HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Jak spát ve spacáku v zimě

Jak spát ve spacáku v zimě

Téma spacích pytlů, jejich izolačních vlastností a úskalí při výběru je věčně živé. Nebudeme tu odpovídat na otázku, jestli je lepší peří, či duté vlákno. Zaměříme se na to, co rozhoduje o kvalitě spánku při nocování v obtížných zimních podmínkách...Lidé při výběru spacáku do zimy často hledají „teplý,“ a přitom lehký spacák. Chystáme-li se ale spát venku déle než týden, postrádá lehký spacák smysl.

Spací pytel si vybíráme podle limitní či komfortní teploty. Většina uvažuje o tom, že má-li spát venku při –10 °C, bude spacák do –10 °C stačit. Pak se diví, že se zase tak dobře nevyspali a že vlastně byla zima. Spacák bychom si měli vybírat zhruba s 20% rezervou. To znamená, že když budeme spát při –10 °C, spacák by měl být alespoň do –18 °C.

Rezervě 20 % skutečně odpovídá teplota –18 °C. Pod peřinou máme zhruba teplotu 28 °C. Teplotní rozdíl mezi 28 a –10 °C je zhruba 40 °C (to musí spacák odizolovat) a 20 % z toho je 8 °C, které jsme museli přidat. Proto spacák do –18 °C.

Takový spacák bude určitě těžší než spacák určený pouze do –10 °C. V lehčím spacáku mi ale může být chladno a i když nebudu přímo mrznout, budu muset více topit svým metabolismem. Za 3 dny už určitě na hmotnosti potravin ušetřím to, co bych jinak ušetřil na lehkém spacáku. Navíc se budu probouzet odpočatý.

I když u spacáku přidám na jeho izolačních vlastnostech, i tak se mohu probouzet zimou. Teplotní rozmezí, které se podle normy na spacácích uvádí, počítá s konkrétní hodnotou výkonu, kterým člověk prostor ve spacáku vytápí. Jestliže budu prokřehlý a se studenýma nohama, v „sebeteplejším“ spacáku zmrznu.

Zahřej se a obleč
Zimní spacák není teplý. Spacák totiž nehřeje, ale izoluje. Jestliže promrzlí vlezeme do spacáku, tak se příliš nezahřejeme. V prokřehlých nohách je omezen krevní oběh a tělo tolik netopí.

Co s tím? Zahřát se. Když budeme spát při –20 °C a nižších teplotách, určitě se to hodí. Nejjednodušší metoda je připravit se na spánek, obléct se, vzít batoh na záda a vyběhnout do kopců. Doba 5 –10 minut je tak akorát. Musíme se prohřát, ale těsně před okamžik, kdybychom se začali potit. Takto rozehřátí vlezeme do spacáku. Přitom žádná část těla nesmí zůstat bez oblečení. Tedy rukavice na ruce, tlusté ponožky, popřípadě ještě bivakovací botky, čepici se šálou a masku na obličej. Nezapomeňte si pořádně utáhnout zdrhovací límec okolo krku, který odděluje vnitřní a vnější prostor spacáku.

Proč se v mrazu takhle nabalit?
Teplé ponožky. Nohy nesmíme mít studené, aby se neomezil průtok krve nohama a neztratili jsme zhruba polovinu výkonu, kterým ve spacáku topíme.

Dlouhý rukáv a rukavice. Nejlepším tepelným izolantem je nepohybující se vzduch, pár milimetrů silná vrstvička nad pokožkou. Proto funguje tak dobře termoprádlo, které je přímo na těle. Když budeme mít ruce ve spacáku holé, bude kolem nich proudit vzduch, který je bude ochlazovat. Není to sice žádný uragán, ale uvědomme si, jak je nepříjemný i malý průvan, který působí delší dobu. Malý příklad: Tuto skutečnost si neuvědomili konstruktéři prvních kosmických stanic na oběžné dráze. Kosmonauti se jim začali přehřívat. Ve stavu beztíže není teplý vzduch, který si ohřejeme na těle, lehčí než studený a nestoupá vzhůru. Proto se musel ve stanici udělat drobný vánek.

Ledvinový pás. Dobrý je pružný pás, který se dá koupit v lékařských potřebách. Je prvotně určen pro revmatiky. Poslouží při spaní jako doplňková izolace. V okolí pasu (ledviny a játra) je místo, kde je produkováno nejvíce tělesného tepla. Jestli jej tepelně odizolujeme, výrazným způsobem zabráníme tepelným ztrátám. Ledvinový pás se dá přetáhnout i přes boky. Tam obvykle pociťujeme největší chlad, protože v těchto místech stlačíme izolaci spacáku nejvíce.

Čepice či kukla. Musí chránit uši i zátylek. Jestliže to čepice nesplňuje, je dobrým doplňkem šála.

Maska na obličej. Při extrémně nízkých teplotách je nutné mít při spánku hlavu tak, abychom nedýchali do spacáku. Je znám případ horolezců, kteří měli zkušenosti z Himálají a jeli pokořit daleko nižší Mount Mc Kinley na Aljašce. Po týdnu se vrátili s nepořízenou. Protože na Aljašce je teplota okolo –35 °C běžná a dost tam fouká, spali s hlavou schovanou do spacáku. Za noc (8 hodin spánku) vydýchali do spacáku okolo 150 ml vodní páry. To za týden dělá 1 litr vody, který v izolaci spacáku zmrzne na led.  Ve spacáku máme okolo 26 – 28 °C a venku je pod nulou. Pak někde v izolaci spacáku je nulová teplota, kde vydýchaná vodní pára zmrzne na led. Nejde-li spacák vysušit, led v něm zůstane a izolační vlastnosti určitě nezlepší.


Pokud je při spánku hlava ve spacáku, dostává se vydechovaná vlhkost do izolační náplně.

Masku můžeme použít papírovou (z netkaného papíru), která se používá jako respirátor proti prachu. Dá se koupit v pomůckách pro řemeslníky. Má jednoduchý ventil pro vydechování vzduchu. Při spaní si ji nasadíme obráceně (výdechovým ventilem nahoru – máme ho vlastně na nose), abychom vleže na zádech vydechovali vzduch kolmo nahoru. Taková maska plní dvě úlohy:

*

Spolu s čepicí (používám ušanku, která kryje uši i zátylek a zapíná se pod bradou) kryje zbytek obličeje.

*

Při výdechu usměrňuje ventilem proud vzduchu směrem nahoru, ne tedy do spacáku.

°

Část teplého vzduchu zůstává v prostoru mezi maskou a obličejem. Tento vzduch se při nádechu mísí se studeným vzduchem z venku. Vdechujeme tak vzduch mírně předehřátý.

°

Část vydechované vodní páry kondenzuje v masce, stéká po krku a studí. Je to třeba přijmout a zvyknout si na to. V případě, že si budeme chtít krk otřít, je třeba povolit stahovací límec, oddělující tepelně tělo od hlavy, sundat rukavici a vystrčit ruku z vyhřátého spacáku. Tím se dostane studený vzduch do spacáku a nám bude zima. To uděláme pouze jednou, podruhé nás to už nenapadne.

Masky přes obličej, které materiálem připomínají pletený svetr, se příliš neosvědčily. Vydechovaný vzduch, který není ventilem usměrněn, zvlhčí velkou plochu masky, která následně zmrzne. Jestliže jsme se několik dní neholili, maska nám spolehlivě přimrzne k vousům.

I když vše dodržíme, budeme mít vchod do spacáku po pár dnech pokrytý lehkou vrstvičkou ledu.  Ten se ale nebude vytvářet uvnitř spacáku a nebude zhoršovat jeho izolační vlastnosti.

Maska umožňuje vydechovat při spánku vlhkost mimo spacák. Lépe se osvědčila z netkaného papíru než maska z pleteniny, která při extrémním mrazu může přimrznout k vousům

Jak se zahřát ve spacáku, když vše selhalo
Další možností jak se zahřát je dodání vnějšího zdroje tepla. Existuje řada ohříváčků: na principu rychlé oxidace (jednorázové pytlíčky, v nichž dochází k oxidaci – rezivění velice jemného železného prášku), krystalizace (po aktivaci kovovým plíškem dojde ke krystalizaci, při níž se vrací krystalizační teplo), katalytického hoření (na paládiové vatě dochází ke katalytickému hoření benzinu) či hoření uhlíkové tyčinky.  Všechny tyto principy mají společné to, že energie, která se z nich uvolní, je příliš malá na to, aby nás v průběhu noci zahřála ve spacáku. Hodí se k ohřátí rukou, když ve frontě čekáme na lyžařský vlek. Na množství energie, které obsahují, jsou příliš těžké.

Potřebujeme-li se ohřát ve spacáku, je jediné rozumné řešení použít termofor. Ten si lehce vyrobíme z PET lahve. V ešusu ohřejeme vodu a nalijeme ji do PET lahve. Teplota musí být nižší než 80 °C, jinak dojde k deformaci plastu. Láhev strčíme do rukávu, obalíme ručníkem apod., abychom se nepopálili. Při chladnutí vody nám láhev dodá nejvíc energie ze všech možných ohříváčků. Jestliže použijeme 2 – 4 lahve, máme dostatečný zdroj energie, abychom přečkali studenou noc i v lehkém spacáku.

Optimálně použijeme čtyři PET lahve. Jednu budeme mít v nohou, druhou na stehnech a další dvě pod paží či na bocích. Smyslem tohoto rozmístění je zabránit podchlazení tělesného jádra (trupu) a prohřívání tepen na stehnech (třísel). Teplé nohy pak zabraňují uzavření krevního oběhu v nohách.

Spací pytel má svoje vlastnosti dané materiálem, izolační náplní a střihem. Nehledě na tyto dané parametry (které se s časem používání samozřejmě zhoršují), můžeme kvalitu nočního odpočinku sami ovlivnit řadou individuálních faktorů, pokud budeme vědět, jak na to. Některé z nich jsme uvedli s důrazem na praktické drobnosti, sloužící k zabránění úniků tepla spolu s vysvětlením jejich fyzikálních základů. Existují samozřejmě i další cesty, jako je dobrá psychická a fyzická kondice, výběr noclehu, izolace od okolí, ale to jsou témata pro samostatné články. V každém případě se v nouzi dá mnohé zachránit klidnou hlavou a maximálním využitím vlastní šedé kůry mozkové.

Poznámky:
Určení komfortní a limitní teploty stanovuje norma, jejíž přizpůsobení konkrétní postavě a zohlednění zkušeností zde neřešíme. Problematikou výběru vhodného spacího pytle se zabývá seriál „Najděte svůj spací pytel“ <<

To znaly naše prababičky. Když šly ráno na pole, uvařily oběd a daly jej do peřin. Když se odpoledne z pole vrátily, byl ještě teplý. Když ráno oběd nestihly uvařit, nečekaly, že i v těch nejteplejších peřinách by se do odpoledne uvařil. <<

Termofor – obvykle gumová nádoba na horkou vodu, která se vkládala do postele na její vyhřátí. <<

Podchlazením se zabývá Malý průvodce rok 2006 v článku „Skryté nebezpečí podchlazení“. <<

© Svět outdooru, text vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2011, text Ladislav Sieger, foto autor a archiv redakce Světa outdooru

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Vás zahřeje spací pytel, vaši expediční stravu v sáčku termoobal OPTIMUS (H)EAT.

Spací pytle do extrémních podmínek Warmpeace zde:
Prohlédněte si též komletní nabídku značek Warmpeace a Sea To Summit

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

25.01.2012, Ladislav Sieger


Diskuse


niolou
niolou
Odstavce "Masky přes..." se opakuji pred obrazkem a za obrazkem. :-)
25. 01. 2012, 08:39:00
Redakce
Redakce
Díky za upozornění, opraveno.
25. 01. 2012, 09:27:00
Tomáš Hruš
Tomáš Hruš
Dobrý článek, hlavně ten tip s papírovým respirátorem, to se bude hodit - díky!
25. 01. 2012, 21:48:00
michal
michal
výborný článek, hezky, jednoduše a výstižně napsaný
26. 01. 2012, 10:39:00
Ja bych taky chtel spat ve spacaku vyzkousetz to jaky to je dekuji vam!
05. 05. 2015, 21:44:06
Lukin
Lukin
Velký dík autorovi za výborný článek. Ihned jsem ho doporučil kolegovi, který topí elektrikou a v posledních dnech mu ji začali v noci vypínat. Myslím ,že zejména rady s Pet lahvemi se mu budou hodit.
26. 01. 2012, 13:32:00
M
M
Aby som nerobil priamo reklamu napíšem že sa mi osvedčila namiesto pet fllaše litrová flaxa z lexanu zo širokým hrdlom. Znesie vriacu vodu a aj ten lexan potom hreje ako radiátor. Výhodou flaše v spacáku je aj to že ráno z nej nevyškrabujete ľad :-)
26. 01. 2012, 14:53:00
Jendau
Jendau
Chtěl bych se zeptat jakou roli hraje při zimním táboření stan. Předpokládám, že pokud budou spát dva lidi v jednom stanu, tak nebudou potřebovat tak teplé spacáky, jako v případě spaní "pod širákem". Díky, Honza.
26. 01. 2012, 15:11:00
Honza
Honza
osobne spim v zime jenom ve stanu, komfort je pro me prioritou :) jinak mam odpozorovano, ze teplot ave stanu je o 4 - 6 vyssi nez venku
26. 01. 2012, 16:10:00
groula
groula
spím v zimě každý rok, a dost často a vždycky pouze ve spacáku s kulichem a jinak nahej. oblíkat si na noc cokoli jinýho bych nesnes. Tak nevim, zima mi nikdy nebyla....
29. 01. 2012, 17:58:00
P. Krupka
P. Krupka
Spím nahej s kulichem na hlavě je hezký příspěvek do diskuse, ale chybí tak spousta důležitých podrobností. Jaký je to spacák, teplotní určení, náplň peří nebo syntetika? Jak píše kolega Sieger ve spacáku pro klidný spánek by mělo být 28 stupňů, takže jestli to spacák od okolí odizoluje, tak není víc potřeba. Předpokládám spaní v závětří, záhrab nebo něco podobného, nepropro obal na spacáku a příznivé klimatické podmínky. Co pocení a následné zamrzání potu v izolaci spacáku, jaké máš na to řešení? Při nočních -30 a míň, jak je popsáno, si krom eskymáckého kožešinového pytle a v iglu, nedovedu spaní nahý (a bez eskymačky) představit.
30. 01. 2012, 09:47:00
Michal
Michal
Velmi citlivým místem jsou při spaní i kolena - málo se přirozeně prohřívají a často jsou v kontaktu se stěnou spacáku. Osvědčily se nám tzv . nákolenky - obyčejná velká stará vlněná ponožka, které se prostřihne špička tak, aby se dala navléci. Pomáhá to i v létě. Dost pochybuji o smyslu plastových lahví v nízkých teplotách, jakmile v ní zamrzne voda je tak akorát k rozřezání (pokud nechci znečišťovat okolí). Řadu kovových čutor lze ohřívat v ohni a když zamrznou, je možné je rozmrazit. Samozřejmě musí být šroubovací (ruská, BW) ne na korkový špunt (ČSLA). Alternativou k běhu do kopce jsou dva hlty ohnivé vody před vstupem do spacáku. Navíc s kladnou energetickou bilancí :-).
30. 01. 2012, 23:00:00
Kraki
Kraki

PET fľaša s vodou v spacáku nezamrzne, samozrejme, ak v ňom spím. Teplota vody sa časom vyrovná s teplotou tela a ďalej neklesá. Ohrieva ju telo. Výhoda je aj tá, ako tu už bolo spomenuté, že ráno mám tekutú vodu.

30. 01. 2016, 10:38:01
Zdeněk Hübst
Zdeněk Hübst
Při troše cviku lze i v PET lahvích vodu převařit. Takže rozmrazit by taky neměl být problém. Pokud by se takto převařená voda měla pít, tak se její požívání nedoporučuje dlouhodobě.
01. 02. 2012, 01:26:00
vena
vena
Pěkný článek, ještě by se mělo asi zdůraznit, že sebeteplejší spacák, oblečení či petky mě nepomůžou ke klidnému spánku, pokud nebudu dostatečně odizolován od země. Tam se spacák zmáčkne a izolační vlastnosti jdou k čertu.
01. 02. 2012, 17:15:00
Voko
Voko
Prima článek. Měl bych otázku - jak se zbavit studených nohou? (ehm ne doslovně), když není termofor?. Mě třeba ani dvoje tlustý ponožky nezaberou a v průběhu noci se vzbudím se studenýma nohama. Možná na to má vliv že spím v hamace s nohama mírně nahoru.. - to omezení průtoku krve je na houby, jestli to chápu z toho článku, to pak už to ani lepší být nemůže když se sníží topení. ...Termofor je asi dobrý řešení ale ohřívát litr vody tomu bych se rád vyhnul...
04. 02. 2012, 04:48:00
Michal
Michal
Jestli chci mít ráno horkou vodu, tak si stejně dám do spacáku i termosku, která nehřeje. Termofor (rozuměj čutora naplněná horkou vodou) je nejen ohřívadlo, ale i zásoba pitelné vlažné vody, když to rozředíš s horkou z termosky ráno na sněhu nemá chybu. Ale odpověď na nohy jsem ti nedal. Je to buď oběh nebo izolace.
06. 02. 2012, 10:23:00
Zdeněk Hübst
Zdeněk Hübst
Bivakovací botičky nebo spacák s "nožnim pytlem" (vak na nohy). Ovšem pokud je to oběhem, tak to asi opravdu nejlíp vyřeší termofor.
06. 02. 2012, 11:58:00
Tomm
Tomm
Pokud je možné tak doporučuji na vařiči lépe ale na ohni nahřát kámen a šupnout ho do spacáku třeba k noham nebo vedle sebe dlouho sněj sála teplo a vyhřije spacák odzkoušeno!!!
06. 02. 2012, 17:34:00
Pavel
Pavel
Díky za článek, výborné informace. Chystám se někdy spát venku v zimě a myslel jsem si, že strčit hlavu do spacáku je ok. Na jednu noc asi jo, ale jak píšete, na delší dobu by to byl problém. A dobrý tip na tu masku. Jen nevím, když mám mít hlavu venku, jakou čepici na ni, při mrazech pod mínus 20?
07. 02. 2012, 18:37:00
Zdeněk Hübst
Zdeněk Hübst
Velmi dobrá je maska, ale s otvorem na pusu, jinak namrzá. Oproti kulichu značně líp drží na hlavě. Jinak beranička či ušanka svázaná bod bradou by nemusela bejt k zahození. Prostě, co se ve spánku může sundat se sundá:-)
08. 02. 2012, 00:13:00
ota
ota
Nejlepší na studené nohy je výhřevný pes do spacáku :-)
08. 02. 2012, 14:45:00
Pavel
Pavel

Na jednom obrázku je sundáni bot nějvětčí chyba ,spat i s boty po sundáni rano je nenazujete poněvč pres noc zmrznou na kost !!!

22. 01. 2016, 07:53:05
P.Krupka
P.Krupka

Nechat boty, vlhké po celodenním používání, ležet vedle sebe a tak zmrznout je samozřejmě chyba. O tom se přesvědčilo už hodně lidí. Spát ale v botách je taky špatně, to si musí nechat líbit jen vojáci v pohotovosti. Boty si dávám do spacáku očištěné a v látkovém pytli, tak nezmrznou, jen v těsném spacáku překáží. Lepší řešení jsem zatím nenašel. Je také třeba promyslet použití protiodpařovací bariery v botách, aby zevnitř během dne nenavlhaly, zvlášť při delších cestách.

22. 01. 2016, 10:49:54
Katka
Katka

Také do spacáku jedině s thermoforem, jinak ani ránu....

01. 11. 2017, 11:31:49
Lukáš
Lukáš

Já jsem měl Thermofot, ještě po babičce, ale bohužel mi prasknul, asi už za ty léta únava materiálu, zatím čumím všude po obchodech, ale ještě jsem ho nikde neviděl

05. 11. 2017, 13:04:15
P. Krupka
P. Krupka

Nedávno termofor meli v Lídlu, možná ještě je na jejich e-shopu

06. 11. 2017, 11:15:41
Martina Sladek
Martina Sladek
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
06. 11. 2017, 14:50:23
diamonds33
diamonds33
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
25. 11. 2017, 22:28:40

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze