Omrzliny: Jak se jim vyhnout a co dělat, když už je pozdě?

Omrzliny: Jak se jim vyhnout a co dělat, když už je pozdě?

Zima, vítr, vlhko, pořádně utažené pohorky či skelety, špatné rukavice, utažené pásky na bundě. Vše v kombinaci vytváří ideální podmínky pro vznik omrzlin. Není nutné chodit do velehor nebo polárních oblastí, aby se člověkem setkal s tímto typem poranění, pořídit si omrzliny můžeme i na Vysočině.

Kdy omrzliny vznikají

Omrzliny mohou velmi znepříjemnit, v horším případě úplně ukončit pobyt v zimních horách. Vznikají lokálním působením chladu na hůře prokrvované části našeho těla. Nejčastěji bývají postiženy prsty u rukou i nohou, uši, nos a líce. Obličej kvůli přímému vystavení povětrnostním podmínkám, končetiny zejména kvůli ztíženému prokrvení a také častému navlhnutí ponožek nebo rukavic.

Ke vzniku omrzlin dochází při kombinaci několika vlivů – základem je vystavení chladu společně s větrem a vlhkem. Mezi faktory, které usnadňují vznik omrzlin, patří:  dehydratace, vysoká nadmořská výška, onemocnění (diabetes mellitus, cévní onemocnění), únava, zranění, kouření nebo případně předchozí omrznutí tkání.

Počínající omrzliny rozeznáme na kůži, která reaguje jako první, dále dochází k poškození hlubších struktur až ke vzniku nekrózy v nejtěžších případech. Mezi první příznaky omrznutí patří: bledá, chladná, necitlivá kůže. Po rozehřátí se začínají rozvíjet další příznaky a ukazuje se rozsah poškození tkání. Příznaky se mohou vyvíjet v řádu dnů až měsíců (mumifikace).

Jak neomrznout

Abychom se vyhnuli nepříjemnostem s omrzáním, je zapotřebí minimalizovat faktory, které to způsobují:

  1. Vyhýbat se silným mrazům, vysoké vlhkosti a silnému větru.
  2. Dostatečná hydratace a dostatečný přísun energie i odpočinku
  3. Vhodné vybavení (teplé a suché rukavice a ponožky, volné oblečení odolné proti větru, v případě namočení mít náhradní oblečení na výměnu)
  4. Suchá obuv (i mírná vlhkost v botách může mít fatální následky, vysoušejte boty, jak je to možné. Boty dokáže vysušit i silný mráz)
  5. Buddy systém (upozornění kamarádem na vznik omrzlin na obličeji)
  6. Dobrá aklimatizace u vysokohorských výprav

První pomoc při omrznutí v terénu

Když už k omrznutí dojde, je potřeba jednat co nejrychleji. Včasné řešení problému snižuje následky. Pokud zjistíme, že jsme omrzli, je potřeba zajistit následující:

  • Sucho – vyměnit vlhké ponožky a rukavice
  • Teplo – vyhledat závětří a zahřívat vlastním teplem (v podpaží), nikdy netřít a nerozehřívat nad ohněm!
  • Dostatečná hydratace – ideálně sladké teplé nápoje

V případě návratu citlivosti je možné pokračovat v túře, v opačném případě akce končí a vracíme se do teplého úkrytu (chata, winterraum, base camp).

Rozehřívání omrzlých částí těla

Provádíme ho v bezpečném, ideálně teplém prostoru (nikoli venku během túry, kdy hrozí opakované promrznutí – na zmrzlé noze je možné dojít, rozmrzlá je křehká a bolestivá). Postiženou končetinu rozehříváme ve vodní lázni (voda 40°C) po dobu 60 minut. Je velmi důležité omrzlé končetiny do vody ponořit a nevytahovat je, přestože rozehřívání nebude pro postiženého příjemné. Opakovaným vytahováním a ponořováním do vodní lázně dochází k většímu poškození tkání na úrovni buněk, kdy zmrzlá tekutina v buňkách tvoří větší krystaly a ničí buněčnou stěnu. Po celou dobu lázně udržujeme stálou teplotu vody. Omrzliny na obličeji rozehříváme pomocí obkladů.

Do vodní lázně je možné přidat několik kapek desinfekce (Betadine, Jodisol).

Po rozehřátí je nutné poraněné části osušit a zakrýt čistými měkkými obvazy. Rozehřáté tkáně chráníme před otlaky, mechanickým poškozením a opětovným promrznutím! V případě omrznutí nohou není vhodné, aby postižený chodil, a je nutné ho transportovat.

Určení rozsahu poškození

Opravdový rozsah poškození zjišťujeme až po rozehřátí tkáně – může mít několik podob:

  1. Zčervenání, svědění, bolest, otoky – velmi dobrá prognóza – stav se obvykle upraví do pár dní.
  2. Puchýře s čirým nebo zakaleným obsahem, poruchy citlivosti, otoky, bolest – dobrá prognóza.
  3. Puchýře s tmavým/krvavým obsahem – puchýře se objeví několik dní po omrznutí, otoky, ztráta citlivosti, dochází k poškození podkoží. Při rychlé léčbě je poškození reversibilní, bez trvalých následků.
  4. Mumifikace – černohnědé zabarvení tkání, nevratné poškození kůže, podkoží i hlubších struktur (vazy, kosti) – hojí se vždy poškozením tkáně, trvalé postižení, je zde nutný chirurgický zákrok (amputace nekrotické tkáně).
Omrzliny: Opravdový rozsah poškození zjišťujeme až po rozehřátí tkáně
Omrzliny: Opravdový rozsah poškození zjišťujeme až po rozehřátí tkáně

V případě výskytu puchýřů je možné v terénu podat postiženému Acylpyrin 500 mg (pro zlepšení prokrvení) + Ibuprofen 400 mg (bolest a protizánětlivé účinky).

Léčba omrzlin je dlouhodobou záležitostí. Při poranění chladem mimo domovinu je doporučen rychlý návrat domů a vyhledání specialisty. Omrzliny se dále hojí v řádu měsíců, kdy dochází k obnovení poškozené tkáně.

Jak v terénu vysušit obuv? Pokud máte přístup k horké vodě, nalijte ji do neizolované lahve a vložte ji do skialpových botiček nebo zimních bot. Teplo z lahve urychlí schnutí. V opačném případě můžete boty nechat vymrznout. Už naše babičky věděly, že pořádný mráz usuší prádlo velice rychle.

Zkušenosti čtenářů

Václav Píša

Dobry den. Prosil bych radu k dlouhodobe omrzline. Pred rokem jsem vyškrabaval mrazak prsty. Ctyri se zahojili, ale palec je bolestivy a pali dodnes. Kuze zbarvena neni.
Jakym zpusobem bych mohl palec dolecit. Dekuji za odpoved. V. Píša

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: