Horolezectví

Simone Moro přišel o svou vysněnou Baturu 2
Horolezectví

Simone Moro přišel o svou vysněnou Baturu 2

Italský horolezec Simone Moro se chystal vepsat své jméno k nejvyšší zatím nevylezené hoře světa – Batura 2 (7729 m). Jenže, zatímco podnikal aklimatizační výstupy v okolí, ho předběhla expedice Soulské univerzity.

Slovensko – polská expedice v Himálaji a Karakoramu
Horolezectví

Slovensko – polská expedice v Himálaji a Karakoramu

Expedice Himalayan Trilogy Reactivation v základním složení Peter Hámor a Piotr Morawski nedávno přešla traverz Gasherbrumu I alpským stylem. Ale nejen to letos v Asii zvládli…

Horolezectví

Nepustí Čína horolezce na Everest i v roce 2009?

Podle velké části horolezeckých medií citujících čínské funkcionáře je možné, že čínská strana Everestu bude uzavřena i příští jaro. Ne však kvůli olympijské pochodni jako letos, ale kvůli úklidu.

Horolezectví

Nová vysokohorská meteorologická stanice

Na Everestu na hranici tzv. zóny smrti funguje už měsíc nejvýše položená automatická meteorologická stanice světa – pomáhá vědě i chrání horolezce.

Konec předmonzunové sezóny v Himálaji
Horolezectví

Konec předmonzunové sezóny v Himálaji

Letošní jaro v Nepálu bylo až na výjimky k horolezcům příznivé, přes 400 horolezců vylezlo na některý z osmitisícových vrcholů, pouze sedm jich za své pokusy zaplatilo životem. V současnosti se ale už horolezecké centrum světa soustředí do Pákistánu.

Nanga Parbat
Horolezectví

Nanga Parbat

Severní stěna Nanga Parbat, autor: Daniel Martin Základní údaje Je devátá nejvyšší hora na světě a druhá nejvyšší hora Pákistánu. Nachází se v západních Himalájích a celou svoji plochou leží v Pákistánu. Název pochází z hindštiny a dá se přeložit jako „nahá hora“. Výška hory je 8 126 metrů, ale to není to nejdůležitější, speciálně ne u této hory. Tím nejpodstatnějším jsou její tři příkré stěny (severní – Rakhiot, západní – Diamir a jižní – Rupal). Jižní stěna měří neuvěřitelných 4,6 kilometrů. Prvovýstup se podařil rakousko-německé expedici 3. července 1953. Jediným, kdo na vrchol vystoupil (sólo výstupem, trvajícím 41 hodin), byl Rakušan Hermann Buhl. Tohoto heroického výkonu navíc dosáhl bez pomoci umělého kyslíku. Výkon byl mnohými označován jako riskantní.

Šiša Pangma
Horolezectví

Šiša Pangma

Základní údaje Jedná se o jedinou ryze čínskou osmitisícovku, respektive Čína se o vrchol nedělí s žádným jiným státem (oficiálně uznaným). Hora je situována do jižní části středního Tibetu, asi 120 kilometrů od Mount Everestu. To napovídá, že hora patří do pohoří Himálají. Se svoji výškou 8 027 metrů je „nejmenším“ osmitisícovým vrcholem na naší planetě. Původní tibetský název zní „shi sha sbang ma“, což by mělo znamenat „vrchol nad travnatými planinami“. I když se jedná o nejnižší z osmitisícovek, věřte, že vrchol Siša Pangmy byl posledním slezeným z této „horské smetánky“. Nutno dodat, že na vině jsou politické důvody a izolace Číny. Logicky byli prvními horolezci na vrcholu Číňané. V roce 1964 postupně stanula na hoře početná čínská skupina ve složení Hsu Ching, Chang Chun-yen, Wang Fuzhou, Chen San, Cheng Tien-liang, Wu Tsung-yue, Sodnam Doji, Migmar Trashi, Doji a Yonten. Jako cestu pro výstup zvolili severozápadní stěnu a severní hřeben.

Horolezectví

55. výročí prvního úspěšného výstupu na Mount Everest

Právě před 55 lety, 29. května 1953 vystoupili na vrchol nejvyšší hory světa nepálský Šerpa Tenzing Norgay a Novozélanďan Edmund Percival Hillary.

Horolezectví

Nová cesta na Ama Dablam

Ital Francesco Fazzi a Španěl Santiago Pedrós vystoupili na vrchol „himálajského Matterhornu“, Ama Dablam (6812 m), novou cestou, kterou pojmenovali Free Tibet 2065.

Horolezectví

Vražda na Makalu?

Španělská expedice na Makalu ztratila 24. dubna jednoho Šerpu, který zemřel po pádu při výstupu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nepřišel lehce nečekaný následek v podobě obvinění z vraždy.

W. B. Holland – vyhozen z Everestu
Horolezectví

W. B. Holland – vyhozen z Everestu

Horolezec a dobrodruh z americké Virginie William Brant Holland zaplnil minulý týden titulky lezeckých médií, protože je první, koho nepálské úřady vyhostily ze základního tábora pod Mount Everestem za vlastnění předmětu odkazujícího na Tibet.

Nepál neumožňuje výstupy na Mount Everest
Horolezectví

Nepál neumožňuje výstupy na Mount Everest

Nepálské úřady pozastavily výdej nových povolení pro výstup na Everest z jižní strany a zároveň zrušily platnost již vydaných, do doby než Číňané vynesou olympijskou pochodeň na vrchol nejvyšší hory světa. Horolezci smí nejvýše do třetího výškového tábora.

Nejlepší turistický cepín
Horolezectví

Nejlepší turistický cepín

Tak nejlepší cepín je ten, který máte v krizové situaci u sebe. Jinak z praxe horského vůdce vím, že i mezi turistickými cepíny jsou rozdíly, které dělají z těch špatných motyčky na okopávání zahrádky a z těch dobrých nástroje pro lezení v horách. Co tedy požadovat od dobrého turistického cepínu?