Přechod Schladmingských Taur s dětmi
Treky

Přechod Schladmingských Taur s dětmi

Již několik let pořádám přechody hor s dětmi a přechod Schladmingských Taur nás nadchnul. Tato část rakouských Alp mě uchvátila všudypřítomnou sytě zelenou krajinou, kde jsou krásná jezera, malé chaty, málo lidí a navíc super chataři!

Schladmingské Taury – Rakousko

Typ
4-6 denní, Túra vhodná pro děti
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
5
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
40 km
Nejvyšší bod
2453 m n. m.
Převýšení
3120 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Letošní výprava se skládala ze 13 dětí, kdy nejmladšímu bylo 5 let, a k tomu 7 dospělých jako doprovod.
Spaní jsme měli zajištěné na chatách dopředu, protože v tomto počtu se nikam na blind nevejdeme.
Trasy jsou koncipované jako krátké, s možností prodloužení, tak aby ti nejmenší do chaty došli a ostatní se prošli víc.

Den 1 – výšlap k jezeru Oberhüttensee

Vyráželi jsem lanovkou z Obertauernu, kde je možné nechat auta na parkovišti u lanovky. Tou jsme také vyjeli na začátek trasy. Další možnost je vyjet autem do půlky trasy k Seekarhaus a auto tu zdarma zaparkovat. Tím se vyhnete Seekarspitze, která byla na celém treku jednoznačně nejtěžší. Cesta se nám zdála tak náročná možná i proto, že byl hřeben v mlze, a na mokrých kamenech jsme ani nevěděli co je okolo, a fantazie kreslila hluboké srázy.

Složení letošní výpravy do Schladmingských Alp - 13 dětí a 7 dospělých
Složení letošní výpravy do Schladmingských Alp – 13 dětí a 7 dospělých

Den 2 – výstup na Lungauer Kalkspitze (2471 m n.m.) a koupání v jezeře 

Cíem dnešní etapy je Ignatz Matis Haus. To je ale malá chata, a tak nás po jídle, poslali spát do jiné chaty dolů k jezeru vzdálené cca 10 min. chůze. Večerní koupání v jezeře, posezení u svíček v chatě bez proudu a povídání si s jejím 70+ majitelem, který se o nás staral, zkrátka kouzelný večer v horách.

Den 3 – Výstup na Rotmandlspitze (2453 m n.m.)

Výstup na Rotmandlspitze, je na několika místech opatřen lanem na přidržení. Cesta také vede strmými svahy, ale není to nic hrozného. Navíc se stále cestou můžete kochat všudypřítomnými sytě zelenými svahy, prostě nádhera!

Den 4 – dobrodružná výprava k dolům Zingwand

Tato etapa je nejkratší, proto jsme ráno ještě vyrazili k dolům Zingwand. Cesta je to sice neznačená, ale dobře patrná. Výstup vede i strmým suťovým polem kde můžou padat kameny, tak opatrně. Štola je připravena pro návštěvníky a lze projít na druhou stranu hory do strmé stěny – nejen pro děti je to super zážitek. Do štoly si nezapomeňte vzít čelovky.

Východ slunce na Sandspitze, Schladmingské Alpy, Rakousko
Východ slunce na Sandspitze, Schladmingské Alpy, Rakousko

Den 5 – východ slunce a návrat do Obertauernu

Ráno někteří ještě vyrazili na východ slunce na nedaleký Sandspitze. Zlatá krása trvala jen do doby, než slunce vyšlo nad mraky a schovalo se, jak už to tak na horách bývá :). Potom už jsme se vydali dolů do osady Goriach na autobus zpět do Obertauernu. Jaké bylo překvapení, když přijela 8místná dodávka. Řidič, se ale snažil a řekl že kdo se vejde toho vezme. Sám asi zíral když jsme se tam i s batohy vešli všichni. Odvezl nás zdarma. Nádherný kout a dobří lidé.

Ubytování a jídlo

Spaní jsme měli zajištěné na chatách dopředu:

Přístup na začátek

z města Obertauern

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Ondřej Sedlár

Je možné spát i mimo chaty ve stanu? Ať už poblíž chat, nebo úplně mimo?

Rostislav

Dobrý den,

spát volně v lese (ať již se stanem a nebo plánovaně bez něj) je v celém Rakousku postavené mimo zákon. Ve Štýrsku je možné spát nad hranicí lesa ve volné přírodě – tedy pokud se nejedná např. o přírodní rezervaci. Ve spolkové zemi Salzburg to lze „velkým ohledem na přírodu“ také – opět mimo rezervace apod. V okolí chat bych osobně nestanoval.

Zdraví
Rostislav

Ondřej Sedlár
Rostislav:

Děkuji za odpověď. Čili na tomto trailu (Salcbursko) si někde dál od chat stan rozložit můžeme, ale jako všude se člověk musí k přírodě chovat dobře.

Tomáš Bílek
Rostislav:

Dobrý den. Co znamená v okolí chat? Dle mapy vypadají jako nejlepší místa na spaní jezera a u nich jsou chaty vždy. Když budu stanovat na druhém břehu, tak abych ze stanu přímo nekoukal na chatu, tak je to ok? Nebo nesmím být v dohledu a stanovat buch ví kde na cestě? Dle informací na internetu to vypadá, že zrovna v salcbursku by mělo být stanování v alpách ok.

Rostislav
Tomáš Bílek:

Dobrý den,

zakázané stanování v okolí chat není (pokud jsou nad hranicí lesa), osobně bych ale na druhém břehu jezera stan nerozložil. Teoreticky je možné, že stanování zakáže obec, na jejímž katastrálním území se místo nachází a protože většinou chatař bude znát starostu, budete pravděpodobně poslední, který na takovém místě oficiálně přespí. Ale to je pouze můj soukromý názor.

Rozhodně je třeba dávat pozor na rezervace.

Zdraví
Rostislav

jan rehor

Dobrý den, mam prosbu, trasa vypada paradne a presne neco takoveho jsem hledal. Mohu prosim info, pres co nebo kde hledate spojeni autobusu? diky moc

Rostislav
jan rehor:

Dobrý den,

nejlépe na http://www.oebb.at – místo odjezdu „Göriach im Lungau“ a destinace „Obertauern“.

Zdraví
Rostislav

jan.rehor
Rostislav:

Dobrý den,

dekuji mnohokrát 🙂 chaty zarezervovány, deti jsou natesené, tak doufam, ze nebudeme resit zase nejakou nemoc 🙂

Pekný den Rehor

Radka

Dobrý den, mám v plánu vyrazit s dětmi 5 a 7 let, jen začít trasu až od Seekarhaus. Myslíte, že zbytek trasy je pro takto malé děti ok (trasy jsou bez žebříků atd.. )?

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: