v autě, je umístit je do speciálních nosičů na lyže na autě. Pohodlně do nich umístíte několik párů lyží – ať už běžek, sjezdovek nebo skialpových lyží, nebo až čtyři snowboardy (např. Thule SnowPack Extender L). Nosiče se připevňují na příčníky a některé mají i vysouvací provedení, díky němuž je nakládání i vykládání o dost jednodušší.

Střešní nosič na lyže Thule SnowPack Extender umožní bezpečnou přepravu lyží či snowboardů na střeše vozu.
Střešní nosič na lyže Thule SnowPack Extender umožní bezpečnou přepravu lyží či snowboardů na střeše vozu.

Přeprava ve střešním boxu

Jednoznačně nejkomfortnějším řešení je přeprava lyžařské výbavy ve střešním boxu, kam kromě lyží umístíte třeba i hůlky, helmy nebo menší zavazadla. I ty ale doporučujeme dobře upevnit, aby se o sebe během transportu nepoškodily. Lyže se přepravují pevně svázané a špičkami proti směru jízdy, aby při prudkém brždění nedošlo k jejich poškození.

Přeprava lyží ve střešním boxu je nejkomfortnější i nejbezpečnější řešení.
Přeprava lyží ve střešním boxu je nejkomfortnější i nejbezpečnější řešení.

Důmyslná a komfortní řešení pro přepravu zimního vybavení nabízí švédská značka Thule. V jejich portfoliu najdeme střešní boxy a nosiče na lyže prémiové kvality, ale také nejrůznější vaky na lyže, snowboardy či lyžáky, odolné cestovní tašky nebo outdoorové batohy.

www.thule.com

Střešní nosič na lyže Thule SnowPack ExtenderStřešní box Thule Vector MStřešní box Thule Motion XT Sport
Thule SnowPack ExtenderThule VectorThule Motion XT
Aerodynamický vysouvací nosič pro pohodlné nakládání a vykládání lyží a snowboardů.Střešní box, který dokonale propojuje styl výkonu s prémiovými vlastnostmi. Dostupný ve 3 velikostech.Stylový a prostorný nákladní box s montáží na střechu optimalizovaný pro snadné ovládání. Dostupný v 6 provedeních.
Cena: 5 500 KčCena od: 37 000 Kč (podle velikosti)Cena od: 13 000 Kč (podle velikosti)

Další vybavení Thule vhodné pro zimní cestování

Thule Upslope 25L - kompatibilní s lavinovým airbagem Mammut Removable Airbag 3.0Odolná taška Thule Chasm 90 lVak na lyže Thule Roundtrip Skiroller.
Thule Upslope 25 lThule ChasmThule RoundTrip Ski Roller
Vychytaný batoh do zimních hor: možnost zvýšit bezpečnost přidáním Mammut Removable Airbag 3.0, systém pro uchycení lyží, snowboardu či helmy.Pevná cestovní taška odolná vůči povětrnostním vlivům s odnímatelnými ramenními popruhy a mimořádně širokým víkem. Dostupná ve velikosti 40, 70, 90 a 130 l a několika barvách.Prostorný pojízdný vak na lyže s polstrovanými stahovacími rukávy na lyže pro zajištění bezpečné přepravy. V délce 175 nebo 192 cm.
Cena: 5820 KčCena od: 2899 KčCena: 5290 Kč

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: