Jak vybrat batoh

Jak vybrat batoh

Samozřejmě si chcete vybrat dobrý batoh. Jiný přece ani nechcete. Jak tedy vybrat dobrý batoh? Při pořizování batohu si nejdřív ze všeho promyslete aktivity, které s ním budete podnikat. Pokud totiž sebelepší batoh použijete na špatný účel, budete se zbytečně trápit.

K čemu ho potřebuju?

Neexistuje žádný univerzální batoh. Proto se zamyslete se nad tím, k jaké aktivitě a jak často budete batoh používat. Z toho vycházejte při nárocích kladených na trvanlivost batohu. Ultralehký kousek, který budete používat často, nemusí totiž takovou zátěž dlouho vydržet. Nepodceňujte ani maximální nebo doporučené zatížení batohu. Koupi nenechávejte na poslední chvíli. Nakupujte u odborníků, kteří vám budou schopní poradit a nechají vás batoh v klidu vyzkoušet i se zátěží.

Tým testerů Světa outdooru připravil výběr nejlepších batohů na tuto sezonu.

Jak nám sedne?

Protože s batohem na zádech strávíte i stovky hodin, musí vám bezpodmínečně dobře sedět. Větší trekové batohy mívají nastavitelnou délku zad, což využijete, pokud se o něj chcete dělit třeba v rodině. Některé batohy naopak můžete pořídit v několika délkách zad (velikosti torza), které se označují například jako M/L a XL apod. V takovém případě kupujete batoh na míru a sdílet ho můžete jen s lidmi stejné výšky. Některé batohy nabízejí i verzi pro ženy, která je speciálně konstruovaná pro ženskou postavu. Dál si všímejte i rozteče ramenních popruhů, neměly by vám sjíždět z ramen. Bederní pás by měl být nad boky. Čím větší objem batohu, tím bývá bederák bytelnější.

Podrobné recenze batohů

Vlastnosti dobrého batohu

Důležité pro pohodlné nošení je dostatečné polstrování zad, ramenních a bederního popruhu. Pro náročnější aktivity by měl batoh mít také dobré odvětrávání, které zajišťuje zádový systém. Většinu ventilačních a zaručeně odvětraných zádových systémů však berte s rezervou. Když se aktivně pohybujete, budete se na zádech potit tak jako tak.

I pokud vám batoh sedí na zádech jako ulitý, nemáte vyhráno. Je třeba ještě promyslet, jestli vám vyhovuje provedení komor, kapes, zádového systému a dalších detailů.  Batoh by měl mít bytelné (značkové) spony z kvalitního plastu, kvalitní popruhy, dobře chodicí ve sponách, dobré polstrování, dostatečně masivní zipy atd. Turistické batohy mívají integrované pláštěnky, při nákupu zjistěte, zda tuto praktickou věc váš batoh má, případně rovnou dokupte správnou velikost externí pláštěnky. Speciální batohy mají navíc specifické funkce a vychytávky. Podrobně se s nimi seznamte. Některé nenajdete ani v návodu a je třeba kouknout na stránky výrobce či na užitečné videorecenze.

Batohy podle aktivit

Daypack – batoh pro denní akce

Batoh určený především na jednodenní akce, příležitostně se dá používat do školy či do práce. Daypack má organizér na doklady, tužky, bloky a elektroniku. Mívá polstrovanou kapsu na tablet či notebook.  Reakcí na krátkou výdrž baterií u všech moderních komunikačních zařízení jsou batohy s integrovaným napájecím systémem nebo paměťovým úložištěm. (foto: special)

 • Nosnost: do 10 kg
 • Objem: 10 – 25 l
přehledný organizér

Turistický batoh pro denní výlety nebo túry

Do batohu se vejde svačina, pití a oblečení na túru. Většinou má odvětraný zádový systém a pohodlné ramenní popruhy, bederní pás může být jenom popruhový. Batoh je vybaven více kapsami včetně elastických (na rukavice, čepice a lahev), pláštěnkou na batoh a uchycením a vývodem pro camelback. Některé mají i systém na nošení trekových holí či cepínu.

 • Nosnost: do 10 kg
 •  Objem: 10 – 30 l

Batoh na víkendy s ubytováním

Do batohu se vejdou potřeby na víkend – náhradní oblečení a boty, hygienické potřeby, případně lehký spacák. Batoh by měl být vybaven výztuhou zad, bederním pásem, hrudním popruhem a balančními dotahy. Různé kapsy a prostorné víko přístupné zvenčí zvýší komfort ukládání věcí. Kapsa na bederním pásu by měla pojmout telefon nebo foťák.

 • Nosnost: do 20 kg
 • Objem: 25 – 50 l
Hannah Element 36: Testování při dvoudenním zimním přechodu Orlických hor.
Hannah Element 36: Testování při dvoudenním zimním přechodu Orlických hor.

Batoh na víkendové výpravy

Do batohu by se měly vejít potřeby na víkendové spaní venku – stan, spacák, karimatka, náhradní oblečení, potřeby na vaření a jídlo. Takový batoh by měl mít propracovaný a nastavitelný nosný systém a stahovací popruhy pro stabilizaci nákladu, výhodou pro snazší balení jsou oddělené komory. Vhodné je také prostorné víko s kapsami, systém na uchycení karimatky, holí nebo cepínu a pláštěnka na batoh.

 • Nosnost: do 25 kg
 • Objem: 55 – 70 l

Batoh na vícedenní přechody

Do batohu se vejdou potřeby na více dní – stan, spacák, karimatka, jídlo, oblečení a vaření. Měl by mít co nejlepší nosný systém, který přesně a pohodlně sedí na zádech. Po dobu akce se bude mnohokrát vybalovat a zase balit, i v průběhu dne je třeba mít přístup k věcem. Výhodou jsou proto dva vstupy, nástavec a prostorné víko (oddělitelné) s kapsami a boční kapsy. Hlavní komora rozdělená na dvě části zvyšuje komfort při balení a vybalování. Vhodná je i pláštěnka na batoh.

 • Nosnost: nad 30 kg
 • Objem: 50 – 90 l
Takhle sedí na zádech batoh Lowe Alpine AirZone Trek+ 45:55.
Takhle sedí na zádech batoh Lowe Alpine AirZone Trek+ 45:55.

Lezecký či horolezecký batoh

Do lezeckého batohu se vejde lano a další lezecké vybavení, záložní oblečení, lékárnička a svačina. Batoh by měl mít štíhlý tvar, který umožňuje lezecký pohyb. Vhodný je odnímatelný bederák s poutky na karabiny, poutka na připevnění cepínu a maček a výškově nastavitelné víko, pod které se vejde lano.

 • Nosnost: nad 20 kg
 • Objem: 30 – 50 l
Osprey Mutant 28 - popruh na přidělání lana.
Osprey Mutant 28 – popruh na přidělání lana.

Speciální batohy

Existují i batohy se specifickým využitím – například běžecké, adventure, skialpové a freeridové batohy, duffle bagy nebo cestovatelské speciály s kolečky.Všechny mají specifickou konstrukci a je jich tolik, že si zaslouží extra článek. Přesto si vždycky nejdřív rozmyslete plánovanou aktivitu a její intenzitu. Pořízením batohu u specialistů se většinou vyhnete špatné volbě.

Aby batoh dlouho sloužil

 • Nechte si při nasazování batohu pomoct. Šetříte tím ramenní popruhy.
 • Používejte trik nosičů – odkládejte batoh na vyvýšené místo. Při nasazování či sundávání opět šetříte batoh.
 • Chraňte si plastové spony, když batoh odkládáte na zem, např. v dopravních prostředcích. Spony se snadno rozšlápnou.
 • Na ostré předměty používejte obaly.
 • Vyhýbejte se umísťování příliš mnoha věcí na batoh. Takový batoh se často zachytává a popruhy či látka dostávají zabrat.

Aby batoh dobře seděl

Nosný systém batohu přenáší hmotnost nákladu na ramena a bedra. Rozložení hmotnosti na ramenní popruhy a bederní pás se dá regulovat. Důležitá je velikost zad batohu, která je buď nastavitelná, nebo fixní. Pokud je velikost zad fixní, a nejde ji tedy změnit, musíte batoh vybrat podobně jako oblečení – správnou velikost odpovídající vaší postavě. Pozor, pouhým prodlužováním či zkracováním délky ramenních popruhů se délka zad batohu nemění.

Nosné popruhy by měly být pohodlné, anatomicky tvarované a přiměřeně polstrované. Nesmějí svírat krk ani padat z ramen. Jsou nejvíc namáhanou částí batohu, proto musí být důkladné a precizně připevněné.

Bederní pás odlehčuje nosným popruhům, a tím i ramenům. Bederák je fixován v pase a nese často víc než polovinu hmotnosti těžkého batohu. Mívá boční dotahy, které zabraňují kymácení batohu. Bederák by měl být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet, v případě potřeby musí jít naopak snadno a rychle rozepnout. U některých batohů je tento pás odnímatelný.

Balanční popruhy dolaďují optimální nastavení nosného systému, přitahují batoh k ramenům, a tím zajišťují jeho větší stabilitu. Musí jít dotahovat i povolovat při nasazeném batohu, jen tak se dá za chůze plynule regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak.

Hrudní popruh zabraňuje padání popruhů z ramen a vymezuje jejich umístění na ramenou. Měl by být výškově nastavitelný, opatřený sponou s dotahem a pružný (nesmí bránit dýchání).

Komfortní zádový systém s hrudním popruhem
Komfortní zádový systém s hrudním popruhem

Co radí odborníci?

Dušan Stuchlík, produktový manažer HUDY a horský vůdce UIAGM

Jaké jsou tvá základní kritéria při výběru batohu?

 • Aktivita: podle toho, na co budu batoh využívat, si vyberu vnitřní kapsy, úchyty na vybavení aj.
 • Materiál: vybírám podle preferencí, jestli dám přednost nízké váze nebo mechanické odolnosti. Tomu odpovídá i ostatní materiál použitý na zipy, popruhy, přezky atd.
 • Délka zad batohu: aby dobře seděl na velikost postavy.
 • Design a cena: musí se mi líbit a být cenově dostupný.

Lukáš Soumar, vývojář a designér batohů Pinguin

Podle čeho bys vybíral dobrý batoh?

 • Podle referencí na konkrétní značky v dané kategorii. Dál podle toho, zda plně vyhovuje mým představám a požadavkům na batoh, který právě vybírám.
 • Je důležité být si jistý, na co budu batoh používat. S tím souvisí objem, typ zádového systému a prvky výbavy – dostatek a vhodné umístění kapes a popruhů atd. Vše je třeba dobře promyslet, a hlavně poctivě vyzkoušet.
 • Rozhoduje kvalita provedení a použitých materiálů (zipy, spony, textilie, popruhy, pevnostní švy, celková jednoduchost batohu a promyšlenost jeho detailů, nápaditost). A samozřejmě se mi musí líbit.

Zkušenosti čtenářů

Kazer

No on je hlavně rozdíl mezi batohem jako batohem a outdoorovým. A pak záleží třeba i na způsobu plnění a těch doplňků existuje i mnohem více. Viz https://www.arecenze.cz/outdoorove-batohy/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: