Vícedenní okruh v Tyrolsku Peter Habeler Route
Treky

Vícedenní okruh v Tyrolsku Peter Habeler Route

  Peter Habeler je rakouský horolezec, který jako první vylezl na Mount Everest bez použití umělého kyslíku. K jeho 70. narozeninám je na jihu Tyrolska v Zillertalských Alpách pojmenován úchvatný šestidenní trek.

Alpy – Rakousko

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Itálie, Rakousko
Počet dní
6
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
60 km
Nejvyšší bod
2911 m n. m.
Převýšení
5000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krátká, ale velmi obtížná cesta

Délka celého treku, pojmenovaném po slavném tyrolském rodákovi Petru Habelerovi, činí přibližně 60 km a je rozdělen do šesti etap v rozmezí 2,5 – 16,5 km. Vede po jednoduchých úsecích, jako jsou pastvinylouky, lesní či štěrkové cesty, ale také po obtížných přechodech suťových svahůmorén a ostrých skal. Celkové výškové stoupání atakuje hranici 5 000 m, jelikož se jedná o okruh, stejně tak velké bude i klesání.

Tento trek patří k jednomu z nejkrásnějších ve východních Alpách a to i díky zřízení národního parku Zillertalské Alpy v roce 1991. Původní záměr zřízení této cesty je přenést do Rakouska dálkové přechody, známé spíše z nejvyšších pohoří světa. Záměr se beze zbytku podařilo splnit.

Společnost během chůze vám kromě úchvatných výhledů bude při troše štěstí dělat i svišťči kozoroh horský, kteří zde našli v přelidněné Evropě své útočiště. Trasa vede přes šest malebných alpských chat, umístěných v neporušené a životem hýřící alpské přírodě. V každé se lze dobře najíst a samozřejmě zde můžete i nocovat.

Kudy tudy?

Ať už ve směru hodinových ručiček nebo proti jejich směru, cílem treku je obejít vrcholky západních Zillertalských Alp. Možné počáteční místa jsou Ginzling v údolí ZillertalSt. JodokSchmirn (Toldern & Kasern ) nebo Vals v údolí Wipptal. Alternativně se lzde připojit od města BrennerPfitsch Valley, přehrady Schlegeis nebo Hintertux. Nesporným plusem je, že na všechna zmíněná místa se dostanete veřejnou dopravou, tedy vlakem nebo autobusem.

Cesta o šesti chodech

Pokud se vydáte po variantě po směru chodu hodinových ručiček, která je turisty volena nejčastěji, budete následovat těchto šest etap.

Olpererhütte 2.389 m – Pfitscherjochhaus 2.275 m (3,5 hodiny, 8,7 km)

Trek začíná v příjemných dvoutisících metrech nad mořem, takže odpadá počáteční stoupání. Krátká první část vás přivítá jen mírným přehupováním přes sedla a po svazích vytvarovaných ledovci.

Pfitscherjochhaus 2.275 m – Landshuter Europa-Hütte 2.693 m (3 hodiny, 8,2 km)

Kolem malých krásných jezer se přes kamenitou krajinu dostanete západním směrem do Friedrichshöhe. Tato cesta byla vytvořena na začátku 20. století, jako jediný přístup k chatě Landshuter Europa-Hütte.

Landshuter Europa-Hütte 2.693 m – Geraerhütte 2.324m (7 hodin, 16,5 km)

Nejdelší úsek celého treku klesá až do nadmořské výšky 1.300 m a vede skrz sytě zelené údolí. Zakončená stoupáním podél zásobovací lanovky chaty Geraerhütte.

Geraer Hütte 2.324 m – Tuxerjochhaus 2.316 m (8,7 km, 4 – 5 hodin)

Po nově zřízené trase vedoucí přes staré ledovcové morény se přehupnete přes dvě sedla a klesnete přes Almböden do Tuxerjochhaus.

Tuxerjochhaus 2 316 m – Friesenberghaus 2 477 m (8,2 km, 4 – 5 hodin)

Dalším klesáním pod Lärmstange a následným prudkým stoupáním přes morény se dostanete přes Spannagelhaus 2.531m až na Friesenbergscharte 2.911 m – nejvyšší místo celého treku, odkud uvidíte ohromující výhledy na okolní hory. Po návětrné straně hory pak kolem jezírka dosáhnete pátého záchytného bodu – chaty Friesenberghaus.

Friesenberghaus 2.477 m – Olpererhütte 2.389 m (4,4 km, 2,5 hodiny)

Poslední část cesty vám svou fyzickou nenáročností dovolí přebírat si v hlavě všechny vzpomínky, které jste jistě v posledních dnech prožili.

Chcete-li nasát atmosféru vysokohorských dálkových treků a jen tak se nedostanete za hranice Evropy, je pro vás Peter-Habeler trek volbou, kterou si nebudete vyčítat. Pouhých šest dní vám utkví ve vzpomínkách po celý zbytek života.

Ubytování a jídlo

Spaní je zajištěno v rámci jednotlivých etap na chatách. Možností je stravovat se na chatách, anebo si jídlo nést na zádech. Vyloženě „po cestě“ žádný obchod nenajdete.

Potřebné vybavení

Obvyklé vybavení pro trekování jako například pohorky, trekové hůlky apod. V létě nezapomenout na opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Jak do Ginzlingu, tak do Valsu se dostanete vlakem, autobusem a samozřejmě autem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Olpererhütte - Pfitscherjochhaus - Landshuter Europa-Hütte - Geraer hütte - Tuxerjochhaus - Friesenberghaus - Olpererhütte

Orientační rozpis po dnech

1. den – Olpererhütte 2.389 m – Pfitscherjochhaus 2.275 m (3,5 hodiny, 8,7 km),

2. den – Pfitscherjochhaus 2.275 m – Landshuter Europa-Hütte 2.693 m (3 hodiny, 8,2 km),

3. den – Landshuter Europa-Hütte 2.693 m – Geraerhütte 2.324m (7 hodin, 16,5 km),

4. den – Geraer Hütte 2.324 m – Tuxerjochhaus 2.316 m (8,7 km, 4 – 5 hodin),

5. den – Tuxerjochhaus 2 316 m – Friesenberghaus 2 477 m (8,2 km, 4 – 5 hodin),

6. den – Friesenberghaus 2.477 m – Olpererhütte 2.389 m (4,4 km, 2,5 hodiny)

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Denisa

Mohu se zeptat zda se chaty musí rezervovat do předu či je možnost při trase se ubytovat, až na místě?

David
Denisa:

Určitě doporučuji rezervovat dopředu. Méně navštěvované chaty nás ubytovali i při příchodu večer, ale to nebylo plánované.

Tomáš

Dobrý den, je nutné spát na chatách nebo je možné za poplatek se utábořit ve stanech u chat?
Děkuji

David
Tomáš:

Spaní je možné jen na chatách. Stanovaní je zakázáno!

David

Letos 2020 trek z půlky zdolán. Cesta od Innervals – Europahutte – Olperenhutte – Friesenberghaus a zpět. Pass Friesenbergscharte 2.911 m nebylo možné překročit a byl uzavřený asi posledních 14 dní v červnu a první týden v červenci. Problém s padajícím kamením. Doporučuji si tento úsek vyhledat na internetu zda je vše v pořádku. Šli jsme na začátku června a vcelku dost sněhových polí bylo nutné překonat – počítejte s tím.

Monika Horecka

Prosím kde přesně jste nechávali auto? Děkuji

Filip

Nevíte prosím někdo, zda-li úsek Pass Friesenbergscharte 2.911 m je otevřený/průchozí ?
Letos je plán zvládnout celou tůru, pokud možno teda. Děkuji

Kateřina Wolfová
Filip:

Dobrý den, ano je průchozí, ověřovala jsem to v květnu 2022.

Horal

Ahoj všem, prosím, jak moc je náročný (nebezpečný) přechod přes Pass Friesenbergscharte? Před několika lety jsme tuto část z časových důvodů vynechali a letos bychom rádi okruh dali celý, ale nevím, zda není tato část pro ostatní moc náročná / nebezpečná. Děkuji

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: