Recenze: DEUTER FREERIDER PRO 34+ – SKIALPOVÝ EXPERT

Recenze: DEUTER FREERIDER PRO 34+ – SKIALPOVÝ EXPERT

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku DEUTER FREERIDER PRO 34+
Základní rozdělení podle pohlaví Pánský
Určení batohu skialpový, freeride
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 hlavní materiál polyamid
Objem batohu 44 l
Hmotnost 1280 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 5
Počet vnitřních kapes 4
Velikost zad UNI
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ano
Výbava 1 Objem: 34 + 10 l
Výbava 2 Extra popruhy na fixaci lyží, sněžnic či snowboardu
Výbava 3 Odnímatelná síťka na helmu
Výbava 4 Rolovací uzávěr
Infocena 4 175 Kč
Dodává HUDY
Více info na www.hudy.cz/

Zaujalo mě

 • Rolovací uzávěr
 • Počet kapes
 • Zadní vstup a zádový systém

Shrnutí recenze

Nový batoh nejen na skialpy z dílny německé značky Deuter FREERIDER PRO 34+. V čem je jiný než jeho předchůdci? To se dozvíte v recenzi horského vůdce UIAGM Vojtěch Dvořáka.

PODROBNÝ POPIS

Jo nový batoh se zajímavými technickými řešeními, jako je například možnost zvětšení objemu pomocí roll topu nebo možnost fixace lana a lyží na x způsobů.

Napadlo mě okomentovat uvedené technické vychytávky, které jsou uvedené v detailu produktu na e-shopech a buď popis potvrdit, vyvrátit nebo doplnit o vlastní zkušenost. Pojďme na to!

Testování batohu během krkonošského pouvětří - Deuter FREERIDE PRO 34+
Testování batohu během krkonošského pouvětří – Deuter FREERIDE PRO 34+

POW je WOW

Popis: Batoh, který je každým coulem přizpůsobený pro skialp a freeride. Snadný přístup do útrob ruksaku vám nabídne velkorysé rozepínání ze zad.

Komentář: Tak s tím můžu souhlasit. Zip lze rozepnout tak, že vyklopení zádového panelu jde velice snadno. Hůř přístupná je pouze vnitřní zipová kapsa. Do niž jsem ukládal věci, které jsem věděl, že nebudu potřebovat mít po ruce.

Záda jako v bavlnce

Popis: Polstrovaná záda kolem páteře, v oblasti lopatek a beder jsou podpořena U výztuhou. Ta rozloží váhu celého nákladu tak, abyste neměli těžké myšlenky během túry.

Komentář: Tak těžké myšlenky jsem opravdu neměl na žádné túře. Pěšky ani na lyžích. Batoh dobře sedí na zádech. Batoh se ani poloprázdný díky výztuze nehroutí. Hrudní popruh mám na body, tedy úplně až na konec. Kdo má větší hrudník než já, musí vydechnout. Bederák s kapsou na drobnosti (chytrý telefon opravdu nepojme), s materiálovým poutkem na karabiny a popruhem na založení materiálové karabiny (ice-tool) se dotahuje popruhy směrem k tělu. Což u lyžařských batohů nebývá zvykem. Bederák není odnímatelný. Je měkký, ale široký a batoh dobře fixuje.

Zádový panel a zádový vstup do batohu Deuter FREERIDE PRO 34+
Zádový panel a zádový vstup do batohu Deuter FREERIDE PRO 34+

Když je freeride prioritou

Popis: Kapsa na lavinovou výbavu, poutka na lyže, hole, cepín a lano jsou nezbytnou součástí. Držáky pro snowboard a sněžnice se dají schovat, aby nepřekážely.

Komentář: Kapsa na lavinovou výbava je dostatečně velká a zabírá kompletní výšku celého batohu. Je to plnohodnotná kapsa. Uvnitř jsou držáky (tunýlky) na sondu a topůrko od lopaty. Dále obsahuje tento prostor i vnitřní kapsičku i s popruhem a karabinkou na klíče. Vnější kapsa na čelním panelu funguje pouze u nenabaleného batohu. V případě, že máte plný batoh a v oddělení na lavinovou výbavu plno, je kapsa nedostupná. Vložené skialpové pásy na fotografiích jsou pouze virtuální. Nikdy se mi nepodařilo tam cokoliv dát. Pro mě zbytečná kapsa, která navíc šikmým zipem ztrácí i na velikosti (délce).

Poutka na lyže jsou jednoduchá a tím pádem funkční. Batoh zvládá fixaci na několik způsobů: lyže podélně, lyže diagonálně i na čelní panel na stojáka. Snowboard či sněžnice pomocí extra popruhů též bez problému. Fixaci si nacvičte doma a v klidu. Nejlépe podle originál přiloženého návodu, protože i na HUDY videu s produktovým manažerem to není úplně správně.

Cepín (jeden) lze fixovat velmi snadno. Jednodušeji to už snad nejde.

Fixace helmy je pomocí síťky, která je součástí batohu. Jako vychytávka je možnost tuto síťku zafixovat pomocí liščího uzlu k poutka tak, abyste jej neztratili.

Lano se fixuje extra popruhem, který je ukryt v roll topu, a zároveň pomocí něj, je možno zvětšit objem batohu o cca 10 litrů.

Vyklopený zadní panel a vnitřní prostor batohu Deuter FREERIDE PRO 34+
Vyklopený zadní panel a vnitřní prostor batohu Deuter FREERIDE PRO 34+

Objem není dogma

Popis: Pokud vám nestačí 34 litrů, nastavte si objem o dalších 10. Stačí rozepnout víko, zvětšit a zavřít na rolltop.

Komentář: Tohle je asi společně se zádovým vstupem ta největší vychytávka tohoto batohu. Funguje to. Kromě zvětšení objemu či fixace lana, jsem využíval roll top i na balení a pěchování vrchem. Tedy bez nutnosti rozepínat záda.

Kapsa na lavinovou výbavu je příkladně velká a obsahuje ještě extra zipovou kapsu na drobnosti - Deuter FREERIDE PRO 34+
Kapsa na lavinovou výbavu je příkladně velká a obsahuje ještě extra zipovou kapsu na drobnosti – Deuter FREERIDE PRO 34+

Důležité informace (komentáře jsou uvedeny za pomlčkou):

 • tkanina, na kterou se nelepí sníh – během testování nedošlo ani k poškození, či proříznutí
 • zádová výztuha z Delrinu – funguje a batoh drží tvar i poloprázdný
 • polstrovaná záda – dobře sedí na zádech, polstrování je nízké a batoh v podstatě sedí celou plochou na zádech
 • polstrovaná anatomicky tvarovaná ramena – ramena jsou příjemně tvrdá
 • rozepínání ze zad – ano, pomocí dvojice spirálových zipů
 • polstrovaný bederní pás – pás je výrazně měkčí ve srovnání s verzí 1.0, ale za to širší a takto dobře rozkládá hmotnost, není odepínatelný
 • čelní kapsa na zip – ta přední je při nabaleném batohu takřka nevyužitelná
 • kompresní popruhy – ty jsou pouze v horní části batohu a jako jeden pár
 • kapsa na lavinovou výbavu – dostatečně velká
 • SOS manuál – dostupný po rozepnutí kapsy na lavinovou výbavu
Čelní panel se síťkou na helmu - Deuter FREERIDE PRO 34+
Čelní panel se síťkou na helmu – Deuter FREERIDE PRO 34+

Určitě oceníte (komentáře jsou uvedeny za pomlčkou):

 • možnost zvětšení objemu o 10 litrů – parádní vychytávka
 • zavírání na rolltop při zvětšení objemu – spolehlivé uzavření batohu, takřka bezporuchové
 • polstrovaná kapsa na lyžařské brýle – navíc ještě doplněná o extra kapsu tak, aby nedošlo k poškození vložených brýlí
 • poutko na sluneční brýle na levém rameni – drobná, ale užitečná vychytávka
 • poutka pro uchycení holí – ve skutečnosti kompresní popruh a pevný popruh na fixaci lyží
 • poutko pro uchycení cepínu – jednoduché a praktické, funguje skvěle
 • poutka pro uchycení lyží, snowboardu a sněžnic – viz extra popis výše
 • kapsu na hydrovak 3 litry – umístěna na zádovém panelu, otvor na protažení hadičky mezi ramenními popruhy, kde jsou gumičky pro její fixaci
 • síťku pro uchycení helmy – součástí batohu, není třeba kupovat extra, palec nahoru
 • poutka pro lezecký materiál – spíše jedno klasické materiálové poutko a „slot“ na plastovou karabinu „ice-tool“ pro nošení ledovcových šroubů
 • poutko pro uchycení lana – napevno součástí batohu v prostoru pro uložení roll topu
 • kapsu na lékárničku – osobně při nabaleném batohu a normální velikosti batohu spíše virtuální
 • kapsa na lavinovou výbavu (sonda, lopata) – dostatečně velká a dobře přístupná
 • dostupná i dámská verze
Hrudní popruh s píšťalkou a rozevřený na max - Deuter FREERIDE PRO 34+
Hrudní popruh s píšťalkou a rozevřený na max – Deuter FREERIDE PRO 34+

Slovo závěrem

Nový batoh nejen na skialpy z dílny německé značky Deuter. V čem je jiný než jeho předchůdci? Na první pohled čistým designem, který neruší změť popruhů. Na druhý pohled zaujme zadní vstup s hladkými zády a skrytý rolovací uzávěr, díky němuž můžete zvětšit objem batohu o zhruba 10 l nebo vytvořit prostor pro fixaci lana. Lyže mohou být fixovány dvěma způsoby. Podél nebo i diagonálně. Dále je možno fixovat třeba i snowboard či sněžnice. Helmu můžete připojit praktickou síťkou, která má svoje místo v horní kapse, takže nepřekáží. Síťka je dostatečně dimenzovaná na škopek pořádného chlapa, ale pevně drží i malou dámskou helmu.

Materiál se během testování jevil jako odolný. Ramenní popruhy jsou měkké tak akorát. Bederní pás je též měkký, ale pro lepší fixaci při jízdě i dostatečně široký. Celkově nově zpracovaný zádový systém sedí jako ulitý. Utahování jeho popruhů je směrem k tělu. A samozřejmostí je možnost připevnění cepínu, oddělení na lavinovou výbavu a extra kapsa na skialpové pásy (viz poznámka o její velikosti výše) či na mokré vybavení.

Batoh Deuter FREERIDE PRO 34+ Detail upnutí lyží diagonálně s použitím extra popruhů
Batoh Deuter FREERIDE PRO 34+ Detail upnutí lyží diagonálně s použitím extra popruhů

Další informace

Deuter logo

Německá společnost Deuter vznikla v Augsburgu už v roce 1898, své batohy, spací pytle a doplňky tak vyrábí více než 130 let. Za tu dobu získala nespočet zkušeností, a to i díky úzké spolupráci s nejlepšími horolezci historie. Hermann Buhl, Peter Habeler, Gerlinde Kaltenbrunner. Co jméno, to pojem. Právě poznatky sesbírané v těch nejnáročnějších podmínkách představují hlavní důvod, proč batohy Deuter vynikají prvotřídní kvalitou a funkčností.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Radim

S hodnocením zde plně souhlasím (super rolltop, šikmá kapsa leda na tyčinku…). Jenom nevím, jak by obstál materiál okolo kompresních popruhů při delším nošení lyží – po prvním použití jsem viděl narušení od hran lyží – doufám, že jenom estetické, při otočení lyží skluznicemi ven se zase začaly pižlat popruhy. Tak se raději naučím lyže nasazovat šikmo.

Kuba

Chtěl bych se zeptat, jaký vstup jste využívali pro kramaření vevnitř? Nevím jestli by mě při otevírání přes záda neotravovaly trojzubce které se musí rozepnout a zase zapnout. Horní vchod mi přijde malý nato jak je batoh úzký a vysoký. V tom mi přišla lepší 30l varianta, která se otevírá přes celý batoh do „U“.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: