Via Czechia – Stezka středozemím
Treky

Via Czechia – Stezka středozemím

Stezka středozemím je jednou z variant dálkových tras Via Czechia napříč Českem. Propojuje nejsevernější a nejjižnější bod ČR a prochází nejenom přírodou, ale i přes mnohá půvabná česká města.

Lužické hory – Česko

Typ
11 a více denní, Dálkový trek, Vhodné i jako zimní pěší túra, Vhodné jako cyklotrasa (novinka), Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
27
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
569 km
Nejvyšší bod
1084 m n. m.
Převýšení
11260 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trasa Stezky středozemím prochází napříč zemí od severu k jihu, prochází přes 4 chráněné krajinné oblasti, 24 poutních míst a zavede vás do mnoha malebných měst, jako je Praha, Mělník, Tábor nebo Český Krumlov. Stezka místy vede po významných poutních trasách, jako je například Máchova cesta, Stezka údolím Lužnice nebo jihočeská větev Svatojakubské cesty. Trasa sleduje i přirozené historické cesty – ať už je to keltská obchodní stezka nebo prastará plavecká stezka, po které se kdysi vraceli voraři z Prahy zpět na Šumavu. Celou Stezku Středozemím lze absolvovat po pěších značených trasách KČT, jen zcela výjimečně je trasa vedena po značených cyklotrasách nebo neznačených cestách.

Absolvování celé Stezky Středozemím vás postupně provede 8 oblastmi, které jsou většinou definovány jako logické geomorfologické nebo turistické celky. Začátek i konec každého úseku je většinou dobře dostupný veřejnou dopravou, aby bylo snadné v daném uzlovém bodě putování zahájit, ukončit, případně na několik dní přerušit. Stezku tedy není nutné absolvovat celou najednou, putování si každý může podle chuti a časových možností rozdělit na kratší úseky. Každý si tedy může vybrat oblíbenou formu putování nebo kombinovat jednotlivé aktivity podle reliéfu krajiny, či ročního období.

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Via Czechia přidala k Severní a Jižní stezce v roce 2022 dvě nové dálkové stezky – Stezku středozemím a Stezku Slezskem. Celkem 4 trasy jsou vyznačeny samostatně pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích. Celková délka všech tras Via Czechia činí 7.170 km.  Podrobné informace, online mapy, gpx soubory a itinerář ke stažení najdeš na webu www.viaczechia.cz

Úseky a kilometráž Stezky středozemím

Pěší varianta Stezky středozemím měří 569 km a je rozdělena na 27 denních etap s průměrnou délkou 20-25 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Stezka středozemím je rovněž popsána a vyznačena pro putování na kole, její cyklistická varianta měří celkem 547 km a lze ji zvládnout za přibližně 7-10 dní.

Důraz byl kladen na spolehlivé nocování v hezkém prostředí, proto každá etapa začíná a končí v místě s možností ubytování v penzionu, hotelu nebo horské chatě. Přibližně polovina etap umožňuje v cílovém místě nocovat pod stanem (tábořiště, kemp).

Zajímavou alternativou může být vodácké putování po Stezce Středozemím. Ve směru od severu k jihu lze splout úsek Lužnice mezi Táborem a Týnem nad Vltavou, v opačném směru Vltavu od Vyššího Brodu do Českých Budějovic a na mořských kajacích případně pokračovat dál po vltavské kaskádě do Prahy a případně až do Mělníka.

Malebná zákoutí na stezce středozemím
Malebná zákoutí na Stezce středozemím

Zajímavosti na trase Stezky středozemím

Nejvyšším bodem stezky je vrchol Kleti, která je svou výškou 1 084 m n. m. jedinou tisícovkou na celé trase od severu k jihu. Z dalších výrazných vrcholů na cestě jsou Klíč v Lužických horách (760 m n. m.), Bezděz (606 m n. m.) a Javorová skála ve Vlašimské pahorkatině (723 m n. m.). Naopak nejnižšího bodu trasa dosahuje na soutoku Labe s Vltavou v Mělníku (156 m n. m.).

Významnými body na Stezce Středozemím jsou rovněž křesťanská poutní místa, kterých je na trase celkem 24 a která se pro někoho mohou stát samostatnými cíli putování. Od severu k jihu jsou to z těch významnějších například Jablonné v Podještědí (farní a poutní kostel sv. Vavřince a sv. Zdislavy), skalní kaple Modlivý důl, kapitulní a farní kostel sv. Petra a Pavla a poutní kaple P. Marie na hradbách na pražském Vyšehradě, Klokoty u Tábora s kostelem Nanebevzetí P. Marie nebo opatský kostel Nanebevzetí P. Marie ve Vyšším Brodě.

Cestu poutníkům zpříjemňují „přátelská místa“, což jsou body, kde na cestě potkáte spřízněné duše, kteří vám nabídnou pomocnou ruku. Jsou to například penziony, informační centra, turistické kiosky nebo jednotlivci, kteří bydlí poblíž trasy. Zapojit se může každý, kdo může a chce nabídnout poutníkům něco navíc.

Pohled na Vyšebrodský klášter
Pohled na Vyšebrodský klášter

Českem od severu k jihu: Stezka středozemím

Další kniha ze série dálkových tras České republiky Via Czechia je na světě. Známý cestovatel Jan Hocek, zakladatel Severní a Jižní stezky, které spolu tvoří ucelenou trasu kolem naší vlasti, se tentokrát vydal napříč středozemím, tedy od našeho nejsevernějšího bodu po bod nejjižnější. Vznikla tak téměř 600 kilometrů dlouhá trasa pro pěší i cyklisty vedoucí podél toků řek, přes kopcovité úseky i mezi kulturními památkami Česka.

Orientační rozpis po dnech

 

Úsek/Oblast Délka pěší Dní Délka kolo Dní Začátek Konec
1. Šluknovská pahorkatina
a Lužické hory
76 km 4 64 km 1 Nejsevernější bod ČR Nový Bor
2. Kokořínsko
a Máchův kraj
90 km 4 88 km 2 Nový Bor Mělník
3. Dolní Povltaví 70 km 3 64 km 1 Mělník Praha
4. Střední Povltaví 90 km 4 75 km 1 Praha Sedlčany
5. Toulava 65 km 3 64 km 1 Sedlčany Tábor
6. Údolí Lužnice 46 km 3 55 km 1 Tábor Týn nad Vltavou
7. Českobudějovicko 42 km 2 40 km 1 Týn nad Vltavou České Budějovice
8. Českokrumlovsko 90 km 4 97 km 2 České Budějovice Nejjižnější bod ČR
Celkem 569 km 27 547 km 10

 

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: