HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Horská turistika

Přidat nové téma
Kolem Menorky po GR 223 – Camí De Cavalls
Horská turistika

Ještě několik připomínek. Osobně bych pochod kolem Menorky dělal jinak. Ubytování na jednom místě, vypůjčení vozu z půjčovny a jeden člověk by byl řidičem, který by vždy turisty odvezl ráno na určité místo a odpoledne je vyzvedl. řidič může být člověk, který je rád na pláži nebo se budou účastníci střídat. Ubytování na začátku sezóny v levnějším hotelu a větším městě (asi Ciutadella, je tam možnost levného nákupu potravin funguje tam např. i Lidl). Na Menorce není delší vzdálenost z jednoho místa do druhého než 60 km. Ubytoval bych se na 14 dní a střídal pochod s poznáváním historických památek ve vnitrozemí. Mezi Maó a Ciutadellou je dobré autobusové spojení cca každých 30 minut. Pokud bych cestu podnikal sám nebo ve dvou nebál bych se bivakovat na osamělých místech. Problém je pouze voda. Při bivakování ale nerozdělávat oheň v tom jsou nekompromisní. I když je ostrov v podstatě celý brán jak rezervace, strážce rezervace jsem viděl pouze jednou a na motorce. Na skalnatém pobřeží je dost různých převisů a jeskyň které poskytnou úkryt v době nepohody. Termín bych zvolil v druhé polovině května, je už delší den, nejsou prázdniny a sezóna začíná. K trase GR bylo vydáno několik publikací a i soubor map ale to bylo někdy kolem roku 2010-12. Zda jsou k sehnání nevím. Jinak na začátku každé etapy je informační panel kde je vše popsáno. Španělé mají cestu rozdělenou na 10 dnů. Ostrov jsem naposledy navštívil v roce 2015 tak nevím zda vše co tady píšu je aktuální.

Jen pár poznámek. Na Menorku jsem jezdil od roku 2004. Stezka kolem pobřeží je pěkná ale osobně bych to nechrtil za 7 dnů a pobyl tam déle. O Menorce se říká, že je to muzeum pod širým nebem. Je tam spousta kamenných objektů z období 2-3000 let před naším letopočtem, ty jsou však ve vnitrozemí. Pro milovníky vojenské tématiky je tam několik vojenských pevností z nichž největší je la Mola, vojenské muzeum v es Castelu stojí také za zhlédnutí. Na ostrově je také několik jeskyní z nichž největší je Coves des Coloms, k níž je nejlépe dojít odpoledne kdy je osvícen vnitřek sluncem. Nevím jak je to nyní ale vše jsem navštívil ještě před rokem 2010. Také vrchol Santa Agueda na který dojdete po staré římské cestě je nezapomenutelný zážitek. Jinak z cesty GR 223 se v podstatě nedá sejít. Je značena zabetonovanými dřevěnými trámky, které jsou nahoře červené. Problémem je pitná voda na severní části ostrova (na jižní jsou městečka kde se dá koupit). Ne Menorce jsou pozemky oddělené kamennými zídkami. Pokud je chcete překonat a nejsou tam typická dvířka z olivovníku, tak zajděte do rohu a tam ze zídky vyčnívají kameny (jako schody). Kamenných zídek stavěných na sucho skládaných kamenů je na ostrově 23000 km, a byla tam učňovská škola kde se tento obor (stavění zídek z kamenů) vyučoval. Pokud budete nakupovat potraviny tak doporučuji menorský polotvrdý sýr a jejich gin je také vynikající.