Dálkové treky: TOP trasy, vybavení a příprava

Dálkové treky: TOP trasy, vybavení a příprava

Vše o dálkových trecích v kostce! Dálkové treky, ultratraily, pěší poutě, thru-hiking… Ať už zvolíme jakýkoli název a styl, pěší dálkové pochody se těší rostoucí oblibě. Svět outdooru připravil přehled nejlepších dálkových tras v Evropě i po Česku a poradí s přípravou i výbavou na dálkový trek.

Rychlé tempo dnešní doby, vysoké pracovní nároky a potřeba určitého restartu vede dnes řadu lidí k tomu, že se rozhodnou na čas z tohoto rozjetého vlaku vystoupit. Stále více lidí se vydává na cestu, která je cílem. Většina lidí, kteří na dálkový trek vyrazí, mluví o srovnání životních priorit, ale také si uvědomí si, jak málo vlastně potřebují ke štěstí. Jedno mají tyto trasy společné – pro toho, kdo si je zamiluje, se stávají drogou a málokdy zůstane jen u jedné cesty.

Dálkové trasy ve světě

Dálkové treky se po celém světě těší rostoucí popularitě a během poslední dekády se staly opravdovým fenoménem.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější dálkové trasy na světě se řadí americká Pacifická hřebenovka (Pacific Crest Trail), vedoucí 4000 km při západním pobřeží USA od Mexika až k hranicím Kanady. Spolu s Continental Divide Trail a Appalachian Trail tvoří tzv. Tripple Crown tedy Trojkorunu mezi dálkovými trasami v USA.

V Evropě žebříčku popularity kraluje síť poutních tras Svatojakubské cesty (Camino de Santiago), které míří z různých směrů k hrobu sv. Jakuba v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Mezi nejzajímavější dálkové trasy v Evropě patří také švédská Kungsleden, skotská West Highland Way, poměrně nová trasa Via Dinarica napříč Balkánem, Karpatská hřebenovka nebo unikátní síť dálkových tras GR ve Španělsku a Francii.

Přehled: Dálkové trasy v Evropě

Dálkové trasy po Česku

V roce 2020 zažily velký boom dálkové trasy po Česku. Krátce po sobě se objevily hned dva projekty – Stezka Českem a Via Czechia, které vytyčily přechod Česka od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod republiky (nebo obráceně) podél severní či jižní hranice. Nejsevernější a nejjižnější bod ČR propojuje Via Czechia Stezka středozemím.

Propojením Stezky Českem a slovenské Cesty hrdinů SNP vznikla 1 700 km dlouhá Stezka Československem/Czechoslovak Trail

Přehled: Dálkové trasy v Česku

TIP: Podrobné popisy desítek dálkových treků po celém světě včetně mapy, gpx a praktických informací najdeš v našem katalogu.

Vybavení na dálkový trek

Od zkušených thru-hikerů máme pár tipů, jak si dlouhé traily užít bez zbytečné zátěže a bezpečně

Pár praktických rad a tipů

První krok je nejtěžší

Z vlastní zkušenosti vím, že první krok je nejtěžší. Najít si čas, sbalit batoh, vymyslet logistiku dopravy, všechno naplánovat… Být na trailu a jít je oproti tomu až návykově prosté. Vyzkoušej to na vlastní kůži!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: