Pokus o prvovýstup na šestitisícovku Lunag Ri

Pokus o prvovýstup na šestitisícovku Lunag Ri

AKTUALIZOVÁNO! Lunag Ri (6907 m) je pravděpodobně nejvyšší horou v Nepálu, která měla zatím proškrtlou kolonku „prvovýstup“, Joe Puryear a David Gottlieb na ni vylezli.

Popis celého výstupu na Jobo Rinjang od Joe Puryeara naleznete zde.

Aktualizace (29.4.)

Po delší odmlce mám další zprávy z expedice na Lunag Ri – a nutno dodat, že dobré. Ale postupně…

Z Káthmándú vyrazili pod Kyajo Ri (6186 m), kam se jim během pár dní podařilo dojít a vystoupit na vrchol. Nejde o nějak obtížný výstup, tak asi lépe vše popíší nádherné fotografie. (Další najdete v minigalerii vlevo.)

Výstup na Kyajo Ri

Závěrečná část výstupu

Samotný výstup

David těsně pod vrcholem

Vrchol Kyajo Ri

Počasí jim rozhodně přálo, alespoň pro výstup. Při sestupu to už bylo poněkud jiné.

Po návratu do Kátmándú zabalili vybavení pro výstup na hlavní cíl expedice – Lunag Ri. 12. dubna si postavili base camp, po pár dnech si zvlolil výstupovou trasu, plánovali vystoupit přímo příkrou jižní stěnou na východní předvrchol, který se pravděpodobně jmenuje Jobo Rinzang (6777 m), a následně pokračovat cca dva kilometry po ostrém hřebeni na hlavní vrchol a sestoupit stejnou cestou.

Podle aktuálních informací stanuli na vrcholu, úspěšně sestoupili a hned jak se vrátí do civilizace, tak pošlou podrobnější popis výstupu a fotografie.

Aktualizace (5.4.)

Joe Puryear a David Gottlieb prošli desetidenní trek v údolí Khumbu z Lukly přes Namche Bazar a přes sedlo Renjo La do údolí Gokyo a následně vystoupili na vrchol Gokyo Ri (5483 m). A následně se vrátili zpět do Namche Bazaru a vyrazili na dalších osm dní na aklimatizační výstup na šestitisícovku Kyajo Ri. Plánují využít jeden výškový tábor a na vrchol vystoupit po jihozápadním hřebenu.

Západní stěna Kyajo Ri

Z treku poslali několik lákavých fotografií, na první je David Gottlieb, pozadí mu dělá hora Kwangde, další je z vrcholu Gokyo Ri, poslední ukazuje východní předvrchol jejich cíle – Lunag Ri.

David, na pozadí Kwangde

Na vrcholu Gokyo Ri

Východní předvrchol Lunag Ri

Původní text (20.3.)

Joe Puryear a David Gottlieb odletěli do Nepálu pokusit se o výstup na vrchol kopce, který prvně spatřili loni po svém prvovýstupu na Kang Nachugo (více info zde). Výrazný dvojvrchol Lunag Ri (na fotografii označen jako Jobo Rinzang, jak je vysvětleno dále) leží na nepálsko-tibetské hranici západně od Cho Oyu a jihozápadně od sedla Nangpa La.

Hřeben s Jobo Rinzang

Setkání s Elizabeth Hawley

Joe a David již absolvovali tradiční zastávku horolezců v Kátmándú – navštívili nejznámější kronikářku himálajských výprav, pětaosmdesátiletou Elizabeth Hawley. Zkontrolovali své poznatky s jejími záznamy a po vyřízení permitů se přesunou pod vrchol Kyajo Ri (6186 m), kde chtějí podniknout aklimatizační výstup.

Na základě kozultace s Elizabeth a dalším znalým horolezcem zjistili, že jejich vybraný vrchol se ve skutečnosti jmenuje jinak než mysleli.

Elizabeth Hawley

Chaos ve jménech a výškách

Původně předpokládali, že se vyhlídnutý vrchol jmenuje Jobo Rinzang. Zhruba 12 kilometrů severně od tohoto kopce leží vrchol podobného jména – Jobo Rabzang, který ale leží celý v Tibetu a je vysoký „pouze“ 6666 metrů. Nepálské úřady pravděpodobně v minulosti tyto kopce zaměnili, jména mírně zkomolili, takže i Jobo Rinzang bývá v oficiálních dokumentech a na lezeckém permitu přiřazována výška 6666. Ale dle topografických map předpokládali, že je skutečnou výškou Jobo Rinzang 6907 m.

Jenže nakonec svoji Jobo Rinzang Expedition museli Joe s Davidem přejmenovat, protože ve skutečnosti se jejich cíl jmenuje (raději napíšu „pravděpodobně“) Lunag Ri, s nadmořskou výškou buď 6907 nebo 6895 v závislosti na zdroji.

Ať platí jedna nebo druhá výška, Lunag Ri je pravděpodobně i nejvyšším samostatnou horou v Nepálu, na kterém zatím nestanula lidská noha, přestože to úřady umožňují. Vyšší je například Machapuchare (6993 m, foto níže), které ale bylo prohlášeno za svatou horu, lezení tam je zakázané a jediný pokus v roce 1957 byl neúspěšný. Existuje určitě několik vyšších vrcholů, které nebyly vylezeny, ale často jde pouze o vedlejší vrcholy vyšších hor.

Machapuchare

O postupu expedice budu informovat jak jen to bude možné.

Zdroj: Joe Puryear, ClimbNepal.blogspot.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: