Parametry
Zaujalo mě
- Rolovací uzávěr
- Počet kapes
- Zadní vstup a zádový systém
Shrnutí recenze
Nový batoh nejen na skialpy z dílny německé značky Deuter FREERIDER PRO 34+. V čem je jiný než jeho předchůdci? To se dozvíte v recenzi horského vůdce UIAGM Vojtěch Dvořáka.
PODROBNÝ POPIS
Jo nový batoh se zajímavými technickými řešeními, jako je například možnost zvětšení objemu pomocí roll topu nebo možnost fixace lana a lyží na x způsobů.
Napadlo mě okomentovat uvedené technické vychytávky, které jsou uvedené v detailu produktu na e-shopech a buď popis potvrdit, vyvrátit nebo doplnit o vlastní zkušenost. Pojďme na to!
POW je WOW
Popis: Batoh, který je každým coulem přizpůsobený pro skialp a freeride. Snadný přístup do útrob ruksaku vám nabídne velkorysé rozepínání ze zad.
Komentář: Tak s tím můžu souhlasit. Zip lze rozepnout tak, že vyklopení zádového panelu jde velice snadno. Hůř přístupná je pouze vnitřní zipová kapsa. Do niž jsem ukládal věci, které jsem věděl, že nebudu potřebovat mít po ruce.
Záda jako v bavlnce
Popis: Polstrovaná záda kolem páteře, v oblasti lopatek a beder jsou podpořena U výztuhou. Ta rozloží váhu celého nákladu tak, abyste neměli těžké myšlenky během túry.
Komentář: Tak těžké myšlenky jsem opravdu neměl na žádné túře. Pěšky ani na lyžích. Batoh dobře sedí na zádech. Batoh se ani poloprázdný díky výztuze nehroutí. Hrudní popruh mám na body, tedy úplně až na konec. Kdo má větší hrudník než já, musí vydechnout. Bederák s kapsou na drobnosti (chytrý telefon opravdu nepojme), s materiálovým poutkem na karabiny a popruhem na založení materiálové karabiny (ice-tool) se dotahuje popruhy směrem k tělu. Což u lyžařských batohů nebývá zvykem. Bederák není odnímatelný. Je měkký, ale široký a batoh dobře fixuje.
Když je freeride prioritou
Popis: Kapsa na lavinovou výbavu, poutka na lyže, hole, cepín a lano jsou nezbytnou součástí. Držáky pro snowboard a sněžnice se dají schovat, aby nepřekážely.
Komentář: Kapsa na lavinovou výbava je dostatečně velká a zabírá kompletní výšku celého batohu. Je to plnohodnotná kapsa. Uvnitř jsou držáky (tunýlky) na sondu a topůrko od lopaty. Dále obsahuje tento prostor i vnitřní kapsičku i s popruhem a karabinkou na klíče. Vnější kapsa na čelním panelu funguje pouze u nenabaleného batohu. V případě, že máte plný batoh a v oddělení na lavinovou výbavu plno, je kapsa nedostupná. Vložené skialpové pásy na fotografiích jsou pouze virtuální. Nikdy se mi nepodařilo tam cokoliv dát. Pro mě zbytečná kapsa, která navíc šikmým zipem ztrácí i na velikosti (délce).
Poutka na lyže jsou jednoduchá a tím pádem funkční. Batoh zvládá fixaci na několik způsobů: lyže podélně, lyže diagonálně i na čelní panel na stojáka. Snowboard či sněžnice pomocí extra popruhů též bez problému. Fixaci si nacvičte doma a v klidu. Nejlépe podle originál přiloženého návodu, protože i na HUDY videu s produktovým manažerem to není úplně správně.
Cepín (jeden) lze fixovat velmi snadno. Jednodušeji to už snad nejde.
Fixace helmy je pomocí síťky, která je součástí batohu. Jako vychytávka je možnost tuto síťku zafixovat pomocí liščího uzlu k poutka tak, abyste jej neztratili.
Lano se fixuje extra popruhem, který je ukryt v roll topu, a zároveň pomocí něj, je možno zvětšit objem batohu o cca 10 litrů.
Objem není dogma
Popis: Pokud vám nestačí 34 litrů, nastavte si objem o dalších 10. Stačí rozepnout víko, zvětšit a zavřít na rolltop.
Komentář: Tohle je asi společně se zádovým vstupem ta největší vychytávka tohoto batohu. Funguje to. Kromě zvětšení objemu či fixace lana, jsem využíval roll top i na balení a pěchování vrchem. Tedy bez nutnosti rozepínat záda.
Důležité informace (komentáře jsou uvedeny za pomlčkou):
- tkanina, na kterou se nelepí sníh – během testování nedošlo ani k poškození, či proříznutí
- zádová výztuha z Delrinu – funguje a batoh drží tvar i poloprázdný
- polstrovaná záda – dobře sedí na zádech, polstrování je nízké a batoh v podstatě sedí celou plochou na zádech
- polstrovaná anatomicky tvarovaná ramena – ramena jsou příjemně tvrdá
- rozepínání ze zad – ano, pomocí dvojice spirálových zipů
- polstrovaný bederní pás – pás je výrazně měkčí ve srovnání s verzí 1.0, ale za to širší a takto dobře rozkládá hmotnost, není odepínatelný
- čelní kapsa na zip – ta přední je při nabaleném batohu takřka nevyužitelná
- kompresní popruhy – ty jsou pouze v horní části batohu a jako jeden pár
- kapsa na lavinovou výbavu – dostatečně velká
- SOS manuál – dostupný po rozepnutí kapsy na lavinovou výbavu
Určitě oceníte (komentáře jsou uvedeny za pomlčkou):
- možnost zvětšení objemu o 10 litrů – parádní vychytávka
- zavírání na rolltop při zvětšení objemu – spolehlivé uzavření batohu, takřka bezporuchové
- polstrovaná kapsa na lyžařské brýle – navíc ještě doplněná o extra kapsu tak, aby nedošlo k poškození vložených brýlí
- poutko na sluneční brýle na levém rameni – drobná, ale užitečná vychytávka
- poutka pro uchycení holí – ve skutečnosti kompresní popruh a pevný popruh na fixaci lyží
- poutko pro uchycení cepínu – jednoduché a praktické, funguje skvěle
- poutka pro uchycení lyží, snowboardu a sněžnic – viz extra popis výše
- kapsu na hydrovak 3 litry – umístěna na zádovém panelu, otvor na protažení hadičky mezi ramenními popruhy, kde jsou gumičky pro její fixaci
- síťku pro uchycení helmy – součástí batohu, není třeba kupovat extra, palec nahoru
- poutka pro lezecký materiál – spíše jedno klasické materiálové poutko a „slot“ na plastovou karabinu „ice-tool“ pro nošení ledovcových šroubů
- poutko pro uchycení lana – napevno součástí batohu v prostoru pro uložení roll topu
- kapsu na lékárničku – osobně při nabaleném batohu a normální velikosti batohu spíše virtuální
- kapsa na lavinovou výbavu (sonda, lopata) – dostatečně velká a dobře přístupná
- dostupná i dámská verze
Slovo závěrem
Nový batoh nejen na skialpy z dílny německé značky Deuter. V čem je jiný než jeho předchůdci? Na první pohled čistým designem, který neruší změť popruhů. Na druhý pohled zaujme zadní vstup s hladkými zády a skrytý rolovací uzávěr, díky němuž můžete zvětšit objem batohu o zhruba 10 l nebo vytvořit prostor pro fixaci lana. Lyže mohou být fixovány dvěma způsoby. Podél nebo i diagonálně. Dále je možno fixovat třeba i snowboard či sněžnice. Helmu můžete připojit praktickou síťkou, která má svoje místo v horní kapse, takže nepřekáží. Síťka je dostatečně dimenzovaná na škopek pořádného chlapa, ale pevně drží i malou dámskou helmu.
Materiál se během testování jevil jako odolný. Ramenní popruhy jsou měkké tak akorát. Bederní pás je též měkký, ale pro lepší fixaci při jízdě i dostatečně široký. Celkově nově zpracovaný zádový systém sedí jako ulitý. Utahování jeho popruhů je směrem k tělu. A samozřejmostí je možnost připevnění cepínu, oddělení na lavinovou výbavu a extra kapsa na skialpové pásy (viz poznámka o její velikosti výše) či na mokré vybavení.
Další informace
Německá společnost Deuter vznikla v Augsburgu už v roce 1898, své batohy, spací pytle a doplňky tak vyrábí více než 130 let. Za tu dobu získala nespočet zkušeností, a to i díky úzké spolupráci s nejlepšími horolezci historie. Hermann Buhl, Peter Habeler, Gerlinde Kaltenbrunner. Co jméno, to pojem. Právě poznatky sesbírané v těch nejnáročnějších podmínkách představují hlavní důvod, proč batohy Deuter vynikají prvotřídní kvalitou a funkčností.
S hodnocením zde plně souhlasím (super rolltop, šikmá kapsa leda na tyčinku…). Jenom nevím, jak by obstál materiál okolo kompresních popruhů při delším nošení lyží – po prvním použití jsem viděl narušení od hran lyží – doufám, že jenom estetické, při otočení lyží skluznicemi ven se zase začaly pižlat popruhy. Tak se raději naučím lyže nasazovat šikmo.
Chtěl bych se zeptat, jaký vstup jste využívali pro kramaření vevnitř? Nevím jestli by mě při otevírání přes záda neotravovaly trojzubce které se musí rozepnout a zase zapnout. Horní vchod mi přijde malý nato jak je batoh úzký a vysoký. V tom mi přišla lepší 30l varianta, která se otevírá přes celý batoh do „U“.
Téma měsíce: Babí léto v Česku a na Slovensku
Přehled: Dálkové trasy v Česku
Žitný ostrov: region, kde je voda králem
Nejlepší české cyklostezky: Českem na kole
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
E-book Nordic Walking: o co (se) jde! ke stažení zdarma
Zajímavé vybavení
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
ORTLIEB Duffle RG
Vodotěsná cestovní brašna se systémem popruhů na záda. Různé barvy, objem 49 – 89 litrů.
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
COROS PACE 3
Nejlehčí multisportovní GPS hodinky nadupané funkcemi.
Další zajímavosti
KVÍZ: Jak dobře se vyznáš v dálkových trecích?
SOUTĚŽ: Vyhraj ultralehkou péřovou bundu Warmpeace Minto nebo Viki Lady
Gear list na trek: za málo peněz hodně muziky