Recenze: Edelrid Jester Comfort – Sedák a tlumič pádu v jednom

Recenze: Edelrid Jester Comfort – Sedák a tlumič pádu v jednom

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Sedák Jester Comfort
Typ výrobku sedák, tlumič pádu na zajištěné cesty
Použití lezeckého vybavení na via ferratu
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 1090
Velikostní varianty UNI
Pevnost podélná 28
Pevnost s otevřeným zámkem 10
Typ karabiny dlaňové, via ferrata "k"
Dostupné velikosti UNI
Výbava 1 Norma EN 958:2017: ano
Infocena 4940 Kč
Dodává Edelrid
Více info na www.edelrid.com

Zaujalo mě

  • Kompaktní řešení
  • Omezení „by pass“ efektu
  • Perfektní karabiny
  • Otočný kloub

Shrnutí recenze

Jedná se o jedinečnou kombinaci polstrovaného sedacího úvazku s integrovaným tlumičem pádu v nohavičkách. Jak to funguje a jaké to má výhody či nevýhody se dozvíte v naší recenzi sedáku Edelrid Jester Comfort.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Kombinace polstrovaného sedacího úvazku a integrovaného tlumiče pádu v jeho nohavičkách. Toto řešení minimalizuje špatné spojení tlumiče se sedákem a vytváří kompaktní nerozebíratelné řešení pro lezení zajištěných cest.

Jednoduchý návod k použití přímo na sedáku Edelrid Jester Comfort.Jednoduchý návod k použití přímo na sedáku Edelrid Jester Comfort.

Detail integrovaného tlumiče v nohavičkách sedáku Edelrid Jester Comfort.Detail integrovaného tlumiče v nohavičkách sedáku Edelrid Jester Comfort.

Testování sedáku Edelrid Jester Comfort na Vodní bráně.Testování sedáku Edelrid Jester Comfort na Vodní bráně.

První dojem

Lanyardy jsou elastické a opatřeny dvěma dlaňovými karabinami, které se skvěle a velmi pohodlně otevírají. A díky otočnému kloubu se minimálně kroutí. Sezení a vis je díky polstrování velmi pohodlný. Hlavní spona je rozebíratelná a sedák tak můžete obléknout bez nutnosti prolézání pasem. Což zároveň může vytvářet problémy při správném zapnutí spony při úplném vyvlečení. K tomuto tématu se ještě v recenzi vrátím podrobněji. Celý sedák s integrovaným tlumičem pádu jako celek má několik odlišností od klasického spojení sedák-tlumič a doporučuji tak prostudovat návod k použití.

Tlumič pádu je u sedáku Edelrid Jester Comfort ukrytý v nohavičkách.Tlumič pádu je u sedáku Edelrid Jester Comfort ukrytý v nohavičkách.

Karabiny a lanyardy

Karabiny osazené na tento set přestože mají velkou světlost velmi dobře se s nimi manipuluje. Stisk vyžaduje minimální úsilí a po otevření karabiny nelezou do prostoru karabiny prsty a cvaknutí je tak velmi snadné. Chod západky je plynulý. Elastické lanyardy mají příjemný tah, který neomezuje natahování ani při naběhnutém předloktí. Lanyardy jsou navíc proti kroucení opatřeny otočným kloubem, který toto zaplétání popruhů omezuje nebo úplně likviduje. Lanyardy jsou pak na druhém konci přišity k centrálnímu oku sedáku. Centrální oko je zesílené a dostatečně velké pro nacvaknutí dalších karabin či materiálu.

Detail na otočný kloub, který omezuje zaplétání elastických popruhů na sedáku Edelrid Jester Comfort.Detail na otočný kloub, který omezuje zaplétání elastických popruhů na sedáku Edelrid Jester Comfort.

Dlaňová karabina u sedáku Edelrid Jester Comfort má příjemný chod.Dlaňová karabina u sedáku Edelrid Jester Comfort má příjemný chod.

Chod západky karabiny u sedáku Edelrid Jester Comfort zajišťuje ocelová pružina.Chod západky karabiny u sedáku Edelrid Jester Comfort zajišťuje ocelová pružina.

Sedák

Pas sedáku je opatřen polstrováním, které zvyšuj komfort při sezení. Popruh v pase je polstrováním protažený a dovoluje tak správné vycentrování na zádech. V pase je velká kovová spona, která je opatřena zašitím, které omezuje špatné zapnutí sedáku. Není to však 100% blbuvzdorné, ale co je?. Při úplném vyvlečení popruhu je třeba jej zpět provléknout ve správném pořadí rámečků spony. Protože tlumič pádu je schovaný v nohavičkách působí tak tyto nohavičky masivnějším dojmem. Na funkci to však nemá vliv. Doporučuji přesto si vhodně dotáhnout spony na nohavičkách tak, aby se nevyklápěly a neopíraly se jedním rohem do stehen. Mohly by vás takto tlačit při každém zvednutí nohy.

Polstrovaný pas sedáku Edelrid Jester Comfort.Polstrovaný pas sedáku Edelrid Jester Comfort.

Spona na nohavičkách může při špatném seřízení či nastavení takto tlačit do stehna.Spona na nohavičkách může při špatném seřízení či nastavení takto tlačit do stehna.

Tlumič pádu integrovaný v sedáku Edelrid Jester Comfort vyhovuje nové normě.Tlumič pádu integrovaný v sedáku Edelrid Jester Comfort vyhovuje nové normě.

Tlumič pádu

Tak ten jsme prakticky nevyzkoušeli a ani nevíme o nikom, kdo by to někdy chtěl otestovat. Víme, že po odsednutí se centrálního oka sedáku a tím padem i do tlumiče se tento tlumič neaktivuje. Tak jak je tomu u všech ostatních tlumičů na trhu. Chtěl bych napsat, že odsedku tedy netřeba používat. Jak to tedy ve skutečnosti u sedáku Jester Comfort je?

Kompletní fotogalerie sedáku Edelrid Jester Comfort

U klasické konstrukce sedák a tlumič pádu zvlášť opravdu odsedka není třeba. Spíše je na škodu a může způsobit fatální selhání celého systému. U sedáku Edelrid Jester Comfort je tomu však trochu jinak. Samozřejmě si do lanyardu tohoto testovaného sedáku s tlumičem odsednout a odpočinout můžete. Nic se nestane. Tlumič se ani nehne. Pouze budete sedět mimo dosah lana a svých natažených paží. U toho sedáku nelze si odsednou nakrátko tak, jak jsme normálně zvyklý s přidanou karabinou do spec. oka na tlumiči pádu. Tak je třeba si pořídit odsedku nebo si odsednout pomocí karabiny přímo do centrálního oka sedáku. Ideální délka smyčky (odsedky) na odsednutí nám přijde 60 cm. POZOR: dle návodu není možno připojit smyčku pomocí liščí smyčky, ale je nutno použít karabinu. Pravděpodobně z důvodu, aby náhodou nezabrala v případě pádu do přidané odsedky pouze jedna strana tlumiče, která je rozdělena na poloviny v obou nohavičkách. Stejně tak je třeba si nacvičit podle návodu i propojení hrudního úvazu a sedáku Jester Comfort.

Jednoduchý návod k použití přímo na sedáku Edelrid Jester Comfort.Jednoduchý návod k použití přímo na sedáku Edelrid Jester Comfort.

Testování

Sedák Edelrid Jester Comfort byl testován celou jarní sezónu až do letních prázdnin na různých zajištěných cestách v Česku i zahraničí. Na různých lezcích podle schopností i podle postav.

Čtěte návody

Řešení Edelridu schovat tlumič pádu přímo do sedáku je unikátní řešení, které však vyžaduje malinko jiných přístup než u klasického spojení tlumiče a sedáku. Proto je nutné pečlivě prostudovat návod k použití. V případě, že si používání osvojíte, získáte speciální a kompaktní nástroj na zdolávání zajištěných cest. A navíc když si vezmete sedák nebo tlumič na túru, tak ani jednu položku nikdy nezapomenete, protože se jedná o jeden celek. Takže už stačí přibalit jenom helmu a můžete vyrazit.

Tento způsob připojení odsedávačky u sedáku Edelrid Jester Comfort se vyloženě NEDOPORUČUJE.Tento způsob připojení odsedávačky u sedáku Edelrid Jester Comfort se vyloženě NEDOPORUČUJE.

POZOR: Spona sedáku Edelrid Jester Comfort dovoluje i špatné provlečení hlavního popruhu.POZOR: Spona sedáku Edelrid Jester Comfort dovoluje i špatné provlečení hlavního popruhu.

Dvojité zapošití hlavního popruhu zvyšuje komfort při jeho zatahování.Dvojité zapošití hlavního popruhu zvyšuje komfort při jeho zatahování.

Verdikt testera

Kompaktní řešení určené pro specialisty nebo nadšence, které lezení zajištěných cest baví natolik, že ani nepomýšlejí na normální skalní lezení, protože Edelrid Jester Comfort se dá použít na lezení na stěnách nebo ve skalách jen omezeně. Jedná se skutečně o ferratový speciál, avšak jedinečný!

Testování sedáku Edelrid Jester Comfort na Slánské hoře.Testování sedáku Edelrid Jester Comfort na Slánské hoře.

Další informace

Edelrid

Německá firma s více než 150letou tradicí. EDELRID byl založen Juliusem Edelmannem a Carlem Ridderem v roce 1863. Začínali s trochu jiným sortimentem, už ale v roce 1880 vyráběli lana. V roce 1953 zde bylo vynalezeno lano s jádrem a pláštěm – revoluční produkt ve světě horolezectví. Postupem času se firma propracovala až do dnešní podoby, kdy nabízí lana, horolezecké vybavení, oblečení a obuv pro horolezce, plynové vařiče a bomby, nádobí, tašky a batohy, přilby…. Produkty jsou samozřejmě stále vyvíjeny a inovovány. Firma je členem skupiny Vaude Group, je dnes rozdělena na 4 divize: sportovní, bezpečnostní, zábavní parky a průmysl.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: