Dálkové treky: TOP trasy, vybavení a příprava

Dálkové treky: TOP trasy, vybavení a příprava

Vše o dálkových trecích v kostce! Dálkové treky, ultratraily, pěší poutě, thru-hiking… Ať už zvolíme jakýkoli název a styl, pěší dálkové pochody se těší rostoucí oblibě. Svět outdooru připravil přehled nejlepších dálkových tras v Evropě i po Česku a poradí s přípravou i výbavou na dálkový trek.

Rychlé tempo dnešní doby, vysoké pracovní nároky a potřeba určitého restartu vede dnes řadu lidí k tomu, že se rozhodnou na čas z tohoto rozjetého vlaku vystoupit. Stále více lidí se vydává na cestu, která je cílem. Většina lidí, kteří na dálkový trek vyrazí, mluví o srovnání životních priorit, ale také si uvědomí si, jak málo vlastně potřebují ke štěstí. Jedno mají tyto trasy společné – pro toho, kdo si je zamiluje, se stávají drogou a málokdy zůstane jen u jedné cesty.

Dálkové trasy ve světě

Dálkové treky se po celém světě těší rostoucí popularitě a během poslední dekády se staly opravdovým fenoménem.

• Amerika

Mezi nejznámější a nejoblíbenější dálkové trasy na světě se řadí americká Pacifická hřebenovka (Pacific Crest Trail), vedoucí přes 4 000 km při západním pobřeží USA od Mexika až k hranicím Kanady. Spolu s Continental Divide Trail a Appalachian Trail tvoří tzv. Triple Crown of Hiking, tedy Trojkorunu mezi dálkovými trasami v USA.

• Evropa

V Evropě žebříčku popularity kraluje síť poutních tras Svatojakubské cesty (Camino de Santiago), které míří z různých směrů k hrobu sv. Jakuba v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii

Mezi další nejzajímavější dálkové trasy v Evropě patří Kungsleden (tzv. Královská stezka, která prochází švédskou divočinou), skotksou Vás provede West Highland Way, poměrně nová trasa Via Dinarica napříč Balkánem, také Karpatská hřebenovka, kterou máme skoro za nosem a unikátní síť dálkových tras GR ve Španělsku a Francii.

Zde naleznete kompletní přehled Dálkových tras v Evropě.

Dálkové trasy po Česku

V roce 2020 zažily velký boom dálkové trasy po Česku. Krátce po sobě se objevily hned dva projekty – Stezka Českem a Via Czechia, které vytyčily přechod Česka od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod republiky (nebo obráceně), přes pohoří, podél severní či jižní hranice. Nejsevernější a nejjižnější bod ČR propojuje Via Czechia Stezka středozemím.

Propojením Stezky Českem a slovenské Cesty hrdinů SNP vznikla 1 700 km dlouhá Stezka Československem/Czechoslovak Trail

Zde naleznete kompletní přehled Dálkových tras v Česku.

TIP: Podrobné popisy desítek dálkových treků po celém světě včetně mapy, gpx a praktických informací najdeš v našem katalogu.

Vybavení na dálkový trek

Od zkušených thru-hikerů máme pár tipů, jak si dlouhé traily užít bez zbytečné zátěže a bezpečně

Pár praktických rad a tipů

  • Naplánujte si túry v horách: Ne nadarmo se říká: „Kdo je připraven, není překvapen“. Nepodcenit přípravu, je první krok k úspěchu. Zároveň zvažte, jakou máte fyzičku, jak jste na tom psychicky a přizpůsobte Vašemu stavu délku a převýšení na cestě. Nezapomeňte, že trek není závod. Nejdůležitější je, abyste si ho užili!
  • Určitě se na cestě hodí trocha orientace: co a jak s mapou a buzolou.
  • Stane se, že toho budeme mít tak akorát – budou Vás bolet nohy, vlastně celé tělo… Na to jsou nejlepší masáže. Dávejte si pauzy, sundejte boty a nechte nohy trochu odpočívat a dýchat, později Vám za to poděkují.
  • Jak ošetřit puchýře

První krok je nejtěžší

Z vlastní zkušenosti vím, že první krok je nejtěžší. Najít si čas, sbalit batoh, vymyslet logistiku dopravy, všechno naplánovat… Být na trailu a jít je oproti tomu až návykově prosté. Vyzkoušej to na vlastní kůži!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: