HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Katalog treků a ferat

Přidat nové téma
Pohodové sklouznutí přes Jizerky na běžkách
Katalog treků a ferat

V Jizerkách je možné projet nepřeberné množství běžkařských tras ať již na magistrále nebo cestách, které nejsou upravovány rolbou a tudíž se jedná o jízdu volným terénem.
Mohu doporučit pěknou trasu spojenou s výstup na Smrk (1.124 m.n.m.), což je nejvyšší hora české části Jizerek. Tato trasa je vhodná pro toho kdo se na túru nevydá autem, ale veřejnou dopravou. Jako východisko doporučuji Bedřichov, kam je dobré autobusové spojení jak Jablonce, tak z Liberce. Odtud jet na Novou louku a dále na Knajpu. Z popisovaných tras přes Hřebínek nebo Kristiánov, jsou obě trasy možné a na rozcestí Čihadla se scházejí. Odtud je to již 1 km na Knajpu, kde je možnost občerstvení.
Dále pokračujeme po červené značce z kopce na Smědavu a dále na rozcestí Předěl. Stále pokračujeme po červené značce k rozcestí Nebeský žebřík kde začíná nejvýživnější část výletu. Zde doporučuji zout běžky, zabodnout je do sněhu a pouze za pomocí hůlek vystoupat na Smrk. Čeká nás převýšení cca 200 m a proto doporučuji tento úsek vystoupat pěšky.
Na vrcholu Smrku je rozhledna a malá útulna, kde je možné posedět a najíst se z vlastních zásob. Za dobrého počasí jsou z rozhledny krásné výhledy na Jizerky, Krkonoše, Lužické hory i do polských rovin.
Stejnou cestou slezeme po žebříku zpátky na rozcestí u magistrály a dále opět pokračujeme na běžkách po červené značce na rozcestí Tišina. Zde je několik možností v závislosti na času a sněhových podmínkách. Při horších sněhových podmínkách doporučuji pokračovat po červené značce na chatu Hubertka a odtud buď do Lázní Libverda (schůdná asfaltka) nebo po modré značce do Bílého Potoka přímo na vlakovou zastávku. Tato cesta však vede lesem a není na běžkách sjízdná.
Pokud je hodně sněhu tak je krásný sjezd po lesácké cestě k rozcestí U Červeného buku a odtud do Nového Města pod Smrkem. V některých letech se upravují stopy rolbou až k rozcestí U Spálené hospody. Na nádraží v Novém Městě pod Smrkem zbývají cca 2 km a je z něj dobré vlakové spojení do Liberce a Jablonce. Tato trasa měří cca 33 km.
Kdo by měl zájem tuto trasu absolvovat pěšky v období od jara do podzimu kdy není sníh, tak doporučuji ze Smrku pokračovat po modré značce do Nového Města, což je asi 7 km. V zimě na běžkách však tento úsek nikomu nedoporučuji i když jsem jej za svých mladých let párkrát absolvoval.

1 2 3 9