Recenze: Nafukovací karimatka Zulu Moonlight Mummy

Recenze: Nafukovací karimatka Zulu Moonlight Mummy

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Zulu Moonlight Mummy
Typ výrobku karimatka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál - svršek nylon 20D/70D; 60 g/m2 Warmthal mikrovlákno
Hmotnost 600 g
Testovaná velikost univerzální 185 × 50 × 6 cm
Barevné varianty modrá
Šířka v obalu 28 cm
Průměr v obalu 10 cm
Výbava 1 tepelný odpor R = 2,4
Infocena 1390 Kč
Dodává 4camping.cz
Více info na www.4camping.cz

Zaujalo mě

  • snadné nafukování a vyfukování (ventil s klapkou)
  • vysoká odolnost
  • opravná sada
  • nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Zulu Moonlight mummy je 6 centimetrů silná nafukovací matrace s příčnými komorami a izolační výplní Warmthal. Karimatka je vyrobena z TPU, díky čemuž poskytuje skvělou kombinaci pružnosti a pevnosti. Její povrch dobře odolává oděru, a proto jde o společnici vhodnou i pro spaní pod širákem. Snadno se nafukuje i vyfukuje, což ocení každý, kdo nechce trávit chystáním kutlochu celý večer, nebo kdo preferuje rychlý ranní úprk z místa činu. Jaké jsou další vlastnosti této modré krásky?

PODROBNÝ POPIS

Karimatka Zulu Moonlight mummy je velká tak akorát.

Díky sympaticky malým rozměrům sbalené matrace (28 x 10 cm; zabírá zhruba tolik místa, co standardní 1,5 l PET láhev) i její hmotnosti 600 g se jedná o kousek, který bez ostychu můžete přibalit na trek nebo víkendové putování.

Světlá spodní část karimatky je vyrobena z protiskluzově upraveného nylonu, který je ještě potažen aluminiovou vrstvou. To znamená zvýšení tepelného komfortu a ve spojení s tloušťkou 6 cm tedy klidné noci bez chladu od země i při nižších teplotách. Karimatku jsem testovala i při nočních teplotách kolem 5 °C a ani tehdy se žádné drkotání zubů nekonalo. Dobré izolační vlastnosti podporuje ještě vrstva z mikrovlákna Warmthal, která je nalepená z vnitřní strany komor (včetně spojů mezi nimi) a to po celé délce karimatky.

H tvar komor karimatky Zulu Moonlight mummy bez studených spojů

Příčné členění matrace Zulu Moonlight Mummy („H“ komory bez studených spojů) je pro mě osobně pohodlnější než matrace s podélnými komorami, které se snáz „slehnou“ a připraví tak o cenné centimetry vzduchu pod tělem. Díky dostatečné tloušťce zase nejsou cítit terénní nerovnosti – další bod k dobru a pro zvýšení spacího komfortu.

Oboustranná ripstop úprava karimatky Zulu Moonlight mummy.

Matrace je v části u nohou zúžená, což může být drobnou vadou na kráse zejména pro ty, kdo se rádi zavrtí, stejně jako skutečnost, že nemá nesmekavou úpravu horní strany povrchu. Naštěstí se vyrábí také v klasické obdélníkové verzi, kterou ocení všichni, kteří požadují při spánku větší pohodlí (nebo jsou vyšší postavy). Spacák mi po matraci poměrně klouzal, rozhodně doporučuji spaní na vodorovném povrchu. Případně je možné situaci řešit pomocí dodatečné úpravy silikonovými kapičkami nanesenými na horní povrch matrace. Tuto metodu ovšem nemám osobně vyzkoušenou a pravděpodobně by navíc vedla ke ztrátě garantované záruky.

Karimatka Zulu Moonlight mummy uložená ve stanu.

Ocenila jsem ripstop povrch z obou stran, matrace na mě působí odolně a nebála jsme se tedy ani spaní pod širákem, s matrací volně přímo na lesním podloží (jehličnatý les). Součástí balení je i opravná sada, obsahující po jedné záplatě pro každou stranu matrace a lepidlo, celá uzavřená v igelitovém sáčku. Tu jsem ale použít nemusela.

Voděodolnost

Zkoušela jsem také chování karimatky na vlhké trávě a při větším množství vlhkosti se voda trochu vpila do spodní části, která tím ztmavla, nicméně podle všeho zůstala v povrchové vrstvě materiálu, protože jako uživatel jsem necítila rozdíl. Tato situace mě dovedla k „domácí zkoušce“ voděodolnosti, kterou jsem provedla pro oba povrchy. Vždy jsem na část povrchu nalila trochu vody a kapičky zde nechala přibližně půl hodiny stát (včetně oblastí mezi jednotlivými vlnami, kde mě zajímalo, jestli se voda nebude vpíjet více). Horní (modrý) povrch se ukázal odolnější, zatímco na stříbrném docházelo k již zmíněnému mírnému vpíjení kapek a tmavnutí materiálu, jak je patrné i z pořízených fotek. Po osušení papírovou utěrkou a následném přitlačení další suché utěrky na povrch ani v jednom případě utěrka nenasákla vodou.

Zkouška voděodolnosti horní strany karimatky Zulu Moonlight mummy.

Nafukování

Nafouknout ji je skoro stejně snadné jako ji sbalit.

Nafukování téhle matrace mě opravdu bavilo. Jde snadno a stačí zhruba 20 nádechů (mužům 15), aby měl člověk ležení jedna báseň. Dost se hodí i klapka ve ventilu, díky níž při přerušení foukání nedochází k úniku vzduchu. Odpadá tudíž nutnost ucpávat ventil prsty nebo ho všemožně stlačovat, když se člověk potřebuje nadechnout.

Otevřený ventil s klapkou karimatky Zulu Moonlight mummy.

Stejně tak balení matrace je hračka. Pro vypuštění stačí lehce zatlačit na klapku ve ventilu prstem, matraci podélně přehnout napůl a srolovat do obalu. Ten je prostorný dostatečně, takže není vůbec nutné používat velkou sílu nebo matraci mačkat, aby se vešla, naopak – ještě místo zbývá.

Hodnocení testerky

Nafukovací matrace Zulu Moonlight mummy je velmi dobře voděodolná a skladná parťačka, ať už pro jednu noc nebo pro vícedenní treky. Svému spáči poskytuje dostatečný komfort a dobrou tepelnou izolaci a spolu s nimi i možnost po celodenní túře spaní rychle připravit a už jen padnout do jejích modrých vln. Její vyfouknutí a sbalení bez většího úsilí zvládne i předškolák (vyzkoušeno), takže vy si můžete ráno ještě klidně vypít svoje kafe.

Další informace

Zulu Outdoor je vycházející hvězdou mezi značkami pro běžného turistu a výletníka. Tento prověřený výrobce stanů, spacáků, karimatek, batohů, kempingového nábytku a dalšího užitečného vybavení pro pobyt v přírodě a kempování si získal srdce mnohých svojí politikou lidových cen. Jen málo značek se může rovnat ZULU ve výsledném poměru cena/výkon. Přesvědčte se sami, proč je ZULU tak oblíbené. Kompletní nabídka dostupná na stránkách: https://www.4camping.cz/vyrobci/zulu/

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Marek

Nedoporučuji, nebrat!
Už po jednom roce dochází k vyfukování karimatky po celé ploše materiálu.
Materiál nevydrží.
Setkal jsem se se dvěma dalšími lidmi a ti měli stejný problém.
Bez odolnosti.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: