Na dálkové stezky s průvodci Cicerone

Na dálkové stezky s průvodci Cicerone

Dálkové stezky jsou čím dál populárnějším způsobem trávení aktivní dovolené. Hodně rad najdete na internetu, někdy se ale objeví informace protichůdné nebo neúplné. Anglické nakladatelství Cicerone nabízí širokou nabídku propracovaných průvodců (nejen) na dálkové treky. Čím nás zaujaly?

Dlouhá tradice

Ač se to na první pohled nemusí zdát, Angličané, Skoti či Welšané byli průkopníky i v oblasti turistiky, chození po horách a samozřejmě i vrcholného alpinismu. Stačí vzpomenout na prvního dobyvatele Matterhornu Edwarda Whympera či na pohnutý osud George Malloryho. Na Britských ostrovech pak najdete klasické dálkové trasy West Highland Way či Cumbria Way. 

Ostrované také již více než sto let umanutě sbírají tzv. Munros, tedy skotské hory vyšší než 3000 stop (914,4 m n. m.). Tuto tradici založil již roku 1891 Sir Hugh Munro. Klima Skotské vysočiny je srovnatelné s arktickou tundrou. Ben Nevis (1 345 m n. m.) je sice nižší než Sněžka, ale patří mezi velmi nebezpečné hory a zimní lezení v její severní stěně patří mezi seriózní horolezecké podniky. Teď se už nedivíme, že v roce 1969 napsali Walt Unsworth a Brian Evans prvního lezeckého průvodce pro oblast Lake District. A od té doby se nabídka průvodců na klasickou turistiku, kolo, ferraty či lezení neustále rozšiřuje. 

Pestrá nabídka a kvalitní provedení

A tím se vrátím na začátek k dálkovým trasám. Cicerone nejširší nabídku průvodců na dálkové treky. A to nejen na ikonu dálkových tras, Svatojakubskou cestu, ale i na další „traily“, a to především začínající písmeny GR (grande randonnée). Namátkou zmíním třeba kompletní popis GR 5 z Belgie přes Alpy až do Nice. Nebo oblíbenou GR 20 napříč Korsikou. Kdo má více volna a kuráž, může si dát GR 10 či GR 11 přes Pyreneje. Nesmíme zapomenout na italskou klasiku v Dolomitech – Alta Via 1, okruh okolo Mont Blancu – Tour du Mont Blanc, portugalskou pobřežní Rota Vincentina či Královskou stezku – Kungsleden divočinou Švédska. Cicerone expandovalo už i za Velkou louži, a tak si můžete přečíst zevrubného průvodce mimo jiné na Pacifickou hřebenovku.

Provedení průvodců je formálně standardizované, obdobně jako u průvodců Rother, což může někdo vnímat jako nudné, nicméně pro mne je to záruka precizního provedení každého průvodce a jednotného informačního standardu. Najdete zde vždy úvodní informace o charakteru každého trailu, přehledové mapy, aktuální informace o možnostech ubytování, nezbytném vybavení či možných rizicích a klíčových místech na trase.

Kompletní nabídku průvodců Cicerone naleznete na e-shopu www.KnihyNaHory.cz a pokud si chcete průvodce „osahat“ a prolistovat, navštivte naši kamennou prodejnu v Klubu cestovatelů v Praze.

Prodejna cestopisů, průvodců a map v Praze

V květnu 2022 skončila vyhlášená prodejna Mapy Kiwi, která 30 let sídlila v Jungmannově ulici v Praze. Její fantastická nabídka téměř 15 000 map, průvodců a cestopisů se přesunula do příjemného prostředí Klubu cestovatelů na adrese Masarykovo nábřeží 22 a na e-shop www.KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: