HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Horská turistika

Přidat nové téma
Šátek, nosítko či krosnička? V čem nosit děti na horských túrách?
Horská turistika

Co mne napadne na toto téma jako první věc je, že chození do hor je potřeba rodičů, nikoli dítěte. Kdo to vlastně je, kdo si užívá výlet? Já nebo dítě, nebo všichni? Určitě to jde chodit po horách a nosit dítě s sebou, navíc dokud je dítě kojené, je to snazší. Několikrát jsem si to vyzkoušel. Nakonec jsem však od podobných aktivit upustil, protože se ukázalo, že většinou stačí louka a trochu vody k tomu, abychom byly spokojeni všichni společně a nedělali si vzájemnou "pakárnu" s balením, nošením, krmením, kakáním, pláčem a vztekáním.
Nejvíce se mi osvědčilo, tyto aktivity rozdělit. Když jsem s dětmi, jsem s dětmi, když jdu na trek jdu bez dětí...

Tak trochu mi tady chybí recenze nosítek na ramena, která se zafixují k hrudi, dítěti se upnou nožky do sucháčů a je možné si tak uvolnit ruce a zároveň by dítě mělo sedět rovněji a nenavalovat se na krk (případně se může vzadu opřít o vrch klasické krosny). Říkám mělo, protože sám zkušenost zatím nemám, ale budu takovéto nosítko shánět. Minulé roky jsme vyráželi s dětmi (3 + 1 rok, později 5 + 3 + 1) na těžko do Alp vždy na 3 noci v horách a nejmenší šlo nést v Manduce vepředu, takže byla k dispozici dvoje záda. Teď i nejmenší bude trochu chodící, převážně se ale stejně ponese - na Manduku už je moc malé a krosnička má minimální zavazadlový prostor, a proto bych ocenil zkušenosti s těmito vynálezy.

Přechod Greater Patagonia Trail
Horská turistika

Ahoj,

ako sa dostať k aktuálnym záznamom a etapám je napísané na hlavnej stránke treku - http://www.wikiexplora.com/Greater_Patagonian_Trail

Všetky GPS súbory má na starosti tvorca trasy Jan a posiela ich na osobné vyžiadanie e-mailom. Je však potrebné prečítať si aspoň základné podmienky a pár strán z turistického manuálu. Turistom, ktorý si súbory vyžiadajú bez trocha snahy, ich neposiela. Je to jeho verzia ochrany Patagónie pred nezodpovednými hikermi. Vopred hlásim, že sa nechcem púšťať do debaty či to je správne alebo nie :) Pravdou ostáva, že robí skvelú prácu - po každej sezóne zozbiera všetky gpx. súbory od turistov a robí aj osobné interview aby trasu smeroval čo možno najlepšími a najatraktívnejšími chodníkmi zatiaľ čo sám objavuje nové traverzy.

Počas pandémie mal celú sezónu na úpravu trasy a tak je tam mnoho nových trailov, na ktorých sme neboli. Taktiež je trasa natiahnutá až na Tierra del Fuego.

K druhej časti tvojho komentu - na juhu ide GPT na východ od Carretery dvoma dlhými sekciami - Ruta de los Pioneros (cca 200km) a sekcia naprieč NP Patagonia (cca 170 km). Na obe sekcie sme sa dokázali zbaliť a nepotrebovali sme dopĺňať zásoby po ceste (to môže byť samozrejme induviduálne). Sú to jedny z najnáročnejších ale aj najkrajších sekcií na trase. Väčší problém s dozásobením bol na severe, kde sme šli cca 750km len cez malé dediny v Andách, kde sa toho veľa nakúpiť nedalo.

Není někde aktuální záznam trasy? Byl jsem zde dvakrát a rád bych viděl, kam se ještě dá jít. Limitující je hlavně možnost zásobování, u Torresů a Los Glacier je to možné kvůli turismu, podél Carretery je to již dosti omezené a mimo pár osad nemožné.

1 2 3 5