Mt. Blanc: kudy na vrchol, omezení a povinná výbava

Mt. Blanc: kudy na vrchol, omezení a povinná výbava

Mont Blanc (4 808 m n. m.), nejvyšší hora Evropy, je každým rokem v hledáčku lidí všech možných národností. Patří do pomyslného seskupení nejvyšších hor, o které je zájem a „musí se na ně vystoupit“. Podobně je na tom Gerlachovský štít, Grossglockner, Everest a další žádané. Mont Blanc zdolávají zástupy horolezců, vysokohorských turistů, běžců a dalších. Je to jedna z nejfrekventovanějších hor naší planety. Výjimky ale potvrzují pravidlo…

Za běžné výstupové trasy se považují tři – severozápadním hřebenem přes chatu Goûter, přes chatu Cosmiques a vrcholy Tacul a Maudit a z italské strany papežskou cestou přes ledovec du Miage. Výstupy se uskutečňují v letních měsících od začátku června do půlky října a chaty okolo výstupových tras bývají otevřeny. Jako další výstupovou trasu můžete zvolit starou cestu Bossonským ledovcem, která se již moc nepoužívá, přes chatu Grands Mulets. Ideální je v pozdně jarních měsících a začátkem léta pro výstup a následný sjezd na lyžích. Chata bývá otevřena zhruba od dubna do června.

NEBEZPEČÍ PŘI VÝSTUPU

Samotný výstup na Mont Blanc normální cestou není nijak technicky náročný, největším problémem a jedno z hlavních nebezpečí výstupu všech normálních výstupových tras představuje vysoká nadmořská výška. Při samotném výstupu byste měli během 48 hodin vystoupat skoro 4 000 výškových metrů a na vrcholu už nedostatek kyslíku bez předchozí aklimatizace silně pocítíte.

TIP: Přečti si o nebezpečí výškové nemoci, její prevenci a správné aklimatizaci.

Dalším nebezpečím u všech výstupových tras jsou problémy s podmínkami pro výstup, které vás u těchto hlavních směrů mohou potkat. Z italské strany bývá problém na ledovci du Miage, mohou v něm být velké trhliny, že skoro nejste schopni přes něj přejít. Na francouzské straně přes chatu Goûter to může být velké množství padajícího kamení ve výstupovém kuloáru na chatu. Při výstupu přes tři vrcholy jsou to padající séraky ve stěně Tacul a nebezpečný závěr výlezu do sedla pod Mont Maudit. Všechny tyto problémy jsou spojeny s množstvím napadlého sněhu v zimě a táním ledu a sněhu v průběhu léta. Tyto faktory dost ovlivňují výstupy.

Dalším velkým faktorem potencionálního nebezpečí je množství lidí, kteří chtějí na horu vystoupit. Jak jsem zmiňoval, od běžných sportovců až po ty, kdo tam chtějí kvůli selfie fotce na Facebook. A že je jich hodně. Nese to s sebou problémy v infrastruktuře výstupu, tedy jak se tam dostanu, kde budu spát a další s tím spojené běžné lidské potřeby a úkony. S tím samozřejmě souvisí i bezpečnost a záchrana, když se vám stane problém.

ZAVEDENÍ OMEZENÍ

Velké množství lidí a s tím spojené problémy jsou podle mě největší příčinou všech omezení a represí, které vás při samotném výstupu normálkou přes chatu Goûter, která je nejfrekventovanější a zároveň považována za nejlehčí, potkají. Vysokohorskou zubačkou se dostanete do konečné stanice Nid d’Aigle (asi 2 370 m n. m.), odtud pěšky přes chatu Tête Rousse na chatu Goûter (3 817 m n. m.). Tento výstup si můžete rozdělit na dva dny s noclehem na Tête Rousse. Ti slabší, nedobře aklimatizovaní, to tak chtějí. Ti, kdo jsou připraveni, mají výstup na jeden den. A pak se k nim přidávají ti, kdo na to nemají, neví, co je čeká, a myslí si, že to zvládnou. Navíc by nejraději nespali na chatě Goûter (pro někoho se může zdát drahá), ale bivakovali by na bivakovací chatě Vallot. Zde byste dobrovolně nocovat neměli, tato plechová bivakovací bouda je určena jen pro nouzové přespání či pomoc a záchranu v nouzi.

Při samotném výstupu potkáte už od začátku hodně cedulí s informacemi, které vás upozorňují na to, že byste neměli nocovat tam, kde se nemá, a že byste měli mít noclehy na chatách při výstupu zarezervovány dopředu. V chatě je povětšinou plno, a když přijdete neohlášeni a bez rezervace, mačkáte se různě po chodbách a jste nuceni spát tam, kde byste neměli a kde to není vhodné. Do nedávna se hojně tábořilo u chaty Tête Rousse, kdy jste v době největšího návalu klidně napočítali 300 stanů! Tento enormní zájem o výstup na Mont Blanc a neukázněnost „horolezců“ způsobily vydání permanentních omezení platných od léta 2019 na nejrušnější výstupové trasy.

PRAVIDLA VÝSTUPU NORMÁLKOU

Od loňského roku je tedy možné stanovat na vyhrazeném místě jen do určitého počtu osob, chata Tête Rousse v místě tábořiště provozuje několik velkých stanů pro ty, kdo si je objednají dopředu. V jiných lokalitách při výstupu na Mont Blanc je táboření zakázáno!

Dále byl zaveden omezený počet osob na den při samotném výstupu, přibližně odpovídá počtu možných míst k přespání na všech výstupových trasách (okolo 250 osob/den). Od loňského léta je také kontrolována nejznámější trasa přes chatu Goûter – na konečné stanici vláčku je osoba s příslušníkem horské policie a mají seznamy ubytovaných na chatě Goûter. Na místě se vás zeptají, kam jdete, jak máte zajištěn případný nocleh a jak jste na túru vybaveni a připraveni (lano, čelovka, přilba apod.). Pokud na Mont Blanc poběžíte v teniskách, šortkách, s běžeckým batohem na zádech a nejste Kílian Jornet Burgada, moc pochopení nečekejte.

Obdobná kontrola vás čeká u chaty Tête Rousse, kde končí značená turistická trasa. Pokud kontrola s příslušníkem horské policie shledá, že je vše v pořádku, můžete pokračovat dále, ale v opačném případě vám doporučí vrátit se zpět. Měli byste mít na paměti, že jste v cizí zemi, takže si nějaké obcházení pravidel raději odpusťte a poslechněte. 

TIP: Noclehy na chatách či nocování v kempu u chaty Tête Rousse si můžete zajistit na webových stránkách montblanc.ffcam.fr. Zde jsou dostupné i další informace k výstupu. Z důvodu velkého vytížení chat doporučuji si ubytování s předstihem rezervovat přes internet, a to hlavně větším skupinám. V průběhu sezony se dají místa na chatách rezervovat i telefonicky. 

Mont Blanc, 4 809 m n. m.

ZMĚNA K LEPŠÍMU

Jako horský vůdce chodím s lidmi na vrchol už docela dlouho, pamatuji davy lidí na staré chatě Goûter, hádky mezi nimi, chataři a vůdci, někdy docela dost za hranou slušného chování. Děsil jsem se, co bude dál, zájem o výstup na Blanc je neustále v kurzu… Loni, kdy jsem byl nahoře za nových podmínek hned několikrát, jsem zaregistroval potěšující změnu, hlavně na chatě Goûter. Netlačil jsem se dole v botárně s lidmi se španělským a slovanským akcentem. Většina začala tato omezení a nařízení respektovat a chovat se tak, jak by se člověk na horách asi chovat měl. I když existují výjimky potvrzující pravidlo, je jich velice málo. Organizované tábořiště u chaty Tête Rousse funguje velice dobře, bez problémů. Doufám, že to tak zůstane a kultura výstupu na Mont Blanc se bude držet na stejné úrovni či se ještě lépe zlepšovat.

KDYŽ JE MONT BLANC VAŠÍM SNEM

Pokud chcete mermomocí na Mont Blanc (existuje spousta dalších krásných čtyřtisícových hor v blízkém okolí francouzských a Walliských Alp), dbejte těchto nařízení, chovejte se ohleduplně a s pokorou. Pokud si myslíte, že to nezvládnete, objednejte si výstup v kanceláři horského vůdce, který vás na výstup připraví, zajistí vše potřebné a velice ochotně s vámi výstup absolvuje. Jsou to profíci, kteří ví, jak na to. Je jich dost – v Chamonix, Alpách či u nás. Přeji vám, kdo jste na Mont Blancu ještě nebyli, krásné zážitky a radost z výstupu.

POVINNÉ ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ PRO VÝSTUP PŘES GOUTER:

 • Čepice a multifunkční šátek
 • Ledovcové brýle (kat. 4) nebo lyžařské brýle
 • Opalovací krém
 • Čelovka
 • Dva páry rukavic (tenké a teplé)
 • Horolezecká přilba
 • Návleky na boty
 • Oblečení vhodné k horolezectví (nepromokavé a teplé)
 • Boty vhodné k horolezectví a kompatibilní mačky
 • Sedák a sadu na vyproštění z ledovcové trhliny
 • Cepín
 • Lano
 • Treková hůl
 • GPS nebo výškoměr + mapa + kompas
 • Více informací na montblanc.ffcam.fr

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: