Co říkají Hory, má panenko o Radku Jarošovi?

Co říkají Hory, má panenko o Radku Jarošovi?

Andrea Jarošová je dcerou nejúspěšnějšího českého horolezce Radka Jaroše. A nechápe ho. Proto napsala knihu o tom, jak se tátovi snaží porozumnět, proč to proboha dělá.

Kniha popisuje rozhovory Radka s Andreou nad pivem. S přibývajícím časem je zřejmý posun Radka od rozhovoru s Andreou – novinářkou k rozhovoru s Andreou – dcerou. V úvodu vyjádřila Andrea přání porozumnět, proč její táta vůbec opouští pohodlí domova, a zároveň to vysvětlit i všem čtenářům. Radek v odpovědi na otázku, co pro něj výstupy na vrcholky znamenají, odpověděl odvážně, že totéž, co pro křesťsany setkání s Bohem nebo buddhisty s Buddhou. Mě u toho napadlo, jestli by ČHS neměl dostávat příspěvky od státu spíš jako církev než sportovní svaz.

Hory, má panenko, Radek Jaroš

Nevím, jestli člověk, který nemá rád žádnou činnost, u níž se zapotí, pokud na konci není orgasmus – tak sebe charakterizovala Andrea – po přečtení nové knížky pochopí důvod, který milovníky hor táhne do koců. Osobně si myslím, že nikoli, natož pak, aby někdo po dočtení knížky vyběhnul nakoupit do nejbližšího outdoor obchodu. Ale čtenáři – ať už „horolezci“ nebo „kavárenští povaleči“ – se dozví spoustu zajímavých a vtipných historek z nehorolezeckého života Jarošovy rodiny. Za zmínku určitě stojí svatební noc v autobusové zastávce, Andrey zažitky ze školy a nemocnice zpracované formou scénáře k divadelní hře nebo totalitně pracovní zkušenosti Radka. Podstatná část knížky je tvořena obrazovou přílohou plnou fotografií od doby velmi útlého dětství Radka Jaroše po současnost.

Takže jestli hledáte vánoční dárek, který neocení jen nadšený čtenář napínavých popisů výstupů, ale i jeho méně horonadšené okolí, mohou být Hory, má panenko dobrou volbou.

Vyšlo v říjnu 2011 v nakladatelství Grifart, orientační cena 299 Kč.

Rozhovor v televizi

Radek Jaroš i s dcerou Adreou před několika dny vystoupili v pořadu Televizní akademie na České televizi, k tématu Zdolávání (nejen) osmitisícovek. V on-line archivu se můžete podívat zde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: