Königsjodler Klettersteig: parádní lezení jižní stěnou Hochkönigu
Feraty

Königsjodler Klettersteig: parádní lezení jižní stěnou Hochkönigu

Extrémně dlouhá a technicky náročná ferrata Königsjodler Klettersteig patří k nejtěžším zajištěným cestám ve Východních Alpách. Fascinující výstup vede přes skalní věže a rozeklaný hřeben v jižní stěně masivu Hochkönig (2941 m), nejvyšší hory Berchtesgadenských Alp.

Berchtesgadenské Alpy – Rakousko

Nejvyšší bod
2875 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D
Lanovky

ne

Celkový čas
10-12 hodin
Doba lezení

5 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zajištěná cesta Königsjodler je jedna z nejkrásnějších ferrat minimálně ve Východních Alpách a těší se proto velké oblibě.

Cesta, otevřená v roce 2001, sleduje divoký hřeben od sedla Hohe Scharte (2250 m) až na Hoher Kopf (2875 m). Je zajištěná 1700 m ocelových lan a několika železnými hřeby a vedena přes nespočet skalních věží a věžiček v impozantní jižní stěně Hochkönigu. Stejný počet metrů nastoupáte nahoru i dolů. Neustále na ostří skalního hřebínku. Je to poctivé D, ačkoli zde není extrémně náročný úsek, převis či hladká stěna. Stále lze lézt pěkně po skále. Co činí cestu obtížnou, je délka.

Königsjodler Klettersteig: parádní lezení jižní stěnou Hochkönigu
Königsjodler Klettersteig: parádní lezení jižní stěnou Hochkönigu

Přes skalní věže a úzké hřebeny

Fascinující výstup vede přes osm věží, strmé stěny a úzké hřebeny, které se střídají s náročnými traverzy. Zvlášť obtížná místa jsou Jungfrauensprung, odvážné lezení rozporem na Götterquergang na věži Dientner Turm nebo vzdušný lanový most nad soutěskou Teufelsschlucht. Sestupy do sedel jsou vyčerpávající a zvětšují převýšení cesty, které samo o sobě činí 625 m na dobrých 1000 m.

Ten, kdo to nevzdá před Kummetsteinem (a nezvolí nouzový sestup kotlinou Birgkar), má před sebou ještě jeden problém: předposlední věž opět vyžaduje velkou sílu v pažích a teprve na Hoher Kopfu se přiblížíte na dosah svému poslednímu cíli – chatě Matrashaus na vrcholu Hochkönigu.

TOPO ferraty Konigsjodler ke stažení na Bergsteigen.com

Časová náročnost

Nástup na ferratu (2-3 h), výstup ferratou (4-6 h dle kondice) plus sestup (3-4 h) zabere trénovanému jedinci, který si dopřeje pár pauziček, minimálně 10 hodin, pro pomalejší turisty je třeba počítat s 12 hodinami, tedy vyrážet ideálně mezi 5 a 6 hodinou ranní… V pěkných dnech počítejte, že nebudete sami.

Chaty

Königsjodler Klettersteig nás vyvede na Hoher Kopf na hřebeni na dohled vrcholu Hochkönig (2941 m), nejvyšší hory Berchtesgadenských Alp.
Königsjodler Klettersteig nás vyvede na Hoher Kopf na hřebeni na dohled vrcholu Hochkönig (2941 m), nejvyšší hory Berchtesgadenských Alp.

Příjezdové místo

Parkoviště u chaty Erichhütte (cca 1360 m), 600 m západně od sedla Dienter Sattel (1342 m) na silnici mezi Dienten am Hochkönig a Mühlbach am Hochkönig.

Výchozí bod

Z parkoviště pod Erichhütte k nástupu na ferratu v sedle Hohe Scharte (2234 m) je to 1000 výškových metrů a 2 až 3 hodiny.

Sestup

Ideální je mít zamluvené (měsíce dopředu) spaní na Matrashausu na vrcholu Hochkönigu (od výlezu z feraty půlhodinka chůze).

Jinak následuje vražedný sestup sutí cestou zvanou Birgkar. Přeháním, chce to pomalu, jistě a pouze za dobrého počasí, což je nezbytný předpoklad pro celý horský podnik. Sestoupíte za 2 až 3 hodinky nazpátek k autu. Na tuto sestupovou cestu vede také nouzová únikovka v druhé polovině ferraty.

Alternativou je pozvolnější cesta okolo horského masivu směrem k hotelu Arthurhaus. Tady se připravte na nekonečný pochod vápencovým kamenným mořem, okolo impozantní skalní stěny Torsäule a ke konci zavítáte na krásný Mitterfeldalm, kde si můžete dát pod stromem pivko či nějakou dobrotu za odměnu a do toho vám budou cinkat krávy a ovce. Když budete mít štěstí, natrefíte na kapelu, která vám k tomu zahraje. Po nějakých 4 hodinách svižného pochodu jste u horského hotelu Arthurhaus. Odtud jede v sezóně bus, který vás odveze zpátky k autu na parkoviště pod Erichhütte. Poslední jede těsně po 18 hodině.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

JirkaK

Malá oprava. Země je Rakousko 🙂
Jinak ferrata je opravdu nádherná, video z naší cesty ZDE
Lanový most se dá v klidu na karabině. Doporučiji nespěchat, vše si vychutnat i s přespáním na chatě Matras Haus

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: