Angličané podcenili situaci a umrzli na Gerlachovském štítu

Angličané podcenili situaci a umrzli na Gerlachovském štítu

VYSOKÉ TATRY: V pondělí večer, kolem deváté hodiny večer, přijalo operační středisko Horské záchranné služby na tísňové lince žádost o pomoc.

Jednalo se o dva anglicky hovořící turisty, kteří kolem osmé ráno odešli z Popradského plesa. 01.09.2010 Na takový výstup to byl velmi pozdní čas a ani předpověď počasí nebyla příznivá. Oba tyto důležité faktory turisti podcenili a při sestupu z Gerlachovského štítu zabloudili a uvízli v 600 metrů vysoké západní stěně.

Do terénu vyrazila skupina horských záchranářů a ještě před půlnocí navázala s postiženými světelný kontakt, který se však po chvíli ztratil. Práci záchranářů stěžovalo velmi nepříznivé počasí, protože v noci napadl sníh, foukal silný vítr a teplota byla kolem mínus čtyř stupňů. To pocitově znamená teplotu mínus deset stupňů Celsia. Horští záchranáři prohledali západní stěnu Gerlachovského štítu a až v ranních hodinách se podařilo uvíznutou dvojici najít. V důsledku silné hypotermie byli nalezeni v kritickém stavu.

Záchranáři je zateplili a poskytli jim na místě veškerou možnou pomoc. Do terénu současně vyrazily další skupiny horských záchranářů, kteří se zapojili do akce a vystřídali noční skupiny, ve které už byli záchranáři omrznutí a velmi vyčerpaní. Záchranná akce trvala celou noc a celý den, komplikovalo ji počasí a hlavně místy až metrová výška nově napadaného sněhu v lavinovém skupenství.

Prognóza dalšího vývoje počasí byla velmi špatná, foukal silný arktický vítr a počítalo se s dalšími silnými sněhovými srážkami, což celou akci výrazně zhoršovalo. I přes maximální snahu záchranářů se přes extrémně špatné počasí nepodařilo záchranářům dvojici zachránit. Oba podlehli podchlazení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: