Češi a Slováci pod osmitisícovkami na jaře 2009

Češi a Slováci pod osmitisícovkami na jaře 2009

AKTUALIZOVÁNO! Sledujeme české výpravy do nejvyšších hor. Libor Uhrovi a Petrovi Maškovi se nakonec nepodařilo na vrchol Everestu vystoupit, .po noci v C3 museli sestoupit.

Článek je průběžně aktualizován, původní části jsou dole, nejnovější zprávy nahoře.

Aktualizace (9.6.)

Konečná. Oba čeští horolezci sestoupili bez vrcholu do BC a vrací se do Káthmándú.

Spolupráce s Kanaďany se nakonec neukázala jako dobrá volba. Den zdržení, který strávili čekáním na ně, je pravděpodobně stál vrcholový pokus. V noci ze čtvrtka na pátek čekali ve stanu v třetím výškovém táboře a doufali v umoudření počasí, které nakonec přišlo a tak chtěli ve dvě ráno vyrazit. Petr Mašek již šel napřed, Liborovi se nepodařilo zapnout zip na botě, což je v daných podmínkách dost problém. Další smolný moment oba vzali jako znamení, že nemají pokračovat a rozhodli se, že ráno sestoupí. Nakonec se to ukázalo jako dobrá volba, protože se opět zatáhla obloha, zvednul se vítr a začal padat sníh. Kanaďani, kteří nakonec s kyslíkem vyrazili, poté měli velmi nejisté podmínky pro sestup a zatím není jasné, kam se dostali a jestli a v jakém stavu sestoupili.

Expedice K&K Pneu tedy končí se dvěmi nezdolanými vrcholy, ale bez ztrát na životech a bez trvalých zdravotních následků. Oba lezci jsou podle posledních zpráv na čínsko-nepálské hranici a již dnes by měli dorazit do Káthmándú.

Dle aktuálních informací se v posledních dnech vrátila domů rovněž neúspěšná expedice novojičínského horolezeckého oddílu.

Aktualizace (2.6.)

Je čas na pravidelnou aktualizaci informací z jedné z posledních expedic, které zatím stále působí v Himálaji. Už jen dvojice horolezců podoporvaná firmou K&K Pneu nakonec vysoupila jen do předsunutého tábora, poté se zhoršilo počasí a další postup byl nereálný. Dle informací od Libora se zatím ze severu na vrchol dostali jen dva horolezci bez kyslíku, z toho jeden zemřel při sestupu a druhý byl dlouho uvězněn v C3.

V neděli vyrazili do C1 a plánovali na zítra útok na vrchol, ale opět se k nim čelem obrátila smůla, která celou expedici provází. V prvním táboře totiž nenašli materiál, který zde zanechali, pravděpodobně ho ukradli šerpové. Museli tedy opět sestoupit do ABC a naštěstí se jim vše potřebné podařilo vypůjčit od odcházejících expedic, takže opět míří k vrcholu.

Rozhodli se spojit síly se čtyřčlenným kanadským týmem, aby zvýšili své šance na úspěšný výstup.

Aktualizace (26.5.)

Po tragédii minulý týden samozřejme spolulezec Chrzaszcze Milan Pěgřímek nepokračoval v postupu. K vrcholu mířili ale členové novojičínského horolezeckého oddílu, kteří měli slušnou šanci na úspěch i  proto, že postupovali s kyslíkovými lahvemi. Nakonec je ale na vrchol nepustilo počasí, nejdál se dostal Marek Novotný, který otáčel 250 metrů pod vcholem kvůli silnému větru. Pro Miloše Palackého je to již čtvrtý neúspěšný pokus. Další pokus již neměli, takže sestoupili do BC a již jsou na cestě do Nepálu a domů.

V horních částech Everestu vládlo dost špatné počasí, hodně lidí omrzlo a i tam zůstal jeden německý horolezec, takže Libor Uher a Petr Mašek z expedice K&K Pneu naopak vyčkávali v ABC a později sešli až do BC. Předpověď počasí ze včerejšího rána ukázala, že by ve čtvrtek a pátek měly být vhodné podmínky k výstupu na vrchol, protože především ustane silný vítr. Takže včera ráno vyrazili do ABC, dnes by měli spát v C1, zítra v C2,… a pravděpodobně v pátek se pokusit o vrchol. Držme jim palce, ať se jim to podaří a hlavně ať se bezpečně vrátí dolů.

Situace je taková, že pravěpodobně již nebudou další možnost, protože by je čekal sestup, nutný odpočinek a čekání na další vrcholové okno a před polovinou června už lze očekávat nástup letního monzunu.

Aktualizace (20.5.)

Dle informací Milana Pěgřímka i Libora Uhera se Věslavu Chrzaszczovi udělalo v úterý večer nevolno, sestoupili tedy do nižšího tábora a ráno se Chrzaszcz již neprobudil. Za tragédií stojí pravděpodobně selkání srdce, nelze vyloučit ani výškovou nemoc.

Aktualizace (19.5.)

Everest

Pravidelné aktuální zprávy přicházejí od expedice K&K Pneu, v níž už zbyl pouze Libor Uher a Petr Mašek. Oba vyšli ze základního tábora přes ABC až do 7700 metrů, kde postavili stan a v rámci aklimatizace pár nocí přespí a vrátí se zpět do předsunutého základního tábora. Bohužel jim silný vítr znemožní nechat tam tábor postavený, což jim mírně stíží další výstup.

Z informací od Libora plyne i pár informací o druhé epxedici, na vrchol se chystají s kyslíkem, který mají v C2 přichystaný, ale pouze pro jediný pokus. Takže vyčkávají až předpověď počasí ohlásí několikadenní „okno“ pro výstupy, tedy především odklonění jet streamu (silného větru bičujícího vrchol Everestu).

Včera se na vrchol dostali i první horolezci ze severní strany, konkrétně několik členů japonské expedice.

Kančendženga

I když nejde o českou ani slovenskou expedici, považuji za vhodné zde zmínit poslední vrcholové úspěchy na třetí nejvyšší hoře světa. Kromě Edurne Pasaban (pro souvislosti doporučuju tento článek a diskuzi pod ním) a dalších se na vrchol jako první Polka a čtvrtá žena celkem dostala Kinga Baranowska. Vylezla jihozápadní stěnou cestou, kterou byl veden prvovýstup v roce 1955.

Aktualizace (12.5.)

Manaslu

Tuto kapitolu už můžu ukončit, Radek přiletěl 8.5. zpět do Česka s dalším vrcholem na kontě. Podle dostupných informací na léto nic (ve smyslu: žádné osmitisícovky“) neplánuje, na podzim se uvidí.

Everest

Zatímco z jihu už je cesta na vrchol připravená a prvních pár lezců už využilo krátkého období lepšího počasí, ze severu, kde jsou i dvě expedice s českou účastí (mezinárodní expedice s účastí ostravských horníků a členů novojičínského horolezeckého oddílu a také expedice K&K Pneu s Liborem Uhrem a Petrem Maškem), je zatím postup pomalejší kvůli opožděnému začátku sezóny.

Ze strany horníků již delší dobu nemám žádnou zprávu, ale dá-li se očekávat, že postupují v rámci expedice zhruba společně, tak dle info od Miloše Palackého se postupně aklimatizují, tj. pohybují se od základního tábora, přes ABC až po C1. Další návrat do BC plánují ale až na závěr expedice, tj. v jejich případě 29. května.

Druhou českou expedici provází snad až neskutečná smůla. Po problémech s cestou na Annapurně, nucené změně trasy na Everest, zdržení s vydáním víz a zdravotních problémech s loktem Radima Slívy se od expedice odpojil Petr Valchař kvůli plicnímu edému, kdy měl problémy i v BC. Petr Mašek a Libor Uher postavili C1 a vrátili se na pár dní do základního tábora, kde budou do zítra odpočívat, aby mohli vyrazit výše.

Aktualizace (5.5.)

Manaslu

Jak už jsem před víkendem psal, tak se Radkovi v den jeho 45. narozenin 29. dubna hned v druhé vlně podařilo vystoupit na vrchol Manaslu (8163 m). Je to jeho devátá osmitisícovka, v Nepálu mu chybí už jen Lhotse a Annapurna, v Pákistánu má před sebou Gasherbrumy a už několikátou „opravu“ na K2.

V současnosti je Radek na cestě do Káthmándú, opět ho začal trápit zub, ale s vrcholem v zádech už to asi jde přežít snáz. V jedné ze zasílaných SMS Radek zalitoval, že „nemá spolulezce s aklimatizací na Annapurnu a nebo prostředky na přesun pod Lhotse“. Tak uvidíme, co ještě v Káthmándú vymyslí.

Dhaulagiri

Jak už jsem upozornil v tomto článku, Davidu Fojtíkovi se jako prvnímu a jednomu z mála podařilo letos vystoupit na vrchol Dhaulagiri a navíc slyžoval téměř celou severovýchodní hranu.

Některé ostatní expedice tam pomalu končí, protože předpověď na následujících 14 dní je nepříznivá a ti, co jsou pod horou již od počátku sezony, pomalu balí a odjížejí domů.

Everest

Naopak na Everestu je zatím jen začátek, mezinárodní expedice s česku účastí, která přijela mezi prvními, má za sebou pár aklimatizačních nocí v prvním výškovém táboře v 7000 metrech.

Druhá česká expedice firmy K&K Pneu Libor Uher, Petr Mašek a Petr Valchař dorazila do předsunutého základního tábora a jelikož nejpozději v půlce června přijde na Everestu letní monzun, mají co dělat, aby se pro cestu stihli pořádně aklimatizovat a zároveň měli ještě čas a vhodné počasí pro výstup.

Aktualizace (28.4.)

Annapurna

Další přehled aktualit musím bohužel začít informací, že české horolezectví přišlo o jednoho z nejaktivnějších himálajských lezců posledního desetiletí. Martin Minařík je již týden nezvěstný, Elizabeth Revol ho vyčerpaného nechala pravděpodobně na hřebeni ve více než 7000 metrech, protože on sám se nebyl schopen pohybovat dál a ona mu nedokázala pomoci. Šance na přežití bez vody a jídla v takové nadmořské výšce je v podstatě nulová. Elizabeth Revol sestoupila ve čtvrtek sama velmi vyčerpaná do Manangu, v pátek a v sobotu po Martinovi pátraly vrtulníky i šerpové, ale nenalezli žádnou stopu.

Dodo Kopold, který se před tímto výstupem od expedice oddělil, měl sice dle některých zpráv letět do Evropy na vyhlášení anety Zlatý cepín (je jedním z členů poroty), ale dnes se na serveru climbing.com objevila zpráva, že sám vystoupil jihovýchodní stěnou na Annapurnu South (7219 m). Linii, kterou si vybral, před ním nikdo nevylezl.

Everest

Libor Uher, Petr Mašek, Petr Valchař, Radim Slíva a Ján Behúň z expedice K&K Pneu doteď čekají v Káthmándú, Čína z neznámých důvodů vydání víz protahovala a teprve včera je vydala.

Naopak mezinárodní expedice s českou účastí se již přípravuje pro výstup v předsunutém základním táboře.

Manaslu

Z druhého tábora musel Radek Jaroš stejně jako všichni ostatní sestoupit až do základního tábora, protože se velmi zkazilo počasí, jeden gruzínský horolezec ho dokonce musel vykopat ze stanu. Vrcholové dny byly ohlášeny na 28. – 29. dubna, takže už opět všichni vyrazili, Radek momentálně je v nově postaveném třetím táboře, počasí má být dle předpovědi v následujících dnech stabilní, takže se dá ořekávat útok na vrchol.

Aktualizace (21.4.)

Po týdnu přináším další shrnutí pohybu českých a slovensých expedic v Himálaji, nejzajímavější dění proběhlo pod Annapurnou, kde své snažení ukončil Libor Uher, ale hlavně se Martinu Minaříkovi podařilo vystoupit na vrchol.

Annapurna

Poté co Dodo Kopold opustil před týdnem expedici (nikde jsem nenašel uvedený důvod), se Martin Minařík s Elizabeth Revol rozhodli pokusit o výstup na Annapurnu přes Rock Noir, ale s nástupem z druhé strany, než se dosud pokoušel Libor Uher, od Machapuchare. Čekala je tak dlouhá cesta po hřebeni Annapurny, nakonec se v neděli sice dostali nad 8000 metrů, ale na východním předvrcholu (8021 m) se museli kvůli silnému větru otočit a v současnosti stále sestupují.

Libor Uher a čtyři jeho spolulezci z expedice zaštítěné firmou K&K Pneu dostali informaci, že v nejbližší době bude možné získat v Tibetu permity na Everest a tak se vzhledem k složitosti situace pod Annapurnou rozhodli pro ústup a vrací se do Pokhary, následně se přesunou do Číny pod Everest.

Zde je pár fotek z expedičního působení pod Annapurnou převzatých ze stránek expedice www.rajpneu.cz/everest, další naleznete v minigalerii vlevo.

Pohled z BC na lavinu

Velikonoční skupinové foto

Situace, kdy se jim nepodařilo dostat se výrazněji nad 6000 metrů je ale donutila změnit výrazně plány ohledně stylu výstupu a trasy na Everest. Místo původně avizovaného pokusu alpským stylem o Hornbeinův kuloár, budou muset zvolit aklimatizaci v průběhu výstupu, tedy stavbu výškových táborů, což je ale v náročném terénu Hornbeinova kuloáru neřešitelné. Nakonec tedy půjdou severní normálkou.

Manaslu

Radek Jaroš se prodírá množstvím nového sněhu výše a výše. Vybavení má na dva tábory, pro výstup bude potřebovat pravěpodobně čtyři, takže musí vše postupně přemisťovat. Momentálně spolu s ruskou expedicí prorazili cestu do C2.

Everest

Poslední informace mám z 15.4., kdy oba byli už v Tibetu, kam dostali víza po Japoncích a Indech jako třetí expedice. Pokud postupují podle předpokladů, tak by dnes nebo zítra měli již být v předsunutém zákldním táboře v 6400 metrech, kam za nimi pravděpodobně za pár dní dorazí i Libor Uher, Petr Valchař, Petr Mašek, Radim Slíva a Ján Behúň.

Doplnění: Dnes jsem získal další informace, Pěgřímek s Chrzaszczem jsou součástí větší mezinárodní expedice, jíž se účastní i novojičínští horolezci Miloslav Palacký, Marek Novotný, Roman Poloch a Vladimír Uhlár. Dle informace od Miloše Palackého, který se o Everest neúspěšně pokoušel již v letech 2002, 2004 a 2006, je skupina již v BC a pozítří vyráží do ABC. Kromě nich je v expedici možná ještě další Čech – Pavel Machovec, ale nemám potvrzené, že opravdu odjel.

Aktualizace (14.4)

Za poslední týden se toho dosti změnilo, horolezcům ale znepříjemňuje postup špatné počasí a přívaly nového sněhu, pro ty, kteří se chystají do Číny je naopak pozitivní, že od 10. dubna je otevřen Tibet a snad se již vydávají i horolezecké permity.

Annapurna

Déle je pod Anapurnou expedice Martina Minaříka a Dodo Kopolda. Ta má velké problémy s novým sněhem a z toho vyplývajícího nebezpečí lavin. Zatím se nedostali výše než do tábora cca v 6000 m na Boningtonově cestě, ale ani ta se nezdá dostatečně bezpečná.

Expedice sponzorovaná firmou K&K Pneu, kterou vede Libor Uher, nakonec musela první tábor zrušit, protože se dostali na slepou cestu, po které by bylo nebezpečné vystoupit nahoru, natož pak tamtudy sestupovat. Momentálně hledají další možnosti jak se dostat k vrcholu a čekají na dobré zprávy ohledně vydávání permitů do Tibetu.

Manaslu

Radek Jaroš si na své cestě pod Manaslu zažil velké utrpení. Měl nějaký zánět zubu, bral hodně prášků a museli mu dokonce i skalpelem naříznout ložisko hnisu, aby se dostal ven. Nebýt lékaře španělské expedice, tak by údajně už byl na cestě domů, takto se doléčuje a aklimatizuje v základním táboře, kam dorazil v neděli.

Dhaulagiri

Z pod Dhaulagiri přišla zatím nejsmutnější letošní zpráva. Smrt Piotra Morawského. Dá se tušit, že Peter Hámor v expedici nebude pokračovat.

Expedice Davida Fojtíka právě dorazila do BC, podrobně ji sledujeme zde.

Everest

Konečně se mi podařilo sehnat i nějaké informace o expedici ostravských horníků. Po příletu do Káthmándú vyrazili na aklimatizační trek do jižního BC Everestu a počkali tak, až Čína povolí cizincům přístup do Tibetu. Krátce po otevření toho využili a již v sobotu vyrazili z Káthmándú k tibetským hranicím, příjezd do BC očekávají okolo 18. dubna.

Aktualizace (8.4.)

Piotr Morawski v 8:40místního času spadnul při návratu z C2 do C1 do dvacet metrů hluboké trhliny. Dalším lezcům se podařilo jeho tělo vytáhnout, ale doktor jiné expedice konstatoval, že už mu není pomoci.

Aktualizace (3.4.)

Annapurna

Dodo Kopold a Martin Minařík se pokusili nastoupit do cesty přes Rock Noir, vzhledem ke špatnému počasí a velkému množství nového sněhu se jim to nepodařilo, tak své snažení přesunou pod Boningtonovu cestu, kterou pro dvůj výstup využil v roce 1988 Josef Rakoncaj.

Více štěstí má expedice K&K Pneu Libora Uhra, ti 30. března dorazili do BC a jelikož stále doufají v pokus na Everestu, tak rovnou pokračovali dále a na cestě přes Rock Noir už vybudovali C1 ve výšce 5020 metrů.

Manaslu

Na Manaslu se vypravil Radek Jaroš sám, protože mu všichni původně plánovaní spolulezci nakonec odřekli. Zatím se dostal do Káthmándú, vyřídil potřebné formality a vyrazil na trek do BC pod horu, kam by měl dorazit zhruba za týden.

Dhaulagiri

Peter Hámor a Piotr Morawski už jsou v BC pod Dhaulagiri, cestou se ale nevyhnuli tam již obligátním sporům s nosiči, kteří se v půlce treku začnou dožadovat vyššího finančního ohodnocení.

Malý přehled (24.3.)

Na Bělehrad!“, zavelel dobrý voják Švejk, „Na Himálaj!“ velí v posledních pár dnech horolezci, plánující zdolat v jarním období v Nepálu některou z osmitisícovek.

Dnes odlétá do Nepálu expedice Davida Fojtíka a Pavly Pilchové s cílem sjet severovýchodní hranu Dhaulagiri. Pokud by se jim podařilo sjet až z vrcholu, byl by to první úspěšný sjezd této hory, zatím proběhly jen dva pokusy, ale Jean Noël Urban ani Fredrik Ericsson nesjeli až z vrcholu. Tuto expedici podpořil Expediční fond a její postup budeme na Velehory.cz podrobně sledovat, veškeré aktualizace najdete v tomto článku.

SV hrana Dhaulagiri

Včera večer odletěla z Vídně expedice K&K Pneu Expedice Annapurna Everest 2009, kterou vede Libor Uher. Místo původně avizovaného Cho Oyu si jako aklimatizační vrchol zvolili Annapurnu, plány přehodnotili kvůli politické situaci v Tibetu, kam Čína cizince nepustí přinejmenším do konce března, ale ani další postup není jistý. Na Annapurnu půjdou cestou po východním hřebeni přes Rock Noir. Poté se přesunou pod Everest, kde chtějí z tibetské strany vystoupit na vrchol Hornbeinovým kuloárem, kde zatím uspělo jen sedm expedic, z Čechů se o něj naposledy pokoušela v roce 2005 expedice Josefa Šimůnka. Kromě Uhra je v expedici ještě Petr Valchař, Petr Mašek, Radim Slíva a Ján Behúň.

Annapurnu si jako alternativu zvolili i proto, že se mohli dopsat na permit k expedici Martina Minaříka, Dodo Kopolda a Francouzky Elizabeth Revol, kteří již několik dní jsou pod stěnou a postavili BC. Trasu pro výstup si vyberou až později podle podmínek, ale pravděpodobně zvolí jinou cestu než expedice Libora Uhera.

Další expedicí se slovenskou účastí, která zamířila do Nepálu v posledních dnech, je duo Peter Hámor a Piotr Morawski, kteří jako obvykle odlétali s třemi cíli. Tím prvním je Dhaulagiri. Poté se pokusí vystoupat na vrchol Manaslu a nakonec je čeká přesun do Pákistánu setkání s Piotrem Pustelnikem a pokus o výstup na karakoramskou krásku Rakaposhi (7788m).

Na Everest se kromě Uhra chystá i jiná expedice ze severní Moravy. V pátek odlétají Věslav Chrzaszcz a Milan Pěgřímek na expedici nazvanou Fárání na Everest. Oba jsou horníci a svou expedici formálně zahájili recesistickým výstupem po žebřících ze nejhlubší části dolu Paskov, která leží 850 metrů pod mořskou hladinou. Na Everest polezou bez kyslíku a podpory nosičů normální trasou ze severní strany.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: