Výstup na Mount Seechal (3719 m)

Výstup na Mount Seechal (3719 m)

Írán – to nejsou jen mešity, zahalené ženy a vyprahlé pouště. V zimě tu dokáže napadnout pěkná sněhová pokrývka a pohoří Alborz se rázem stane jednou z nejlepších skialpových destinací. Pojeďme si sjet Mount Seechal poblíž lyžařského střediska Dizin.

V roce 2004 jsme se vydali ve čtyřech lidech na výlet do Íránu (Iran skiing 2004). Kromě českého skialpového prvovýstupu a prvosjezdu z nejvyšší hory – sopky Damavánd (5671 m) jsme zaskialpovali i jinde. Například v okolí největšího lyžařského střediska Dizin sjezd z nejvyššího vrcholu Mount Seechal (3719 m).

výstup na Mount Seechal, Írán

Nejvyšším místem v lyžařském středisku Dizin je vrchol Mount Seechal, který je kus nad nejvyšší stanicí kabinkové lanovky Poma (známé vajíčko z Děrešů pod Chopkom) postavené koncem sedmdesátých let 20. století. Příjezd z Teheránu, který je vzdušnou čarou nedaleko, je docela komplikovaný. K hotelům a začátkům vleků ve výšce přibližně 2500 m se dá dojet z Teheránu přes Karaj a údolím stejnojmenné řeky až po začátek údolí k Dizinu.

Odtud horskou silnicí dlouhým stoupáním až k vlekům. Z Teheránu je to asi 120 km. Kratší cestou (75 km z Teheránu) je v závěru vysokohorská silnice. Ta vede přes lyžařská střediska Shemshak a Darbandsar po jižních svazích Mt. Koloon Bastak až do sedla Dizin (3250 m). Při naší návštěvě oblasti Dizinu jsme v neproniknutelné mlze dojeli na čerstvém sněhu až do sedla Dizin.   Rozloučili jsme se s řidičem a odmítli nabízenou domluvu ubytování v hotelích pod sjezdovkami – s ní se s hlukem přijíždějícího auta nabídl chlapík, který vylezl z jedné z budov. Bez mapy a přesné představy, jak vlastně lyžařské středisko vypadá, jsme se v husté mlze vydali k místům, kde jsme tušili nejvyšší vrchol. Pokud bychom nenašli vhodné místo na spaní, sjeli bychom někam do nížších poloh. Procházeli jsme pod lyžařskými vleky, aniž bychom v mlze tušili, že jsou někde kolem nás. Nakonec jsme kupodivu narazili na horní stanici nejvyšší kabinkové lanovky pod Mt. Seechalem.

výstup na Mount Seechal, Írán

Další den jsme vystoupili posledních pár metrů na vrchol podél nedokončeného vleku. Na širokém vrcholu je nedostavěna kruhová panoramatická restaurace a budova s převaděčem se zničenými fotovoltaickými panely. Za krásného počasí je z vrcholu fantastický kruhový výhled na okolní čtyřtisícové vrcholy, stejně jako na 80 km vzdálený Damavánd (5671 m). Okolní svahy nabízejí sjezdy různé obtížnosti a délky, stačí si jen vybrat. Výškové převýšení sjezdu závisí pouze na aktuálním stavu sněhu

v nižších polohách, může být i hodně přes 1000 výškových metrů na jeden sjezd. Výstup zpátky na vrchol je možný celý na lyžích.

Nástupní místo
Z Teheránu (1200-1800 m) do sedla Dizin (3250 m) autem 75 km

Průvodce
Iran skiing 2004- náš skialpový výlet do Íránu 
Mount Seechal (3719 m). 
– na SummitPost 
Mount Damavand 3 Day Weather Forecast – předpověď počasí a stav sněhu ze Snow-Forecast pro horní stanici lyžařského střediska Dizin

S sebou
skialpinistická výbava a oblečení, lavinový vyhledávač, sněhová lopata, sonda, stoupací železa, jídlo, spacák, karimatku.

Ubytování
V horní stanici kabinkové lanovky – Pomy, klasické „vajíčko“.

Upozornění
Oblast Mount Seechal je dobrá jako první aklimatizace v Íránu pro výstupy a sjezdy ze čtyřtisícových vrcholů nebo Damavándu (5671 m). 
D System – Système and ‚D Scale‘ for rating backcountry ski and snowboar mountain descents

Pohoří

Zeně
AlborzIR – Írán
Převýšení výstupuPřevýšení sjezdu
460-1200 mlibovolné
Obtížnost výstupuObtížnost sjezdu
I-II (podle trasy)I-III (podle trasy)
II D4-D7 R2-R3
S1-S3, E1
Orientace sjezduDoplnění orientace
různé
Doba výstupuRoční období
1-4 h (podle začátku)březen – začátek května
Snowboard/sněž niceSplitboard
anoano

Převzato z autorových stránek: http://palic.ho-vsetin.com

výstup na Mount Seechal, Írán

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: