HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Horolezectví

Šiša Pangma
Horolezectví

Šiša Pangma

Základní údaje Jedná se o jedinou ryze čínskou osmitisícovku, respektive Čína se o vrchol nedělí s žádným jiným státem (oficiálně uznaným). Hora je situována do jižní části středního Tibetu, asi 120 kilometrů od Mount Everestu. To napovídá, že hora patří do pohoří Himálají. Se svoji výškou 8 027 metrů je „nejmenším“ osmitisícovým vrcholem na naší planetě. Původní tibetský název zní „shi sha sbang ma“, což by mělo znamenat „vrchol nad travnatými planinami“. I když se jedná o nejnižší z osmitisícovek, věřte, že vrchol Siša Pangmy byl posledním slezeným z této „horské smetánky“. Nutno dodat, že na vině jsou politické důvody a izolace Číny. Logicky byli prvními horolezci na vrcholu Číňané. V roce 1964 postupně stanula na hoře početná čínská skupina ve složení Hsu Ching, Chang Chun-yen, Wang Fuzhou, Chen San, Cheng Tien-liang, Wu Tsung-yue, Sodnam Doji, Migmar Trashi, Doji a Yonten. Jako cestu pro výstup zvolili severozápadní stěnu a severní hřeben.

Horolezectví

55. výročí prvního úspěšného výstupu na Mount Everest

Právě před 55 lety, 29. května 1953 vystoupili na vrchol nejvyšší hory světa nepálský Šerpa Tenzing Norgay a Novozélanďan Edmund Percival Hillary.

Horolezectví

Nová cesta na Ama Dablam

Ital Francesco Fazzi a Španěl Santiago Pedrós vystoupili na vrchol „himálajského Matterhornu“, Ama Dablam (6812 m), novou cestou, kterou pojmenovali Free Tibet 2065.

Horolezectví

Vražda na Makalu?

Španělská expedice na Makalu ztratila 24. dubna jednoho Šerpu, který zemřel po pádu při výstupu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nepřišel lehce nečekaný následek v podobě obvinění z vraždy.

W. B. Holland – vyhozen z Everestu
Horolezectví

W. B. Holland – vyhozen z Everestu

Horolezec a dobrodruh z americké Virginie William Brant Holland zaplnil minulý týden titulky lezeckých médií, protože je první, koho nepálské úřady vyhostily ze základního tábora pod Mount Everestem za vlastnění předmětu odkazujícího na Tibet.

Nepál neumožňuje výstupy na Mount Everest
Horolezectví

Nepál neumožňuje výstupy na Mount Everest

Nepálské úřady pozastavily výdej nových povolení pro výstup na Everest z jižní strany a zároveň zrušily platnost již vydaných, do doby než Číňané vynesou olympijskou pochodeň na vrchol nejvyšší hory světa. Horolezci smí nejvýše do třetího výškového tábora.