Peter Habeler Route: krásný trek v Zillertalských Alpách
Treky

Peter Habeler Route: krásný trek v Zillertalských Alpách

Peter Habeler je rakouský horolezec, který společně s Reinholdem Messnerem jako první vylezl na Mount Everest bez použití umělého kyslíku. K jeho 70. narozeninám je na jihu Tyrolska pojmenován úchvatný šestidenní trek, který obchází západní část Zillertálských Alp včetně nejvyššího vrcholu oblasti Olperer.

Zillertalské Alpy – Rakousko

Typ
4-6 denní, 7-10 denní, Dálkový trek, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Itálie, Rakousko
Počet dní
7
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
63 km
Nejvyšší bod
2911 m n. m.
Převýšení
4100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krátká, ale velmi obtížná cesta

Délka celého treku, pojmenovaném po slavném tyrolském rodákovi Petru Habelerovi, činí přibližně 60 km. Na treku na vás čekají krásná horská sedla, tyrkysová přehradní nádrží Schlegeis, ale také namáhavé úseky po velkých balvanech a suti. Celkové výškové stoupání atakuje hranici 5 000 m, jelikož se jedná o okruh, stejně tak velké bude i klesání.

Tento přechod hor po chatách patří k jedněm z nejkrásnějších ve východních Alpách, a to i díky zřízení národního parku Zillertalské Alpy v roce 1991. Společnost během chůze vám kromě úchvatných výhledů bude při troše štěstí dělat i svišť či kozoroh horský, kteří zde našli v přelidněné Evropě své útočiště. Trasa vede přes šest malebných alpských chat, umístěných v neporušené a životem hýřící alpské přírodě. V každé se lze dobře najíst a samozřejmě zde můžete i nocovat.

1. den – Innervals (1358 m) – Geraer Hütte (2317 m):  3,5 h, 8 km, 966 m  ↓ 18 m

Trek zahájíme u restaurace Touristenrast v obci Innervals. Vydáme se po cestě č. 502 směrem Geraer Hütte mírně vzhůru údolím kolem rozptýlených domků. Stoupání po pohodlné široké cestě nám v jednom místě zatarasí zával, který musíme obejít. Pěšinkou pokračujeme serpentinami stále vzhůru celkem pohodlně až k travnatým svahům. Asi po třech hodinách spatříme vlajku, která značí, že chata je nedaleko. Stoupáme podél rokle, která nás od chaty odděluje. Z tohoto důvodu musíme vystoupat kus nad chatu do místa s můstkem, který nám umožní přejít na druhou stranu rokle a dojít k chatě Geraer.

První den treku a stoupání k Geraer Hütte
První den treku a stoupání k Geraer Hütte

2. den – Geraer Hütte (2317 m) – Tuxerjochhaus (2315 m): 4,75 h, 10,25 km, ↑ 682 m ↓ 746 m

Z chaty Geraer se kousek vracíme stejnou cestou po které jsme včera přišli, až k brance nad můstkem. Za brankou se však stáčíme doprava na cestu č. 527. Červený bod na ukazateli nám říká, že dnešní trasa bude středně náročná. Stoupáme jen zvolna pěšinkou až téměř k ledovci, který spadá z vrcholu hory Olperer (3 476 m). K chatě Tuxerjoch nám zbývá překonat dvě horská sedla.

Nejprve mírně stoupáme vpravo nad údolím přes poněkud více exponovaný úseku až do sedla Steinernes Lamm (cca 2500 m). Odtud nás čeká strmý sestup asi 400 výškových metrů do závěru údolí. Z údolí opět strmě vzhůru podél vodopádu až nad něj, kde potok přebrodíme. Pak již stoupáme mírněji až do dalšího sedla Kaserer (cca 2500 m). Ze sedla pokračujeme celkem pohodlně, ale místy poněkud exponovaně kolem vrcholu Frauenwand (2541 m) až k chatě Tuxerjoch.

Začátek druhé etapy treku Peter Habeler Route
Začátek druhé etapy treku Peter Habeler Route

3. den – Tuxerjochhaus (2315 m) – Friesenberghaus (2498 m): 6,5 h, 11,9 km, ↑ 962 m ↓ 815 m

Tato etapa je označena černým bodem. Bude tedy velmi náročná, a to především po technické stránce. Z chaty Tuxerjoch nejdříve klesneme po široké a schůdné cestě asi 200 výškových metrů, než začneme stoupat k lyžařskému středisku Hintertux. Kousek pod střediskem, u chaty Spannagel, se naše cesta č. 526 stáčí doleva k hřebeni na horizontu.

Přejdeme můstek a pak dále vytrvale stoupáme kamením až k úzké rozsedlině  Friesenbergscharte (2912 m) na horském hřebeni. Odtud naše cesta, zajištěná lany, spadá velmi příkře a exponovaně do kotliny s chatou a jezerem Friesenberg. Jedná o klíčové místo celého treku. Za pomoci lan opatrně a pozorně sestoupíme do lehčího terénu. Kamenitým úsekem stále po č. 526 obcházíme zleva kotlinu s jezerem až k chatě Friesenberg.

Friesenberghaus a Friesenbergsee
Friesenberghaus a Friesenbergsee

4. den – Friesenberghaus (2498 m) – Olperehütte (2388 m): 2,5 h, 4,70 km, ↑198 m ↓293 m

Tato etapa je nejméně náročná z celého treku. Po dosažení kulminačního bodu dnešního dne, což představuje pouhých 150 m, již budeme téměř pouze klesat až k chatě Olperer. Z chaty Friesenberg nejdříve sejdeme k jezeru, které obejdeme zleva. Pak následuje výstup do kulminačního bodu dneška s ukazatelem Olpererhütte. Pak již čeká jen jednoduchý traverz ve svahu přes několik vodních struh a zavěšený můstek těsně před chatou.

Chata Olperer jakoby se vznášela nad tyrkysovou přehradní nádrží Schlegeis a horizontu dominuje hlavní hřeben Zillertálských Alp. Není divu, že toto místo je obrovským lákadlem pro turisty a proudí sem nekonečné davy lidí i přesto, že musí překonat převýšení 600 výškových metrů od parkoviště u jezera.

Doporučujeme, pokud máte dostatek sil, sejít k jezeru a užít si některou z nabízených sportovních aktivit: Půjčí vám zde horolezecké úvazy a můžete vylézt například údolní stěnu hráze přehrady po ferratě, zkusit Bungee Jumping anebo přeletět celé údolí po laně – Flying Fox Schlegeis.

5. den – Olpererhütte (2388 m) – Pfitscherjochhaus (2275 m): 4,5 h, 9,5 km, ↑410 m ↓500 m

Na konci této 5. etapy dosáhneme italské hranice. Půjdeme po cestě č. 502 a později dál po č. 528, která je oklasifikována černým bodem. Bude náročná především pro obtížnou a namáhavou chůzi po velkých balvanech a suti.

Na začátku etapy nás nečekají výrazné výškové rozdíly. Teprve asi po dvou kilometrech klesneme k horské říčce, která nám nabídne osvěžení. Od říčky vystoupáme 200 výškových metrů. V těchto místech pozor. Zde vpravo odbočuje cesta č. 502. My však pokračujeme rovně po čísle 528 opět bez významných výškových rozdílů cca 2 km. Poté začne terén zvolna klesat až do údolí s potokem. Potok přejdeme po lávce a mírným stoupáním dosáhneme vyvýšeniny s chatou Pfitscherjoch na území Itálie.

Autor článku, Zikmund Schwarzkopf alias Síga, není úplně typický český důchodce. Celý život rád lezl po horách, a tak se na „stará kolena“ vrhnul na lezení ferrat a chození treků, ze kterých připravuje články a videoprůvodce. Přečti si rozhovor se zakladatelem značky High Point, v němž zavzpomínáme na jeho horolezecké i podnikatelské začátky, vyhoštění z tádžických hor i trekování v exotických destinacích…

6. den – Pfitcherjochhaus (2275 m) – Landshuter Europe Hütte (2693 m): 3,5 h, 8,4 km, ↑579 m ↓171 m

Tato etapa bude z těch kratších a méně vysilujících. Kousek se vrátíme po stejné cestě, po které jsme přišli až ke hranici s Rakouskem v sedle Pfitscher Joch. Zde se však již začneme stáčet vlevo podél jezírek. Po cestě Tiroler Höhenweg pokračujeme dlouho mírně vzhůru s úžasnými výhledy do údolí.

Teprve 2,5 kilometru před cílem začneme strměji stoupat. Závěrečný výlez na hranu sedla vede po suti. Ze sedla pak je to již kousek doleva k chatě Landshuter Europe. Chata má exponovanou pozici na hraně hřebene. Protože zde máme dostatek času, rozhodujeme se pro asi hodinový výstup na horu Kraxentrager (2 999 m). Sněžení a bouřka nás však zahání zpět. Pozor – výstup není úplně snadný. Místy je opatřen lany.

Exponovaný úsek treku Peter Habeler Route
Exponovaný úsek treku Peter Habeler Route

7. den – Landshuter Europe Hütte (2693 m) – Innervals (1358 m): 5,0 h, 9,7 km,  ↑156 m ↓1503 m

V závěrečné etapě nás čeká návrat na místo, ze kterého jsme vyšli. Náš okruh se uzavře. Z chaty vyjdeme po cestě č. 529 nazvané Geistbeckweg bez velkého převýšení k sedlu Sumpfschartl (2666 m) (cesta není na mapy.cz barevně zvýrazněna). Na začátku hlavního a dlouhého sestupu se ještě musíme vypořádat s exponovaným sestupem zajištěným lany a opatřeným žebříkem. Pak již nekonečně dlouho klesáme skrze půvabné a divoké údolí s množstvím vodopádů k parkovišti v Innervals.

Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz

Český výrobce High Point se pro outdoorové nadšence stal synonymem kvality, špičkových materiálů a precizního řemeslného zpracování. V jeho nabídce najdeme vybavení na turistiku a treking, ferraty, horolezectví a další outdoorové aktivity a pobyt v přírodě. Výrobky High Point jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí ve vlastní dílně v Sušici.

Ubytování a jídlo

  • Geraer Hütte
  • Tuxerjochhaus
  • Friesenberghaus
  • Olperehütte
  • Pfitscherjochhaus
  • Landshuter Europe H.

Nocovali jsme na předem zamluvených chatách. Rezervaci noclehu doporučujeme zařídit dostatečně předem alespoň 2 měsíce před plánovaným trekem v závislost na sezoně. Večeře a snídaně jsme si objednali až na místě.

Potřebné vybavení

Spací pytel, oblečení včetně nepromokavého, osobní potřeby, jídlo

Přístup na začátek

Jako výchozí bod jsme zvolili parkoviště u restaurace Touristenrast v obci Innervals.

Ať už ve směru hodinových ručiček nebo proti jejich směru, cílem treku je obejít vrcholky západních Zillertalských Alp. Možné počáteční místa jsou Ginzling v údolí Zillertal , St. Jodok, Schmirn (Toldern & Kasern ) nebo Vals v údolí Wipptal. Alternativně se lzde připojit od města Brenner, Pfitsch Valley, přehrady Schlegeis nebo Hintertux. Nesporným plusem je, že na všechna zmíněná místa se dostanete veřejnou dopravou, tedy vlakem nebo autobusem.

Základní trasa

Olpererhütte - Pfitscherjochhaus - Landshuter Europa-Hütte - Geraer hütte - Tuxerjochhaus - Friesenberghaus - Olpererhütte

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Denisa

Mohu se zeptat zda se chaty musí rezervovat do předu či je možnost při trase se ubytovat, až na místě?

David
Denisa:

Určitě doporučuji rezervovat dopředu. Méně navštěvované chaty nás ubytovali i při příchodu večer, ale to nebylo plánované.

Tomáš

Dobrý den, je nutné spát na chatách nebo je možné za poplatek se utábořit ve stanech u chat?
Děkuji

David
Tomáš:

Spaní je možné jen na chatách. Stanovaní je zakázáno!

David

Letos 2020 trek z půlky zdolán. Cesta od Innervals – Europahutte – Olperenhutte – Friesenberghaus a zpět. Pass Friesenbergscharte 2.911 m nebylo možné překročit a byl uzavřený asi posledních 14 dní v červnu a první týden v červenci. Problém s padajícím kamením. Doporučuji si tento úsek vyhledat na internetu zda je vše v pořádku. Šli jsme na začátku června a vcelku dost sněhových polí bylo nutné překonat – počítejte s tím.

Monika Horecka

Prosím kde přesně jste nechávali auto? Děkuji

Filip

Nevíte prosím někdo, zda-li úsek Pass Friesenbergscharte 2.911 m je otevřený/průchozí ?
Letos je plán zvládnout celou tůru, pokud možno teda. Děkuji

Kateřina Wolfová
Filip:

Dobrý den, ano je průchozí, ověřovala jsem to v květnu 2022.

Horal

Ahoj všem, prosím, jak moc je náročný (nebezpečný) přechod přes Pass Friesenbergscharte? Před několika lety jsme tuto část z časových důvodů vynechali a letos bychom rádi okruh dali celý, ale nevím, zda není tato část pro ostatní moc náročná / nebezpečná. Děkuji

Filip

Chci se zeptat na úsek od Friedrichshöhe až po Flittneralm je neznačená cesta (alespoň na mapy.cz), tak jestli je cesta v pohodě (udržovaná) a jestli tam jsou třeba rozcestníky nebo nějaké ukazatele.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: